چرا گوشی شارژ نمی‌شود؟؛ راهکاری برای شارژ نشدن گوشی

دلایل شارژ نشدن گوشی

استفاده از گوشی‌های هوشمند هر روز در بین افراد افزایش می‌یابد و هر کدام از ما روزانه چندین ساعت را با گوشی‌های موبایل خود سپری می‌کنیم. یکی از مشکلاتی که می‌تواند برای ما بسیار کلافه‌کننده باشد، شارژ نشدن گوشی است. در مقاله امروز آکاموند تصمیم داریم متداول‌ترین مشکلات در ارتباط با شارژ گوشی را بررسی کنیم تا اگر مشکلی در این زمینه دارید، به راحتی آن را حل کرده و به کارهای روزمره خود با تلفن همراهتان برسید. با ما همراه باشید! اگر گوشی شما با مشکلات اساسی تر مواجه شد که نیاز به تعمیرات گوشی یا لوازم جانبی خود داشتید، با مراجعه حضوری و یا ثبت سفارش در آکاموند مشکل خود را برطرف کنید.

چرا گوشی شارژ نمی‌شود؟

در ادامه مقاله مهم‌ترین دلایل بروز مشکل در شارژ شدن گوشی را مورد بررسی قرار می‌دهیم. همچنین بهترین و ساده‌ترین روش‌ها برای حل این مشکلات را نیز معرفی خواهیم کرد.

چرا گوشی شارژ نمیشه؟ - کابل شارژر را چک کنید

1. برای رفع مشکل شارژ نشدن گوشی کابل شارژر را چک کنید

یکی از ساده‌ترین دلایل شارژ نشدن گوشی می‌تواند خرابی و پوسیدگی کابل شارژر باشد. وقتی کابل شارژر به هر دلیلی قطع، بریده یا دچار نقص دیگری می‌شود، انتقال جریان برق در طول این سیم و رسیدن به آن به باتری دچار مشکل شده و باتری شارژ نمی‌شود. بنابر این اگر گوشی شما دچار مشکل شارژ شده است، اولین و ساده‌ترین نکته‌ای که باید چک کنید، سالم بودن کابل شارژر است.

همچنین بخوانید: تعمیر شارژر موبایل

2. برای رفع مشکل شارژ نشدن گوشی از سالم بودن آداپتور مطمئن شوید

از دیگر موارد ساده‌ای که می‌تواند باعث ایجاد مشکل در روند شارژ گوشی شود و خیلی هم ساده قابل تشخیص است، خراب بودن آداپتور شارژر است. آداپتور شارژر جریان برق را برای باتری گوشی مناسب می‌کند و آن را از طریق کابل شارژر به سمت باتری انتقال می‌دهد. اگر آداپتور دچار مشکل شود، کل این روند متوقف می‌شود.

با استفاده از یک آداپتور دیگر که از سالم بودن آن مطمئن هستید، می‌توانید سالم یا خراب بودن آداپتور خود را تست کنید. اگر با استفاده از آداپتور سالم، گوشی بدون مشکل شارژ شد، مشکل شارژ نشدن گوشی به دلیل خراب بودن آداپتور خودتان است.

دلایل شارژ نشدن گوشی -پورت شارژ را چک کنید

3.  برای حل مشکل شارژ نشدن گوشی، پورت شارژ را چک کنید

خرابی یا کثیف بودن پورت شارژ جزو دیگر مواردی است که می‌تواند باعث ایجاد مشکل در شارژ باتری گوشی‌های مختلف شود. وقتی کابل شارژر را وارد پورت می‌کنید، داخل پورت باید کاملاً تمیز باشد و به دور از هر گونه گرد و غبار، رطوبت و هرچیزی باشد که ارتباط بین کابل و پورت را مختل می‌کند.

اگر از سالم بودن کابل شارژ و آداپتور مطمئن هستید، در این مرحله پورت شارژ را با استفاده از یک شیء نازک و نوک‌تیز اما نه کاملاً زبر تمیز کنید تا گرد و غباری داخل آن وجود نداشته باشد. اگر دلیل شارژ نشدن گوشی، کثیف بودن پورت شارژ باشد، با این کار مشکلتان رفع خواهد شد.

4.  یک منبع شارژ دیگر را برای شارژ نشدن گوشی امتحان کنید

اگر تمامی کارهای بالا را انجام دادید و نتیجه‌ای حاصل نشد، یک منبع شارژ دیگر را امتحان کنید. برای مثال اتصال به یک شارژر دیگر، لپ تاپ یا اتصال به یک پاوربانک را امتحان کنید. اگر در صورت استفاده از یک منبع شارژ دیگر، باتری گوشیتان شارژ شد، باید به فکر خرید یک شارژر جدید باشید.

شارژ نشدن گوشی - شارژرهای بی‌سیم استفاده نمایید

5.  از شارژرهای بی‌سیم استفاده نمایید

اگر از هیچ یک از روش‌های بالا نتیجه‌ای نگرفتید، شارژ گوشی با استفاده از شارژرهای وایرلس را استفاده کنید. البته این قابلیت فقط چند سال است عرضه شده است و فقط در برخی گوشی‌های رده بالا وجود دارد. اگر گوشی شما از این قابلیت پشتیبانی می‌کند، می‌توانید این روش را امتحان کنید.

اگر با شارژرهای وایرلس مشکلتان برطرف شد، می‌توانید به این نتیجه برسید که مسیر شارژ سیمی گوشی دچار مشکل شده است. برای مثال ممکن است، شارژر، پورت شارژ، فلت شارژ یا سایر قطعه‌ها دچار خرابی شده باشند.

بیشتر بخوانید: علت کند شارژ شدن گوشی

6.  گوشی خود را ریستارت کنید

برخی مواقع علت شارژ نشدن گوشی در حالت روشن می‌تواند مشکلات نرم‌افزاری باشد که سیستم عامل دچار آن شده است. برای مثال ممکن است یکی از برنامه‌ها، باتری بسیار زیادی مصرف کند و سرعت شارژ گوشی را کاهش دهد؛ همچنین ممکن است بعضی برنامه‌های مخرب، کارایی شارژر و باتری را به حداقل برسانند.

برای حل مشکلات نرم‌‍‌افزاری می‌توانید ابتدا گوشی خود را ری استارت کنید، در صورت عدم حل مشکل، گوشی خود را به تنظیمات کارخانه برگردانید. (قبل از این کار از اطلاعات خود فایل پشتیبان تهیه کنید.) همچنین برنامه‌هایی را که احتمال می‌دهید مخرب باشند، از گوشی خود حذف کنید.

دلایل شارژ نشدن گوشی- خرابی IC را بررسی کنید

7.  در صورت امکان از یک باتری دیگر استفاده نمایید

از یکی از اصلی‌ترین قطعاتی که می‌تواند در روند شارژ گوشی مشکل‌ساز باشد، می‌توانیم به باتری گوشی اشاره کنیم. اگر باتری دچار نقص شده باشد، حتی اگر جریان برق هم به آن برسد، باز هم توانایی ذخیره آن را نخواهد داشت و در نتیجه گوشی شارژ نخواهد شد. باتری گوشی‌های امروزی اغلب روی دستگاه پرس شده‌اند و قابل جداسازی نیستند؛ اما اگر باتری گوشی شما این قابلیت را دارد، می‌توانید با تعویض باتری، احتمال خرابی باتری را بررسی کنید.

برای تست خرابی باتری، یک باتری را که از سالم بودن آن مطمئن هستید، به گوشی وصل کنید. اگر در این حالت گوشی بدون مشکل شارژ شد، نتیجه می‌گیرید که مشکل عدم شارژ گوشی، خراب بودن باتری است.

8.  برنامه‌های سیستمی را آپدیت کنید

با این که احتمال این مورد کمتر از سایر موارد است اما ممکن است بروز مشکل در روند شارژ گوشی، به دلیل آپدیت نبودن برنامه‌های سیستمی و هماهنگ نبودن آن‌ها با سیستم عامل باشد. اگر قطعات مهم گوشی و شارژر را چک کرده‌اید و از سالم بودن آن‌ها مطمئن هستید، این برنامه‌ها را آپدیت کنید.

دلایل شارژ نشدن گوشی - خرابی IC را بررسی کنید

9.  برای حل مشکل شارژ نشدن گوشی خرابی IC را بررسی کنید

IC یا منبع تغذیه گوشی یکی از قطعاتی است که در صورت خراب شدن، باعث بروز مشکل در شارژ گوشی می‌شود. متاسفانه تشخیص این مشکل برای افراد عادی راحت نیست و نمی‌توان با تست‌های عادی از سالم یا خراب بودن این قطعه اطمینان حاصل کرد. برای این که مطمئن شوید علت شارژ نشدن گوشی در حالت روشن، خرابی IC است، باید به یک تعمیرکار و متخصص سخت‌افزار موبایل مراجعه کنید.

این مقاله برای شما مفید است: عیب‌یابی موبایل

10.  از سالم بودن FL 11 مطمئن شوید

قطعه FL 11 از دیگر قطعات داخلی گوشی است که خراب شدن آن باعث می‌شود شارژ شدن گوشی با مشکل جدی مواجه شود. از کار افتادن این قطعه نه تنها باعث می‌شود گوشی شارژ نشود، بلکه ممکن است به باتری صدمه بزند و آن را از کار بیندازد. از متداول‌ترین نشانه‌های خراب شدن FL 11 این است که نشانه شارژ شدن باتری روی صفحه نمایش داده شود اما درصد باتری افزایش پیدا نکند.

شارژ نشدن گوشی - خرابی فلت شارژ را بررسی کنید

11.  خرابی فلت شارژ را بررسی کنید

فلت شارژ نقش پل ارتباطی میان پورت شارژ و مدار مادربرد را ایفا می‌کند. این قطعه جریان برق را از کانکتورها می‌گیرد و به سمت مدارها هدایت می‌کند. اگر این قطعه خراب شود، کل این جریان قطع شده و طبیعتاً شارژ باتری هم متوقف می‌شود. متاسفانه تست سالم بودن این قطعه هم به سادگی ممکن نیست و برای این کار باید به یک تعمیرکار موبایل مراجعه کنید.

نتیجه‌گیری

اگر هنوز از خود می‌پرسید چرا گوشی شارژ نمی‌شود، یک بار دیگر متن مقاله را به دقت بخوانید؛ به احتمال زیاد جواب سوالتان را خواهید گرفت. در مقاله امروز رایج‌ترین دلایل بروز مشکل در شارژ شدن گوشی را مورد بررسی قرار دادیم و بهترین و ساده‌ترین راه حل‌ها را برای آن‌ها معرفی کردیم.

امیدواریم که مطالب این مقاله برایتان مفید واقع شده باشند. اگر در شارژ کردن گوشی خود با مشکل مواجه هستید، در بخش نظرات با ما در ارتباط باشید تا کارشناسان آکاموند در سریع‌ترین زمان ممکن مشکلتان را بررسی کرده و به سوالتان پاسخ دهند.

از این که تا پایان مقاله همراه ما بودید، متشکریم!

سوالات متداول

خالی شدن باتری گوشی می‌تواند به دلیل خراب بودن شارژر یا باتری، مشکلات نرم‌افزاری و یا داغ کردن گوشی اتفاق بیفتد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *