رایج‌ترین علت‌های شارژ نشدن گوشی سامسونگ + 7 راه حل برای رفع این مشکل

علت شارژ نشدن گوشی سامسونگ

یکی از مشکلاتی که برخی از کاربران با آن مواجه می‌شوند و باعث می‌شود برای تعمیر گوشی اقدام کنند، شارژ نشدن گوشی سامسونگ است. بدیهی است که چنین مشکل دردسرزایی باید هرچه زودتر رفع شود. این مشکل در گوشی‌های سامسونگ نسبت به سایر گوشی‌ها بیشتر دیده می‌شود. به ویژه مشکل شارژ نشدن گوشی سامسونگ در حالت خاموش بسیار چالش‌برانگیز است. به همین دلیل در این مقالۀ آکاموند تصمیم داریم 7 علت شارژ نشدن گوشی سامسونگ و راهکارهای رفع این مشکل را معرفی کنیم. لطفا تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

تعمیرات تخصصی موبایل

7 علت شارژ نشدن گوشی سامسونگ

شارژ نشدن گوشی‌ سامسونگ و یا دیر شارژ شدن آن می‌تواند دلایل زیادی داشته باشد. به همین دلیل نمی‌توانید به محض مواجه شدن با این مشکل متوجه شوید که کدام قطعۀ گوشی و یا لوازم جانبی آن دچار مشکل شده است. با نکاتی که در ادامه یاد می‌گیرید متوجه می‌شوید که علت شارژ نشدن گوشی سامسونگ شما چیست. شاید با استفاده از یکی از راهکارهای مطرح شده در این مقاله بتوانید مشکل گوشی خود را حل کنید و دیگر نیازی به تعمیرات گوشی سامسونگ شما نباشد.

علت شارژ نشدن گوشی سامسونگ- خراب بودن کابل شارژر

1. خراب بودن کابل شارژر

رایج‌ترین علت شارژ نشدن گوشی سامسونگ، خراب بودن کابل شارژر است. به ویژه اگر با مشکل شارژ نشدن گوشی سامسونگ در حالت خاموش مواجه هستید، حتما کابل شارژر خود را بررسی کنید. حتی کابل‌های باکیفیت نیز پس از استفاده زیاد ممکن است پوسیده یا بریده شوند و یا مشکلات دیگری برایشان پیش بیاید و نتوانند جریان برق را به خوبی انتقال دهند. در چنین شرایطی فرایند شارژ با مشکل مواجه خواهد شد.

برای این که مطمئن شوید شارژ نشدن گوشی سامسونگ به خرابی کابل شارژر مرتبط است، کافیست با استفاده از یک کابل دیگر که از سالم بودن آن مطمئن هستید گوشی خود را شارژ کنید. اگر گوشی بدون مشکل شارژ شد، کابل شارژرتان خراب است و برای حل مشکل شارژ کافی است که یک کابل جدید تهیه کنید. اگر گوشی شما همچنان با مشکل مواجه بود باید به دنبال دلایل دیگر باشید. در ادامه این مقاله می‌توانید دلایل دیگر را نیز بررسی کنید.

2. خراب بودن آداپتور شارژر

آداپتور شارژر وسیله‌ای است که جریان برق را از پریز می‌گیرد و آن را بعد از هماهنگ کردن با ولتاژ مناسب از طریق کابل به سمت گوشی هدایت می‌کند. اگر آداپتور خراب شود، تبدیل و انتقال جریان برق با مشکل مواجه خواهد شد و طبیعی است که گوشی هم شارژ نخواهد شد.

برای اطمینان از ارتباط بین شارژ نشدن گوشی سامسونگ با آداپتور شارژر باید دقیقاً مثل مورد قبل عمل کنید. گوشی خود را با استفاده از یک آداپتور که از سالم بودن آن مطمئن هستید به پریز برق وصل کنید. اگر گوشی شما بدون مشکل شارژ شد، ایراد کار از آداپتور شارژر است و برای حل این مشکل کافی است که یک آداپتور جدید تهیه کنید.

علت‌های شارژ نشدن گوشی سامسونگ - مشکل در پریز برق

3. اشکال در پریز برق

بعضی مواقع ممکن است گوشی شما و لوازم جانبی آن مشکلی نداشته باشند و ایراد کار به خارج از دستگاه شما مرتبط باشد. اگر جریان الکتریکی به درستی در پریز جریان نداشته باشد، شارژ شدن گوشی با مشکل مواجه خواهد شد. با وجود این که احتمال این مورد کمتر از سایر موارد است، اما اگر با مشکل شارژ نشدن گوشی سامسونگ خود مواجه شدید، شارژر گوشی را به پریزهای دیگر هم وصل کنید تا از سالم بودن پریز مطمئن شوید.

این مطلب را بخوانید: هنگ کردن گوشی سامسونگ

4. خراب بودن باتری گوشی

یکی دیگر از دلایل مهم شارژ نشدن گوشی‌ سامسونگ مربوط به خراب بودن باتری آن است. جریان برق از طریق شارژر وارد گوشی شده و در باتری ذخیره می‌شود. اگر باتری قابلیت ذخیره انرژی برق را نداشته باشد، فرآیند شارژ شدن گوشی با مشکل مواجه خواهد شد.

باتری گوشی‌های امروزی بر خلاف گوشی‌های قدیمی، قابل جداسازی نیستند و به پشت گوشی پرس شده‌اند. به همین دلیل نمی‌توانید خودتان باتری را دربیاورید و با جایگزینی یک باتری سالم از خراب بودن باتری قبلی مطمئن شوید. برای فهمیدن ارتباط بین شارژ نشدن گوشی سامسونگ و خرابی باتری آن، بهتر است به یک فرد متخصص در این حوزه مراجعه کنید.

علت‌های شارژ ندن گوشی سامسونگ - خراب بودن سوکت شارژر

5. خراب بودن سوکت شارژر

سوکت شارژ به پورتی گفته می‌شود که کابل رابط شارژر وارد آن می‌شود و جریان الکتریکی را از این طریق وارد گوشی می‌کند. این قطعه بین کابل شارژر و گوشی ارتباط برقرار می‌کند. کثیف بودن و غبار گرفتن این پورت می‌تواند باعث بروز مشکل در فرآیند شارژ شود و شما می‌توانید با تمیز کردن آن، مشکل احتمالی را برطرف کنید. اما اگر این قطعه خراب شده باشد باید توسط یک تعمیرکار باتجربه تعمیر شود.

6. خرابی IC شارژ

یک علت شارژ نشدن گوشی سامسونگ به خراب بودن IC گوشی مرتبط است. کارکرد IC یا همان منبع تغذیۀ گوشی این است که ولتاژ و جریان الکتریکی دستگاه را تامین کند. در صورت خرابی این قطعه، فرآیند شارژ باتری با مشکل مواجه خواهد شد. در چنین حالتی علاوه بر این که گوشی شارژ نمی‌شود، به احتمال زیاد خاموش شده و تا زمانی که این قطعه تعمیر نشود، روشن نخواهد شد.

مطلب پیشنهادی: دلایل کند شارژ شدن گوشی

  1. مشکلات نرم‌افزاری تاثیرگذار در دیر شارژ شدن گوشی سامسونگ

تمامی دلایلی که برای شارژ نشدن گوشی سامسونگ معرفی کردیم، مشکلات سخت‌افزاری بوده‌اند. اما برخی مواقع مشکلات نرم‌افزاری هم می‌توانند مشکل‌ساز شوند و دلیل شارژ نشدن گوشی سامسونگ باشند. برای مثال ممکن است سیستم عاملی که روی گوشی نصب شده است با سخت‌افزار گوشی هماهنگ نباشد و باعث بروز این خطا شود.

7 روش برای رفع مشکل شارژ نشدن گوشی سامسونگ

تا این بخش از مقاله درباره دلایل شارژ نشدن گوشی‌ سامسونگ صحبت کردیم. اگر شما نیز با این مشکل مواجه هستید، روش‌های ارائه شده در ادامۀ مقاله را از دست ندهید.

رفع مشکل شارژ نشدن گوشی سامسونگ - ری استارت کردن گوشی

1. روشن و خاموش کردن گوشی

اگر دیر شارژ شدن گوشی سامسونگ مرتبط با مشکلات نرم‌افزاری باشد، ممکن است خاموش و روشن کردن گوشی بتواند راه حل مناسبی برای آن باشد. برای خاموش و روشن کردن گوشی (ری‌استارت) کافی است چند ثانیه انگشت خود را روی دکمه Power نگه دارید و از بین گزینه‌هایی که برایتان نمایش داده می‌شوند، گزینه Restart  یا Reboot را انتخاب نمایید.

2. خاموش کردن گوشی برای رفع مشکل شارژ نشدن گوشی سامسونگ

برخی اوقات ممکن است خاموش کردن گوشی و شارژ کردن آن در حالت خاموش بتواند باعث رفع مشکل شود، به ویژه اگر علت شارژ نشدن گوشی سامسونگ شما مرتبط با مشکلات نرم‌افزاری باشد.

3. تعویض شارژر

اگر با استفاده از روشی که در ابتدای مقاله آموزش دادیم، شارژر گوشی خود را امتحان کردید و مطمئن شدید که علت شارژ نشدن گوشی سامسونگ شما به خراب بودن شارژر مرتبط است، می‌توانید با تهیه یک شارژر جدید به این مشکل خاتمه دهید.

بیشتر بخوانید: خاموش شدن گوشی سامسونگ

4. تعویض باتری

اگر از خراب بودن باتری فعلی گوشی خود مطمئن هستید، می‌توانید با خرید یک باتری جدید این مشکل را برای همیشه رفع کنید.

5. به روزرسانی یا پایین آوردن نسخه سیستم عامل

برخی مواقع علت شارژ نشدن گوشی سامسونگ در حالت روشن به دلیل عدم سازگاری سیستم عامل با سخت‌افزار گوشی است. برای مثال ممکن است اندروید خود را از نسخه 12 به نسخه 13 به روزرسانی کنید و با مشکلاتی مثل شارژ نشدن گوشی سامسونگ مواجه شوید. در چنین مواقعی شاید بتوانید با برگرداندن گوشی به نسخه قبلی سیستم عامل، مشکل رخ داده را رفع کنید.

رفع مشکل شارژ نشدن گوشی سامسونگ - تعویض ic

6.  شارژ کردن گوشی در حالت Safe Mode برای رفع مشکل شارژ نشدن گوشی سامسونگ

فعال کردن حالت Safe Mode و شارژ کردن گوشی در این حالت، یکی دیگر از روش‌های رفع مشکل دیر شارژ شدن گوشی سامسونگ است. قرار دادن گوشی در حالت ایمن باعث از کار افتادن تمام برنامه‌های کاربردی نصب شده بر روی گوشی می‌شود و فقط برنامه‌های اصلی سیستم عامل را فعال نگه می‌دارد. اگر علت شارژ نشدن گوشی سامسونگ شما به مشکلات نرم‌افزاری مانند ویروس، نصب بودن یک بدافزار یا دلایل مشابه مرتبط باشد، با این روش این مشکل رفع خواهد شد.

7. تعویض IC گوشی

یکی دیگر از قطعاتی که می‌تواند باعث شارژ نشدن گوشی سامسونگ شود، IC گوشی است. اگر به تعمیرکار گوشی مراجعه کردید و مطمئن شدید که مشکل از خراب بودن منبع تغذیه گوشی است، می‌توانید با تعویض آن، گوشی خود را به حالت عادی برگردانید.

نتیجه‌گیری

شارژ نشدن گوشی سامسونگ یکی از مشکلاتی است که برخی از کاربران با آن مواجه هستند. برخی مواقع نیز کاربران با مشکل شارژ نشدن گوشی سامسونگ در حالت خاموش مواجه هستند که در این حالت حتی خاموش و روشن کردن گوشی نیز کارساز نخواهد بود.

این مشکلات در بسیاری از موارد با راهکارهای آموزش داده شده در این مقاله حل می‌شود. اگر علت شارژ نشدن گوشی سامسونگ خود را نمی‌دانید باید قبل از مراجعه به تعمیرکار و صرف هزینه، روش‌های بالا را امتحان کنید. سوالات خود را در بخش نظرات مطرح کنید تا کارشناسان آکاموند در سریع‌ترین زمان ممکن به آن پاسخ دهند.

سوالات متداول

باتری گوشی‌های نسل جدید روی گوشی پرس شده‌اند و امکان تعویض آن‌ها بدون تجهیزات وجود ندارد. برای این کار باید به تعمیرکاران متخصص مراجعه کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *