گارانتی گوشی موبایل

گارانتی و برندهای گارانتی همواره موضوعی بحث برانگیز بوده‌اند. وجود برندهای تقلبی و نام‌های ناآشنا در حوزه گارانتی محصولات، موجب شده سوالات زیادی درباره گارانتی وجود داشته باشد. گارانتی گوشی موبایل نیز از این قاعده مستثنی نیست. در این نوشتار قصد داریم به پرکاربردترین سوالات شما درباره گارانتی گوشی موبایل پاسخ دهیم، با آکاموند همراه باشید.

گارانتی گوشی موبایل چیست؟

گارانتی معتبر گوشی های موبایل

گارانتی یا ضمانت نامه، تعهدی است که بر مبنای آن شرکتی که آن کالا را به شما می‌فروشد، متعهد می‌شود تا بر اساس شرایطی که در ضمانت نامه تدوین شده است کالای خریداری شده را تعمیر و یا تعویض کند.

به عنوان مثال اگر شما یک گوشی موبایل از یک برند معتبر خریداری کنید که رجیستر شود، این شرکت به عنوان فروشنده و واردکننده رسمی گوشی‌های شیائومی و سامسونگ به شما متعهد می‌شود تا 18 ماه پس از ثبت کردن گوشی در سامانه همتا، به شما خدمات گارانتی اعطا کند و در صورت بروز هرگونه مشکل به تعمیر گوشی بپردازد.

مدت زمان اعتبار گارانتی گوشی چقدر است؟

تا پیش از تصویب طرح رجیستری، گارانتی‌های معتبر زیادی در ایران وجود نداشتند. اما پس از تصویب طرح رجیستری شرکت‌ها و برندهای معتبری به منظور اعطای خدمات گارانتی به وجود آمدند که گارانتی آکاموند نیز از این قاعده مستثنی نیست. پس از تصویب طرح رجیستر کردن گوشی‌ها برندهای گارانتی ملزم به ضمانت 18 ماهه گوشی ها شدند، بنابراین مدت زمان اعتبار گارانتی گوشی‌هایی که تحت ضمانت آکاموند قرار دارند 18 ماه است.

به عنوان مثال، تا پیش از طرح رجیستر برای گوشی های سامسونگ گارانتی مشخص و معتبری وجود نداشته که زمان کافی را برای گارانتی در نظر بگیرند. این هم ممکن بود که کلمات بزرگی در این باره بشنوید؛ مانند گارانتی 5 ساله گوشی سامسونگ و… . اما حالا گارانتی گوشی های سامسونگ و گارانتی انواع مدل‌های دیگر گوشی، موضوع بزرگی است که بسیار بر آن تمرکز می‌شود.

هزینه گارانتی گوشی چقدر است؟

شاید اینگونه برداشت کرده باشید که سرویس‌های ارائه شده توسط برندهای گارانتی ممکن است رایگان نباشد. در پاسخ باید بگوییم گارانتی آکاموند کاملا به صورت رایگان بوده و برای موارد تحت پوشش ضمانت نامه هیچ گونه مبلغی دریافت نمی‌کند.

این مساله نیز در مورد تمامی شرکت‌های گارانتی و مدل‌های مختلف گوشی موبایل از جمله گارانتی گوشی های شیائومی، ریلمی، سامسونگ و… کاملا یکسان است و تحت هیچ شرایطی نیازی نیست برای موارد تحت پوشش گارانتی مبلغی بپردازید.

منظور از گارانتی شرکتی گوشی چیست؟

تنها گارانتی‌های معتبر برای گوشی‌ها گارانتی‌‌های شرکتی هستند، بنابراین مهم است بدانید تلفن همراهی که خریداری می‌کنید فراتر از ضمانت شفاهی و یا حتا کتبی یک شخص باشد. در حال حاضر شرکت های معتبر گارانتی گوشی موبایل، از جمله آکاموند، در حال فعالیت هستند تا بتوانند سرویس‌های فوق العاده‌ای را عرضه کنند.

تفاوت گارانتی اصلی و شرکتی موبایل چیست؟

ممکن است برخی برندهای نامعتبر که قبل از طرح رجیستری فعالیت داشتند برای سرویسی که ارائه می‌کردند درجه بندی متفاوتی را در نظر گرفته بودند اما پس از تصویب طرح رجیستری و قوانین و تبصره‌هایی که برای گارانتی‌ها و ضمانت نامه‌ها در نظر گرفته شد، تقریبا تمامی سرویس‌های گارانتی بر اساس اصلی واحد نوشته شدند. بنابراین تفاوتی میان گارانتی اصلی و گارانتی شرکتی گوشی وجود ندارد.

گارانتی گوشی شامل چه مواردی نمی‌شود؟

بهترین گارانتی گوشی

تقریبا می‌شود گفت در این باره بر روی کارت‌های گارانتی به طور کامل توضیح داده می‌شود اما در این نوشتار تمامی آنها را برای شما بازگو می‌کنیم. این موارد عبارتند از:

 • استفاده، نگهداری و یا هرگونه کارکرد ناصحیح یا خارج ساختن محصول از شکل عادی.
 • خرابی به دلیل استفاده از هرگونه وسایل جانبی غیر استاندارد.
 • اقدام به سرویس، تعمیر و یا هرگونه تغییر در محصول توسط افراد غیر مجاز در خارج از مرکز خدمات آکاموند.
 • شکستگی، اثرات ضربه و یا هرگونه تماس با مایعات و رطوبت خوردگی (حتا گوشی‌های ضد آب).
 • مخدوش کردن یا دستکاری شماره سریال دستگاه (IMEI) در کارت گارانتی و یا در جعبه محصول.
 • نصب هرگونه نرم افزار مخرب و غیر مجاز روی دستگاه.
 • به روز رسانی یا فلش کردن دستگاه در خارج از مرکز خدمات آکاموند.
 • فراموشی رمز عبور google account یا mi account و قفل شدن دستگاه (FRP).
 • خرابی یا ایراد آداپتور، کابل و هندزفری داخل جعبه گوشی.
 • باتری باد کرده
 • لکه‌های سفید یا سیاه روی صفحه نمایش که در اثر ضربه پدید می‌آیند.

آیا گارانتی اصلی گوشی در ایران وجود دارد؟

کارت گارانتی گوشی موبایل

همانطور که پیش از این اشاره کردیم، با توجه به قوانین سختگیرانه‌ای که درباره طرح رجیستری گوشی‌ها تصویب شد، با گذشت زمان برندهایی در ایران شکل گرفتند که مطابق با قانون تصویب شده گارانتی اصلی گوشی را ارائه دهند. شرکت آکاموند یکی از همین چند گارانتی معتبر است که در زمینه گارانتی گوشی های ریلمی، سامسونگ و شیائومی کار می‌کند.

تبصره‌های توافق نامه گارانتی شامل چه مواردی می‌شود؟

گارانتی شرکتی گوشی

توافق‌نامه یا همان تعهد گارانتی که پیش از این به تعریف آن اشاره کردیم دارای تبصره‌هایی است که به موجب آن شرکت ضمانت دهنده را از ارائه سرویس مبرا می‌کند. برخی از مهمترین تبصره‌ها را مرور می‌کنیم.

خرابی ناشی از آب خوردگی

تقریبا می‌توان گفت همه شرکت‌ها این مورد را میان تبصره‌های خودشان جای می‌دهند. این تبصره می‌گوید هیچ‌گونه آبخوردگی یا خرابی ناشی از آبخوردگی تحت پوشش گارانتی قرار نمی‌گیرد و شرکت گارانتی دهنده از ارائه سرویس برای اینطور خرابی‌ها مبرا است. این مورد شامل گوشی‌های ضدآبی همچون S21 Ultra و یا Iphone 12 Pro max نیز می‌شود. یعنی هرگونه خرابی بر اثر آبخوردگی حتا در مورد گوشی‌های ضد آب نیز تحت پوشش سرویس‌های گارانتی قرار نمی‌گیرد.

خرابی ناشی از ضربه خوردن

در حقیقت، هر شکلی از خرابی که در اثر استفاده نامناسب از گوشی باشد مشمول گارانتی نمی‌شود. بر اساس همین اصل، ضربه خوردگی‌هایی که ناشی از سهل‌انگاری و یا به طور عمد باشند نیز شامل این سرویس نمی‌شوند.

دزدیده شدن گوشی موبایل

حتا اگر بتوانید دزدیده‌شدن گوشی خود را به اثبات برسانید، همچنان این تبصره به قوت خود باقی خواهد ماند. هیچ کدام از شرکت‌های گارانتی مسئولیت دزدیده شدن گوشی را قبول نمی‌کنند.

برای استفاده از شرایط گارانتی گوشی به چه نکاتی باید توجه کرد؟

در ابتدا باید به شرایطی که مشمول گارانتی می‌شوند و شرایطی که مشمول گارانتی نمی‌شوند توجه کنید. برای دریافت اطلاعات کاملتر می‌توانید با واحد خدمات مشتریان تماس بگیرید و شرایط کامل را جویا شوید و سپس به منظور بهره بردن از گارانتی به مرکز آکاموند مراجعه کنید. لطفا به هنگام مراجعه حتما شرایط زیر را رعایت کنید:

 1. همراه داشتن خود گوشی الزامی است.
 2. همراه داشتن جعبه گوشی الزامی است.
 3. همراه داشتن فاکتور خرید الزامی است.
 4. لطفا پیش از ارجاع به مرکز آکاموند همه اطلاعات گوشی را داخل فلش و یا کامپیوترتان ریخته و سپس فضای داخلی موبایل را خالی کنید.
 5. برای سرویس‌دهی به گوشی‌های اندرویدی ارائه رمز حساب گوگل و برای سرویس‌دهی به گوشی‌های اپل ارائه اپل آیدی می‌تواند کار تکنسین را راحت‌تر کند.
 6. لطفا پیش از مراجعه به مرکز آکاموند از مخدوش نبودن کد IMEI و همچنین سالم بودن برچسب گارانتی آکاموند که بر روی جعبه گوشی چسبیده شده است مطمئن شوید.

شرایط و موارد ابطال گارانتی چیست؟

ابطال گارانتی تحت مواردی محدود و خاص رخ می‌دهد. شرکت‌ها این موارد و شرایط را وضع می‌کنند تا روابط شفاف‌تری میان خریدار و فروشنده شکل بگیرد. به این علت که در سایر کشورهای دنیا، خریدارن مستقیما با خود کمپانی تولیدکننده ارتباط می‌گیرند اما در ایران شما برای خرید و گرفتن شرایط گارانتی باید با برندهای سوم شخص در ارتباط باشید. بنابراین این ارتباط نیاز به شفاف‌سازی دارد.

از شرایط ابطال گارانتی می‌توان به گم شدن جعبه گوشی اشاره کرد. به هر دلیلی جعبه گوشی همراهتان نباشد از پذیرفتن گوشی موبایل معذوریم.

یکی دیگر از شرایط ابطال گارانتی، گذشتن تاریخ اعتبار گارانتی است. طبق قانون، گارانتی گوشی موبایل در ایران تا 18 ماه پس از فعالسازی گوشی در سامانه همتا اعتبار دارد.

مخدوش شدن کد IMEI گوشی از دیگر شرایط ابطال است. همچنین بهتر است در هنگام خرید و پس از آن فاکتور خرید را در جایی امن بگذارید تا گم نشود.

چگونه از گارانتی گوشی موبایل خود استفاده کنیم؟

برای استفاده از گارانتی گوشی موبایلتان با توجه به موارد اشاره شده در این مقاله در مورد شرایط ابطال گارانتی، تبصره‌های توافق‌نامه گارانتی و مواردی که شامل گارانتی گوشی نمی‌شود می‌توانید با مراجعه به مرکز خدمات آکاموند از گارانتی معتبر گوشی خود استفاده کنید.

شماره تماس شرکت آکاموند در صفحه اول سایت آکاموند درج شده است. اما به منظور راحت شدن کار شما بار دیگر شماره را در این مقاله می‌نویسیم: 02191005955

همچنین شماره تماس ایسل نیز به این شرح است: 02191005000

روزها و ساعات پاسخگویی در هفته به ترتیب از روزهای شنبه تا چهارشنبه ساعت 9 الی 18 و روزهای پنج‌شنبه از ساعت 9 الی 16 می‌باشد.

آدرس ایمیل: info@akamond.ir

آدرس آکاموند: تهران، خیابان سهروردی شمالی، خیابان میرزایی زینالی، پلاک 55، ساختمان آکاموند و ایسل، طبقه اول.

افزایش قیمت گوشی با گارانتی چقدر است؟

یکی دیگر از سوالات متداول شما عزیزان درباره افزایش قیمت با وجود گارانتی گوشی بود. باید بگوییم از آنجایی که تمامی گوشی‌های موبایل حال حاضر که در ایران وجود دارند و به صورت قانونی وارد شده‌اند، شامل طرح رجیستری و گارانتی می‌شوند. بنابراین تفاوتی میان قیمت یک مدل گوشی که تحت پوشش گارانتی آکاموند است و یک مدل گوشی دیگر که تحت پوشش سایر برندها است وجود ندارد. در واقع، تفاوت قیمت‌ها در بازار به سیاست و نحوه تصمیم‌گیری شرکت‌ها بستگی دارد. پس می‌توانید نتیجه بگیرید که مناسب بودن قیمت گوشی‌های موجود در سایت ایسل به علت سیاست مشتری‌مداری موجود در تفکر مدیران است.

سوالات متداول:

تا چه مدت گارانتی گوشی معتبر است؟

گارانتی و ارائه خدمات پس از فروش هرچه مدت زمان بیشتری داشته باشد برای خریدار جذاب‌تر است ولی در بهترین حالت تمامی گوشی‌ها در ایران 18 ماه ضمانت یا گارانتی خدمات پس از فروش دارند.

کدام موارد شامل گارانتی گوشی می‌شود؟

اگر گوشی شما در مدت زمان 18 ماه بدون دخالت کاربر دچار مشکلات سخت افزاری شود، می‌توانید از گارانتی استفاده کنید. اتفاقاتی از قبیل آب‌خوردگی، ضربه  و … شامل گارانتی نمی‌شوند. برای اطلاع از تمامی شرایط گارانتی گوشی‌ها وارد سایت آکاموند شوید.

شرایط تعویض گوشی و قطعه چگونه است ؟

تعویض قطعه و گوشی بنا به نظر کارشناس مجموعه آکاموند انجام می‌پذیرد.

استعلام گارانتی گوشی چگونه انجام می‌شود؟

می‌توانید به راحتی وارد سایت آکاموند شوید و با وارد کردن شماره سریال گوشی خود استعلام گارانتی گوشی همراهتان را انجام دهید. یکی از اهداف اصلی آکاموند راحت تر کردن انجام امور مشتریان برای استفاده از گارانتی است.

جمع‌بندی پایانی

در هنگام خرید، چه به صورت آنلاین و چه به صورت حضوری، به گارانتی گوشی موبایل توجه کنید. چراکه داشتن گارانتی در اولین وهله ثابت می‌کند که این گوشی به صورت قانونی وارد شده است و برای رجیستر کردن گوشی به مشکل برنمی‌خورید.

در وهله دوم خدماتی که به شما عرضه می‌شود نیز بسیار حائز اهمیت است. و مهم‌تر از تمامی موارد بالا این است که اشخاصی حضور دارند که شما در صورت خرابی گوشی به آنها مراجعه کنید و مشکلات خود را پیگیری کنید.