بررسی انواع لوازم تعمیرات موبایل و کاربرد آن‌ها برای تعمیرات

لوازم تعمیرات موبایل

هنگام انتخاب ابزار و تجهیزات تعمیر گوشی موبایل، مهم است که بتوانید بهترین ابزار را انتخاب کنید، حتی اگر گران‌قیمت باشند و هزینه بیشتری داشته باشند. ابزارها و تجهیزات ارزان‌قیمت ممکن است برای تعمیر تلفن همراه گزینه خوبی نباشند و نتوانند قطعات آسیب‌دیده را به‌راحتی تعمیر کنند.

از سوی دیگر، ابزار و تجهیزات گران اما باکیفیت به شما کمک می‌کنند تا بتوانید راحت و آسان گوشی موبایل افراد را تعمیر کنید. در این مقاله می‌خواهیم در مورد ابزار تعمیرات موبایل صحبت کنیم. اگر شما هم به‌عنوان تعمیرکار به این ابزارها نیاز دارید و می‌خواهید خریداری کنید، این متن برای شما نوشته شده است. با ما همراه باشید.

تعمیرات تخصصی موبایل

لیست ابزار تعمیرات موبایل

صدها ابزار برای تعمیر تلفن همراه در بازار موجود است و مهم است که شما بتوانید بهترین مارک را انتخاب کنید. در زیر لیستی از تجهیزات تعمیر گوشی آورده شده است.

1. ابزار لحیم‌کاری

ابزار لحیم‌کاری برای لحیم کردن اجزای کوچک موبایل مانند: خازن، مقاومت، دیود، ترانزیستور، رگولاتور، بلندگو، میکروفون، نمایشگر گوشی و غیره استفاده می‌شود. لحیم‌کاری 50 وات برای اکثر تعمیرات تلفن همراه به‌اندازه کافی خوب است. هنگام خرید ابزار لحیم‌کاری، سعی کنید ابزاری را انتخاب کنید که به‌راحتی در دست باشد و دست شما را نسوزاند.

این ابزار باید ESD-Safe (آنتی‌استاتیک) باشد؛ زیرا اکثر قطعات الکترونیکی در تلفن همراه بسیار حساس هستند و به‌دلیل شارژ ساکن یا الکتریسیته ساکن آسیب می‌بینند. از بین تمامی ابزارهای لحیم‌کاری GOOT و Weller دو برند معتبر جهانی هستند که می‌توانید خریداری کنید.

ابزار تعمیرات موبایل - ابزار لحیم کاری

2. نگهدارنده PCB / پایه PCB

یکی دیگر از لوازم تعمیر موبایل، نگهدارنده PCB (Printed Circuit Board) یا پایه PCB است. از این ابزار برای نگهداری PCB وقتی که لحیم‌کاری یا تعمیر می‌شود، می‌توان استفاده کرد. PCB قطعات موبایل را در زمان تعمیر بسیار محکم نگه می‌دارد و به آن اجازه حرکت نمی‌دهد و در نتیجه به تعمیر کمک می‌کند. سعی کنید که یک نگهدارنده PCB باکیفیت خوب به جای یک نگهدارنده ارزان‌ قیمت انتخاب کنید.

همچنین بخوانید: راهنمای تعویض باتری موبایل

3. سیم لحیم‌کاری

سیم لحیم‌کاری برای لحیم‌کردن قطعات الکترونیکی موبایل، آی‌سی یا جامپر استفاده می‌شود. ترکیب اکثر سیم‌های لحیم قلع / سرب به نسبت 60:40 یا 63:37 است. از زمان معرفی RoHS (محدودیت مواد خطرناک) در الکترونیک، بسیاری از شرکت‌ها از لحیم‌کاری بدون‌سرب استفاده می‌کنند.

سیم لحیم بدون‌سرب در بسیاری از ترکیبات موجود است اما رایج‌ترین ترکیب قلع / نقره / مس با نسبت 96.5٪ / 3.0٪ / 0.5 است. می‌توانید این سیم را در قطرهای مختلف2.0 میلی‌متر، 1.5 میلی‌متر، 1.0 میلی‌متر، 0.5 میلی‌متر، 0.2 میلی‌متر بخرید. برای تعمیر تلفن همراه سیم لحیم 0.5 میلی‌متری بهترین گزینه است.

4. مولتی‌متر دیجیتال

مولتی‌متر می‌تواند آنالوگ یا دیجیتال باشد. در تعمیرات تلفن همراه، بیشتر از مولتی‌متر دیجیتال برای عیب‌یابی، بررسی مسیر و قطعات استفاده می‌شود. سعی کنید همیشه یک مولتی‌متر دیجیتال ESD-Safe قابل‌اعتماد باکیفیت خوب برای تعمیرات موبایل خریداری کنید.

ابزار تعمیرات موبایل- مولتی متر دیجیتال

5. تشک آنتی استاتیک (ESD Mat)

تشک ESD یا تشک ضدالکتریسیته ساکن روی میزکار برای تعمیر موبایل استفاده می‌شود که از آسیب ناشی از الکتریسیته ساکن جلوگیری می‌کند.

بیشتر بخوانید: سوختن ال سی دی گوشی

6. میکروسکوپ یا ذره‌بین

یکی از وسایل تعمیرات موبایل، میکروسکوپ یا ذره‌بین است. از میکروسکوپ یا ذره‌بین برای دیدن نمای بزرگنمایی PCB یا قطعات الکترونیکی استفاده می‌شود. این دو ابزار در گزینه‌های بزرگنمایی مختلف مانند 2X، 3X، 5X، 10X و غیره موجود هستند. بسیاری از میکروسکوپ‌ها را می‌توان به رایانه یا مانیتور نیز متصل کرد.

از آنجایی که اجزای SMD در PCB تلفن همراه بسیار کوچک هستند، ما به یک ابزار یا تجهیزات بزرگ‌نمایی نیاز داریم تا بتوانیم PCB و اجزای آن را بهتر ببینیم. ابزارها و تجهیزاتی مانند میکروسکوپ، میکروسکوپ USB، لامپ بزرگ‌نمایی روی میز و ذره‌بین سر با نور LED وجود دارد.

ابزار تعمیرات موبایل- میکروسکوپ

7. لامپ ذره‌بین

برای دیدن نمای بزرگ شده PCB تلفن همراه استفاده می‌شود. بیشتر لامپ‌های ذره بین نور هم دارند. لامپ‌های ذره بین در بزرگنمایی‌های مختلف مانند 3x، 4x، 5x، 10x، 50x و غیره موجود هستند.

این مطلب برای شما مفید است: تشخیص گوشی نو از تعمیری

8. کیت ابزار تعمیر گوشی موبایل

کیت ابزار الکترونیکی تعمیر موبایل شامل اکثر ابزارهای کوچک مورد نیاز برای اکثر کارهای تعمیرات الکترونیکی موبایل است. اکثر این ابزارها شامل آهن لحیم‌کاری، پمپ لحیم‌کاری، سیم لحیم‌کاری، فتیله لحیم‌کاری، پیچ‌گوشتی‌های دقیق، موچین و غیره می‌باشد. بنابراین نیازی به خرید تکی این ابزارها نیست و می‌توانید همه این ابزارها را در یک جعبه خریداری کنید.

کیت ابزار تعمیر گوشی موبایل

9. پیچ‌گوشتی دقیق

پیچ‌گوشتی دقیق برای باز کردن و سفت‌کردن پیچ‌ها هنگام مونتاژ و جداسازی تلفن همراه استفاده می‌شود. پیچ‌گوشتی‌های دقیق سایزهای T4، T5، T6 و پیشانی برای اکثر کارهای تعمیر موبایل خوب و کافی هستند.

10. کیت پیچ‌گوشتی

یک کیت پیچ‌گوشتی دارای چندین پیچ‌گوشتی با اشکال و اندازه‌های مختلف برای جداسازی و مونتاژ یک تلفن همراه است.

کیت پیچ گوشتی برای تعمیرات موبایل

11.درب بازکن تلفن همراه

درب بازکن گوشی برای باز کردن محفظه یا بدنه تلفن همراه استفاده می‌شوند. درب بازکن‌های تلفن همراه در اشکال مختلف موجود است و از مواد مختلفی مانند پلاستیک سخت یا فلز ساخته شده است. برای جلوگیری از هرگونه آسیب ناشی از الکتریسیته ساکن، همیشه باید از بازکن‌های غیرفلزی و ESD-Safe تلفن همراه استفاده کنید.

12. موچین

موچین برای نگهداری قطعات الکترونیکی، آی‌سی، سیم جامپر و غیره در حین لحیم‌کاری مورد نیاز است. باز هم پیشنهاد می‌کنم فقط یک موچین ESD-Safe بخرید و استفاده کنید.

13. منبع تغذیه DC

منبع تغذیه DC تنظیم شده (جریان مستقیم) برای تامین جریان DC به تلفن همراه استفاده می‌شود. اکثر تعمیرکاران از منبع تغذیه DC برای روشن‌کردن تلفن همراه بدون باتری استفاده می‌کنند. همچنین می‌توان از آن به‌عنوان تقویت‌کننده باتری برای تقویت باتری تلفن همراه استفاده کرد. همچنین می‌توان از آن به‌عنوان مولتی‌متر استفاده کرد.

ابزار تعمیرات موبایل- منبع تغذیه DC

14. تقویت‌کننده باتری

تقویت‌کننده باتری برای افزایش قدرت باتری تلفن همراه استفاده می‌شود.

15. تستر باتری

این دستگاه برای تست و تجزیه‌و‌تحلیل وضعیت یا وضعیت باتری تلفن همراه استفاده می‌شود.

همچنین بخوانید: خاموش شدن ناگهانی گوشی

16. جعبه JIG تست

این دستگاه برای عیب یابی و یافتن ایراد یا مشکل در تلفن همراه استفاده می‌شود. این ابزار به تست و بررسی ولتاژ و سایر نقاط تست روی PCB کمک می‌کند. به عبارت ساده به تلفن همراه کمک می‌کند تا بدون باتری کار کند.

17. تستر LCD

تستر LCD برای بررسی اینکه آیا صفحه‌نمایش LCD گوشی موبایل معیوب است یا خیر استفاده می‌شود.

ابزار تعمیرات موبایل- تستر LCD

18. کیت BGA

کیت تعمیر BGA برای Reball و تعمیر آی‌سی‌های توپی استفاده می‌شود. BGA مخفف Ball Grid Array است.

19. IRDA یا ایستگاه کاری مادون‌قرمز

این دستگاه گرما را از طریق مادون‌قرمز انتقال می‌دهد. بسیار دقیق است و فقط در جاهایی که لازم باشد گرما می‌دهد، بنابراین؛ از آسیب قطعات الکترونیکی مجاور روی PCB جلوگیری می‌کند.

20. پاک‌کننده اولتراسونیک

از این ابزار برای تمیزکردن PCB تلفن همراه و قطعات الکترونیکی استفاده می‌شود.

ابزار تعمیرات موبایل- پاک کننده اولتراسونیک

21. سیم جامپر

سیم جامپر یک سیم مسی با روکش نازک است که برای پرش از یک نقطه به ‌نقطه دیگر در مسیر تلفن همراه هنگام تعمیر استفاده می‌شود. اکثر افرادی که کار تعمیر موبایل را انجام می‌دهند برای حل بسیاری از مشکلات از این ابزار استفاده می‌کنند.

22. شار مایع

از این ابزار برای تمیزکردن مسیر PCB و پایه‌ها یا پین‌های قطعات الکترونیکی در حین لحیم‌کاری استفاده می‌شود. شار مایع کیفیت لحیم‌کاری را بهبود می‌بخشد. شار آلفا کوکسون به دلیل کیفیت خوب شهرت جهانی دارد.

این مطلب به شما کمک می‌کند: تعمیر گوشی خاموش

23. تینر یا PCB Cleaner

تینر یا پاک‌کننده PCB برای تمیزکردن PCB تلفن همراه استفاده می‌شود. رایج‌ترین پاک‌کننده PCB مورد استفاده در تعمیر تلفن همراه IPA یا ایزوپروپیل الکل است. مهم است که فقط پاک‌کننده PCB باکیفیت خوب خریداری کنید؛ زیرا پاک کننده‌های PCB بی‌کیفیت می‌تواند به برد موبایل آسیب برساند.

ابزار تعمیرات موبایل - تینر یا PCB Cleaner

توضیحات تکمیلی…

لیست لوازم تعمیر موبایل فقط به همین چند مورد ختم نمی‌شود. بسیاری از ابزارهای دیگر که برای این منظور کاربرد دارند را در ادامه به‌اختصار نام می‌بریم:

  • دستکش ضدالکتریسیته ساکن
  • کاتر
  • اسفنج‌های تمیزکننده برای آهن لحیم‌کاری
  • هویه
  • هیتر
  • تست‌کننده صفحه‌نمایش
  • لوپ
  • برس پاک‌کننده ضدالکتریسیته ساکن
  • پنس
  • دستگاه جداکننده صفحه لمسی

سخن پایانی

در این مقاله در مورد ابزارهای تعمیر موبایل صحبت کردیم. همان‌طور که گفته شد، وسایل تعمیر موبایل بسیار زیاد هستند و ذکر تمامی این وسایل در این مقاله نمی‌گنجد، اما بااین‌حال ما مهم‌ترین ابزارها را برای شما معرفی کردیم تا بتوانید با شناخت و آگاهی بیشتری نسبت به خرید این‌ها اقدام کنید.

شما می‌توانید برای خرید لوازم تعمیرات موبایل و کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه به سایت آکاموند مراجعه کنید. همکاران ما راهنمایی‌های لازم را در این زمینه در اختیار شما قرار می‌دهند و شما می‌توانید خرید خوبی را تجربه کنید.

سوالات متداول

لیست تجهیزات تعمیرات موبایل کم نیست؛ اما ابزارهای لحیم‌کاری، مولتی‌متر، پیچ‌گوشتی‌ها و حتی ذره‌بین مهم‌ترین ابزارها هستند.

مولتی‌متر، منبع تغذیه DC و تست‌کننده باتری و صفحه‌نمایش برای بررسی و عیب‌یابی تلفن همراه کاربرد دارند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *