دلایل خاموش شدن گوشی آیفون و راه حل رفع آن

دلایل خاموش شدن گوشی آیفون

هرکدام از ما که گوشی هوشمند داریم بعد از مدتی مشکلات متعددی با گوشی خودمان داریم. هیچ چیز آزاردهنده‌تر و استرس‌زاتر از خاموش شدن مداوم گوشی نیست. این مشکلی است که متاسفانه در گوشی‌های اندروید و حتی آیفون زیاد دیده می‌شود؛ ممکن است داده‌هایی را که هنوز ذخیره نشده‌اند و حتی تماس خودتان را از دست بدهید و وقفه‌های ناخواسته داشته باشید.

دلیل روشن و خاموش شدن مداوم آیفون و روش‌های عملی برای رفع آن را در این مقاله به شما خواهیم گفت. اگر می‌خواهید در مورد خاموش شدن ناگهانی گوشی آیفون بدانید و این که آیا نیاز به تعمیرات گوشی آیفون دارید یا خیر، این مقاله از آکاموند را از دست ندهید.

علت خاموش شدن ناگهانی گوشی آیفون

گوشی آیفون به‌دلیل دمای بالا، باگ‌های نرم‌افزاری، خرابی برنامه‌ها، آسیب‌دیدگی آب، یا اشکالاتی که در طول استفاده منظم مشاهده می‌شود، به‌طور تصادفی خاموش می‌شود. ثانیا، آیفون قدیمی شما نیز می‌تواند به دلیل سلامت باتری ضعیف همچنان خاموش شود. خاموش شدن آیفون می‌تواند نتیجه مشکلات مختلفی باشد. این مسائل می‌تواند مربوط به نرم‌افزار یا سخت‌افزار گوشی باشند. این مشکل عمدتا ناشی از اشکالات نرم افزاری است، اما شرایط نیز در گوشی‌های مختلف متفاوت است. در اینجا برخی از رایج‌ترین دلایل وجود دارد:

  • نشانگر معیوب باتری: یکی از رایج‌ترین دلایل این است که نشانگر باتری شما ممکن است 0٪ را نشان دهد حتی اگر هنوز عمر باتری داشته باشد. این می‌تواند باعث شود که سیستم عامل فکر کند که باتری خالی شده است و در نتیجه آیفون خود خاموش می‌شود.
  • ناسازگاری نرم‌افزار: یکی دیگر از دلایل رایج تضاد نرم افزاری است. این نرم‌افزار ممکن است خراب یا با سرویس‌های دیگر ناسازگار باشد. این موضوع می‌تواند با سایر سرویس‌های سیستم عامل که باعث خاموش شدن آیفون شما می‌شود، دخالت کند.
  • مشکلات سخت افزاری: آسیب آب یا عمر باتری آیفون به پایان رسیده است.

علت خاموش شدن گوشی آیفون- باتری معیوب

باتری معیوب

اگر آیفون شما ناگهان به طور غیرمنتظره خاموش می‌شود، مشکل اغلب به دلیل باتری کم است. اگر باتری شما خوب است، مشکل نرم‌افزار احتمالا باعث ایجاد این قضیه شده است؛ یا حتی نرم‌افزار iOS یا یک برنامه. می‌توانید مشکلات نرم‌افزاری را خودتان برطرف کنید، بنابراین سعی کنید قبل از اینکه مشکل فیزیکی سخت‌افزار را فرض کنید، گوشی‌تان را ریست، به‌روزرسانی یا بازیابی کنید.

اگر آیفون شما ناگهان خاموش شد، آن را به منبع تغذیه وصل کنید. اگر آیفون به طور خودکار روشن نمی‌شود، 10 تا 15 دقیقه صبر کنید و سپس آن را روشن کنید. اگر نشانگر باتری قرمز باشد، احتمالاً باتری این مشکل را ایجاد کرده است. اگر آیفون شارژ کافی داشته باشد، ریست کردن آن احتمالا مشکل را حل خواهد کرد. دکمه Sleep/Wake و Home را به مدت حداقل 10 ثانیه نگه دارید تا لوگوی اپل روی صفحه ظاهر شود.

مطلب پیشنهادی: تعویض باتری گوشی آیفون

مشکلات نرم افزاری و سخت افزاری

اگر آیفون بدون هیچ دلیلی خاموش می‌شود، ممکن است نرم‌افزار iOS یا برنامه‌ای که از آن استفاده می‌کنید، مقصر باشد، بنابراین مهم است که این موارد را به‌روز کنید. بازگرداندن آیفون به تنظیمات کارخانه نیز می‌تواند مشکل نرم افزاری را حل کند. اگر هیچ یک از این راه حل‌ها جواب نداد، با اپل یا محلی که آیفون را خریداری کرده‌اید، تماس بگیرید.

باتری مشکل‌دار یا اتصال داخل دستگاه ممکن است دلیل ایجاد این‌گونه مشکلات باشد. مشکلات مربوط به نرم‌افزار همچنین می‌تواند منجر به خاموش شدن غیرمنتظره تلفن شما شود. این ممکن است به دلیل یک برنامه خاص یا نقص در سیستم عامل باشد. برای رفع این مشکل، سعی کنید نرم‌افزار گوشی خود را در قسمت تنظیمات > عمومی > به روز رسانی نرم‌افزار به آخرین نسخه به‌روز کنید. اگر مشکل برطرف نشد، ممکن است لازم باشد گوشی خود را به تنظیمات کارخانه بازنشانی کنید، اما قبل از انجام این کار حتما از اطلاعات خود نسخه پشتیبان تهیه کنید.

علت خاموش شدن گوشی آیفون - گرم شدن بیش از حد گوشی

گرم شدن بیش از حد گوشی

اگر دمای داخلی گوشی شما بیش از حد افزایش یابد، ممکن است برای جلوگیری از آسیب به طور خودکار خاموش شود. از دلایل رایج گرمای بیش از حد می‌توان به اجرای برنامه‌های پرمصرف، ماندن گوشی در زیر نور مستقیم خورشید، یا خرابی سیستم خنک‌کننده اشاره کرد. اقداماتی را برای خنک نگه داشتن گوشی خود انجام دهید، مانند پرهیز از استفاده بیش از حد هنگام شارژ، برداشتن قاب گوشی یا نگهداری آن در یک منطقه با تهویه مناسب.

اگر دمای آیفون از 95 درجه بالاتر برود، به‌طور ناگهانی خاموش می‌شود. اگر آیفون خود را در نزدیکی منبع گرما، زیر نور مستقیم خورشید یا در ماشین قفل شده رها کنید، می‌تواند باعث ایجاد چنین مشکلی شود. اگر مشکل داغ شدن بیش از حد باشد، آیفون باید یک هشدار «دما» نمایش دهد. تا زمانی که خنک نشده است، دوباره از آن استفاده نکنید.

مشکلات حافظه

فضای ذخیره‌سازی ناکافی در دستگاه شما نیز می‌تواند منجر به خاموش شدن غیرمنتظره شود. پاک کردن فایل‌ها یا برنامه‌های غیرضروری یا انتقال داده‌ها به گزینه‌های ذخیره‌سازی خارجی، مانند سرویس‌های ابری یا رایانه، می‌تواند این مشکل را کاهش دهد.

همچنین بخوانید: دلایل داغ شدن گوشی آیفون

مشکلات سخت‌افزار

آسیب فیزیکی یا نقص سخت افزاری می‌تواند باعث خاموش شدن متناوب گوشی شما شود. دستگاه خود را برای هر گونه علائم آسیب، مانند صفحه نمایش ترک خورده یا قطعات شل، بررسی کنید. اگر مشکوک به مشکل سخت افزاری هستید، توصیه می‌شود گوشی خود را برای تشخیص و تعمیر به یک مرکز خدمات مجاز ببرید.

راهکارهای خاموش شدن گوشی آیفون و روشن نشدن آن

تابه‌اینجا در مورد ایندلایل صحبت کردیم، بهتر است حالا نگاهی به راهکارهای رفع این مشکل داشته باشیم.

علت خاموش شدن گوشی آیفون - گوشی‌ خودتان را ریستارت کنید

گوشی‌ خودتان را ریستارت کنید

هنگامی که تأیید کردید که آیفون شما حداقل مقداری باتری دارد و با فشار ساده دکمه پاور روشن نمی‌شود، بهترین کاری که می‌توانید انجام دهید این است که گوشی‌تان را ریسیت کنید.

  • دکمه افزایش صدا را فشار دهید و سریع آن را رها کنید. این بیشتر یک ضربه زدن است تا فشار دادن و نگه داشتن.
  • همین کار را با دکمه کاهش صدا انجام دهید.
  • دکمه Power/Sleep را فشار داده و نگه دارید و این بار آن را نگه دارید تا لوگوی اپل را روی صفحه نمایش مشاهده کنید. مراحل باید نسبتاً سریع انجام شوند: ولوم بالا را فشار دهید، ولوم پایین را فشار دهید و سپس دکمه روشن/خاموش را فشار داده و نگه دارید. اگر یکی از دکمه‌های صدا را خیلی طولانی نگه دارید یا دکمه پاور را به اندازه کافی نگه ندارید، ممکن است کار نکند.

بیشتر بخوانید: سلامت باتری گوشی آیفون

آیفون خود را به شارژ وصل کنید

اگر راه اندازی مجدد اجباری نمی‌تواند آیفون شما را روشن کند، آن را حداقل 15 تا 30 دقیقه به شارژ وصل کنید. هنگامی که باتری به اندازه کافی پر شد، سعی کنید آیفون خود را به طور معمول روشن کنید یا دوباره آن را به زور راه اندازی مجدد کنید.

اجازه دهید آیفون خنک شود

اگر آیفون در شارژر بی‌سیم یا یک روز آفتابی با حداکثر روشنایی، GPS و بسیاری از برنامه‌های در حال اجرا بماند، می‌تواند به میزان قابل توجهی گرم شود. هنگامی که دمای داخلی به اندازه کافی بالا می‌رود، آیفون شما تقریباً غیرقابل استفاده می‌شود یا خاموش می‌شود. بعد از خنک شدن می‌توانید دوباره آن را روشن کنید.

علت خاموش شدن گوشی آیفون- برنامه‌های گوشی خود را به روز کنید

برنامه‌های گوشی خود را به روز کنید

برای جلوگیری از خاموش شدن تصادفی، مطمئن شوید که آخرین نسخه iOS را اجرا می‌کنید. برای دانلود و نصب نسخه به روز iOS به تنظیمات آیفون > عمومی > به روز رسانی نرم‌افزار بروید.

تمام تنظیمات آیفون را بازنشانی کنید

اگر آیفون شما مدام خاموش می‌شود، تمام تنظیمات را بازنشانی کنید و امیدواریم این مشکل برطرف شود.

مطلب پیشنهادی: حل مشکل اینترنت گوشی آیفون

آسیب آب را بررسی کنید

آیفون شما دارای یک نشانگر تماس مایع (LCI) است که معمولا سفید یا نقره‌ای است. اما در تماس با آب قرمز می‌شود. در اینجا نحوه تشخیص اینکه آیا آیفون شما از آب آسیب دیده است یا خیر آورده شده است:

  • دستگاه خود را در نور روشن تنظیم کنید، و همچنین مطمئن شوید که یک چراغ قوه دستی دارید.
  • سیم کارت را بیرون بیاورید و داخل آن را نگاه کنید.
  • اگر LCI قرمز باشد، آب داخل دستگاه شما رفته است، به همین دلیل عملکرد ناسازگاری دارد و به طور تصادفی خاموش می‌شود یا از روشن شدن خودداری می‌کند. برای رفع مشکل آن را به فروشگاه تعمیرات موبایل ببرید.

علت خاموش شدن گوشی آیفون- مشکل سخت افزاری

مشکل سخت افزاری را تعمیر کنید

اگر آیفون شما همچنان روشن و خاموش می‌شود، است مشکل سخت افزاری داشته باشید. ممکن است مشکل از باتری یا آی سی گوشی باشد. اینها مسائل پیچیده‌ای هستند و برای رفع مشکلی مانند این باید با اپل تماس بگیرید.

نتیجه‌گیری

همان‌طور که در این مقاله گفتیم، اشکالات نرم‌افزار،گرمای بیش از حد، مشکلات سخت افزاری و مشکلات حافظه از مهم‌ترین علت‌های خاموش شدن ناگهانی گوشی آیفون هستند. اگر هیچکدام از این راهکارهای گفته شده جوابگو نبود، بهتر است گوشی خودتان را به مراکز معتبر تعمیر موبایل بسپارید. شما می‌توانید به  آکاموند مراجعه و این کار را به افراد متخصص و ماهری که در این مجموعه مشغول هستند، بسپارید.

سوالاتی که شما از ما می‌پرسید:

انرژی ناکافی باتری یا باتری معیوب می‌تواند باعث خاموش شدن ناگهانی گوشی شود. برای بررسی اینکه آیا این مشکل وجود دارد، سعی کنید تلفن خود را برای مدت زمان کافی شارژ کنید یا در صورت امکان باتری را با یک باتری جدید تعویض کنید.

اگر هیچ یک از این راه حل‌ها مشکل را حل نکرد، توصیه می‌شود از پشتیبانی سازنده کمک بگیرید یا به یک تکنسین حرفه‌ای مراجعه کنید که می‌تواند تشخیص بیشتری ارائه دهد و به حل مشکل کمک کند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *