حل مشکل داغ شدن گوشی سامسونگ به همراه راهکار‌هایی برای رفع آن

دلایل داغ شدن گوشی سامسونگ

همین چند سال پیش بود که مشکل داغ شدن گوشی‌های گلکسی نوت سامسونگ، مالکان این گوشی را با خطرات مالی و جانی مواجه کرده بود. گرم شدن بیش از حد این مدل از گوشی، ممکن بود به انفجار آن‌ها منتهی شود. علت این مشکل، به باتری‌های بزرگی مربوط بود که سامسونگ در گوشی‌های جدیدش استفاده می‌کرد. این باتری‌ها بیش از حد داغ می‌شدند و در نهایت گوشی را به مرز انفجار می‌رساندند و کاربر مجبور بود فکری برای تعمیرات گوشی سامسونگ خود کند. سامسونگ با اعلام یک فراخوان، گوشی‌های معیوب را از بازار جمع‌آوری کرد و در نهایت تولید این مدل در سال ۲۰۲۱ متوقف شد.

مشکل داغ شدن  بیش از حد در گوشی‌های سامسونگ، یک مشکل قدیمی است و در سایر مدل‌ها نیز مشاهده می‌شود. این مشکل، بیشتر به علت عدم بهینه‌سازی سیستم عامل اندروید، برای سازگار شدن با سخت‌افزار گوشی‌های تولید شده توسط این شرکت رخ می‌دهد. در این مطلب از آکاموند قصد داریم، علت‌های داغ کردن گوشی سامسونگ را معرفی کرده و به حل مشکل داغ شدن گوشی سامسونگ بپردازیم.

تعمیرات تخصصی موبایل

آیا گرم شدن گوشی سامسونگ یک امر طبیعی است؟

گوشی هوشمند، یک وسیله الکترونیکی است و مانند هر وسیله الکترونیکی دیگری، هنگام کار کردن از خود گرما ساطع می‌کند. گوشی به اجزایی مانند صفحه نمایش، باتری، دوربین و پردازنده مجهز است و همه این اجزا در حین کار کردن از خود گرما تولید می‌کنند. مخصوصاً نقش پردازنده در تولید گرما بسیار پررنگ است.

تمامی پردازش‌های مربوط به اجرای برنامه‌ها، بر روی دوش پردازنده است و این قطعه، گرمای زیادی در حین کار کردن تولید می‌کند. بنابراین گرم شدن گوشی در هنگام استفاده از آن، تا حدی یک امر طبیعی است. اما این دما دچقدر باید باشد که نگران تعمیر گوشی خود نباشیم؟

دمای گوشی‌های سامسونگ در حالتی که روشن باشد و از آن استفاده‌ای نشود، یا هنگام انجام کارهای سبک نظیر گشت‌وگذار در سایت‌ها، حدود ۳۰ درجه سانتی‌گراد است. اما اگر با گوشی خود بازی کنید یا به صورت زنده ویدیو و تلویزیون تماشا کنید، دمای گوشی تا ۴۰ درجه و حتی بالاتر هم می‌رود.

آیا گرم شدن گوشی سامسونگ یک امر طبیعی است؟

خنک سازی در گوشی‌های هوشمند چگونه انجام می‌شود؟

گوشی‌های هوشمند، در واقع یک کامپیوتر کوچک و جیبی محسوب می‌شوند و از این جهت در داشتن قطعاتی مانند حافظه ذخیره‌سازی، رم و پردازنده با کامپیوتر مشترک هستند. در کامپیوترها، برای خنک‌سازی از فن (Fan) استفاده می‌شود. از آنجایی که گوشی یک دستگاه با ابعاد کوچک است، نمی‌توان در آن فن نصب کرد. برای همین، روی مدارهای موجود در گوشی، ماده‌ای قرار می‌گیرد تا حرارت از طریق آن منتقل شود.

خواندن این مطلب به شما پیشنهاد می‌شود: تست سلامت باتری سامسونگ

چه زمانی باید نگران داغ شدن گوشی سامسونگ شویم؟

گفتیم که گرم شدن گوشی به عنوان یک وسیله الکترونیکی، امری عادی محسوب می‌شود. اما زمان‌هایی هم وجود دارد که گوشی بیش از حد گرم شده و شما باید به دنبال حل مشکل داغ شدن گوشی سامسونگ خود باشید.

گرم شدن بیش از حد گوشی، می‌تواند آسیب‌های جدی را به اجزای داخلی آن وارد کند. اگر گرم شدن به علت خرابی باتری باشد، حتی ممکن است گوشی منفجر شود و به مالک آن خسارت جانی نیز وارد کند. مهم‌ترین مشخصه گرم شدن بیش از حد گوشی، احساس گرما از طریق دستان شماست. یعنی گوشی به حدی گرم می‌شود که نمی‌توانید با آن کار کنید، صفحه آن را لمس کنید، یا این که آن را در دستان خود نگه دارید.

اما این تنها نشانه گرم شدن بیش از حد گوشی سامسونگ نیست. زمان‌هایی وجود دارد که گوشی دمای قابل تحملی دارد و می‌توانید آن را در دستان خود نگه دارید. اما در واقع، دمای آن به حدی رسیده است که نباید با آن کار کنید و در صورت کار کردن بیشتر با آن، به اجزای داخلی گوشی، آسیب جدی وارد می‌شود. در صورت مشاهده موارد زیر، یعنی گوشی شما داغ کرده و باید علت داغ کردن گوشی سامسونگ خود را پیدا کنید:

 • سیاه شدن صفحه نمایش یا کاهش نور صفحه نمایش، که با تنظیم نور صفحه نمایش نیز رفع نمی‌شود.
 • هنگ کردن گوشی
 • عدم اجرای صحیح برنامه‌ها
 • بیرون پریدن از برنامه‌های در حال اجرا
 • کار نکردن فلاش دوربین
 • مشاهده پیغامی با مضمون این که «گوشی شما بیش از حد داغ شده است» بر روی صفحه نمایش.

در صورت مشاهده این موارد، احتمالاً دمای گوشی سامسونگ شما بیش از حد بالا رفته و باید علت داغ شدن را پیدا کرده و آن را برطرف کنید تا از رسیدن آسیب بیشتر به گوشی جلوگیری شود.

عوامل مؤثر بر دمای گوشی سامسونگ

آشنایی با عوامل مؤثر بر دمای گوشی سامسونگ، می‌تواند به حل مشکل داغ شدن گوشی سامسونگ کمک زیادی کند. هر کدام از گوشی‌های سامسونگ، در یک رنج دمایی خاص کار می‌کنند. در هنگام شارژ، دمای گوشی بالاتر می‌رود، اما این افزایش دما خطرناک نیست. اما علت داغ کردن گوشی سامسونگ، می‌تواند به یک یا چند تا از موارد زیر برگردد:

عوامل مؤثر بر دمای گوشی سامسونگ

 • به‌روزرسانی سیستم‌عامل یا اپلیکیشن‌ها.
 • قرار گرفتن گوشی سامسونگ در مجاورت یک منبع گرما.
 • قرار گرفتن گوشی سامسونگ در معرض نور مستقیم خورشید.
 • استفاده از کابل یا آداپتورهای متفرقه و غیراستاندارد.
 • استفاده از گوشی سامسونگ در مکان‌هایی که دمای آن ممکن است به دستگاه آسیب برساند (از گوشی‌های سامسونگ باید در دماهایی بین صفر تا ۳۵ درجه سانتی‌گراد استفاده کرد).
 • انتقال اطلاعات از گوشی قدیمی به گوشی جدید.
 • اجرای هم‌زمان تعداد زیادی اپلیکیشن برای یک مدت زمان طولانی.
 • انجام کارهای سنگین نظیر تماشای ویدیوهای زنده یا بازی برای ساعات طولانی.

همچنین بخوانید: چگونه لمس گوشی سامسونگ را درست کنیم؟

نکاتی برای جلوگیری از داغ شدن گوشی‌های سامسونگ

مواردی که در قسمت قبل ذکر کردیم، می‌توانند علت داغ شدن بیش از اندازه گوشی سامسونگ باشد. با رعایت نکات زیر، می‌توان از بعضی از این موارد جلوگیری کرد:

۱. همواره از کابل شارژر و آداپتور اصلی دستگاه خود استفاده کنید. کابل و آداپتورهای متفرقه موجود در بازار، شاید ارزان‌تر باشند، ولی استفاده از آن‌ها برای گوشی سامسونگ توصیه نمی‌شود. استفاده از کابل و آداپتور غیر اصلی، با مشکلاتی نظیر دیر شارژ شدن دستگاه، زود خالی شدن باتری و در نهایت آسیب رسیدن به باتری و کاهش عمر آن همراه است. علت داغ شدن گوشی سامسونگ هنگام شارژ نیز به استفاده از شارژرهای متفرقه بازمی‌گردد.

۲. به هیچ وجه گوشی را در معرض نور مستقیم خورشید قرار ندهید، چرا که این کار حتی ممکن است باعث ترک خوردن صفحه نمایش شود. اگر گوشی را در فصل تابستان درورن خودرو جا گذاشتید یا مشاهده کردید که برای مدت طولانی در معرض نور خورشید بوده، برای حل مشکل داغ شدن گوشی سامسونگ، سریعاً آن را به یک مکان تاریک و سرد منتقل کنید.

۳. اگر برای ساعات طولانی، کارهای زیر را انجام دهید، گوشی سامسونگ شما داغ می‌کند:

 • انجام بازی
 • تماشای آنلاین ویدیو
 • عکاسی یا فیلم‌برداری
 • اجرا و استفاده از چندین و چند اپلیکیشن به صورت هم‌زمان

داغ شدن گوشی پس از انجام این کارها برای مدت زمان طولانی، یک امر طبیعی است. کافیست از گوشی خود برای مدت کوتاهی استفاده نکنید تا به دمای عادی‌اش برگردد.

۴. هنگام دانلود و نصب به‌روزرسانی‌های مرتبط با سیستم‌عامل یا اپلیکیشن‌ها، داغ شدن گوشی یک امر عادیست. همچنین هنگام انتقال اطلاعات بین دو گوشی نیز این اتفاق می‌افتد. در این جا نیز کافیست صبر کنید تا کار دانلود، نصب یا جابجایی اطلاعات تمام شود و گوشی به دمای عادی‌اش بازگردد.

با رعایت این نکات، مشکل داغ شدن گوشی یا به وجود نمی‌آید و یا به سرعت برطرف می‌شود. اما اگر باز هم مشاهده کردید که گوشی شما به دمای عادی برنمی‌گردد، راه‌هایی را آموزش می‌دهیم که به کمک آن‌ها بتوانید گوشی را به دمای عادی بازگردانید.

راه‌هایی برای بازگرداندن گوشی سامسونگ به دمای عادی

با انجام ترفندهایی که در این بخش معرفی می‌کنیم، می‌توانید مشکل داغ شدن بیش از حد گوشی سامسونگ را رفع کنید.

راه‌هایی برای بازگرداندن گوشی سامسونگ به دمای عادی

۱. برنامه‌های بلااستفاده را از روی گوشی پاک کنید

عادت کنید که دسترسی‌ها و اپلیکیشن‌های بلااستفاده گوشی را از کار بیندازید. تمام اپلیکیشن‌هایی که روی گوشی شما نصب است، حتی زمانی که از آن‌ها استفاده نمی‌کنید هم مشغول استفاده از منابع گوشی هستند.

این برنامه‌ها، هم عملکرد گوشی را کند می‌کنند و هم می‌توانند علت داغ شدن گوشی سامسونگ باشند. پس برنامه‌هایی که به آن‌ها نیاز ندارید را از روی گوشی پاک کنید. همچنین سعی کنید دسترسی‌های غیرضروری بعضی از برنامه‌ها (مخصوصاً دسترسی به موقعیت مکانی) را از کار بیندازید.

بیشتر بخوانید: مشکلات صفحه نمایش گوشی سامسونگ

۲. گوشی سامسونگ خود را بهینه‌سازی کنید

حل مشکل داغ شدن گوشی سامسونگ با استفاده از ابزار بهینه‌سازی که در خود این گوشی وجود دارد، بسیار راحت است. این ابزار می‌تواند خیلی سریع، برنامه‌هایی را که در حال استفاده بیش از حد از باتری گوشی هستند، شناسایی کند تا آن‌ها را متوقف کنید.

از طرفی، پر شدن حافظه می‌تواند منجر به داغ شدن گوش شود.این ابزار، RAM گوشی را نیز آزادسازی کرده و برنامه‌های اضافی را از روی گوشی پاک می‌کند تا اگر مشکل داغ کردن گوشی سامسونگ به علت پر بودن حافظه آن است، رفع شود. برای استفاده از ابزار بهینه‌سازی، مسیر زیر را در گوشی سامسونگ خود طی کنید:

 • ابتدا به تنظیمات (Settings) بروید.
 • گزینه Battery and device care را پیدا کرده و آن را لمس کنید.
 • گزینه Optimize now را لمس کنید.
 • گزینه Done را برای بهینه شدن گوشی، انتخاب کنید.

پس از انجام این مراحل، از شر فایل‌های اضافی رها می‌شوید و برنامه‌های بدون استفاده که در پس‌زمینه در حال کار کردن هستند نیز بسته خواهند شد.

حل مشکل داغ شدن گوشی ساموسنگ- گوشی سامسونگ خود را بهینه‌سازی کنید

۳. جلوی استفاده از اینترنت توسط برنامه‌های پس‌زمینه را بگیرید

اجرای برنامه‌های مختلف در پس‌زمینه، می‌تواند علت داغ کردن گوشی سامسونگ باشد. بستن این برنامه‌ها و جلوگیری از اتصال آن‌ها به اینترنت، به رفع مشکل داغ شدن این گوشی‌ها کمک می‌کند. برای انجام این کار، مسیر زیر را روی گوشی سامسونگ خود طی کنید:

 • به تنظیمات گوشی (Settings) بروید.
 • گزینه Connections را پیدا کرده و آن را لمس کنید.
 • حال گزینه Data Usage را پیدا کنید.
 • اپلیکیشنی که می‌خواهید عملکرد آن در پس‌زمینه را مدیریت کنید، انتخاب کنید.
 • حال، گزینه Allow background data usage را انتخاب کرده و آن را خاموش کنید.

با انجام این کار، جلوی فعالیت برنامه موردنظر در پس‌زمینه گرفته خواهد شد.

۴. روشنایی صفحه نمایش را کاهش دهید

قرار دادن روشنایی صفحه نمایش در حالت ماکزیمم خود، باعث مصرف زیاد باتری و داغ شدن بیش از حد گوشی می‌شود. برای حل مشکل داغ شدن گوشی سامسونگ به علت زیاد بودن نور صفحه نمایش، سعی کنید تنظیم نور را در حالت اتوماتیک قرار دهید. این کار کمک می‌کند تا نور صفحه نمایش به صورت اتوماتیک و متناسب با نور محیط تغییر کند و در مصرف باتری نیز صرفه‌جویی شود. در نتیجه باتری دیگر داغ نخواهد کرد.

این مقاله را از دست ندهید: دلایل هنگ گوشی سامسونگ

۵. وجود به‌روزرسانی را بررسی کنید

همانطور که به تعویض به موقع روغن موتور خودروی خود حساسیت نشان می‌دهید، باید نسبت به به‌روزرسانی به موقع سیستم‌عامل و اپلیکیشن‌های خود نیز توجه نشان دهید. به‌روزرسانی سیستم‌عامل باعث رفع مشکلات و باگ‌ها، بهبود تجربه کاربری و افزایش امنیت کاربر می‌شود.

ممکن است یک نسخه باگ‌دار از سیستم‌عامل یا یک اپلیکیشن روی گوشی سامسونگ شما نصب باشد و باعث گرم شدن بیش از حد گوشی شما شود. انجام به‌روزرسانی باعث می‌شود تا باگ‌های نسخه موجود رفع شده و مشکل داغ کردن گوشی نیز حل شود. برای بررسی وجود به‌روزرسانی برای گوشی سامسونگ خود، مسیر زیر را طی کنید:

 • به تنظیمات (Settings) بروید.
 • گزینه Download and Install را پیدا کرده و آن را لمس کنید.
 • گزینه Install را لمس کنید تا نسخه جدید نرم‌افزار نصب شود.

۶. گوشی خود را ریست کنید

اگر هر کدام از ترفندهای بالا، مشکل داغ شدن گوشی را رفع نکرد، بهتر است گوشی خود را ریست کنید. قبل از ریست کردن گوشی، بهتر است از اطلاعات خود بکاپ بگیرید.

علت داغ شدن گوشی سامسونگ هنگام شارژ

علت داغ شدن گوشی سامسونگ هنگام شارژ

اما گاهی هم مشاهده می‌کنید که گوشی شما فقط هنگام شارژ شدن، داغ می‌شود. فرآیند شارژ شدن گوشی یک فرآیند گرمازاست و  در حین شارژ، هم گوشی و هم شارژر از خود گرما تولید می‌کنند. استفاده از فناوری‌های جدید شارژ مانند شارژ سریع یا شارژ بی‌سیم، با تولید گرمای بیشتری هم همراه است. برای حل مشکل داغ شدن گوشی سامسونگ یا شارژر آن، مراحل زیر را طی کنید:

 • همه اپلیکیشن‌های باز را ببندید.
 • شارژر را از گوشی جدا کنید.
 • صبر کنید تا دمای گوشی پایین بیاید.
 • از یک شارژر استاندارد دیگر که با گوشی شما سازگار است و به سالم بودن آن اطمینان دارید، برای شارژ گوشی استفاده کنید.

اگر با انجام این کارها، مشکل شما حل شد، آداپتور یا کابل شارژ گوشی خراب شده است و باید به فکر تعویض آن‌ها باشید.

بیشتر بخوانید: خاموش شدن ناگهانی گوشی سامسونگ

سخن پایانی

در این مطلب، به حل مشکل داغ شدن گوشی سامسونگ پرداختیم. اگر گوشی شما با مشکل داغ شدن بیش از حد مواجه است، ممکن است باتری آن نیاز به تعویض داشته باشد. کارشناسان آکاموند می‌توانند کار تعویض باتری انواع گوشی سامسونگ را به راحتی برای شما انجام دهند.

همچنین در صورتی که مشکل داغ کردن گوشی مربوط به سایر اجزای داخلی گوشی سامسونگ باشد نیز، کارشناسان مجرب آکاموند می‌توانند گوشی را به صورت اصولی باز کرده و به تعمیر تخصصی آن بپردازند. برای مشاهده خدمات کارشناسان آکاموند و ارتباط با آن‌ها، حتماً سری به آکاموند بزنید.

سوالات متداول

نکاتی مانند استفاده از شارژر اصلی گوشی، استراحت دادن به گوشی پس از استفاده طولانی مدت از آن، به‌روزرسانی سیستم‌عامل و اپلیکیشن‌ها و تنظیم نور صفحه نمایش در حالت اتوماتیک می‌تواند از داغ شدن گوشی جلوگیری کند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *