تعویض باتری آیفون اقدامی درست است یا اشتباه؟

تعویض باتری آیفون

یکی از بارزترین ویژگی‌های گوشی آیفون، طول عمر باتری آن است اما ممکن است بعد از مدتی مجبور به تعویض باتری آیفون شوید.اگرچه که این یک واقعیت تلخ است اما ممکن است دیر یا زود با آن مواجه شوید و مجبور به گرفتن بهترین تصمیم در این باره شوید که آیا بهتر است باتری گوشی آیفون خود را تعویض یا خود گوشی را فروخته و یک گوشی جدید را خریداری نمایید.

این تصمیمی است که نیازمند تحقیق است. ما در این مقاله از سایت به این موضوع پرداخته‌ایم و ابعاد مختلف آن‌را بررسی خواهیم کرد. به شما پیشنهاد می‌کنیم تا پایان مطالب ما را همراهی کنید تا در نهایت بتوانید بهترین تصمیم را درباره باتری گوشی آیفون خود بگیرید و در صورت نیاز اقدامات لازم را برای تعمیرات گوشی آیفون خود انجام دهید.

تعمیرات تخصصی موبایل

مشکلات باتری ایفون

متاسفانه با این که گوشی‌های آیفون بهترین کیفیت و بالاترین عملکرد را دارند، در بسیاری از موارد این مشکل را دارند که باتری آیفون اصلا شارژ نمی‌شود و حتی برخی از مواقع کاربران می‌بینند که گوشی آن‌ها شارژ خالی می‌کند. هرکدام از این نشانه‌ها می‌تواند بیانگر مشکلی در باتری آیفون باشد که در بسیاری از موارد نیاز است تعمیر شود و در خیلی از موارد هم باید باتری آیفون را به طور کلی تعویض کنید.

در بسیاری از موارد می‌توانید قبل از اینکه برای تعمیر اقدام کنید، پورت لایتنینگ آیفون را تمیز کنید. همچنین می‌توانید برنامه‌هایی که شارژ آیفون شما را مصرف می‌کنند شناسایی و در صورت عدم نیاز غیرفعال کنید که باتری گوشی شما دوام بیشتری داشته باشد.

مطلب پیشنهادی: علائم سوختن هارد آیفون

باید و نبایدهای تعویض باتری آیفون

گوشی‌های برند آیفون به‌گونه‌ای طراحی شده‌اند که استفاده از انواع آن برای کاربران ساده وآسان بوده و تجربه‌ای بسیار خوشایند را برای آنان رقم خواهد زد. این امر از طریق بکارگیری همزمان فناوری‌های پیشرفته و همچنین مهندسی پیچیده صورت پذیرفته است که یکی از موارد مهم در بخش فناوری، باتری و عملکرد آن است. باتری‌ها یک فناوری پیچیده هستند و تعدادی از متغیرها به عملکرد آن و در نهایت به عملکرد گوشی آیفون کمک می‌کنند.

تعویض باتری گوشی آیفون

اما تمامی باتری گوشی‌های هوشمند اعم از گوشی‌های برند آیفون که قابل شارژ هستند، در نهایت و پس از مدت زمانی استفاده دچار مشکل می‌شوند. این به‌دلیل کنش‌های شیمیایی است که درون باتری و در طول زمان بر اثر شارژ و استفاده از گوشی رخ می‌دهد. این مشکلات ممکن است شامل زود خالی شدن باتری بدون این‌که زیاد از آن استفاده کنید، دیر شارژ شدن باتری، فاصله زمانی کوتاه بین دو مرتبه شارژ کردن آن و همچنین تمام شدن سریع‌تر شارژ باتری هنگام استفاده از گوشی نسبت به قبل باشد.

البته باید در نظر داشته باشید که این مشکل به نحوه استفاده شما از گوشی و نوع تنظیماتی که روی آن اعمال می‌کنید نیز بستگی دارد. اگر باتری گوشی آیفون شما زود شارژ خالی می‌کند و یا با هرکدام از گزینه‌های بالا مواجه شده‌اید و کارکرد درست گوشی با اختلال مواجه شده است، بهتر است به فکر تعویض باتری آیفون باشید.

شرکت سازنده آیفون، نسبت به کیفیت محصولات عرضه شده خود اطمینان دارد. از این‌رو برای اثبات ادعای خود، تمامی گوشی‌های خود را مشمول ضمانت یک‌ساله ساخته است. لازم به ذکر است که این ضمانت، آسیب‌های عمدی به گوشی را پوشش نخواهد داد. پس اگر باتری گوشی آیفونی که خریداری کرده‌اید در طول این یک‌سال ایرادی داشت می‌توانید با مراجعه به فروشگاه‌های اپل و نمایندگی‌های معتبر نسبت به تعویض باتری موبایل اقدام کنید. این کار بدون پرداخت هزینه‌ انجام خواهد گرفت.

تعویض گوشی یا تعمیر باتری آیفون؟

تعویض گوشی یا تعمیر باتری آیفون؟

بسیاری از افرادی که باتری گوشی آیفون آن‌ها دچار مشکل شده است، بر سر دو راهی تعمیر گوشی یا تعویض و ارتقای آن قرار می‌گیرند. پیشنهاد ما به شما این است که اگر مدت زمان زیادی از عمر گوشی شما نگذشته است و هنوز کیفیت و کارایی لازم را دارد پس نیازی به تعویض گوشی و صرف پول مازاد برای هزینه تعویض باتری آیفون نیست.

در عوض با دادن مبلغی کمتر، باتری گوشی را تعویض کرده و تا مدت‌ها به استفاده از گوشی خود ادامه دهید. اما اگر عملکرد صفحه لمس گوشی، دوربین و سایر قسمت‌های آن نیز دچار اختلال شده است پس بهترین تصمیم شما تعویض گوشی و خرید مدل‌های بالاتر آیفون خواهد بود. البته برای هر تصمیمی، هزینه و بودجه شما مهم‌ترین عامل تعیین کننده خواهد بود.

چگونگی تعویض باتری گوشی آیفون

چگونگی تعویض باتری گوشی آیفون

گوشی شما پس از مدتی استفاده و با کامل شدن 500 بار چرخه شارژ آن، تنها 80 درصد ظرفیت خود را حفظ خواهد کرد و این خوشبینانه‌ترین حالت برای باتری گوشی است. لذا اگر ظرفیت باتری گوشی شما به 75 درصد و پایین‌تر از آن رسید، شارژ آن زود تمام شد، با خاموش شدن‌های پی‌در‌پی آن روبه‌رو شدید، باتری را عوض کنید.

ممکن است بخواهید خودتان نسبت به تعویض باتری گوشی آیفون اقدام کنید. اگر دانش کافی و لوازم مناسب و موردنیاز را در اختیار دارید، این‌کار را انجام دهید. اما در غیراین‌صورت بهتر است یک فروشگاه اپل یا نمایندگی معتبر آن‌ را در نزدیکی محل کار یا محل زندگی خود پیدا کرده و کار خود را به آن‌ها بسپارید.

همچنین بخوانید: شارژ نشدن گوشی آیفون

آسیب‌های ناشی از تعویض باتری آیفون توسط افراد غیرمتخصص

آسیب‌های ناشی از تعویض باتری توسط افراد غیرمتخصص

اگر بخواهیم از معایب تعویض باتری آیفون صحبت کنیم لازم است به موارد زیر اشاره کنیم:

 • در صورتی‌که بخواهید خودتان بدون هیچ تجربه‌ای کار تعویض باتری گوشی آیفون را انجام دهید، ممکن است به سایر قطعات و قسمت‌های گوشی آسیب بزنید که هزینه‌ای مازاد را برای شما به‌وجود خواهد آورد.
 • استفاده از ابزار نامناسب یا استفاده‌ی نامناسب از ابزار، هر دو به ضرر گوشی شما و سبب آسیب به آن خواهد شد.
 • از آن‌جایی که اپل فروش باتری‌های تعویضی را متوقف کرده است پس دسترسی شما به باتری محدود است که حتی در صورت پیدا کردن آن نیز ممکن است یه باتری فیک و غیراستاندارد را با هزینه‌ای قابل توجه خریداری کنید.
 • ایراد خرید باتری از فروشگاه‌های نامعتبر، نداشتن ظرفیت کامل باتری است.
 • خرید باتری تقلبی، باد کردن باتری، آسیب به صفحه لمس و سایر قطعات و در مواردی خطر ترکیدن و آتش‌سوزی و خسارت‌های جبران‌ناپذیر جانی و مالی را نیز به‌دنبال خواهد داشت.

بیشتر بخوانید: تست سلامت باتری آیفون

راه‌کارهای افزایش طول عمر باتری آیفون

کاهش ظرفیت باتری آیفون و تمام شدن طول عمر مفید آن جز با تعویض باتری یا خود گوشی راهکار دیگری ندارد. اما شما به‌عنوان کاربران گوشی‌های آیفون می‌توانید قبل از مجبور شدن به تعویض باتری گوشی آیفون روش‌هایی را برای افزایش طول عمر و کارایی آن به‌کار بگیرید.

راه‌کارهای افزایش طول عمر باتری آیفون

 1. در آیفون، اپل اکنون این امکان را به کاربران خود داده است تا سلامت باتری و ظرفیت آن را مدیریت کرده و کاهش عملکرد ناشی از کاهش ظرفیت باتری را کنترل کنند. این شرکت همچنین ویژگی‌هایی مانند Optimized Battery Charging را برای کمک به افزایش طول عمر باتری آیفون شما اضافه کرده است.
 1. اطلاع از میزان سلامت باتری با رفتن به قسمت تنظیمات گوشی آیفون و سپس گزینه “Battery Health” ممکن است.
 2. از قرار دادن گوشی در مجاورت گرما و نور آفتاب خودداری کنید.
 3. بهتر است کامل شدن چرخه شارژ باتری را به تأخیر بیندازید و شارژ باتری گوشی را بین 25 درصد تا 80 درصد نگه‌دارید.
 4. برنامه‌هایی که زیاد با آن‌ها کار ندارید را ببندید.
 5. استفاده از صفحه زمینه متحرک را محدودتر کنید.
 6. در هنگام اتصال گوشی به شارژ از آن استفاده نکنید.
 7. از قرار دادن طولانی مدت گوشی در حالت شارژ خودداری کنید.

همچنین بخوانید: دلایل خاموش شدن گوشی آیفون

نکات مهم برای خرید باتری آیفون

اکنون که با معایب تعویض باتری آیفون آشنا شدید اگر قصد دارید باتری گوشی را خریداری کنید بهتر است به نکات زیر توجه داشته باشید:

نکات مهم برای خرید باتری آیفون

 1. خرید خود را فقط به مراکز و فروشگاه‌های معتبر محدود کنید.
 2. باتری گوشی را متناسب با مدل گوشی و میزان ظرفیت تعریف شده برای آن خریداری کنید.
 3.  نوشته‌ها و مواردی که روی باتری قید و حک شده است را با دقت بررسی کنید.
 4. بهتر است نشانه‌ای از غلط املایی، اندازه نامناسب فونت نوشته‌های روی باتری، لگوی غیرمعتبر، نبودن نشان گواهینامه‌ی استاندارد و بسته‌بندی ضعیف روی باتری نباشد. در غیر این‌صورت از خرید باتری خودداری کنید.
 5. ظاهر باتری باید متناسب بوده و هیچ‌گونه برآمدگی و فرورفتگی نداشته باشد. همچنین لبه‌های آن کوچک و موزون باشد.
 6. بدیهی است که قیمت کالای اصل از کالای فیک بیشتر و گران‌تر باشد پس از خرید باتری ارزان قیمت صرفا به‌دلیل تعریفات فروشنده خودداری کنید.
 7. پس از خرید و جای‌گذاری باتری، بهتر است با رفتن به قسمت تنظیمات و سپس سلامت باتری از ظرفیت آن اطلاع پیدا کنید.
 8. استفاده از اپلیکیشن‌هایی مانند Battery Testing، 3u Tools و iBackupBot Software نیز به شما در تشخیص اصل یا فیک بودن باتری کمک خواهند کرد.
 9. شارژ گرفتن سریع یا کند باتری، اتمام سریع شارژ و اختلالاتی از این قبیل نشانه استفاده از باتری نامناسب و فیک است پس هرچه سریع‌تر آن را تعویض کنید.

هزینه تعویض باتری آیفون

هزینه تعویض باتری آیفون

شرکت آیفون برای تعویض باتری گوشی‌های آیفون مبالغ مختلفی را تعیین کرده است که این مبالغ برای هر مدل گوشی متفاوت خواهد بود. ما در ذیل مبالغ تعویض باتری را به‌دلیل نوسانات قیمت ارز، به دلار قید کرده‌ایم. اگرچه تعویض باتری آیفون در یک‌سالی که شامل ضمانت است رایگان خواهد بود اما هزینه تعویض باتری آیفون در گوشی‌های iPhone X، iPhone 11، iPhone 12 و iPhone 13، 89 دلار است که قیمت قبلی آن 69 دلار بوده است.

بهتر است که قبل از هر اقدامی در مورد آن تعمیرگاه موردنظر تحقیق کنید و سعی کنید این کار را به دست افراد متخصص بسپارید. آکاموند یکی از معتبرترین مراکز تعمیر موبایل در تهران است که می‌تواند در سریع‌ترین زمان ممکن نسبت به عیب‌یابی گوشی و همچنین برطرف کردن آن اقدام کند.

خدمات تعمیر انواع گوشی‌های هوشمند در این مرکز در سریع‌ترین زمان ممکن و با استفاده از قطعات اصل و تحت ضمانت‌نامه یک هفتگی ارائه می‌شود. آکاموند علاوه بر گوشی‌های هوشمند، تمامی لوازم‌ جانبی‌های گوشی و انواع گجت‌های هوشمند خود را نیز همراه با یک گارانتی معتبر عرضه می‌کند. تیم تخصصی آکاموند با داشتن کارشناسان فنی متخصص در این امر آماده ارائه مشاوره‌های رایگان و پاسخ به تمامی سوالات شما در مورد تعمیر و گارانتی می‌باشد.

مطلب پیشنهادی: رفع مشکل آنتن گوشی آیفون 

نتیجه گیری

تشخیص زمان تعویض باتری آیفون، از آسیب به قسمت‌های دیگر گوشی جلوگیری کرده و در نهایت سبب جلوگیری از کار افتادن کامل گوشی شما و صرف هزینه‌های بیشتر می‌شود. از این‌رو لازم است در صورت مشاهده هرگونه ایراد در باتری گوشی مثل تخلیه سریع شارژ باتری، خاموش شدن مکرر گوشی، اختلال در عملکرد گوشی و طولانی شدن مدت زمان شارژ باتری، هرچه سریع‌تر جهت تعویض باتری آیفون به مراکز و فروشگاه‌های معتبر آیفون مراجعه کنید. در صورت داشتن هرگونه سوال و یا برای تعویض باتری گوشی آیفون خود به فروشگاه مراجعه نمایید.

سوالات متداول

توصیه ما به شما جهت تعویض باتری مراجعه به نمایندگی‌ها و فروشگاه‌های معتبر آیفون است. اما اگر خود کاربر دانش و تخصص لازم در این زمینه را دارد و همچنین ابزار مناسب را نیز در اختیار دارد می‌تواند باتری گوشی خود را تعویض نماید.

2 دیدگاه

 • تعویض باتری آیفون ممکنه یه کم گرون باشه ولی اگه گوشیتون مشکل دیگه ای نداره عوض کردن باتریش باعث میشه حدقل یکی دو سال دیگه راحت کار کنه و ارزشش رو داره

 • باتری آیفون وقتی عوض بشه کلی از قیمتش میندازه و پیشنهادم اینه کلا این کارو نکنین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *