7 روش سریع برای حل مشکل سنسور مجاورت سامسونگ

حل مشکل سنسور مجاورت سامسونگ

یکی از مشکلاتی که ممکن است برای برخی از کاربران گوشی‌های هوشمند سامسونگ پیش بیاید، خراب شدن یا اختلال در عملکرد سنسور مجاورت گوشی است. با وجود این که این مشکل به ندرت برای گوشی‌های این برند اتفاق می‌افتد، اما لازم است تا با روش‌های حل این مشکل آشنا باشیم. از این رو تصمیم داریم در مقاله امروز آکاموند، ساده‌ترین و کاربردی‌ترین روش‌های حل مشکل سنسور مجاورت سامسونگ و مسائل مرتبط با آن را مورد بررسی قرار دهیم. با ما همراه باشید.

اما اگر روش‎‌هایی که در این مقاله گفته شد، مشکل شما را برطرف نکرد می‌توانید به مرکز تعمیرات گوشی سامسونگ مراجعه کرده و مشکل گوشی‌تان را در سریع ترین زمان حل کنید.

تعمیرات تخصصی موبایل

سنسور مجاورت چیست؟

قبل از این که وارد بحث اصلی مقاله شویم و درباره خراب شدن سنسور مجاورت گوشی‌های سامسونگ بحث کنیم، بهتر است ابتدا به صورت کامل با این حسگر آشنا شویم. اگر هنوز به صورت کامل نمی‌دانید که این سنسور چیست و چه کاربردی دارد، این بخش از مقاله برای شما مفید خواهد بود. سنسور مجاورت (Proximity) به طور کلی حسگری است که نزدیکی اشیاء مختلف به گوشی را تشخیص می‌دهد و از گوشی می‌خواهد تا واکنش مناسب نسبت به آن نشان دهد.

حتماً شما هم دیده‌اید که هنگام برقراری مکالمه صوتی با گوشی وقتی آن را به گوش خود نزدیک می‌کنید، نمایشگر گوشی خاموش می‌شود. این واکنش به این دلیل صورت می‌گیرد که از لمس شدن گزینه‌های لمسی به صورت ناخواسته جلوگیری شود. همچنین خاموش شدن صفحه نمایشگر را می‌توانید هنگام گوش دادن به ویس‌های تلگرام در صورتی که گوشی را به گوش خود نزدیک کنید، مشاهده نمایید.

تست سنسور مجاورت سامسونگ

تست سنسور مجاورت سامسونگ

سنسور مجاورت گوشی‌های سامسونگ هم مثل دیگر قطعات الکترونیکی ممکن است در طول زمان و با استفاده طولانی‌مدت با مشکلاتی مواجه شود. اگر نسبت به خراب شدن سنسور مجاورت گوشی خود شک دارید، می‌توانید با روشی که در ادامه برای تست سنسور مجاورت سامسونگ آموزش می‌دهیم، از سالم یا خراب بودن آن اطمینان حاصل کنید.

یکی از ساده‌ترین روش‌ها برای تست حسگر مجاورت سامسونگ این است که هنگام برقراری تماس صوتی با دیگران یا موقع گوشی دادن به ویس‌های تلگرام، گوشی را به گوش خود نزدیک کنید. اگر در این مواقع صفحه نمایش گوشی خاموش شد، می‌توانید از سالم بودن آن مطمئن شوید. اگر همچنان روشن ماند یا به صورت مداوم روشن و خاموش شد، به این معنی است که مشکلاتی در عملکرد سنسور مجاورت گوشی به وجود آمده است.

روش دیگری که برای تست حسگر مجاورت گوشی سامسونگ به کار می‌رود، استفاده از کد تست سخت‌افزار گوشی‌های سامسونگ است. با شماره‌گیری کد دستوری #*0#* در گوشی سامسونگ خود می‌توانید وارد بخش تست سخت‌افزار گوشی شوید. در این صفحه به بخش Proximity Sensor بروید و سالم بودن این سنسور را تست کنید.

یکی دیگر از روش‌های تست سالم بودن سنسور مجاورت سامسونگ نصب و استفاده از برنامه‌های شخص ثالث مثل Sensor Test می‌باشد. این برنامه را می‌توانید از سایت‌ها و مارکت‌های اپلیکیشن معتبر دانلود کرده و با استفاده از آن، مشکلات حسگر مجاورت گوشی خود را تست کنید.

مطلب پیشنهادی: خاموش شدن ناگهانی گوشی سامسونگ

روش‌های حل مشکل سنسور مجاورت سامسونگ

چنانچه با استفاده از روش‌های بالا از بروز مشکل در عملکرد حسگر مجاورت گوشی سامسونگ خود مطمئن شدید، حالا باید به دنبال رفع این مشکل باشید. در این بخش از مقاله بهترین و کاربردی‌ترین روش‌های حل مشکل سنسور مجاورت سامسونگ را آموزش می‌دهیم. اگر این سنسور در گوشی شما با مشکل مواجه است، به احتمال بسیار زیاد با استفاده از این روش‌ها می‌توانید مشکلتان را رفع کنید.اما اگر با این راهکار‌ها موفق به درست نشدن گوشی خود نشدید، بهتر است برای تعمیر گوشی خود اقدام کنید.

1. تمیز کردن سنسور مجاورت

از ساده‌ترین مشکلاتی که ممکن است برای حسگر مجاورت گوشی‌های مختلف پیش بیاید، این است که گرد و غبار جلوی حسگر را گرفته باشد و اجازه ندهد تا سنسور مجاورت عملکرد همیشگی خود را ارائه دهد. مشکلات ساده، راه حل‌های ساده هم دارند. اولین کاری که باید برای رفع مشکل سنسور مجاورت گوشی سامسونگ در این شرایط انجام دهید، تمیز کردن حسگر مجاورت از هر گونه گرد و غبار و آلودگی‌های دیگر است. احتمالاً با استفاده از همین روش بتوانید دوباره از سنسور مجاورت گوشی خود به بهترین نحو استفاده کنید.

2. ری استارت کردن گوشی برای حل مشکل سنسور مجاورت سامسونگ

2. ری استارت کردن گوشی برای حل مشکل سنسور مجاورت سامسونگ

بعضی مواقع عواملی که باعث ایجاد مشکل در عمکلرد سنسور مجاورت گوشی می‌شوند، نرم‌افزاری هستند. برای حل این مشکلات نیز باید به دنبال راه‌ حل‌های نرم افزاری باشیم. ابتدایی‌ترین کاری که در چنین مواقعی می‌توانید انجام دهید، ری استارت کردن گوشی است. وقتی باگ‌های نرم‌افزاری و یا سنگین بودن برنامه‌ها باعث اختلال در عملکرد حسگر مجاورت می‌شوند، ری استارت کردن دستگاه می‌تواند گزینه مناسبی برای حل مشکل سنسور مجاورت سامسونگ باشد.

3. بازنشانی به تنظیمات کارخانه

از دیگر راهکارها برای رفع مشکلات نرم‌افزاری مرتبط با سنسور مجاورت سامسونگ این است که گوشی خود را به تنظیمات کارخانه بازنشانی کنید. اگر ری استارت گوشی برایتان چاره‌ساز نبود، این روش احتمال موفقیت بیشتری نسبت به روش قبلی خواهد داشت. با بازنشانی گوشی به تنظیمات کارخانه، همه تنظیمات به حالت اولیه برمی‌گردند. به این ترتیب اگر تنظیمات اشتباه یا باگ‌های نرم‌افزاری باعث بروز اختلال در عملکرد حسگر مجاورت گوشی شده باشند، این روش می‌تواند مشکل به‌وجودآمده را رفع کند.

برای بازنشانی گوشی سامسونگ به تنظیمات کارخانه از روش زیر استفاده کنید:

 1. وارد تنظیمات (Settings) گوشی سامسونگ خود شوید.
 2. وارد قسمت General Management شوید.
 3. روی گزینه Reset بزنید.
 4. وارد بخش Factory Data Reset شوید.
 5. صفحه را تا پایین اسکرول کنید و روی گزینه Reset لمس کنید.
 6. در مرحله آخر روی گزینه Delete All کلیک کنید تا همه داده‌های شما حذف شده و گوشی به تنظیمات کارخانه بازگردد.

⚠️ تذکر: با بارنشانی گوشی به تنظیمات کارخانه علاوه بر تنظیمات اعمال‌شده، همه فایل‌های موجود در حافظه گوشی اعم از عکس‌ها و ویدیوها، موسیقی‌ها، مخاطبین و … حذف خواهند شد. برای این که این اطلاعات را از دست ندهید، حتما قبل از فکتوری ریست کردن گوشی، از اطلاعات خود یک فایل پشتیبان (Backup) تهیه کنید.

بیشتر بخوانید: حل مشکل داغ شدن گوشی سامسونگ

قرار دادن گلس محافظ در جای مناسب برای مشکل سنسور مجاورت سامسونگ

4. قرار دادن گلس محافظ در جای مناسب

در برخی مواقع که البته نسبت به سایر موارد کمتر اتفاق میفتد، ممکن است گلس گوشی مانع از عملکرد درست و صحیح سنسور مجاورت گوشی شود. معمولاً سنسورها به نحوی طراحی شده‌اند که گلس‌های محافظ مانعی برای عملکرد آن‌ها نباشند اما دیده شده است که در برخی مواقع این اتفاق هم افتاده است. پس اگر با این مشکل مواجه شدید، تنظیم دوباره مکان گلس را برای حل مشکل سنسور مجاورت سامسونگ امتحان کنید.

5. آپدیت سیستم عامل گوشی برای حل مشکل سنسور مجاورت سامسونگ

گوشی شما زمانی بهترین عملکرد را خواهد داشت که از بالاترین سیستم عامل ممکن عرضه‌شده استفاده کند. در این صورت هماهنگی سخت‌افزارهای گوشی با سیستم عامل در بالاترین حد ممکن خواهد بود و کمترین مشکلات در عملکرد آن‌ها به وجود خواهد آمد. به همین دلیل اگر با مشکل حسگر مجاورت در گوشی سامسونگ خود مواجه شده‌اید، یکی از راه حل‌های ممکن برای شما این است که نرم افزار گوشی خود را به آخرین نسخه سیستم عامل و رابط کاربری که منتشر شده‌اند، آپدیت کنید.

برای آپدیت نسخه اندروید در گوشی سامسونگ خود باید طبق روش زیر عمل کنید:

 1. وارد تنظیمات (Settings) گوشی خود شوید.
 2. به بخش System بروید.
 3. روی گزینه Advanced لمس کنید.
 4. در مرحله آخر روی گزینه System Update بزنید تا بروزرسانی نسخه اندروید آغاز شود.

کالیبره کردن سنسور مجاورت گوشی سامسونگ

6. کالیبره کردن سنسور مجاورت گوشی سامسونگ

کالیبره کردن یا راه‌اندازی مجدد سنسورها یکی از روش‌هایی است که می‌تواند باعث بهبود عملکرد آن‌ها شود. به همین دلیل می‌توانید از این روش برای حل مشکل سنسور مجاورت سامسونگ هم استفاده کنید. وقتی با استفاده از برنامه‌های مخصوص کالیبراسیون این کار را انجام می‌دهید، سنسور مجاورت با راه‌اندازی مجدد، دقت بیشتری در عمکلرد خود دارد و مشکلات به‌وجودآمده را رفع می‌کند.

برای کالیبره کردن سنسور مجاورت گوشی سامسونگ می‌توانید از برنامه‌های شخص ثالث مثل Proximity Sensor Reset/Fix  استفاده نمایید. این برنامه مختص کالیبراسیون سنسور مجاورت است و بهترین عمکلرد را در این زمینه دارد.

همچنین بخوانید: تعمیر برد گوشی سامسونگ

7. تعمیر حسگر مجارت توسط متخصص تعمیرکار

برخی مواقع مشکلی که برای قطعات مختلف گوشی پیش می‌آید، چیزی نیست که با روش‌های نرم‌افزاری یا تعمیرات جزئی حل شود. چنانچه با هیچ یک از روش‌های بالا موفق به حل مشکل سنسور مجاورت سامسونگ نشدید، برای تعمیر این قطعه باید به تعمیرکاری متخصص در این زمینه مراجعه نمایید و از او بخواهید تا ضمن تشخیص مشکل سنسور مجاورت، نسبت به تعمیر آن اقدام کند.

مجموعه آکاموند با ارائه بهترین خدمات در زمینه تعمیرات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری موبایل با مناسب‌ترین قیمت در خدمت شما کاربران گرامی است تا مشکلات گوشی‌های همراه شما را در کوتاه‌ترین زمان ممکن رفع کند. در صفحه تعمیرات گوشی موبایل می‌توانید ضمن دریافت مشاوره رایگان و تخصصی، درخواست خود را برای تعمیر گوشی خود ثبت کنید.

غیرفعالسازی سنسور مجاورت سامسونگ

سنسورهای مختلف در گوشی‌های هوشمند امروزی هر یک نقش مهمی را بر عهده دارند و به نوعی مفید و کاربردی هستند. در عین حال ممکن است برخی از کاربران بخواهند به دلایل مختلفی این سنسورها را غیرفعال کنند. برای مثال قصد داشته باشند صفحه نمایش گوشی هنگام نزدیک شدن به گوش خاموش نشود یا صفحه قفل گوشی با استفاده از اثر انگشت باز نشود.

غیرفعالسازی سنسور مجاورت سامسونگ

خوشبختانه گوشی‌های اندرویدی مثل سامسونگ قابلیتی را در اختیار کاربران قرار داده‌اند که استفاده‌کنندگان از گوشی‌های هوشمند با استفاده از آن می‌توانند نسبت به غیرفعالسازی سنسور مجاورت سامسونگ و دیگر سنسورها اقدام کنند. اگر شما هم از آن دسته کاربرانی هستید که می‌خواهید سنسورها را برای مدتی یا برای همیشه غیرفعال نمایید، باید مراحل زیر را به ترتیب اجرا کنید:

 1. وارد تنظیمات (Settings) گوشی خود شوید.
 2. وارد بخش About Phone شوید.
 3. چند بار پشت سر هم روی گزینه Build Number لمس کنید تا پیغامی را مشاهده کنید مبنی بر این که گزینه Developer Options فعال شده است.
 4. دوباره به صفحه اصلی تنظیمات گوشی برگردید و عبارت Developer Options را در کادر بالای صفحه، جستجو کنید. سپس روی این گزینه لمس کنید.
 5. وارد بخش Quick Settings Developer Tiles شوید.
 6. در این صفحه با روشن کردن تیک گزینه Sensors Off می‌توانید نسبت به غیرفعال کردن سنسور مجاورت سامسونگ و دیگر سنسورهای گوشی اقدام نمایید.

همانطور که مشاهده کردید، در این قسمت همه سنسورهای گوشی باهم غیرفعال یا فعال می‌شوند و روشی برای فعالسازی تک تک آن‌ها وجود ندارد.

نتیجه‌گیری

سنسور مجاورت یکی از حساس‌ترین حسگرهای گوشی است که عملکرد صحیح آن می‌تواند تاثیر زیادی بر رابط کاربری گوشی‌های موبایل داشته باشد. به همین دلیل در مقاله امروز این سنسور را مورد بررسی قرار دادیم و بهترین روش‌های حل مشکل سنسور مجاورت سامسونگ را معرفی کردیم. اگر هنوز سوال یا مشکلی در این زمینه دارید، می‌توانید آن را در بخش نظرات مطرح کنید یا درخواست خود را در صفحه تعمیرات آکاموند ثبت کنید تا مشاوره تخصصی کارشناسان ما را دریافت نمایید.

سوالات متداول

بعد از فعال کردن بخش Developer Options می‌توانید با مراجعه به این بخش و از قسمت Quick Settings Developer Tiles تیک گزینه Sensors Off را فعال کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *