چگونه بوت لوپ شدن گوشی را برطرف کنیم؟

چگونه بوت لوپ شدن گوشی را برطرف کنیم؟

یکی از مشکلات نرم افزاری گوشی که کاربران تلفن همراه با آن مواجه می‌شوند، مشکل بوت لوپ شدن گوشی است. بوت لوپ شدن گوشی به این معناست که گوشی در یک چرخه گیر کرده و روشن نمی‌شود. گاهی پس از بروزرسانی گوشی، کاربران با مشکل روشن کردن گوشی خود مواجه می‌شوند. در این حالت روی صفحۀ نمایشگر، آرم شرکت سازنده نمایش داده شده و ممکن است مدام گوشی خاموش و روشن شود. زمانی که این چرخۀ بی‌پایان برای گوشی شما پیش می‌آید می‌توان گفت که گوشی بوت لوپ شده است.

در این مقاله قصد داریم درباره علت بوت لوپ شدن گوشی و رفع مشکل بوت لوپ شدن گوشی صحبت کنیم. با ما همراه باشید.

علت بوت لوپ شدن گوشی‌های اندرویدی

بوت لوپ شدن به‌عنوان یکی از مشکلات گوشی رایج در گوشی‌های اندرویدی به ویژه سامسونگ و شیائومی به دلایل مختلفی اتفاق می‌افتد. از جملۀ این دلایل می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

  1. گاهی به دلیل خطای سیستم عامل گوشی این پدیده اتفاق بیفتد. به طور معمول امکان دارد پس از بروزرسانی با مشکل بوت لوپ شدن گوشی خود مواجه شوید.
  2. در گوشی‌های روت شده ممکن است این مشکل به وجود بیاید. روت کردن گوشی به معنای دسترسی عمیق‌تر و بیشتری به سیستم عامل و تنظیمات اصلی گوشی است. همچنین با روت کردن گوشی، شما به تمام فایل‌های سیستمی دسترسی کامل خواهید داشت. روت همان کاربر اصلی ادمین در لینوکس است و چون اندروید نیز بر پایۀ لینوکس است، در واقع دسترسی روت Root به معنای بیشترین دسترسی ادمین است.
  3. دلیل دیگر بوت لوپ شدن گوشی می‌تواند مرتبط با تغییراتی در گوشی روت شده باشد. برای مثال اگر نرم‌افزارهای سفارشی شده در گوشی روت شده نصب شوند می‌توانند منجر به بوت لوپ شدن گوشی شوند.
  4. فایل‌های خراب برنامه‌ها و یا نصب برنامۀ معیوب نیز می‌تواند سبب بوت لوپ شدن گوشی شود.
  5. وجود ویروس و بدافزارها یکی دیگر از دلایل بوت لوپ شدن گوشی‌های اندرویدی است.

علائم بوت لوپ شدن گوشی‌های اندرویدی

این علائم رایج‌ترین علائم بوت لوپ شدن گوشی به ویژه در برند سامسونگ هستند:

  1. علائم بوت لوپ شدن گوشی‌های اندرویدی بوت لوپ شدن گوشیگوشی روی لوگوی سامسونگ گیر کرده و وارد مرحلۀ بعد نمی‌شود.
  2. گوشی روی مدل گوشی گیر می‌کند.
  3. گوشی روی نماد و لوگوی تولیدکنندۀ آن برند گیر می‌کند.
  4. گوشی به منوی خانه (Home) وارد نمی‌شود.

حل مشکل بوت لوپ شدن گوشی سامسونگ

با انجام دادن مراحل زیر می‌توانید از مشکل بوت لوپ شدن گوشی سامسونگ خود خلاص شوید.

بیشتر بخوانید : چطور از داغ شدن گوشی جلوگیری کنیم

1. با استفاده از Recovery Mode مشکل بوت لوپ شدن گوشی سامسونگ را حل کنید

اولین راهکار برای رفع مشکل بوت لوپ شدن گوشی استفاده از قابلیت Recovery Mode است. از جمله نرم‌افزارهایی که این کار را انجام می‌دهند می‌توان به Tenorshare ReiBoot for Android اشاره کرد.

لازم است که ابتدا این نرم‌افزار را در رایانۀ خود دانلود و نصب کنید. گوشی سامسونگ خود را با استفاده از کابل USB به رایانه متصل کنید. این نرم‌افزار قابلیت این را دارد که به صورت خودکار، برند گوشی شما و حتی نسخۀ آن را نیز بفهمد. راهکارهایی که روی صفحه ظاهر می‌شوند را دنبال کنید تا رفع اشکال از طریق USB فعال شود.

با اتصال گوشی به رایانه وارد صفحه اصلی نرم‌افزار می‌شوید. گزینۀ one click to enter recovery mode را انتخاب کنید. با انتخاب این گزینه فرآیند آغاز می‌شود و شما وارد Recovery Mode یا حالت بازیابی گوشی خود می‌شوید.

2. با Download Mode مشکل بوت لوپ شدن گوشی سامسونگ را رفع کنید

حالت Download Mode در گوشی‌های اندروید مانند سامسونگ و شیائومی حالتی است که وقتی گوشی در آن قرار می‌گیرد بروزرسانی‌های سیستم عامل را دریافت می‌کند. بروزرسانی سیستم عامل باعث رفع بسیاری از خطاهای نرم‌افزاری و مشکلات گوشی خواهد شد. برای اینکه بتوانید به حالت بارگیری یا دانلود وارد شوید باید نرم‌افزار Tenorshare ReiBoot for Android را مانند حالت قبل روی رایانه نصب کرده و گوشی خود را به رایانه متصل کنید.

با Download Mode مشکل بوت لوپ شدن گوشی سامسونگ را رفع کنید بوت لوپ شدن گوشی

سپس راهکارهایی را که روی صفحه ظاهر می‌شوند را دنبال کنید. پس از اتصال گوشی با توجه به مدل آن از شما سوال خواهد شد که برای وارد شدن به حالت دانلود یا Download Mode از دکمۀ خانه (Home) استفاده کنید یا خیر. سپس وارد حالت دانلود می‌شوید.

3. با استفاده از Soft Reset مشکل بوت لوپ شدن گوشی را رفع کنید

یکی از راهکارهای حل مشکل بوت لوپ شدن گوشی، استفاده از Soft Reset است. در این روش باید ابتدا گوشی خود را خاموش کرده و باتری آن را خارج کنید. پس این روش فقط برای گوشی‌هایی مناسب است که باتری آنها قابلیت جداسازی دارند و به صورت پرس شده نیستند. سپس مجددا باتری را سر جای خود قرار داده و گوشی را روشن کنید. در بسیاری از این مواقع مشکل بوت لوپ شدن گوشی با این اقدام برطرف خواهد شد.

4. بازگرداندن گوشی به تنظیمات کارخانه

آخرین راهکار شما برای رفع مشکل بوت لوپ شدن گوشی سامسونگ این است که گوشی را به تنظیمات کارخانه برگردانید. در بسیاری از مواقع با این راه‌حل، مشکل گوشی برطرف خواهد شد. البته با انجام این روش تمام تنظیمات، اطلاعات و فایل‌های موجود در گوشی شما از بین خواهند رفت. بهتر است همیشه یک نسخۀ پشتیبان از اطلاعات گوشی خود داشته باشید و سعی کنید بیشتر اطلاعات را روی گوگل درایو و یا فضای ابری گوشی سامسونگ ذخیره کنید.

برای بازگردانی گوشی به تنظیمات کارخانه لازم است که ابتدا گوشی خود را خاموش کرده و دکمه‌های ترکیبی Power، افزایش و کاهش صدا را همزمان فشار داده و نگه دارید. زمانی که لوگوی گوشی را روی صفحه نمایش گوشی خود مشاهده کردید می‌توانید دکمۀ Power را رها کنید ولی همچنان دو دکمۀ دیگر را فشار دهید.

بازگرداندن گوشی به تنظیمات کارخانه بوت لوپ شدن گوشی

پس از چند ثانیه، با صفحه‌ای روبرو می‌شوید که عنوان آن Android Recovery است. در این صفحه گزینۀ Wipe data/factory reset را انتخاب کنید. برای جابجا شدن بین گزینه‌های منوی Android Recovery می‌توانید از دکمه‌های افزایش و کاهش صدا استفاده کنید. با دکمۀ کاهش صدا به سمت پایین و با دکمۀ افزایش صدا به سمت بالا حرکت کنید. برای انتخاب گزینه نیز دکمۀ Power را فشار دهید.

پس از انتخاب گزینۀ wipe data/factory reset باید به سمت پایین حرکت کرده و yes-delete all user data را انتخاب کنید. کمی صبر کنید تا فرآیند کامل شده و به اتمام برسد. پس از اینکه فرآیند بازگردانی به تنظیمات کارخانه به اتمام رسید، در صفحۀ Android Recovery، گزینۀ Reboot system now به صورت خودکار انتخاب خواهد شد که با انتخاب این گزینه دستگاه شما راه‌اندازی مجدد شده و در اصطلاح ریبوت می‌شود.

مطالب بیشتر : بازیابی فایل پاک شده در اندروید با 7 روش ساده

رفع بوت لوپ شدن گوشی شیائومی

برای حل مشکل بوت لوپ شدن گوشی شیائومی پیش از اقدام برای تعمیر گوشی، از روش‌های زیر استفاده کنید.

1. بازگرداندن گوشی شیائومی به تنظیمات کارخانه

با بازگرداندن گوشی شیائومی به تنظیمات کارخانه، تمام اطلاعات مخرب و ویروس‌ها از گوشی شما پاک می‌شوند. ابتدا گوشی خود را خاموش کنید و سپس با فشردن دکمه‌های Power و Volume به صورت همزمان وارد منوی ریکاوری خواهید شد. از دکمۀ Power برای انتخاب گزینه‌ها و از دکمه‌های افزایش و کاهش صدا برای جابجایی بین گزینه‌ها استفاده کنید. گزینۀ Wipe data را انتخاب کنید و صبر کنید تا گوشی شیائومی به تنظیمات کارخانه بازگردد. پس از پایان این فرآیند، گوشی شیائومی خودبخود راه‌اندازی می‌شود.

بازگرداندن گوشی شیائومی به تنظیمات کارخانه بوت لوپ شدن گوشی

2. رفع مشکل بوت لوپ شدن گوشی شیائومی با پاک کردن حافظۀ موقت گوشی

مانند حالت قبل وارد منوی ریکاوری شوید و گزینۀ Wipe Partition Cache data را انتخاب کنید. اگر با این روش مشکل بوت لوپ شدن گوشی شیائومی رفع نشد، آن را به تنظیمات کارخانه بازگردانید.

3. رفع مشکل بوت لوپ شدن گوشی شیائومی با برنامه dr.fone

این برنامه را روی رایانه خود نصب کنید. سپس آن را اجرا کرده و System Repair را انتخاب کنید. سپس گوشی خود را به رایانه متصل کرده و Android Repair را انتخاب کنید و روی دکمۀ Start کلیک کنید.

در مرحلۀ بعد باید اطلاعات گوشی خود از قبیل برند، کشور سازنده و مدل آن را وارد کنید. اگر اطلاعات نادرست در این قسمت وارد کنید برنامه نمی‌تواند سیستم عامل مناسب برای گوشی شیائومی شما دانلود کند.

رفع مشکل بوت لوپ شدن گوشی شیائومی با برنامه dr.fone بوت لوپ شدن گوشی

پس از وارد کردن اطلاعات، Next را زده و Warning را تایید کنید. سپس در محل مشخص شده شش عدد صفر وارد کنید. سپس سه دکمۀ Power و افزایش و کاهش صدا را همزمان فشار دهید تا وارد حالت دانلود شوید. وقتی لوگوی گوشی ظاهر شد دکمۀ افزایش صدا را نگه دارید و دو دکمۀ دیگر را رها کنید. منتظر بمانید تا فرآیند تکمیل شود. یادتان باشد که رایانه شما باید حتما به اینترنت متصل باشد.

سخن پایانی

در این مقاله دربارۀ دلایل بوت لوپ شدن گوشی‌های اندرویدی صحبت کردیم و راهکارهایی برای رفع مشکل بوت لوپ شدن گوشی شیائومی و سامسونگ ارائه دادیم. چنانچه موفق نشدید با استفاده از راهکارهای مطرح شده، مشکل گوشی خود را حل کنید بهتر است به یک تعمیرکار متخصص و باتجربه مراجعه کنید. اگر در این زمینه سوالی دارید با کارشناسان آکاموند در ارتباط باشید.

سوالات متداول

شما می‌توانید با بازگرداندن گوشی شیائومی به تنظیمات کارخانه و یا استفاده از نرم‌افزار Dr.fone و یا پاک کردن حافظۀ گوشی، این مشکل را حل کنید.

برای حل مشکل بوت لوپ شدن گوشی سامسونگ می‌توانید از نرم‌افزار مطرح شده در این مقاله و یا بازگردانی گوشی به تنظیمات کارخانه استفاده کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *