دلایل خرابی دکمه پاور گوشی و راهکار های رفع این مشکل

خراب شدن دکمه پاور گوشی

دوران استفاده از گوشی‌های دکمه‌دار تقریباً سر آمده و استفاده از گوشی لمسی بسیار گسترش یافته است. استفاده از صفحه لمسی، لذت و راحتی بیشتری نسبت به فشردن دکمه‌های غیرلمسی و سفت گوشی‌های قدیمی دارد. اما هنوز در بعضی از بخش‌های گوشی، از دکمه فیزیکی استفاده می‌شود. مثلاً برای روشن کردن صفحه نمایش یا تغییر میزان صدا، باید از دکمه‌های غیرلمسی استفاده کنید.

واقعیت این است که دکمه‌های فیزیکی، هنوز نسبت به دکمه‌های لمسی، قابل اعتمادتر هستند. برای همین، انجام یک کار مهم مانند روشن و خاموش کردن گوشی یا تغییر میزان صدا، به وسیله دکمه فیزیکی انجام می‌شود. اما این دکمه‌ها ممکن است به مرور زمان خراب شوند.

مخصوصاً در گوشی‌های هوشمند دیده می‌شود که بعد از چند سال کار کردن با آن‌ها، دکمه پاور به شدت و خراب می‌شود. یکی از دلایلی که مشتریان برای تعمیر گوشی خود مراجعه می کنند، خراب شدن دکمه پاور گوشی است. در این مطلب به دلایل خرابی دکمه پاور گوشی و راه‌های رفع آن می‌پردازیم.

تعمیرات تخصصی موبایل

چرا دکمه پاور گوشی سفت می‌شود؟

خراب شدن دکمه پاور گوشی، یک مشکل به شدت آزاردهنده است. عدم توانایی در روشن کردن گوشی، باعث می‌شود تا عملاً نتوانید از گوشی خود استفاده کنید. همه ما در طول روز، بارها و بارها دکمه پاور گوشی را فشار می‌دهیم.

اما باید توجه کنیم که هر وسیله مکانیکی، با استفاده چندباره در طول زمان، در نهایت ممکن است مستهلک و خراب شود. همانطور که دکمه‌های کیبرد لپتاپ یا کامپیوتر شما، بعد از چند سال کار کردن ممکن است از کار بیفتند یا سفت شوند، همین مسئله برای دکمه پاور گوشی نیز صدق می‌کند. ابتدا به راه‌کارهایی برای جلوگیری از سفت یا خراب شدن دکمه پاور گوشی می‌پردازیم.

بد نیست نگاهی به این مطلب بیندازید: علت داغ شدن گوشی

چرا دکمه پاور گوشی سفت می‌شود؟

چگونه از خرابی دکمه پاور گوشی جلوگیری کنیم؟

بهترین راه جلوگیری از خرابی دکمه پاور گوشی، کمتر استفاده کردن از آن است. همانطور که گفتیم، این دکمه، یک وسیله مکانیکی است و هر چه بیشتر از آن استفاده کنید، ممکن است زودتر خراب شود. راه‌کارهایی برای استفاده کمتر از دکمه پاور گوشی وجود دارد. گوشی‌های هوشمند امروزی، سنسورها و تکنولوژی‌های بسیار پیشرفته‌ای را درون خود جای داده‌اند که می‌توان با استفاده از آن‌ها، قفل گوشی را به طور اتوماتیک و بدون نیاز به استفاده از دکمه پاور، باز کرد.

استفاده از تشخیص چهره برای باز کردن قفل گوشی

استفاده از تشخیص چهره برای باز کردن قفل گوشی

استفاده از تشخیص چهره برای باز کردق قفل گوشی، باعث می‌شود از دکمه پاور کمتر استفاده کرده و در نهایت از خراب شدن دکمه پاور گوشی، جلوگیری شود. درصورت فعال کردن این قابلیت، سنسورهای گوشی ابتدا متوجه می‌شوند که گوشی، در دستان شما قرار دارد، بنابراین صفحه نمایش آن روشن می‌شود. سپس با گرفتن گوشی در جلوی چهره، قفل گوشی نیز باز می‌شود.

استفاده از سنسور اثر انگشت برای باز کردن قفل گوشی

بیشتر گوشی‌های امروزی مجهز به سنسور اثر انگشت هستند. کافیست انگشت خود را بر روی حسگر اثر انگشت قرار دهید تا قفل گوشی به صورت اتوماتیک باز شود. با فعال کردن این قابلیت بر روی گوشی هوشمند خود، هم از دکمه پاور کمتر استفاده می‌کنید و هم امنیت گوشی خود را نیز افزایش خواهید داد.

همچنین بخوانید: از کار افتادن تاچ گوشی

روشن شدن صفحه نمایش گوشی با بلند کردن آن

به صورت کلی، فعال کردن قابلیت روشن شدن صفحه نمایش با بلند کردن آن، به استفاده کمتر از دکمه پاور منجر می‌شود. این قابلیت که به آن Raise to Wake هم گفته می‌شود، به این صورت عمل می‌کند که سنسور گوشی، بلند شدن آن از روی میز یا زمین را تشخیص داده و صفحه نمایش گوشی روشن می‌شود. پس از روشن شدن صفحه نمایش، می‌توانید قفل آن را با هر روشی که تعیین کرده‌اید (رمز، الگو، تشخیص چهره یا تشخیص اثرانگشت) باز کنید.

روشن شدن صفحه نمایش گوشی با بلند کردن آن

فعال کردن ژست‌های حرکتی

گوشی‌های امروزی از ژست‌های حرکتی پشتیبانی می‌کنند که به کمک آن‌ها می‌توان صفحه نمایش گوشی را نیز روشن کرد. برای مثال، در گوشی‌های سامسونگ می‌توانید قابلیت روشن کردن صفحه نمایش با زدن دو ضربه بر روی صفحه نمایش را فعال کنید.

این کار کمک می‌کند تا بتوان گوشی را بدون فشردن دکمه پاور روشن کرد و از خراب شدن دکمه پاور گوشی در طولانی مدت، جلوگیری کرد. شما می‌توانید با تماس با کارشناسان آکاموند و اعلام مدل گوشی خود، ژست‌های حرکتی را روی گوشی فعال کنید.

همچنین اپلیکیشن‌هایی وجود دارند که می‌توان با نصب آن‌ها، از ژست‌های حرکتی شخصی‌سازی شده، برای باز کردن قفل گوشی استفاده کرد. مثلاً با نصب یک اپلیکیشن مانند WaveUp بر روی گوشی اندرویدی خود، می‌توانید از سنسورهای موجود در گوشی بیشترین استفاده را کرده و ژست‌های حرکتی مخصوص خود را برای انجام یک کار مشخص، تعیین کنید.

مثلاً می‌توانید تنظیمات را طوری انجام دهید که با تکان دادن دست در جلوی دوربین سلفی، صفحه نمایش گوشی روشن شود یا حتی قفل آن نیز باز شود. استفاده از این راه‌ها، باعث می‌شود تا حتی در صورت خرابی یا سفت شدن دکمه پاور گوشی نیز، قادر به روشن کردن صفحه نمایش و باز کردن قفل گوشی باشید.

راه‌های رفع مشکل خراب شدن دکمه پاور گوشی

راه‌های رفع مشکل سفت شدن دکمه پاور گوشی

اما زمانی که دکمه پاور گوشی بسیار سفت شده است، چه کنیم؟‌ خراب شدن دکمه پاور، همیشه به علت مستهلک شدن آن نیست. به مرور زمان و با جمع شدن کثیفی در زیر دکمه پاور، فشردن این دکمه سخت‌تر و سخت‌تر می‌شود. برای همین، بهتر است همواره گوشی خود را تمیز نگه دارید. راه‌هایی برای تمیز نگه داشتن گوشی وجود دارد که آن‌ها را معرفی خواهیم کرد.

راه‌های تمیز نگه داشتن گوشی

تمیز نگه داشتن گوشی و دور نگه داشتن آن از چربی و گرد‌وغبار، باعث می‌شود تا عمر مفید گوشی افزایش پیدا کند. گوشی، وسیله‌ای است که هر روز به دفعات از آن استفاده می‌کنیم. بنابراین تمیز نگه داشتن گوشی، از جمع شدن کثیفی در اطراف دکمه‌ها جلوگیری می‌کند و باعث می‌شود تا از خرابی دکمه پاور گوشی در طولانی مدت جلوگیری شود.

همواره نکات زیر را برای تمیز نگه داشتن گوشی رعایت کنید:

 • در طول روز، صفحه نمایش گوشی را با استفاده از دستمال مرطوب شده با اسپری پاک‌کننده LCD، پاک کنید.
 • هنگامی که دستانتان آغشته به غذا یا روغن است از گوشی استفاده نکنید.
 • از قرار دادن گوشی در مکان‌های آلوده یا پر از گرد‌و‌غبار خودداری کنید.
 • همواره از قاب استاندارد و مناسب با گوشی برای حفاظت در برابر ضربه و تمیز ماندن آن استفاده کنید.
 • از قرار دادن گوشی روی سطوح مکان‌های عمومی مانند میز ادارات یا باجه بانک خودداری کنید.
 • اگر قرار است مدتی از گوشی خود استفاده نکنید، آن را خاموش کرده و پس از قرار دادن در یک کاور پلاستیکی، گوشی را در جعبه‌اش قرار دهید.

آموزش تمیز کردن دکمه پاور گوشی

آموزش تمیز کردن دکمه پاور گوشی

اما هر چقدر هم که گوشی خود را تمیز نگه دارید، در نهایت گرد و غبار و سایر کثیفی‌ها به مرور زمان در زیر دکمه پاور جمع می‌شوند. برای تمیز کردن دکمه پاور گوشی، مراحل زیر را طی کنید:

 • ابتدا یک مسواک کاملاً خشک تهیه کنید.
 • مسواک را به مقداری الکل آغشته کرده و اطراف دکمه پاور را تمیز کنید. سعی کنید هرگونه آلودگی موجود در اطراف شیارهای دکمه پاور را با مسواک، پاک کنید.

با انجام همین کار ساده، شاید مشکل خرابی دکمه پاور گوشی شما حل شود و نیازی به تعویض دکمه پاور گوشی نباشد. اما اگر هیچ‌کدام از راه‌حل‌هایی که تاکنون ارائه دادیم، برای شما راهگشا نبود، احتمالاً دکمه پاور گوشی شما خراب شده است. اما قبل از مراجعه به تعمیرکار و صرف هزینه‌های اضافی، بهتر است از این که آیا واقعا دکمه پاور گوشی خراب شده است، اطمینان حاصل کنید.

چگونه از خرابی دکمه پاور گوشی اطمینان حاصل کنیم؟

چگونه از خرابی دکمه پاور گوشی اطمینان حاصل کنیم؟

سفت شدن دکمه پاور گوشی ممکن است به علت خرابی آن باشد. برای اطمینان حاصل کردن از خرابی دکمه پاور، مراحل زیر را طی کنید.

گیر نبودن دکمه پاور را بررسی کنید

اگر به تازگی گوشی شما زمین خورده یا تحت فشار دیگری قرار گرفته، ممکن است که دکمه آن گیر کرده باشد. اگر مشاهده کردید که دکمه پاور گوشی در یک سمت، بیش از حد فرو رفته، احتمالاً دکمه پاور گیر کرده و باید آن را به حالت اولیه بازگردانید. از یک سوزن یا هر جسم نوک تیز دیگری کمک بگیرید تا بتوانید دکمه را به حالت اولیه خود بازگردانید. این کار را با احتیاط انجام دهید تا دکمه از جای خود خارج نشود.

دستگاه خود را ریست کنید

گاهی مشاهده می‌کنید که دکمه پاور در جای خود قرار دارد و گیر نکرده است. با این وجود با فشردن آن، هیچ اتفاقی نمی‌افتد. یکی از راه‌هایی که همواره می‌تواند به رفع مشکلات گوشی کمک کند، ریست کردن آن است. می‌دانید که ریست کردن گوشی با نگه داشتن چند ثانیه‌ای دکمه پاور انجام می‌شود.

اما زمانی که دکمه پاور سفت شده یا خراب است، چگونه گوشی را ریست کنیم؟‌ در ادامه، آموزش ریست کردن گوشی‌های اندرویدی و آیفون را بدون استفاده از دکمه پاور، مطرح خواهیم کرد.

آموزش ریست کردن گوشی بدون استفاده از دکمه پاور

گاهی اتفاق می‌افتد که خرابی دکمه پاور، به علت مشکلات نرم‌افزاری باشد. اگر با مشکل خراب شدن دکمه پاور گوشی مواجه نیستید، اما دکمه پاور به درستی کار نمی‌کند، ممکن است با انجام یک ریست،‌ مشکل شما حل شود.

ریست کردن گوشی اندرویدی بدون استفاده از دکمه پاور

آموزش ریست کردن گوشی بدون استفاده از دکمه پاور

اگر از قبل، روش‌های جایگزین باز کردن قفل گوشی بدون استفاده از دکمه پاور را فعال کرده‌اید، می‌توانید قفل گوشی را باز کرده و از طریق تنظیمات، گوشی را ریست کنید. البته این امکان در همه گوشی‌ها فراهم نیست، اما در گوشی‌هایی مانند گوشی‌های شیائومی، به راحتی امکان‌پذیر است. برای اطلاع از نحوه ریست کردن گوشی شیائومی با استفاده از گزینه‌های موجود در منوی تنظیمات، می‌توانید با کارشناسان مجموعه آکاموند تماس بگیرید.

برای این که بتوانید در صورت خرابی دکمه پاور گوشی، باز هم قادر به ریست کردن گوشی باشید، توصیه می‌کنیم راه‌های جایگزین باز کردن قفل گوشی را فعال کرده یا از اپلیکیشن‌هایی مانند Power Menu استفاده کنید که امکاناتی مانند خاموش کردن گوشی، ریست کردن یا قرار دادن گوشی در حالت هواپیما را تنها با لمس یک گزینه، در اختیار شما قرار می‌دهند.

بیشتر بخوانید: کند شارژ شدن گوشی موبایل

ریست کردن گوشی آیفون بدون استفاده از دکمه پاور

در صورتی که از آیفون استفاده می‌کنید نیز می‌توانید گوشی خود را بدون استفاده از دکمه پاور، ریست کنید. بهترین راه این است که قابلیت Assistive Touch را از قبل بر روی گوشی خود فعال کنید. برای فعال کردن Assistive Touch بر روی گوشی آیفون، مراحل زیر را طی کنید:

 • وارد تنظیمات شوید.
 • مسیر زیر را در تنظیمات طی کنید:

General > Accessibility > Assistive Touch

 • گزینه Assistive Touch را فعال کنید. با فعال کردن این گزینه، یک دکمه شفاف بر روی صفحه نمایش پدیدار می‌شود. با لمس این دکمه شفاف و مراجعه به گزینه Device می‌توانید کارهایی مانند خاموش کردن گوشی یا ریست کردن آن را انجام دهید.

در صورت سفت شدن دکمه پاور گوشی آیفون یا خرابی آن، می‌توانید از این گزینه در کنار سایر روش‌های باز کردن قفل گوشی بدون استفاده از دکمه پاور (مانند تشخیص چهره یا اثر انگشت)، استفاده کرده و گوشی آیفون خود را به راحتی ریست کنید.

چگونه قفل گوشی را زمانی که دکمه پاور آن خراب است باز کنیم؟

چگونه قفل گوشی را زمانی که دکمه پاور آن خراب است باز کنیم؟

اگر از خرابی دکمه پاور گوشی اطمینان حاصل کردید، راهی جز مراجعه به تعمیرکار و تعویض دکمه پاور گوشی وجود ندارد. اما اگر قبل از آن، نیاز ضروری به باز کردن قفل گوشی خود دارید، می‌توانید راه‌های زیر را در پیش بگیرید.

متصل کردن گوشی به شارژر

اگر نمی‌توانید با استفاده از دکمه پاور، صفحه نمایش آن را روشن و سپس قفلش را باز کنید. ساده‌ترین راه این است که گوشی را به شارژر متصل کنید. زمانی که گوشی خود را به شارژر متصل کنید، صفحه نمایش آن روشن می‌شود. پس از روشن شدن صفحه نمایش، می‌توانید با هر روشی که از قبل تعیین کرده‌اید، قفل گوشی را باز کنید.

استفاده از سنسورهای بیومتریک

باز کردن قفل گوشی با دکمه پاور خراب- سنسور بیومتریک

اگر از قبل، روش‌هایی مانند باز کردن قفل گوشی با استفاده از حسگرهای بیومتریک را فعال کرده باشید، می‌توانید با استفاده از تشخیص چهره یا تشخیص اثرانگشت، قفل گوشی خود را باز کنید.

سخن پایانی

در این مطلب، به علل سفتی دکمه پاور یا خرابی آن اشاره کردیم. همچنین راه‌هایی را نیز برای افزایش طول عمر دکمه پاور گوشی ارائه کردیم. در نهایت، روش‌هایی را نیز برای باز کردن قفل گوشی بدون نیاز به فشردن دکمه پاور، معرفی کردیم.

کارشناسان آکاموند آماده هستند تا در صورتی که با مشکل خراب شدن دکمه پاور گوشی مواجه شدید، شما را برای رفع این مشکل، یاری دهند. کارشناسان مجموعه آکاموند، می‌توانند با تست کلید پاور گوشی به صورت تخصصی، از خراب بودن آن اطمینان حاصل کرده و آن را در صورت تمایل شما، برایتان تعویض کنند. تمامی مراحل تعمیر و تعویض، به صورت اصولی و با هزینه‌ای مقرون به صرفه انجام خواهد شد.

سوالات متداول

مشکل سفت شدن دکمه پاور گوشی ممکن است با تمیز کردن اطراف دکمه برطرف شود. همچنین ممکن است دکمه در جای خود گیر کرده باشد که باید گیر کردن دکمه را برطرف کنید. در غیراینصورت، خرابی دکمه پاور گوشی تنها با تعویض آن برطرف می‌شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *