علت تار شدن عکس های دوربین گوشی و راهکارهای رفع آن

علت تار شدن عکس های دوربین گوشی و راهکارهای رفع آن

حتما برای شما هم اتفاق افتاده است که در یک مکان زیبا یا یک دورهمی با اقوام و دوستان با گوشی خود عکس گرفته‌اید ولی عکس های شما کیفیت لازم را نداشته و تار شده‌اند. تار شدن عکس ها در دوربین گوشی اندرویدی یکی از مشکلات گوشی است که ممکن است شما را به فکر تعمیر گوشی خود بیندازد. در این مقاله همراه با هم به بررسی و رفع مشکل تار شدن عکس های دوربین گوشی می‌پردازیم. اگر شما نیز به دنبال شناسایی علت تار شدن عکس های دوربین گوشی خود هستید تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

دلایل تار شدن عکس های دوربین گوشی

عکس گرفتن با دوربین جلوی گوشی تلفن همراه یا در اصطلاح عکس سلفی چند سالی است که در میان کاربران رواج پیدا کرده است. افزودن دوربین جلو به گوشی‌ها این مزیت را داشت که افراد می‌توانستند بدون نیاز به شخص دیگر و یا امکانات خاصی مانند پایه دوربین از خود عکس سلفی بگیرند. اما گاهی اوقات برای کاربران این مشکل پیش می‌آید که عکس های سلفی کیفیت لازم را ندارند.

علت تار شدن عکس های دوربین گوشی و راهکارهای رفع آن

برخی اوقات حتی زمانی که از دوربین پشت گوشی هم عکاسی می‌کنیم با تار شدن عکس ها و بی‌کیفیت بودن آنها مواجه می‌شویم و ممکن است فکر کنیم نیاز به مراجعه برای تعمیر دوربین گوشی داریم. برخی از علت‌های تار شدن عکس های دوربین گوشی عبارتند از:

1. وجود محافظ روی لنز دوربین

یک دلیل رایج تار شدن دوربین گوشی این است که بسیاری از افراد فراموش می‌کنند محافظ پلاستیکی روی لنز دوربین را بردارند. این محافظ پلاستیکی سبب تار شدن عکس ها و افت کیفیت دوربین می‌شود.

2. کثیف شدن لنز دوربین

علت تار شدن عکس های دوربین گوشی می‌تواند به کثیفی و آلودگی لنز دوربین مربوط باشد. به دلیل استفادۀ مکرر کاربران از گوشی‌های تلفن همراه، اثر انگشت آنها که ممکن است حاوی چربی و یا ذرات آلودگی باشد لنز دوربین را کثیف کرده و کیفیت دوربین گوشی را پایین می‌آورد.

بیشتر بخوانید : هنگ کردن گوشی آیفون

3. همپوشانی قاب گوشی و لنز دوربین

یکی دیگر از دلایل تار شدن عکس ها در دوربین گوشی اندرویدی این است که قاب گوشی قسمتی از لنز دوربین را پوشانده و باعث بی‌کیفیت شدن عکس ها می‌شود.

4. تار شدن عکس های دوربین گوشی به دلیل شرایط آب و هوایی

به طور معمول در شرایط آب و هوایی مرطوب عکس ها کیفیت لازم را ندارند. وجود بخار آب زیاد در این مناطق باعث می‌شود لنز دوربین عرق کند. همچنین در محیط‌های بارانی هم گرفتن عکس باکیفیت مشکل است.

علت تار شدن عکس های دوربین گوشی و راهکارهای رفع آن تار شدن عکس های دوربین گوشی به دلیل شرایط آب و هوایی

5. نامناسب بودن مکان دوربین

نامناسب بودن مکان دوربین یکی از دلایل تار شدن عکس های دوربین گوشی است.

6. حرکت کردن حسگر دوربین گوشی

حرکت حسگر دوربین ممکن است یک دلیل تار شدن عکس های دوربین گوشی باشد. حرکت حسگر تصویر نوری که در تمام دستگاه‌های تصویربرداری وجود دارد و نور را به سیگنال‌های الکتریکی تبدیل می‌کند باعث می‌شود که دوربین گوشی نتواند به خوبی روی یک نقطه تمرکز کند.

بیشتر بخوانید: دلایل هنگ کردن گوشی

7. تار شدن عکس دوربین گوشی به دلیل جابجایی جسم مورد نظر

عکاسی از اجسام متحرک کار دشواری است و در بسیاری از مواقع شما نمی‌توانید از این اشیاء عکس باکیفیتی ثبت کنید.

8. پر شدن حافظۀ پنهان دوربین

پر شدن حافظۀ پنهان دوربین نیز ممکن است سبب کاهش کیفیت دوربین گوشی و در نتیجه عکس های ثبت شده شود.

علت تار شدن عکس های دوربین گوشی و راهکارهای رفع آن پر شدن حافظۀ پنهان دوربین

9. قدیمی بودن سیستم عامل گوشی علت تار شدن عکس های دوربین گوشی

شاید تا به حال فکرش را هم نمی‌کردید که امکان دارد علت تار شدن عکس های دوربین گوشی شما به قدیمی بودن سیستم عامل گوشی مرتبط باشد. لازم است بدانید که در صورت استفاده از نسخه قدیمی سیستم عامل، امکان بروز چنین مشکلی وجود دارد زیرا با بروزرسانی ممکن است تعدادی از خطاهای نرم‌افزاری از بین برود. پس پیش از تعمیر گوشی سامسونگ خود، آن را به‌روزرسانی کنید.

10. لرزش دست دلیل تار شدن عکس ها

گاهی اوقات هیچ دلیل سخت‌افزاری و یا نرم‌افزاری خاصی برای تار شدن عکس های دوربین گوشی وجود ندارد و مشکل از لرزش دستان شماست که نمی‌توانید آن را خنثی کرده و عکس باکیفیتی ثبت کنید. به طور معمول تنظیم شاتر دوربین کار دشواری است و با روشن کردن آن امکان دارد گوشی جابجا شود.

مطلب پیشنهادی : رایج ترین مشکلات گوشی

11. نبود نور کافی برای عکاسی

اگر در مکان‌های تاریک و یا با نور کم عکاسی می‌کنید طبیعی است که عکس ها کیفیت لازم را نداشته باشند.

رفع مشکل تار شدن عکس های دوربین گوشی علت تار شدن عکس های دوربین گوشی

پس از شناسایی و تشخیص علت تار شدن عکس های دوربین گوشی می‌توانید با استفاده از راهکارهایی که در ادامه مطرح خواهند شد به بالا بردن کیفیت دوربین گوشی خود فکر کنید.

علت تار شدن عکس های دوربین گوشی و راهکارهای رفع آن رفع مشکل تار شدن عکس های دوربین گوشی

1. عدم وجود مانع روی لنز دوربین

حواستان باشد که محافظ پلاستیکی روی لنز دوربین را بردارید. اگر بین قاب یا محافظ گوشی شما و لنز دوربین همپوشانی وجود دارد زمان عکاسی قاب را دربیاورید و یا آن را تعویض کنید. لنز دوربین گوشی را با یک دستمال تمیز بدون هرگونه آلودگی، اثر انگشت و ذرات گرد و غبار پاک کنید.

2. رفع مشکل تار شدن عکس های دوربین گوشی از طریق حسگر دوربین

قبل از عکس گرفتن به آرامی روی لنز دوربین ضربه بزنید تا دوربین بتواند به خوبی تمرکز کند و در صورتی که مشکل تار شدن عکس های دوربین گوشی مربوط به حرکت حسگر دوربین است خنثی شود. همچنین گزینۀ لرزش‌گیر یا Anti Shake ممکن است بتواند مشکل عکاسی از جسم متحرک را حل کند.

3. عوض کردن مکان دوربین

مکان دوربین را چندین بار تغییر دهید تا مطمئن شوید که علت تار شدن عکس ها به مکان دوربین مربوط نیست.

علت تار شدن عکس های دوربین گوشی و راهکارهای رفع آن عوض کردن مکان دوربین

4. پاک کردن حافظۀ پنهان دوربین

برای بالا بردن کیفیت دوربین گوشی، حافظۀ پنهان دوربین را پاک کنید. برای انجام این کار ابتدا به بخش تنظیمات گوشی مراجعه کرده و وارد بخش Apps شوید. در این قسمت گزینۀ Camera را انتخاب کنید. سپس روی گزینۀ Storage کلیک کرده و Clear the Cache را انتخاب کنید.

5. بروزرسانی سیستم عامل

سیستم عامل گوشی خود را بروزرسانی کنید تا اگر دلیل تار شدن عکس های دوربین گوشی به خطاهای نرم‌افزاری ربط دارد، این خطاها برطرف شوند. گاهی اوقات با بستن برنامۀ دوربین و راه‌اندازی مجدد آن مشکل شما حل خواهد شد. زیرا ممکن است خطاهای دوربین دلیل کاهش کیفیت عکس ها باشند.

مطلب پیشنهادی: تشخیص گوشی نو از تعمیری

6. عکاسی با سه‌پایه دوربین

اگر نمی‌توانید لرزش دست خود را کنترل کنید بهتر است از سه‌پایه دوربین برای عکاسی استفاده کنید. همچنین از قابلیت زمان‌بندی (Timer) خودکار دوربین استفاده کنید تا بتوانید عکس های باکیفیتی ثبت کنید.

7. عکاسی در نور کافی

در فضاهایی عکاسی کنید که نور کافی وجود داشته باشد. در شب می‌توانید از فلش دوربین استفاده کنید و نور کافی را برای عکاسی فراهم کنید. نور شدید فلش قابل کنترل است. کافی است که با قرار دادن یک دستمال کاغذی بر روی فلش دوربین، این میزان نور را کنترل کنید.

8. رفع مشکل تار شدن عکس ها در آیفون

اگر به دنبال بالا بردن کیفیت دوربین گوشی آیفون هستید برای برطرف کردن دلیل تار شدن عکس ها بهتر است یک مرتبه گوشی خود را مجدد راه‌اندازی کرده یا در اصطلاح ریبوت (Reboot) کنید. در این حالت بسیاری از خطاهای نرم‌افزاری و مشکلات گوشی برطرف می‌شوند. این کار باعث افزایش عمر باتری گوشی آیفون نیز خواهد شد.

علت تار شدن عکس های دوربین گوشی و راهکارهای رفع آن رفع مشکل تار شدن عکس ها در آیفون

یادتان باشد که بین Reboot و Restart یعنی راه‌اندازی مجدد دستگاه و خاموش و روشن کردن دستگاه تفاوت وجود دارد. Reboot یک عمل سخت‌افزاری است و به وسیلۀ سخت‌افزار سیستم را خاموش و روشن می‌کند ولی Restart یک عمل نرم‌افزاری است. برای Reboot کردن دستگاه می‌توانید دکمۀ Power را فشار داده و 10 ثانیه نگه دارید. پس از خاموش شدن دستگاه کمی صبر کنید و سپس با فشردن مجدد دکمۀ Power دستگاه را روشن کنید.

9. مراجعه به تعمیرکار متخصص

اگر گوشی شما ضربه شدیدی خورده و یا روی سطح سخت سقوط کرده است و پس از آن شما با مشکل افت کیفیت دوربین گوشی مواجه شده‌اید بهتر است به یک متخصص تعمیرات برای تعمیر گوشی شیائومی، سامسونگ، آیفون و… خود مراجعه کنید تا مطمئن شوید که مشکل گوشی شما به دلیل آسیب سخت‌افزاری نباشد.

سخن پایانی

در این مقاله دربارۀ رفع مشکل تار شدن عکس های دوربین گوشی صحبت کردیم و راهکارهایی برای بالا بردن کیفیت دوربین گوشی مطرح نمودیم. ممکن است گاهی اوقات مشکل گوشی شما با یک خاموش و روشن کردن ساده (Restart) برطرف شود. شما می‌توانید مشکلات گوشی خود را با کارشناسان آکاموند مطرح کنید تا شما را راهنمایی کنند. همچنین اگر با مشکل تار شدن عکس ها در دوربین گوشی اندرویدی خود مواجه هستید می‌توانید در قسمت نظرات همین مقاله مشکل خود را مطرح کنید تا کارشناسان ما در اولین فرصت ممکن پاسخ شما را بدهند.

سوالات متداول

شما می‌توانید ابتدا با عیب‌یابی گوشی خود نسبت به رفع این مشکل اقدام کنید. راهکارهای زیادی در این مقاله عنوان شده که برای تمام مدل‌های گوشی تلفن همراه قابل استفاده هستند. از آن جمله می‌توان به بروزرسانی سیستم عامل گوشی، پاک کردن حافظۀ پنهان دوربین، تمیز کردن لنز دوربین و بسیاری موارد دیگر اشاره کرد.

بله. در صورتی که گوشی شما دچار آسیب فیزیکی شده و پس از آن شما با افت کیفیت دوربین خود مواجه شده‌اید لازم است این مسئله را از طریق یک کارشناس حرفه‌ای پیگیری کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *