دربارۀ علائم سوختن ال سی دی گوشی بیشتر بدانید

مهم‌ترین علائم سوختن ال‌سی‌دی

ال‌ سی‌ دی یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین قطعات گوشی به شمار می‌رود. این قطعه به دلیل آنکه مورد استفاده زیادی قرار می‌گیرد، احتمال خرابی آن بالاست. سوختن و یا شکستن ال سی دی گوشی یکی از رایج‌ترین مشکلاتی است که کاربران گوشی‌های مختلف با آن مواجه می‌شوند و برای تعمیر گوشی نیاز است که به فرد متخصص در این زمینه مراجعه کنند. همچنین شکستن ال سی دی گوشی دلیل دیگر خرابی آن است. به همین دلیل در این مقاله می‌خواهیم علائم سوختن ال‌ سی‌ دی گوشی را به صورت کامل بررسی کنیم. با آکاموند همراه باشید!

تعمیرات تخصصی موبایل

علائم سوختن ال‌ سی‌ دی گوشی

سوختن ال سی دی گوشی می‌تواند علائم متفاوتی داشته باشد. کاربران گوشی‌های مختلف می‌توانند با آشنایی با این علائم و تعمیر این قطعه در زمان درست، از خسارت‌های مالی بیشتر جلوگیری کنند. در ادامه اصلی‌ترین و رایج‌ترین علائم سوختن صفحه نمایش گوشی‌های هوشمند را معرفی می‌کنیم:

1. عدم نمایش تصاویر در صفحه نمایش

وظیفه ال سی دی، نمایش تصاویر مختلف برای کاربران است. یکی از ساده‌ترین علائمی که می‌توانیم برای سوختن ال سی دی گوشی در نظر بگیریم، این است که هیچ تصویری در صفحه نمایش، نشان داده نشود. به این ترتیب اگر پس از ضربه‌ای فیزیکی یا موردی مشابه، گوشی را روشن کردید و تصویری در صفحه نمایش مشاهده نکردید، به احتمال زیاد ال سی دی گوشیتان سوخته است و شما با برای رفع این مشکل به مرکز تعویض ال سی دی گوشی مراجعه کنید.

سوختن ال سی دی گوشی- عدم نمایش تصاویر در صفحه نمایش

2.کار نکردن حسگر لمسی (تاچ) در اثر سوختن ال سی دی گوشی

از دیگر علائم سوختن ال سی دی گوشی می‌توان به کار نکردن حسگر لمسی یا تاچ گوشی اشاره کرد. برخلاف گوشی‌های نسل قدیم، در اگوشی‌های هوشمند امروزی، قسمت تاچ و ال سی دی با یکدیگر ادغام شده‌اند و قابل جداسازی نیستند. پس اگر صفحه نمایش را لمس می‌کنید و هیچ عملکردی از طرف گوشی مشاهده نمی‌کنید و یا عملکرد حسگر لمسی گوشی عادی نیست، به احتمال زیاد مجبور به تعویض ال سی دی گوشی خواهید بود.

مطالعۀ این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم: از کار افتادن تاچ گوشی

3. نیم‌سوز شدن ال سی دی گوشی

یکی دیگر از مواردی که کاربران زیادی هنگام خرابی صفحه نمایش با آن مواجه می‌شوند، نیم‌سوز شدن ال سی دی گوشی است. از علائم نیم‌سوز شدن ال سی دی گوشی می‌توان به سیاه شدن یک یا دو طرف صفحه نمایش اشاره کرد. برخی مواقع هم ممکن است شاهد لکه‌های سیاه و قهوه‌ای روی ال‌ سی ‌دی گوشی خود باشید. در صورت بروز این مشکلات باید به فکر تعویض ال ‌سی ‌دی گوشی خود باشید زیرا به طور معمول پس از مدتی کل ال ‌سی‌ دی گوشی از کار خواهد افتاد.

نیم‌سوز شدن ال سی دی گوشی

4. وجود شکستگی روی صفحه نمایش

ضربه فیزیکی از شایع‌ترین دلایل خرابی صفحه نمایش گوشی‌های هوشمند به شمار می‌رود. در این موارد معمولاً یک یا چند لایه از صفحه نمایش آسیب می‌بیند و اگر ضربه شدید باشد، باعث شکستگی ال سی دی می‌شود. اگر روی صفحه نمایش گوشی خود ترک‌های زیادی می‌بینید که همراه با خط‌های سبز، مشکی یا سیاه هستند، به احتمال زیاد ال سی‌ دی گوشی شما سوخته و باید آن را تعویض کنید.

5. تغییر رنگ تصویر صفحه نمایش

برخی مواقع ضربه فیزیکی یا آسیب‌های دیگر مثل مواد شیمیایی باعث از بین رفتن تصویر در صفحه نمایش نمی‌شوند؛ بلکه باعث به هم خوردن رنگ‌های آن و در نتیجه سوختن ال سی دی گوشی می‌شوند. برای مثال در برخی موارد، رنگ سبز در صفحه نمایش بیشتر از سایر رنگ‌ها به چشم می‌خورد.

علائم سوختن ال سی دی گوشی - تغییر رنگ تصویر صفحه نمایش

6. قطع و وصل شدن تصویر صفحه نمایش

از دیگر علائم سوختن ال سی دی گوشی می‌توان به قطع و وصل  شدن تصویر و چشمک زدن آن اشاره کرد. بروز این مشکل، اختلالی در عملکرد حسگر لمسی و یا سایر قطعات گوشی ایجاد نمی‌کند و ممکن است بتوانید برای مدت‌ زیادی با همین شرایط از گوشی استفاده کنید. اما به احتمال زیاد با گذشت زمان خرابی ال سی‌ دی بیشتر شده و به صورت کامل از کار بیفتد.

مطلب پیشنهادی: مشکلات بعد از تعویض ال سی دی گوشی

7. بلند شدن ال سی دی گوشی

یکی دیگر از موارد خرابی ال سی دی گوشی مربوط به زمانی است که ال سی دی گوشی بلند شود و به عبارتی از بدنه گوشی فاصله بگیرد. این مشکل معمولاً زمانی رخ می‌دهد که باتری گوشی خراب شود و حجیم شدن باتری باعث بلند شدن ال سی دی گوشی شود.

سوختن ال‌سی‌دی - بلند شدن ال‌سی‌دی گوشی

8. لمس خود به خود صفحه نمایش

یکی از مشکلات آزاردهنده‌ای که ممکن است هنگام سوختن ال سی دی گوشی برای کاربران رخ دهد این است که صفحه نمایش بدون این که شما آن را لمس کنید، به طور خودکار لمس شود. وقتی حسگر لمسی گوشی خراب می‌شود، ممکن است کاربران با این مشکل مواجه شوند.

بیشتر بخوانید: چطور از داغ شدن گوشی جلوگیری کنیم؟

9. لمس اشتباه توسط حسگر لمسی (تاچ پد)

از دیگر علائم سوختن ال‌ سی ‌دی گوشی و حسگر لمسی این است که وقتی شما نقطه‌ای از صفحه نمایش را لمس می‌کنید، به اشتباه نقطه‌ای دیگر لمس می‌شود. برای مثال وقتی می‌خواهید گزینۀ گالری را لمس کنید، قسمت مخاطبین برای شما باز شود. این مشکل نشان‌دهنده این است که حسگر لمسی و ال‌ سی‌ دی گوشی شما دچار مشکل شده و هرچه زودتر باید تعویض شود.

بررسی و امتحان خرابی یا سوختن ال سی دی گوشی

اگر فکر می‌کنید که ال سی دی گوشی شما ممکن است دچار مشکل شده باشد، روشی را به شما آموزش می‌دهیم که به راحتی بتوانید از سالم یا معیوب بودن آن اطمینان حاصل کنید. این روش برای گوشی‌های مختلف متفاوت است اما در اینجا روش تست خرابی ال سی دی برای دو برند پرطرفدار سامسونگ و شیائومی را مطرح می‌کنیم.

تست خرابی ال‌سی‌دی گوشی

برای تست سوختن ال سی دی گوشی سامسونگ کافی است کد #*0#* را شماره‌گیری کنید و در صفحه بازشده، وارد بخش تست صفحه نمایش و تاچ شوید. در گوشی‌های شیائومی این روش کمی متفاوت است. برای این کار باید مراحل زیر را طی کنید.

  1. وارد تنظیمات گوشی شوید.
  2. About Phone  را انتخاب کنید.
  3. وارد بخش Detailed info and specs شوید.
  4. صفحه را به پایین بکشید و چندین بار پشت سر هم روی Kernal Version بزنید.
  5. در صفحه بازشده (CIT) وارد قسمت‌های Touch sensor و Display شوید و به ترتیب، سالم بودن تاچ و صفحه نمایش را بررسی کنید.

همچنین بخوانید: چرا گوشی شارژ نمی شود؟

دلایل سوختن ال سی دی گوشی

تا این بخش از مقاله با مهم‌ترین نشانه‌های سوختن ال سی دی گوشی آشنا شدید و یاد گرفتید که چه مواقعی باید برای تعویض ال‌ سی‌ دی گوشی خود اقدام کنید. در ادامه مهم‌ترین دلایل سوختن ال سی دی گوشی را مطرح می‌کنیم. با به خاطر سپردن این موارد می‌توانید ال سی دی گوشی خود را برای مدت طولانی‌تری سالم نگه دارید.

1. آسیب فیزیکی

اصلی‌ترین و رایج‌ترین دلیل سوختن ال سی دی گوشی، آسیب‌های فیزیکی است که به صفحه نمایش وارد می‌شود. افتادن گوشی از بلندی، برخورد اشیاء تیز با صفحه نمایش، افتادن اجسام سنگین روی گوشی و استفاده نکردن از کاور و گلس مناسب مهم‌ترین عواملی هستند که باعث می‌شوند گوشی همراه شما در معرض آسیب‌های فیزیکی قرار بگیرد. سعی کنید ال سی دی گوشی خود را از آسیب‌های فیزیکی دور نگه دارید.

دلایل سوختن ال‌سی‌دی- آسیب فیزیکی

2. تماس صفحه نمایش با مواد شیمیایی

مواد شیمیایی  به راحتی باعث از بین رفتن صفحه نمایش گوشی یا به هم خوردن رنگ‌های آن می‌شوند. برای مثال مواد شوینده صنعتی (مثل سفیدکننده‌ها) خیلی راحت می‌توانند صفحه نمایش گوشی شما را غیر قابل استفاده کنند. پس برای سالم نگه داشتن ال ‌سی ‌دی گوشی خود تا جایی که می‌توانید، آن را از مواد شیمیایی دور نگه دارید.

این مقاله به شما پیشنهاد می شود: رفع مشکل روشن ماندن صفحه گوشی

3. تماس با آب و نفوذ رطوبت

علاوه بر مواد شیمیایی، آب و رطوبت هم می‌توانند باعث سوختن ال‌ سی‌ دی گوشی شوند. تاثیر آب به اندازۀ تاثیر مخرب مواد شیمیایی نیست اما اگر به داخل گوشی نفوذ کند، احتمال خرابی گوشی زیاد خواهد بود. پس نهایت سعیتان را بکنید تا گوشی خود را از آب و محیط‌های خیلی مرطوب دور نگه دارید.

دلایل سوختن ال‌سی‌دی - تماس با آب و نفوذ رطوبت

4. استهلاک و خرابی قطعات داخلی گوشی

وسایل الکترونیکی هرچقدر هم که گران ‌قیمت باشند، باز هم عمر مشخصی دارند و پس از مدتی نیاز به تعمیر یا تعویض دارند. ال‌ سی دی گوشی نیز جزء قطعاتی است که به صورت مداوم توسط کاربر استفاده می‌شود. پس طبیعی است که پس از مدتی، احتمال خرابی آن افزایش یابد. البته این مدت زمان به عواملی مثل کیفیت ال‌ سی ‌دی، میزان استفاده، نحوه استفاده و … بستگی دارد.

5. خرابی برد گوشی

مشاهده علائم سوختن ال‌ سی‌ دی گوشی همیشه به این معنا نیست که ال ‌سی ‌دی دچار خرابی شده است. برخی مواقع ممکن است برد گوشی خراب شده باشد و علائم آن در صفحه نمایش دیده شود. برای تشخیص این مورد بهتر است از فردی مشورت بخواهید که در این زمینه تخصص کافی داشته باشد. شما می‌توانید در قسمت نظرات همین مقاله، سوالات خود را در این زمینه مطرح کنید تا در سریع‌ترین زمان ممکن به آنها پاسخ دهیم.

دلایل سوختن ال سی دی گوشی - خرابی برد گوشی

نتیجه‌گیری

در مقاله امروز آکاموند با مهم‌ترین علائم سوختن ال سی دی گوشی آشنا شدیم و یاد گرفتیم چه عواملی باعث خرابی ال سی دی گوشی‌ها می‌شوند. همچنین بهترین راه‌ها برای جلوگیری از خراب شدن ال‌سی‌دی را مرور کردیم. علاوه بر این موارد، کد مخفی تست ال‌سی‌دی گوشی‌های سامسونگ و شیائومی را نیز آموزش دادیم.

اگر ال سی دی گوشیتان دچار مشکل شده اما مطمئن نیستید که به طور کامل از کار افتاده یا نه، متن مقاله را به دقت بخوانید. اگر همچنان سوالی در این مورد داشتید، آن را در بخش نظرات برای ما بنویسید تا کارشناسان ما در سریع‌ترین زمان ممکن مشکلتان را بررسی و به سوالتان پاسخ دهند. از این که تا پایان مقاله همراه ما بودید، متشکریم!

سوالات متداول

لکه‌های رنگی روی صفحه نمایش و سیاه شدن بخشی از آن، جزو مهم‌ترین علائم نیم‌سوز شدن ال‌سی‌دی گوشی هستند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *