بررسی علت خراب شدن دکمه پاور گوشی شیائومی

علت خراب شدن دکمه پاور گوشی شیائومی

کار نکردن دکمه پاور گوشی شیائومی یک مشکل بسیار آزاردهنده است. در گوشی‌های هوشمند امروزی از فناوری لمسی استفاده شده و دکمه‌های فیزیکی زیادی در این گوشی‌ها باقی نمانده است. ولی یک دکمه مهم که هنوز هم در گوشی‌های هوشمند دیده می‌شود دکمه پاور است. مانند هر وسیله مکانیکی دیگری دکمه پاور هم ممکن است با گذشت زمان، خراب شود.

در این مطلب می‌خواهیم علت‌های خرابی گوشی‌های محبوب و پرطرفدار شیائومی را بررسی کنیم که در صورت نیاز به مرکز تعمیر گوشی شیائومی مراجعه کنید و نسبت به تعمیر آن اقدام کنید.

تعمیرات تخصصی موبایل

کاربردهای دکمه پاور گوشی شیائومی

دکمه پاور گوشی شیائومی کاربردهای مختلفی دارد، از جمله:

 • روشن و خاموش کردن صفحه نمایش
 • روشن و خاموش کردن گوشی
 • ریست کردن گوشی
 • اجرای گوشی در حالت Safe Mode (به کمک دکمه‌های ولوم)
 • گرفتن اسکرین‌شات (به کمک دکمه‌های ولوم)

علاوه بر این، می‌توان با تغییر تنظیمات دکمه پاور شیائومی، کارهایی مانند پاسخ‌گویی به تماس‌ها را نیز با فشردن دکمه پاور گوشی شیائومی انجام داد.

بررسی ۶ علت خراب شدن دکمه پاور گوشی شیائومی

دکمه پاور گوشی‌های شیائومی ممکن است به دلایل زیر خراب شوند:

علت خراب شدن دکمه پاور گوشی شیائومی - خیس شدن گوشی شیائومی

۱. خیس شدن گوشی شیائومی

رطوبت و نفوذ آب به گوشی شیائومی، می‌تواند آسیب‌های جدی و فراوانی را به قطعات مختلف آن وارد کند. در بدترین حالت، نفوذ آب به گوشی باعث سوختن برد گوشی شیائومی می‌شود. یکی از قطعاتی که ممکن است در صورت نفوذ آب به گوشی آسیب ببیند، دکمه پاور آن است.

توصیه می‌شود تا گوشی خود را در محیط‌های مربوط مانند استخر، لب ساحل و… از جیب یا کیف خود خارج نکنید. یا در صورت ضروری بودن استفاده از گوشی، از کاورهای مخصوص برای محافظت از گوشی در برابر رطوبت استفاده کنید.

۲. ضربه خوردن گوشی شیائومی

ضربه خوردن، از عوامل مهم شکستن قطعات داخلی یا خارجی گوشی و در نهایت، کار نکردن دکمه پاور گوشی شیائومی است. وارد شدن ضربه به گوشی شما می‌تواند باعث دفرمه شدن فریم گوشی و خرابی قطعاتی که بر روی آن قرار گرفته است شود. قطعاتی مانند دکمه پاور و دکمه ولوم بر روی فریم گوشی قرار گرفته‌اند. وارد شدن ضربه به فریم گوشی، می‌تواند باعث گیر کردن یا خراب شدن دکمه پاور آن شود. توصیه می‌شود که همیشه از کاور مناسب و استاندارد برای محافظت از گوشی خود استفاده کنید.

همچنین بخوانید: هنگ کردن گوشی شیائومی

۳. کثیف شدن گوشی شیائومی

جمع شدن کثیفی‌ها باعث سفت شدن و کار نکردن دکمه پاور گوشی می‌شود. با گذر زمان، گردوغبار، چربی و سایر کثیفی‌ها در گوشه‌وکنار دکمه پاور جا خوش می‌کنند. توصیه می‌شود که هر چند وقت یک‌بار، دکمه پاور گوشی شیائومی خود را با یک مسواک آغشته به مقدار کمی الکل تمیز کنید.

۴. هنگ کردن و مشکلات نرم‌افزاری

ممکن است از گوشی خود به بهترین نحو نگه‌داری کنید و گوشی شما مشکلاتی نظیر ضربه خوردن، آب خوردن یا کثیف شدن را تجربه نکند. اما گاهی مشکلات نرم‌افزاری باعث هنگ کردن دکمه پاور گوشی شیائومی می‌شودکه می‌توان معمولاً این مشکلات را با یک ریست کردن ساده، حل کرد.

علت خراب شدن باتری گوشی شیائومی - متورم شدن باتری

۵. متورم شدن باتری گوشی شیائومی

متورم شدن باتری گوشی شیائومی باعث وارد شدن فشار به فریم و ال‌سی‌دی گوشی می‌شود. این فشار، می‌تواند سایر قطعات گوشی از جمله دکمه پاور را خراب کند و یک هزینه اضافی را علاوه بر هزینه تعویض باتری، روی دست شما بگذارد. بنابراین توصیه می‌شود در صورت خرابی باتری یا ورم کردن آن، سریعاً برای تعمیر گوشی اقدام کنید.

۶. مستهلک شدن دکمه پاور گوشی شیائومی

در نهایت، ممکن است دکمه پاور گوشی شما متسهلک و خراب شده باشد. دکمه پاور گوشی شیائومی هم مانند هر وسیله مکانیکی دیگری با گذشت زمان و در اثر استفاده‌هایی مکرر، خراب می‌شود. در این صورت، چاره‌ای جز تعویض یا تعمیر دکمه پاور شیائومی برای رفع مشکل کار نکردن دکمه پاور گوشی شیائومی وجود ندارد.

معرفی ۴ راه برای جلوگیری از خراب شدن دکمه پاور گوشی شیائومی

همانطور که گفتیم، دکمه پاور یک وسیله مکانیکی است و هر چه کمتر از آن استفاده کنید دیرتر خراب می‌شود. برای جلوگیری از خرابی زودهنگام دکمه پاور می‌خواهیم ۴ راه جایگزین را به شما معرفی کنیم.

جلوگیری از خراب شدن دکمه پاور گوشی شیائومی- استفاده از حس‌گر اثرانگشت

۱. استفاده از حس‌گر اثرانگشت

خوشبختانه حتی گوشی‌های پایین‌رده و متوسط هم به حس‌گر اثر انگشت مجهز شده‌اند و وجود این حس‌گر، تبدیل به یک استاندارد در گوشی‌های هوشمند شده است. برای فعال‌سازی اثرانگشت در گوشی‌های شیائومی، مسیر زیر را طی کنید:

 • وارد تنظیمات گوشی شوید.
 • قسمت Passwords & security را پیدا کنید و وارد آن شوید.
 • وارد قسمت Fingerprint unlock شوید.
 • پین، الگو یا رمز عبوری را که قبلاً فعال کرده‌اید، وارد کنید (در صورتی هم که قبلاً یک رمزعبور، پین یا الگو را برای باز کردن قفل گوشی فعال نکرده باشید باید ابتدا این کار را انجام دهید).
 • انگشت خود را بر روی حس‌گر اثرانگشت قرار دهید و دستور‌العمل‌هایی که به شما نشان داده می‌شود را دنبال کنید تا اثر انگشت فعال شود.

باز کردن قفل گوشی با تشخیص اثر انگشت، میزان فشردن دکمه پاور را به حداقل خواهند رساند.

این مقاله به شما پیشنهاد می‌شود: ریستارت شدن گوشی شیائومی

۲. استفاده از تشخیص چهره

قابلیت تشخیص چهره هم در بسیاری از گوشی‌های شیائومی وجود دارد. برای فعال‌سازی قابلیت تشخیص چهره در گوشی‌های شیائومی،‌ مسیر زیر را طی کنید:

 • وارد تنظیمات گوشی شوید.
 • وارد قسمت Password & Security شوید.
 • گزینه Face unlock را لمس کنید.
 • پین، الگو یا رمز عبوری را که قبلاً فعال کرده‌اید، وارد کنید.
 • گزینه Add Face را انتخاب کرده و دستورالعمل‌های آن برای اضافه کردن چهره به گوشی را دنبال کنید.

باز کردن گوشی به کمک تشخیص چهره هم باعث می‌شود تا دیرتر با مشکل کار نکردن دکمه پاور گوشی شیائومی مواجه شوید.

جلوگیری از خراب شدن دکمه پاور گوشی شیائومی- تشخیص چهره

۳. استفاده از قابلیت روشن شدن صفحه نمایش با بلند کردن گوشی

قابلیتی به نام Raise To Wake در گوشی‌های هوشمند وجود دارد. به کمک این قابلیت، هنگامی که شما گوشی را از روی زمین یا میز بلند می‌کنید سنسورهای گوشی، حرکت آن را تشخیص داده و صفحه نمایش گوشی را برای شما روشن می‌کنند. برای فعال‌سازی قابلیت Raise To Wake در گوشی‌های شیائومی، مسیر زیر را طی کنید:

 • وارد تنظیمات گوشی شوید.
 • قسمت Always-on display & Lock screen را لمس کنید.
 • گزینه Raise to wake را فعال کنید.

استفاده از این قابلیت باعث می‌شود تا برای روشن کردن صفحه نمایش، نیازی به فشردن دکمه پاور گوشی نباشد.

این مطلب به شما پیشنهاد می شود: علت قفل شدن گوشی شیائومی

۴. استفاده از ژست‌های حرکتی

در بسیاری از مواقع، برای دیدن ساعت گوشی یا اطلاع از دریافت پیام و تماس، مجبور هستیم تا دکمه پاور گوشی را فشار دهیم. اپلیکیشنی به نام Wave Up وجود دارد که امکان روشن کردن صفحه نمایش با استفاده از ژست‌های حرکتی را فراهم می‌کند. به کمک این اپلیکیشن، می‌توانید ژست حرکتی موردعلاقه خود را برای روشن کردن صفحه نمایش گوشی مشخص کرده و از آن استفاده کنید.

البته بسیاری از گوشی‌های شیائومی، به قابلیت روشن کردن صفحه نمایش با دوبار ضربه زدن بر روی آن مجهز هستند که می‌توانید آن را از مسیر زیر، فعال کنید:

 • وارد تنظیما گوشی شوید.
 • گزینه Lock screen را لمس کنید.
 • گزینه Double tap on screen to wake up را فعال کنید.

این راه، نرخ فشرده شدن دکمه پاور را پایین آورده و باعث می‌شود تا دیرتر دچار مشکل کار نکردن دکمه پاور گوشی شیائومی شوید.

هنگام خرابی دکمه پاور گوشی شیائومی چه کنیم؟

اما زمانی که با مشکل خرابی دکمه پاور گوشی مواجه می‌شویم، باید چه کنیم؟ ابتدا باید از خرابی دکمه پاور اطمینان حاصل کنیم. برای اطمینان از خرابی دکمه پاور، کارهای زیر را انجام دهید:

هنگام خرابی دکمه پاور گوشی شیائومی چه کنیم؟

گیر نبودن دکمه پاور گوشی را بررسی کنید

ممکن است دکمه پاور گوشی شما در اثر وارد شدن یک ضربه جزئی، گیر کرده باشد. گیر نبودن دکمه را بررسی کرده و در صورت گیر بودن دکمه پاور، با استفاده از یک جسم نوک‌تیز و با احتیاط، دکمه را به حالت اولیه خود برگردانید.

دکمه پاور را تمیز کنید

ممکن است کثیف بودن دکمه پاور باعث سفت شدن و کار نکردن آن شده باشد. در این صورت، بهتر است دکمه را با یک مسواک آغشته به مقدار بسیار کمی الکل، تمیز کنید.

شاید این مقاله برای شما مفید باشد: داغ شدن گوشی شیائومی

گوشی را ریست کنید

ممکن است کار نکردن دکمه پاور گوشی به علت مشکلات نرم‌افزاری باشد. ریست کردن گوشی می‌تواند بسیاری از مشکلات و از جمله مشکل کار نکردن دکمه پاور را حل کند.

اگر انجام دادن این کارها مشکل کار نکردن دکمه پاور را حل نکرد، احتمالاً دکمه پاور گوشی شیائومی شما خراب شده و باید آن را برای تعمیر، نزد یک تعمیرکار ماهر ببرید. شما می‌توانید از کمک متخصصان حرفه‌ای آکاموند برای تعمیر دکمه پاور انواع گوشی، کمک بگیرید. اما اگر نیاز بود تا قبل از بردن گوشی نزد تعمیرکار، حتماً قفل صفحه نمایش را روشن کرده و قفل گوشی را باز کنید چه؟

باز کردن قفل گوشی در هنگام خرابی دکمه پاور گوشی شیائومی

ترفندهایی وجود دارد که به کمک آن‌ها می‌توانید قفل صفحه نمایش گوشی را هنگام کار نکردن دکمه پاور گوشی شیائومی، باز کنید.

باز کردن قفل گوشی در هنگام خرابی دکمه پاور گوشی شیائومی

اتصال گوشی به شارژر

اتصال گوشی به شارژر، به طور خودکار باعث روشن شدن صفحه نمایش آن می‌شود. پس از روشن شدن صفحه نمایش، می‌توانید رمزعبور یا الگو را وارد کرده و از گوشی خود استفاده کنید.

استفاده از راه‌های جایگزین مانند تشخیص اثرانگشت یا چهره

بهتر است از قبل، راه‌های جایگزین مانند تشخیص چهره یا اثرانگشت را فعال کرده باشید تا در هنگام خرابی دکمه پاور، بتوانی قفل گوشی را باز کنید. بنابراین حتماً یکی از راه‌های باز کردن قفل گوشی با اثر انگشت، تشخیص چهره یا قابلیت Raise To Wake را فعال کنید. فعال کردن قابلیت Double Tap To Wake را هم فراموش نکنید تا بتوانید بدون نیاز به فشردن دکمه پاور، صفحه نمایش را روشن کنید.

بیشتر بخوانید: تعمیر هارد گوشی شیائومی

تبدیل سایر دکمه‌ها و سنورها به دکمه پاور

برای استفاده از این راه‌حل، ابتدا باید با راه‌هایی مانند اتصال گوشی به شارژر یا تشخیص چهره، صفحه نمایش گوشی خود روشن کرده و قفل آن را باز کنید. سپس می‌توانید از اپلیکیشن‌هایی مانند Proximity Actions یا Wave Up، صفحه نمایش گوشی را با استفاده از ژست‌های حرکتی، روشن کنید.

راه دیگر، تغییر تنظیمات دکمه پاور شیائومی است. با استفاده از برنامه Power Button to Volume Button می‌توانید دکمه‌های ولوم را به دکمه پاور تبدیل کنید و مشکل خود را به صورت موقتی حل کنید.

سخن پایانی

در این مطلب، دلایل کار نکردن دکمه پاور گوشی شیائومی را بررسی کردیم. راه‌کارهایی برای جلوگیری از خرابی زودهنگام دکمه پاور را هم ارائه دادیم. همچنین ترفندهایی برای استفاده از گوشی در هنگام خرابی دکمه پاور معرفی کردیم. در هر صورت اگر با مشکل خراب شدن دکمه پاور گوشی شیائومی یا خراب شدن دکمه ولوم گوشی شیائومی مواجه شدید، می‌توانید روی متخصصان دوره‌دیده و حرفه‌ای مجموعه آکاموند، برای تعمیر اصولی و مقرون‌به‌صرفه گوشی خود حساب کنید.

سوالات متداول

با استفاده از راه‌هایی مانند تشخیص چهره، تشخیص اثرانگشت، فعال کردن قابلیت Raise To Wake و Double Tap To Wake، می‌توان از فشردن بیش از حد دکمه پاور گوشی و خراب شدن زودهنگام آن جلوگیری کرد.

1 دیدگاه

 • گوشی من دکمه پاور رو بدون فشار دادن روشن میشه تنها فقط با لمس کردن دکمه پاور خیلی دیوانم کرده لطفاً کمک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *