رایج‌ترین علت‌های شارژ نشدن گوشی سامسونگ + 7 راه حل

علت شارژ نشدن گوشی سامسونگ

یکی از مشکلاتی که برخی کاربران گوشی‌های موبایل با آن مواجه می‌شوند و برای تعمیر گوشی اقدام می‌کنند، شارژ نشدن گوشی است. مطمئناً چنین مشکلی، دردسرهایی جدی برای کاربران به دنبال دارد و باید هرچه زودتر رفع شود. این مورد در گوشی‌های سامسونگ نسبت به سایر گوشی‌ها بیشتر دیده می‌شود؛ به همین دلیل در مقاله امروز آکاموند تصمیم داریم 7 علت شارژ نشدن گوشی سامسونگ و بهترین راه حل‌ها را برای این مشکل معرفی کنیم. تا انتهای مقاله با ما همراه باشید!

علت‌های شارژ نشدن گوشی سامسونگ

دیر شارژ شدن گوشی سامسونگ یا شارژ نشدن گوشی‌های این برند می‌تواند دلایل زیادی داشته باشد و به همین دلیل نمی‌توانید به محض مواجه شدن با این مشکل متوجه شوید که چه قطعه‌ای از گوشی یا لوازم جانبی آن، دچار مشکل شده است؛ اما با نکاتی که در ادامه یاد می‌گیرید، می‌توانید با تست چند راه ساده، بدانید که ایراد کار از کجاست و چرا گوشی سامسونگ شما شارژ نمی‌شود. شاید دیگر نیازی به تعمیرات گوشی سامسونگ شما نباشد.

علت شارژ نشدن گوشی سامسونگ- خراب بودن کابل شارژر

1. خراب بودن کابل شارژر

یکی از رایج‌ترین دلایل شارژ نشدن موبایل‌های سامسونگ، خراب بودن کابل شارژر است. کابل‌ها هرچقدر هم که باکیفیت باشند، پس از مدتی استفاده ممکن است پوسیده یا بریده شوند یا مشکلات دیگری برایشان پیش بیاید و نتوانند جریان برق را به خوبی منتقل کنند. در چنین شرایطی فرایند شارژ با مشکل مواجه خواهد شد.

برای این که بفهمید مشکل شارژ نشدن گوشی به دلیل خرابی کابل شارژر است یا نه، کار ساده‌ای در پیش دارید؛ با استفاده از یک کابل دیگر که از سالم بودن آن مطمئن هستید، گوشی خود را شارژ کنید. اگر گوشی بدون مشکل شارژ شد، کابل شارژرتان خراب است و برای حل مشکل شارژ کافی است یک کابل جدید تهیه کنید؛ در غیر اینصورت باید به دنبال دلایل دیگر باشید. با خواندن ادامه همین مقاله می‌توانید دلایل دیگر را نیز بررسی کنید.

2. خراب بودن آداپتور شارژر | از دلایل دیر شارژ شدن گوشی سامسونگ

آداپتور شارژر وسیله‌ای است که جریان برق را از پریز می‌گیرد و آن را بعد از هماهنگ کردن آن با ولتاژ مناسب برای گوشی، از طریق کابل به سمت گوشی هدایت می‌کند. اگر آداپتور خراب شود، تبدیل و انتقال جریان برق با مشکل مواجه خواهد شد و طبیعتاً گوشی هم شارژ نخواهد شد.

برای تست این که مشکل شارژ نشدن گوشی از آداپتور است یا نه، باید دقیقاً مثل مورد قبلی عمل کنید؛ گوشی خود را با استفاده از یک آداپتور که از سالم بودن آن مطمئن هستید، به پریز برق وصل کنید؛ اگر بدون مشکل شارژ شد، ایراد کار از آداپتور شارژر گوشی شماست و برای حل این مشکل کافی است یک آداپتور جدید تهیه کنید.

علت‌های شارژ نشدن گوشی سامسونگ - مشکل در پریز برق

3. مشکل در پریز برق

بعضی مواقع ممکن است نه گوشی شما و نه هیچ یک از لوازم جانبی آن مشکلی نداشته باشند و ایراد کار خارج از دستگاه شما باشد. اگر جریان الکتریکی به درستی در پریز جریان نداشته باشد، مسلماً شارژ شدن گوشی شما با مشکل مواجه خواهد شد. با وجود این که احتمال این مورد کمتر از سایر موارد است، اما اگر با مشکل شارژ نشدن گوشی سامسونگ مواجه شده‎‌اید، حتماً شارژر گوشی را به پریزهای دیگر هم وصل کنید تا از سالم بودن پریز مطمئن شوید.

این مطلب را بخوانید: هنگ کردن گوشی سامسونگ

4. خراب بودن باتری گوشی

از دیگر دلایل مهم شارژ نشدن گوشی‌های موبایل می‌توانیم به خراب بودن باتری اشاره کنیم. جریان برق از شارژر وارد گوشی شده و در باتری ذخیره می‌شود. اگر باتری قابلیت ذخیره انرژی برق را در خود نداشته باشد، طبیعتاً شارژ شدن گوشی با مشکل مواجه خواهد شد.

گوشی‌های امروزه بر خلاف گوشی‌های قدیمی، باتری قابل جداسازی ندارند و باتری‌ها به صورت پرس‌شده به پشت گوشی چسبیده‌اند. به همین دلیل نمی‌توانید خودتان باتری را درآورده و با یک باتری سالم، خراب بودن باتری قبلی را تست کنید. برای فهمیدن این که آیا مشکل شارژ نشدن گوشی به دلیل خرابی باتری است یا نه، بهتر است به یک متخصص در این زمینه مراجعه کنید.

علت‌های شارژ ندن گوشی سامسونگ - خراب بودن سوکت شارژر

5. خراب بودن سوکت شارژر | علت شارژ نشدن گوشی سامسونگ

سوکت شارژ به پورتی گفته می‌شود که کابل رابط شارژر وارد آن می‌شود و جریان الکتریکی از این طریق وارد گوشی می‌شود. این قطعه به نوعی ارتباط بین کابل شارژر و گوشی را برقرار می‌کند. کثیف بودن و غبار گرفتن این پورت می‌تواند باعث ایجاد مشکل در فرایند شارژ شود و شما می‌توانید با تمیز کردن آن، مشکل احتمالی را برطرف کنید؛ اما اگر این قطعه خراب شود، به احتمال زیاد نمی‌توانید بدون راهنمایی گرفتن از یک تعمیرکار متخصص، خرابی آن را تشخیص دهید.

6. خرابی IC شارژ

خراب بودن IC گوشی را هم می‌توانیم به عنوان علت شارژ نشدن گوشی سامسونگ در نظر بگیریم. وظیفه IC یا همان منبع تغذیه گوشی این است که ولتاژ و جریان الکتریکی دستگاه را تامین کند. در صورت خرابی این قطعه، فرایند شارژ باتری با مشکل مواجه خواهد شد. در چنین حالتی علاوه بر این که گوشی شارژ نمی‌شود، به احتمال زیاد خاموش می‌شود و تا زمانی که این قطعه تعمیر نشود، روشن نخواهد شد.

مطلب پیشنهادی: دلایل کند شارژ شدن گوشی

7. مشکلات نرم‌افزاری | از دلایل دیر شارژ شدن گوشی سامسونگ

تمامی علت‌هایی که تا اینجای کار برای شارژ نشدن موبایل‌های سامسونگ معرفی کرده‌ایم، مشکلات سخت‌افزاری بوده‌اند؛ اما برخی مواقع مشکلات نرم‌افزاری هم می‌توانند به همین اندازه مشکل‌ساز ظاهر شوند و فرایند شارژ شدن را با مشکل مواجه کنند. برای مثال ممکن است سیستم عاملی که روی گوشی نصب می‌شود، با سخت‌افزار گوشی هماهنگ نباشد و باعث بروز این ایراد شود.

رفع مشکل شارژ نشدن گوشی سامسونگ با 7 روش

تا این بخش از مقاله درباره دلایل شارژ نشدن گوشی‌های سامسونگ صحبت کردیم. اگر با این مشکل مواجه هستید، روش‌هایی را که در ادامه برای رفع آن آموزش می‌دهیم، از دست ندهید. سعی می‌کنیم به ترتیب، راحت‌ترین روش‌ها را برای این کار آموزش دهیم تا با کمترین تلاش ممکن بتوانید مشکل گوشی خود را رفع کنید:

رفع مشکل شارژ نشدن گوشی سامسونگ - ری استارت کردن گوشی

1. ری استارت کردن گوشی

اگر دلیل دیر شارژ شدن گوشی سامسونگ، مشکلات نرم‌افزاری باشد، برخی مواقع ری استارت کردن گوشی می‌تواند راه حل مناسبی برای آن باشد. برای ری استارت گوشی کافی است چند ثانیه انگشت خود را روی دکمه Power نگه دارید و از بین آیکون‌هایی که برایتان نمایش داده می‌شوند، گزینه Restart یا Reboot را انتخاب نمایید.

2. خاموش کردن گوشی برای رفع مشکل شارژ نشدن گوشی سامسونگ

خاموش کردن گوشی و شارژ کردن آن در حالت خاموش هم بعضی مواقع می‌تواند باعث حل مشکل شارژ نشدن شود. اگر مشکلات نرم‌افزاری مانع شارژ صحیح گوشی شوند، ممکن است این روش باعث حل مشکل شود.

3. تعویض شارژر

اگر با استفاده از روشی که در ابتدای مقاله آموزش دادیم، شارژر گوشی خود را تست کردید و مطمئن شدید که علت شارژ نشدن گوشی سامسونگ، خراب بودن شارژر است، می‌توانید با تهیه یک شارژر جدید این مشکل را برای همیشه حل کنید.

بیشتر بخوانید: خاموش شدن گوشی سامسونگ

4. تعویض باتری

تعویض باتری هم در مواقعی برای شما کابردی و مفید خواهد بود که با استفاده از روش گفته‌شده در بخش‌های قبلی مقاله آن را تست کرده باشید و از خراب بودن باتری فعلی گوشی خود، اطمینان لازم را کسب کرده باشید. در این صورت می‌توانید با خرید یک باتری جدید این مشکل را برای همیشه رفع کنید.

5. آپدیت یا داونگرید کردن نسخه سیستم عامل

همانطور که گفتیم، برخی مواقع علت شارژ نشدن گوشی سامسونگ در حالت روشن مشکلاتی هستند که به دلیل عدم سازگاری سیستم عامل با سخت‌افزار گوشی رخ می‌دهند. برای مثال ممکن است اندروید خود را از 12 به نسخه 13 آپدیت کنید و با مشکلاتی مثل شارژ نشدن گوشی مواجه شوید. در چنین مواقعی شاید بتوانید با برگرداندن گوشی به نسخه قبلی سیستم عامل، مشکل به وجودآمده را رفع کنید.

رفع مشکل شارژ نشدن گوشی سامسونگ - تعویض ic

6. شارژ گوشی در حالت Safe Mode برای رفع مشکل شارژ نشدن گوشی سامسونگ

فعال کردن حالت Safe Mode و شارژ کردن گوشی در این حالت یکی دیگر از روش‌های رفع مشکل دیر شارژ شدن گوشی سامسونگ به شمار می‌رود. حالت سیف مود تمامی برنامه‌های کاربردی را که روی گوشی خود نصب کرده‌اید، از کار می‌اندازد و فقط برنامه‌های اصلی سیستم عامل را فعال نگه می‌دارد. اگر علت شارژ نشدن گوشی سامسونگ شما، مشکلات نرم‌افزاری مثل ویروس، نصب بودن یک بدافزار یا دلایل مشابه باشد، با این روش قابل حل خواهد بود.

7. تعویض IC گوشی

یکی دیگر از قطعاتی که درباره آن حرف زدیم و گفتیم که می‌تواند باعث شارژ نشدن گوشی شود، IC گوشی است. اگر به تعمیرکار گوشی مراجعه کردید و مطمئن شدید که مشکل از خراب بودن منبع تغذیه گوشی است، می‌توانید با تعویض آن، گوشی خود را به حالت عادی برگردانید.

نتیجه‌گیری

شارژ نشدن گوشی سامسونگ یکی از مشکلاتی است که برخی کاربران با آن مواجه هستند. این مشکل در بسیاری از موارد با راه حل‌های رفع دیر شارژ شدن گوشی سامسونگ که در همین مقاله آموزش دادیم، حل می‌شود. اگر با این مشکل مواجه هستید، قبل از مراجعه به تعمیرکار و صرف هزینه، حتماً این روش‌ها را امتحان کنید. چنانچه سوالی در این زمینه دارید، در بخش نظرات مطرح کنید تا کارشناسان آکاموند در سریع‌ترین زمان ممکن به آن پاسخ دهند.

سوالات متداول

باتری گوشی‌های نسل جدید روی گوشی پرس شده‌اند و امکان تعویض آن‌ها بدون تجهیزات وجود ندارد. برای این کار باید به تعمیرکاران متخصص مراجعه کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *