9 مشکل شارژ نشدن گوشی نوکیا + سریعترین راه حل‌ها

شارژ نشدن گوشی نوکیا

بعد از وارد شدن برندهای محبوب و پیشرفته مثل سامسونگ و اپل به بازار گوشی‌های موبایل، گوشی‌های نوکیا به تدریج بسیاری از کاربران خود را از دست دادند اما همچنان این گوشی‌ها برخی از کاربران وفادار خود را حفظ کرده‌اند. یکی از مسائلی که برای این کاربران ممکن است پیش بیاید، مشکل شارژ نشدن گوشی نوکیا است. به همین دلیل تصمیم گرفتیم در مقاله امروز آکاموند به بررسی 9 علت شارژ نشدن گوشی نوکیا و ارائه بهترین راه حل‌ها برای این مشکلات بپردازیم.

تعمیرات تخصصی موبایل

مهم ترین دلایل شارژ نشدن گوشی نوکیا

مشکلاتی که در این مقاله درباره شارژ نشدن گوشی‌های نوکیا به آن‌ها می‌پردازیم، متداول‌ترین مشکلات در این زمینه هستند؛ اما جای هیچ نگرانی نیست. اکثر آن‌ها با روشی ساده قابل رفع هستند. کافی است با نکاتی که آموزش می‌دهیم، علت شارژ نشدن گوشی نوکیا خود را تشخیص داده و با راه حل‌های ارائه‌شده، آن را رفع کنید.

اگر شما هم با این مشکلات مواجه هستید، تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید! اما اگر دیدید که گوشی شما با هیچ کدام از را‌ه‌حل ها بر‌طرف نشد، بهتر است به مرکز تعمیرات گوشی نوکیا مراجعه کنید. پس بدون معطلی برویم سراغ بررسی این مشکلات:

شارژ نشدن گوشی نوکیا - بررسی اتصال به پریز برق

1. عدم اتصال شارژر گوشی نوکیا به پریز برق

شاید بررسی اتصال شارژر به پریز برق بیش از اندازه، ساده و ابتدایی به نظر برسد اما همیشه ساده‌ترین مشکلات می‌توانند دور از انتظار ظاهر شوند و تشخیص مشکل را برای کاربران سخت کنند.هنگام مواجه شدن با مشکل شارژ نشدن گوشی نوکیا قبل از این که اقدام دیگری را انجام دهید، ابتدا اتصال صحیح و کامل شارژر به پریز را بررسی کنید.

همچنین برای اطمینان بیشتر و تشخیص کامل مشکل، شارژر را به یک پریز دیگر هم که از سالم بودن آن مطمئن هستید، متصل کنید تا به طور کامل اطمینان حاصل کنید که مشکل از پریز برق نیست. در صورت دسترسی، استفاده از فازمتر هم برای بررسی این مورد می‌تواند بسیار مفید باشد.

2. شارژ نشدن گوشی نوکیا به دلیل خراب بودن شارژر

از دلایلی که باعث شارژ نشدن گوشی‌های نوکیا می‌شود، خراب بودن شارژر است. پس قبل از این که نسبت به تعمیر گوشی هم از نظر نرم‌افزاری و سخت‌افزاری اقدام کنید، حتماً از سالم بودن قطعات مختلف شارژر مطمئن شوید.

یکی از مشکلاتی که ممکن است برای شارژر گوشی نوکیای شما پیش بیاید، خراب شدن کابل آن است. کابل شارژر قطعه‌ای حساس است که ممکن است در اثر عوامل مختلفی مثل تماس با اشیاء تیز، تماس با آب و… آسیب ببیند. برای این که به این نتیجه برسید که علت شارژ نشدن گوشی نوکیا، خراب بودن کابل شارژر است، می‌توانید با استفاده از یک کابل دیگر که از سالم بودن آن مطمئن هستید، این مورد را تست کنید. اگر گوشی با استفاده از یک کابل دیگر شارژ شد، مشکل از کابل اصلی شارژر شماست؛ در غیراینصورت باید به دنبال دلایل دیگر باشید.

از دیگر مشکلاتی که احتمال دارد برای شارژر گوشی اتفاق بیفتد، خراب شدن آداپتور گوشی است. آداپتور وظیفه همگام‌سازی ولتاژ ورودی از پریز برق و انتقال آن به گوشی را دارد. طبیعتآً اگر این قطعه دچار خرابی شود، شارژ شدن گوشی نیز دچار مشکل خواهد شد. برای تست این مشکل هم دقیقاً مثل روش قبلی می‌توانید از یک آداپتور سالم استفاده کنید.

مطلب پیشنهادی: علت کند شارژ شدن گوشی موبایل

3. استفاده از شارژرهای نامناسب

مشکلاتی که به واسطه شارژرها برای شارژ شدن گوشی نوکیا به وجود می‌آیند، تنها به واسطه استفاده از شارژرهای خراب رخ نمی‌دهند. استفاده از شارژرهای نامناسب حتی اگر سالم هم باشند، می‌توانند فرایند شارژ شدن گوشی نوکیا را با مشکلات جدی مواجه کنند.برای مثال فرض کنید شارژر گوشی اصلی شما یک شارژر 67 واتی است و شما در حال حاضر از یک شارژر 30 واتی استفاده می‌کنید.

جالب است بدانید نه تنها شارژ شدن گوشی نوکیا در این حالت بیش از حد طول می‌کشد، بلکه استفاده از این شارژرها در طول مدت زمان باعث خراب شدن باتری گوشی هم می‌شود. استفاده طولانی‌مدت از شارژرهایی مثل پاوربانک، شارژر گوشی‌های دیگر با ولتاژ و آمپراژ متفاوت، سوکت USB لپ تاپ و کامپیوتر، سوکت USB خودرو و … از جمله عواملی هستند که می‌توانند باعث بروز مشکل شارژ نشدن گوشی نوکیا و دیگر گوشی‌ها شوند.

شارژ نشدن گوشی نوکیا در اثر استفاده از شارژرهای نامناسب

4. شارژ نشدن گوشی نوکیا به دلیل خراب بودن پورت شارژ

از جمله مشکلات سخت‌افزاری که باعث به وجود آمدن مشکل در روند شارژ شدن گوشی نوکیا می‌شوند، می‌توانیم به خراب بودن یا آلوده به گرد و غبار بودن پورت شارژر اشاره کنیم. پورت شارژر جایی است که کابل شارژر را به گوشی وصل می‌کند و جریان برق را از کابل به گوشی انتقال می‌دهد. طبیعی است اگر این قسمت خراب شود یا با گرد و غبار پوشیده شود، نمی‌تواند جریان برق را به خوبی منتقل کند و باعث بروز مشکل در روند شارژ گوشی می‌شود.

برای تست این که علت شارژ نشدن گوشی نوکیا، خراب بودن پورت شارژ است یا خیر، ابتدا پورت شارژ را تمیز کنید و هر گونه آلودگی را از این قسمت پاک کنید.

البته تشخیص خراب شدن این قطعه الکترونیکی تا حدودی به تخصص هم نیاز دارد و ممکن است توسط افراد عادی و بدون استفاده از تجهیزات تخصصی ممکن نباشد. اما می‌توانید با روش‌هایی که در بخش‌های قبلی گفته شد، مطمئن شوید که شارژر به درستی عمل می‌کند. به این ترتیب احتمال این که مشکل از پورت شارژ باشد، افزایش می‌یابد.

بیشتر بخوانید: دلایل شارژ نشدن گوشی موبایل

5. خراب بودن منبع تغذیه گوشی

از شایع‌ترین مشکلاتی که ممکن است برای گوشی‌های مختلف از جمله تلفن‌های همراه برند نوکیا پیش بیاید، خراب شدن منبع تغذیه گوشی است. منبع تغذیه، قطعه‌ای الکترونیکی روی برد گوشی است که در تامین برق باتری و گوشی کاربرد دارد. مطمئناً اگر این قطعه دچار خرابی شود، نه تنها شارژ گوشی نوکیا به درستی انجام نمی‌شود، بلکه به احتمال بسیار زیاد گوشی خاموش خواهد شد و تا تعمیر این قطعه امکان روشن کردن آن وجود نخواهد داشت.

همانطور که گفته شد، از جمله شایع‌ترین نشانه‌های خراب شدن IC یا همان منبع تغذیه گوشی این است که گوشی خاموش شود و وقتی قصد روشن کردن آن را داشته باشید، سیستم عامل گوشی بالا نیاید. در این حالت نه تصویری روی صفحه نمایش خواهید دید نه صدایی از اسپیکرهای گوشی خواهید شنید.

اگر با استفاده از علائم بالا اطمینان پیدا کردید که علت شارژ نشدن گوشی نوکیا شما، خرابی منبع تغذیه گوشی است، متاسفانه نمی‌توانید بدون استفاده از تجهیزات تخصصی اقدام به تعمیر گوشی خود کنید. در چنین شرایطی باید به تعمیرکار متخصصی مراجعه کنید و از او بخواهید ضمن تشخیص دقیق‌تر مشکل گوشی، آن را تعمیر کند.

مشکل در عملکرد باتری؛ مشکل شارژ نشدن گوشی نوکیا

6. مشکل در عملکرد باتری از دلایل شارژ نشدن گوشی نوکیا

همه ما می‌دانیم که هدف از شارژ کردن گوشی این است که انرژی برق را در باتری گوشی ذخیره کنیم و در زمان مناسب، استفاده لازم را از آن ببریم. حالا اگر باتری گوشی خراب شود یا دچار نقص شده باشد، چه اتفاقی میفتد؟واضح است در صورتی که باتری خراب باشد و نتواند انرژی برق را در خودش ذخیره کند، مشکل شارژ نشدن گوشی نوکیا رخ خواهد داد. در چنین شرایطی حتی اگر گوشی خود را برای چندین ساعت در حالت شارژ نگه دارید، باز هم خبری از پر شدن باتری نخواهد بود.

برای تشخیص خراب بودن باتری باید به دنبال نشانه‌های آن باشید. اگر گوشی نوکیا برای چندین ساعت در شارژ باشد و علامت شارژ هم بدون مشکل در صفحه نمایش، نشان داده شود اما خبری از پر شدن باتری نباشد، می‌توانید به این نتیجه برسید که باتری گوشی خراب شده است. در صورت خراب شدن باتری چاره‌ای جز تعویض آن نخواهید داشت. باتری گوشی‌های امروزی روی سطح پشتی موبایل‌ها پرس شده‌اند و امکان تعویض آن‌ها توسط افراد عادی و بدون استفاده از تجهیزات تخصصی فراهم نیست.

به همین دلیل اگر با مشکل باتری مواجه شدید و قصد تعویض آن را داشتید، باید به یک تعمیرکار متخصص مراجعه نمایید. برای راحتی خود و کاهش هزینه‌های تعمیر می‌توانید سفارش تعمیر گوشی خود را در صفحه تعمیرات آکاموند ثبت کنید. در این صفحه می‌توانید ضمن دریافت مشاوره تخصصی رایگان، تعمیرات گوشی خود را در کمترین زمان ممکن و با مناسب‌ترین قیمت انجام دهید!

همچنین بخوانید: راه‌کارهای رفع هنگ گوشی

7. نصب بودن برنامه‌های مخرب روی گوشی

یکی از مشکلات نرم‌افزاری که می‌تواند به عنوان علت شارژ نشدن گوشی نوکیا شناخته شود، این است که برنامه‌های مخرب مثل ویروس‌ها، تروجان‌ها و… روی گوشی شما نصب شوند. این برنامه‌ها معمولاً به صورت مخفیانه و در پس‌زمینه گوشی فعالیت کرده و باتری گوشی شما را مصرف می‌کنند؛ به صورتی که شما حتی خبری از فعالیت آن‌ها ندارید. نصب بودن بدافزارها علاوه بر خطری که برای اطلاعات گوشی شما به وجود می‌آورد، باعث می‌شود شارژ گوشی شما هم زودتر از زمان عادی به پایان برسد؛ همچنین سرعت شارژ شدن گوشی را هم به شدت کاهش می‌دهد.

برای این که در دام برنامه‌های مخرب نیفتید، توصیه می‌کنیم نرم‌افزارهای مورد نیاز خود را از فروشگاه‌های نرم‌افزاری معتبر همچون گوگل پلی استور دانلود کنید و از کلیک روی لینک‌های ناشناس جداً خودداری نمایید. همچنین هرچند وقت یک بار حتماً گوشی خود را اسکن کنید تا از نصب نبودن برنامه‌های مخرب روی گوشی خود مطمئن شوید!

8. وجود مشکل در سیستم عامل گوشی

یکی از دلایل نرم‌افزاری دیگر که ممکن است باعث بروز مشکل شارژ نشدن گوشی نوکیا شود، هماهنگ نبودن بخش نرم‌افزاری و سخت‌افزاری گوشی است. سعی کنید همیشه از آخرین نسخه ممکن سیستم عامل برای گوشی خود استفاده نمایید. آپدیت بودن اندروید در گوشی‌های نوکیا باعث می‌شود سخت‌افزار گوشی بیشترین کارایی ممکن را داشته باشد و با مشکل خاصی هم در روند شارژ شدن مواجه نشود.

داغ کردن گوشی از دلایل شارژ نشدن گوشی نوکیا

9. داغ کردن گوشی از دلایل شارژ نشدن گوشی نوکیا

داغ کردن گوشی از جمله عواملی است که می‌تواند روند شارژ شدن گوشی را با مشکل مواجه کند. وقتی دمای گوشی بیش از اندازه بالا می‌رود، قطعات مختلف گوشی از جمله منبع تغذیه، باتری، کابل‌های مختلف و حتی برد گوشی بهترین عملکردشان را ارائه نمی‌دهند؛ به این ترتیب سرعت شارژ شدن گوشی نسبت به دمای نرمال کاهش می‌یابد. در این شرایط کافی است صبر کنید تا دمای گوشی به حالت عادی برسد و مجدداً گوشی را به شارژر متصل کنید.

نتیجه‌گیری

کاربران زیادی وجود دارند که با مشکل شارژ نشدن گوشی نوکیا مواجه هستند. این مشکل از جمله مسائل ضروری به شمار می‌رود که هرچه سریعتر باید رفع شود. بنابر این در این مقاله از مجله آکاموند 9 علت شارژ نشدن گوشی نوکیا را مورد بررسی کامل قرار دادیم و بهترین راه حل‌ها را برای آن‌ها ارائه دادیم. امیدواریم که مطالب این مقاله توانسته باشند برای حل مشکلات شما مفید واقع شوند. اگر سوالی در این زمینه دارید، در بخش نظرات مطرح کنید تا کارشناسان ما در سریع‌ترین زمان ممکن به آن پاسخ دهند.

سوالات متداول

امکان این کار وجود دارد اما در طول مدت زمان طولانی باعث خراب شدن باتری گوشی می‌شود. همچنین باعث می‌شود شارژ باتری زودتر از حالت عادی خالی شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *