تشخیص سلامت باتری آیفون + جلوگیری از کاهش سلامت باتری

سلامت باتری آیفون

دانستن همه‌ چیز درباره سلامت باتری آیفون، این امکان را به شما می‌دهد تا اقدامات لازم برای حفظ سلامت باتری را انجام دهید. گوشی‌های هوشمندی که در دسترس همه ما قرار دارد امکانات مختلفی را در اختیار کاربران خود قرار داده‌اند تا بتوانند به سادگی اطلاعات لازم در مورد گوشی و ویژگی‌های مختلف آن را به‌دست آورند.

مبحث ارائه شده در این مقاله به موضوع سلامت باتری آیفون و عوامل مؤثر بر آن اختصاص داده شده است. برای اطلاع از این مبحث مهم و جذاب حتما در ادامه با ما همراه باشید. اگر نیاز به تعمیر گوشی خود دارید، می توانید به مرکز معتبر تعمیرات موبایل آکاموند مراجعه کنید تا بهترین خدمات را دریافت کنید.

تعمیرات تخصصی موبایل

سلامت باتری آیفون چیست؟

حداکثر ظرفیت باتری در حال حاضر نسبت به ظرفیت اولیه آن و زمانی که گوشی شما نو بود، بیانگر سلامت باتری آیفون است.یعنی می‌توان گفت هرچه ظرفیت باتری گوشی شما به 100% نزدیک‌تر باشد و زمان بیشتری بتوانید از آن استفاده کنید، سلامت باتری در سطح بالایی بوده و این بسیار ایده‌آل است.

طول عمر گوشی آیفون شما به عواملی از جمله سلامت باتری آن بستگی دارد. به همین دلیل اگر قصد خرید گوشی آیفون دست دوم و حتی نو را دارید بهتر است از سلامت باتری آن اطمینان حاصل نمایید.اگرچه سلامت و طول عمر باتری‌ گوشی‌های برند آیفون حرف اول را در بین گوشی‌های هوشمند می‌زند، اما عدم نگه‌داری و استفاده درست از آن سبب خواهد شد که در مدت زمان کوتاهی مجبور به تعویض باتری و تعمیر گوشی آیفون خود شوید.

سلامت باتری آیفون چیست؟

آموزش نحوه تست سلامت باتری آیفون

مهم‌ترین سوالی که در مبحث سالم یا خراب بودن باتری گوشی‌های آیفون پیش می‌آید، این است که از چه قسمتی می‌توان به بخش تست سلامت باتری آیفون دسترسی پیدا کرد و از سالم بودن آن مطمئن شد. خوشبختانه این امکان برای افرادی که از آیفون‌های دارای iOS 11.3 و بالاتر استفاده می‌کنند، فراهم شده است تا بتوانند به راحتی و بدون هیچ هزینه‌ای از سلامت باتری موبایل خود مطمئن شوند. در ادامه نحوه تست سلامت باتری آیفون را آموزش می‌دهیم:

  1. برای این کار ابتدا به تنظیمات (Settings) گوشی خود مراجعه کنید.
  2. گزینه باتری (Battery) را انتخاب نمایید.
  3. سپس وارد بخش سلامت باتری و شارژ (Battery Health & Charging) شوید.
  4. قسمت Maximum Capacity را چک کنید. در این بخش درصد سلامت باتری نوشته شده است.

Settings > Battery > Battery Health & Charging

در این قسمت از تنظیمات آیفون، می‌توانید به اطلاعاتی را در مورد ظرفیت باتری، حداکثر عملکرد و این که آیا باتری شما نیاز به سرویس و تعمیر دارد یا خیر، مشاهده کنید. همچنین در این بخش می‌توانید اطلاعات زیر را مشاهده نمایید:

  • میزان مصرف باتری
  • فعالیت شما در 24 ساعت گذشته و حداکثر در 10 روز گذشته
  • چشم‌اندازی درباره شرایط یا الگوهای استفاده که باعث مصرف شارژ باتری آیفون شده
  • زمان آخرین شارژ باتری و زمان قطع آن
  • میزان استفاده هر برنامه از شارژ باتری در بازه زمانی مشخص

بیشتر بخوانید: تعویض باتری آیفون

درصد سلامت باتری آیفون باید چقدر باشد؟

درصد سلامت باتری آیفون باید چقدر باشد؟

شرکت اپل با اطمینان از عمر مفید باتری گوشی‌های عرضه شده خود، آن‌ها را تا یک‌سال ضمانت کرده است.برای پاسخ به این‌که سلامت باتری آیفون باید چند درصد باشد باید بگوییم وقتی یک گوشی آیفون نو را خریداری می‌کنید، درصد سلامت باتری پس از آنباکسینگ باید 100 درصد باشد.

اما این مقدار پس از چند مدت استفاده تغییر خواهد کرد. اما مقدار مشخصی برای آن وجود ندارد. یعنی ممکن است سلامت باتری گوشی شما پس از یک‌سال 95 درصد باشد که این بسیار قابل قبول خواهد بود. سلامت باتری تا 80 درصد نیز رضایت‌بخش است و لازم نیست زیاد در این مورد نگران باشید. اما اگر بررسی Battery Health گوشیتان اعدادی کمتر از 70 درصد را نمایش داد لازم است به فکر تعویض باتری موبایل آن باشید.

چرا سلامت باتری آیفون زود کم می‌شود؟

اگر جزو کاربران گوشی‌های آیفون باشید و مدتی از این گوشی‌ها استفاده کرده باشید، ممکن است برای شما هم این سوال پیش آمده باشد که چرا سلامت باتری آیفون زود کم می‌شود؟ دلایل مختلفی می‌توانند باعث رخ دادن این اتفاق شوند:

1. گذشت زمان

پس از تولید و عرضه گوشی موبایل آیفون، باتری این گوشی‌ها به مرور و پس از گذشت مدتی به دلیل کنش‌های شیمیایی که درون آن صورت می‌گیرند، کم کم عمر مفید خود را از دست داده و سلامت آن کاهش می‌یابد.

درصد سلامت باتری آیفون باید چه مقدار باشد

2. کارکرد زیاد گوشی | از دلایل کاهش سلامت باتری آیفون

بدیهی است که هرچه بیشتر از گوشی خود استفاده کنید و کارکرد آن بالاتر باشد، باتری به میزان بیشتری مصرف خواهد شد. به این ترتیب با کاهش سلامت باتری گوشی آیفون خود مواجه خواهید شد.

مطلب پیشنهادی: تعمیر شارژر موبایل

3. کار با گوشی هنگام شارژ شدن

گفتیم که کار کردن زیاد با گوشی باعث کاهش سلامت باتری آیفون می‌شود. این مشکل زمانی حادتر می‌شود و به باتری بیشتر آسیب می‌زند که وقتی گوشی در حال شارژ شدن است، از آن استفاده کنید. در این صورت بیشترین فشار به باتری وارد و از سلامت آن کاسته می‌شود. مخصوصاً بازی کردن گیم‌های با گرافیک بالا حین شارژ کردن گوشی، باعث می‌شود سلامت باتری در کوتاه‌ترین زمان ممکن کاهش پیدا کند.

4. دمای زیاد گوشی و محیط | دلیل کاهش سلامت باتری آیفون

دما یکی از علل تاثیرگذار در Battery Health گوشی‌های آیفون است. هرچقدر دمای محیط و گوشی بالاتر برود، سلامت باتری گوشی آیفون نیز سریع‌تر کاهش پیدا می‌کند. بهتر است از قرار دادن گوشی در محیط‌های گرم و داغ خودداری کنید و آن را در معرض تابش مستقیم نور آفتاب نیز قرار ندهید.

افزایش دمای گوشی مخصوصاً وقتی در حال شارژ شدن است، خسارت بیشتری به سلامت باتری گوشی آیفون وارد می‌کند. پس بهتر است وقتی با چنین موقعیتی مواجه شدید، گوشی خود را از شارژ جدا کرده و پس از خنک شدن، مجدداً آن را شارژ کنید.

5. استفاده از اپلیکیشن‌های زیاد

استفاده از اپلیکیشن‌های مختلف و نصب برنامه‌های زیاد و غیرضروری به ضرر باتری است و با مصرف بیهوده شارژ باتری سبب کاهش درصد سلامت آن شده و به مرور تاثیر منفی در سلامت باتری گوشی خواهد داشت. همچنین سعی کنید پس از خروج از برنامه‌ها، آن‌ها را از پس‌زمینه گوشی حذف کنید تا باتری را به صورت نامحسوس مصرف نکنند و عمر مفید آن را کاهش ندهند.

علل کاهش سلامت باتری آیفون

راه‌های برگرداندن سلامت باتری آیفون

اگر شما نیز به عنوان یکی از کاربران گوشی‌های آیفون به دنبال پیدا کردن روش‌هایی برای برگرداندن سلامت باتری آیفون خود هستید، باید بدانید متاسفانه هیچ روش خاصی برای این کار وجود ندارد و نمی‌توانید سلامت باتری گوشی آیفون را به حالت قبلی برگردانید. اما برخی روش‌ها وجود دارند که با استفاده از آن‌ها می‌توانید به جای برگرداندن سلامت باتری آیفون، از کاهش سلامت باتری جلوگیری کنید. این روش‌ها عبارتند از:

بیشتر بخوانید: شارژ نشدن باتری آیفون

1. توجه به بازه حداقل و حداکثری شارژ باتری

بهتر است هیچ وقت از ظرفیت 100 درصدی باتری استفاده نکنید یا به عبارتی از چرخه شارژ کمتری استفاده کنید. سعی کنید شارژ باتری گوشی آیفون خود را بین 40 تا 80 درصد نگه دارید و اجازه ندهید شارژ باتری گوشی از این بازه کمتر یا بیشتر شود.

2. خاموش کردن امکانات غیرضروری

بهتر است بلوتوث، سرویس لوکیشن، بازخوانی برنامه پس‌زمینه و اعلان‌های غیرضروری را در مواقعی که به آن‌ها نیاز ندارید، خاموش کنید. به این ترتیب از مصرف بی‌جهت شارژ باتری جلوگیری می‌شود و سلامت باتری آیفون در طول مدت‌زمان بیشتری کاهش می‌یابد. جالب است بدانید میزان روشنایی نور صفحه نیز بر این امر تأثیر بسیار زیادی دارد.

راه‌های برگرداندن سلامت باتری

3. عدم اتصال طولانی‌مدت گوشی به شارژر

مدت‌زمانی که گوشی شما برای شارژ شدن به پریز متصل است، نباید زیاد طولانی شود. از قرار دادن گوشی آیفون خود در شارژ در تمام طول شب جدا خودداری کنید. همچنین عدم شارژ گوشی تا زمان خاموش شدن آن نیز بسیار اشتباه است؛ به عبارتی نباید اجازه دهید شارژ گوشی تا آخرین درصد آن مصرف شود. زیرا سلول‌های باتری که از باتری‌های لیتیوم یونی یا لیتیوم پلیمری ساخته می‌شوند، طول عمر محدودی دارند و هرگونه اقدام نادرست از جمله خالی شدن باتری تا آخرین درصد باعث کاهش طول عمر آن‌ها می‌شود.

4. عدم استفاده از گوشی در زمان شارژ شدن

اگر به گوشی خود نیاز دارید، بهتر است استفاده از آن را به زمانی پس از شارژ شدن آن اختصاص دهید و هنگامی که گوشی شما در حال شارژ شدن است، از آن استفاده نکنید. همانطور که قبلاً هم اشاره کردیم، استفاده از گوشی در حین شارژ شدن، باتری را تحت فشار زیادی قرار می‌دهد و باعث کاهش سلامت آن می‌شود.

همچنین بخوانیداز کار افتادن تاچ گوشی

نتیجه‌گیری

باتری گوشی‌های آیفون جزو مهم‌ترین قطعات این گوشی‌ها به شمار می‌رود. به همین دلیل سلامت باتری آیفون یکی از مهم‌ترین مسائلی است که کاربران گوشی‌های آیفون در خرید و فروش این گوشی‌ها به آن توجه می‌کنند. در این مقاله از مجله تخصصی آکاموند همه چیزهایی را که درباره سلامت باتری گوشی آیفون، نحوه تست باتری و برگرداندن سلامت باتری نیاز دارید بدانید، بررسی کردیم.

اگر باز هم سوالی در این باره دارید، در بخش نظرات مطرح کنید تا پاسخ سوال خود را در کوتاه‌ترین زمان ممکن از کارشناسان آکاموند دریافت کنید.

سوالات متداول

خیر. هیچ روش تضمینی برای برگرداندن سلامت باتری گوشی شما وجود ندارد اما با اقداماتی می‌توان از کاهش بیشتر سلامت باتری جلوگیری کرد

2 دیدگاه

  • سلام خسته نباشین. گوشیم بعد از تقریبا یه سال درصد سلامت باتریش 70 درصده. به نظرتون نرماله یا باید عوضش کنم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *