حل مشکل سنسور مجاورت شیائومی و بررسی دلایل آن

حل مشکل سنسور مجاورت شیائومی و بررسی دلایل آن

حل مشکل سنسور مجاورت شیائومی، مدتی است به یکی از مباحث داغ و دغدغه‌های طرفداران این برند تبدیل شده است. گوشی‌های شیائومی از جمله گوشی‌های اقتصادی هستند که قیمت مناسب، کیفیت و کارایی خوب آن توانسته توجه افراد زیادی را به خود جلب کند و طرفداران پر و پا قرصی پیدا کند.

اما اخیراً گزارش‌های متعددی از عدم کارکرد درست سنسور مجاورت برخی از مدل‌های این برند دریافت شده که عدم رضایت کاربران را به‌دنبال داشته است. از این‌رو ما در این مقاله به بررسی این موضوع، دلایل ایجاد مشکل و ارائه راه‌حل‌های مناسب برای تعمیرات گوشی شیائومی پرداخته‌ایم.

تعمیرات تخصصی موبایل

عملکرد سنسور مجاورت شیائومی

قبل از هرگونه توضیحی لازم است به این دو سوال که سنسور مجاورت شیائومی چیست و سنسور مجاورت شیائومی کجاست پاسخ دهیم. در این صورت به درک بهتری در مورد مباحث گفته شده در ادامه خواهید رسید. همان‌طور که می‌دانید؛ هنگام مکالمه با تلفن همراه خود در مکان‌هایی به‌خصوص، مهم است که در اثر تماس صورت با دکمه بلندگو روی صفحه نمایش گوشی صدای طرف مقابل پخش نشود و اطرافیان از فردی که با او حرف می‌زنید و موضوع بحث آگاه نشوند.

یا به همین صورت در هنگام مکالمه در مورد مباحث جدی اگر دکمه بی‌صدا لمس شود؛ ممکن است شنونده بخش مهمی از صحبت‌های شما را نشود و شما مجبور به تکرار حرف‌های خود شوید. علاوه بر این در نظر داشته باشید که صفحه گوشی شما در طول تمام زمان مکالمه یا وقتی بدون فشردن دکمه پاور آن را در کیف یا جیب خود قرار می‌دهید؛ روشن باشد. این قطعاً به ضرر طول عمر باتری گوشی شما است و درصدی از شارژ باتری گوشی شما بی‌جهت مصرف خواهد شد.

سنسور مجاورت در بالاترین قسمت جلوی گوشی قرار دارد و اشیاء نزدیک را بدون هیچ‌گونه تماس فیزیکی تشخیص می‌دهد. در واقع وظیفه آن، خاموش کردن صفحه نمایش گوشی هنگام برقراری تماس تلفنی و همچنین در هنگام گوش دادن به پیام‌های صوتی یا سایر پیوست‌های صوتی دریافت یا ارسال شده از برنامه‌های پشتیبانی شده مانند WhatsApp یا Telegram را برعهده دارد. کارایی آن بدین‌گونه است که از یک میدان الکترومغناطیسی یا پرتوی تابش الکترومغناطیسی مانند نور مادون قرمز استفاده می‌کند و متوجه میدان یا سیگنال برگشتی می‌شود.

همچنین بخوانید: مشکلات صفحه نمایش گوشی شیائومی

عملکرد سنسور مجاورت شیائومی

وظیفه‌ی سنسور مجاورت شیائومی چیست؟

ممکن است با نزدیک کردن گوشی به گوش خود هنگام مکالمه احساس کنید که طرف مقابل صدای شما را ندارد و نمی‌دانید مشکل از کجاست؛ ممکن است در چنین حالتی در اثر برخورد با صفحه نمایش به‌طور اتفاقی حالت بی‌صدای مکالمه را فعال کرده باشید. وظیفه‌ی سنسور مجاورت شیائومی جلوگیری از چنین اتفاقی است. اگر سنسور مجاورت شیائومی شما به مشکل خورده باشد، ممکن است در اثر نزدیک شدن به گوشی سنسورهای آن فعال نشده و اتفاقاتی چون کم و زیاد شدن یا قطعی صدا رخ دهد.

مشکل سنسور مجاورت در گوشی‌های شیائومی

در پاراگراف قبل در مورد عملکرد سنسور مجاورت صحبت کردیم. اگر شما یا دوستانتان از گوشی شیائومی استفاده می‌کنید ممکن است متوجه اختلال در عملکرد این حسگر شوید. پخش تصادفی صدا، قطع شدن ویس‌های دریافتی از اپ‌های مختلف در هنگام گوش دادن با روشن شدن ناگهانی صفحه نمایش و مواردی از این قبیل به شما می‌گوید که باید به‌دنبال پیدا کردن دلیل و ارائه راه‌حل برای حل مشکل سنسور مجاورت شیائومی باشید.

دلایل خطای سنسور مجاورت و راه‌حل‌های رفع آن

مشکلات و خطاهایی که بر روی گوشی‌های هوشمند ظاهر می‌شوند معمولا دلایل مختلف سخت‌افزاری و نرم‌افزاری دارند. بیشتر مشکلاتی که برای صفحه نمایش گوشی به‌وجود می‌آیند از طریق تعمیر گوشی سخت‌افزاری حل می‌شوند هرچند که گاها هیچ راه‎‌حلی برای آن وجود ندارد یا باید قطعه را کامل تعویض کرد. دلایل ایجاد مشکل در حسگر مجاورت یا همان حسگر Proximity، اگرچه به‌طور قطعی مشخصی نیست اما ممکن است به یکی از دلایل زیر از جمله:

 • مشکلات سخت‌افزاری
 • مشکلات نرم‌افزاری
 • نصب گلس نامناسب بر روی گوشی
 • گرد و غبار
 • غیرفعال شدن حسگر

اتفاق بیوفتد که در ادامه به توضیح هریک خواهیم پرداخت.

مشکل سنسور مجاورت در گوشی‌های شیائومی

مشکلات سخت‌‍‌افزاری

برخی بروز این مشکل را با دلایل سخت‌افزاری مرتبط می‌دانند. که به همین دلیل گفته شده که شرکت شیائومی تصمیم دارد که از این پس قطعات خود را از شرکت Minghao Sensing خریداری و بر روی گوشی‌های تولید جدید اجرا نماید.

مشکلات نرم‌افزاری

مشکل حسگر مجاورت بیشتر در گوشی‌های شیائومی سال 2020 و 2021 پس از به‌روزرسانی MIUI 12.5، به‌وجود آمد. برای حل این مشکل از طریق کالیبراسیون سنسور مجاورت شیائومی عمل کنید. برای انجام این کار:

 • ابتدا به قسمت تنظیمات گوشی رفته و روی About Phone ضربه بزنید.
 • پس از چند بار ضربه زدن بر روی “نسخه هسته”(Kernel Version) در بخش “درباره تلفن”( About phone)، صفحه “تست سخت افزار”( Hardware Test) ظاهر می‌شود.
 • صفحه تست سخت‌افزار گزینه‌های تست زیادی را به شما ارائه می‌دهد که تست مورد نیاز برای حل مشکل شما، تست “حسگر مجاورت”( proximity sensor) است.
 • پس از ضربه زدن بر روی تست حسگر مجاورت، گزینه کالیبراسیون را کلیک کنید.
 • پس از انجام کالیبراسیون، تست مجاورت را ببندید.
 • بعد از انجام مراحل کالیبراسیون، سنسور گوشی خود را تست کنید که به احتمال زیاد مشکل گوشی شما رفع خواهد شد.
 • همچنین می‌توانید با دانلود نرم‌افزار Proximity Sensor Reset از گوگل‌پلی و انجام مراحل آن به‌ترتیب، عمل کالیبره کردن گوشی خود را انجام دهید.

همچنین بخوانید: علت خاموش شدن گوشی شیائومی

نصب گلس نامناسب بر روی گوشی

نصب گلس‌های ارزان قیمت بی‌کیفیت توسط افراد غیر متخصص یکی از دلایل پیش پا افتاده اما بسیار مهم برای عدم کارکرد درست سنسور مجاورت گوشی شما خواهد بود. بهتر است قبل از هرچیزی گلس گوشی را برداشته و سنسور را تست کنید. در بسیاری از موارد، استفاده از گلس مناسب این مشکل را رفع ساخته است.

دلایل خطای سنسور مجاورت و راه‌حل‌های رفع آن

گرد و غبار

قرار گرفتن گوشی در محیط کثیف و پر از گرد و غبار و تجمع آن بر روی حسگر مجاورت ممکن است باعث عدم عملکرد صحیح آن شود. بهتر است با یک دستمال یا گوش پاک‌کن تمیز این گرد و غبار و آلودگی را از روی گوشی پاک کنید.

غیرفعال شدن حسگر

اگر گوشی شما امکان تنظیمات حسگر مجاورت به‌صورت دستی را دارد ممکن است غیرفعال‌سازی سنسور مجاورت شیائومی به‌صورت تصادفی اتفاق افتاده باشد پس بهتر است آن را فعال‌سازی کنید. در صورتی‌که تمامی راه‌حل‌های پیشنهادی را انجام دادید اما به نتیجه نرسیدید وقت آن است که به یک تعمیرگاه تخصصی گوشی‌های شیائومی مراجعه کنید و از آن‌ها بخواهید اقدامات لازم برای تعمیر سنسور مجاورت شیائومی شما را انجام دهند.

مطلب پیشنهادی: حل مشکل سنسور مجاورت گوشی سامسونگ

دلایل ریشه‌ای مشکل سنسور مجاورت شیائومی

شیائومی برخلاف سامسونگ که در دوربین سلفی سنسور تعبیه کرده است، دست به نوآوری زده و برای سنسورهای مدل‌های خود از شتاب‌سنج، ژیروسکوپ و سنسور تشخیص نور فضا استفاده می‌کند. البته این خلاقیت آن‌چنان هم به نفع کاربر نبوده است. با استفاده از چنین سنسورهایی، کاربر محدودتر شده و با ورود گرد و غبار یا استفاده از گلس‌های کیفیت نامناسب ممکن است سنسور به مرور زمان از بین رفته یا کندتر شود.

جمع‌بندی

حل مشکل سنسور مجاورت شیائومی به دغدغه بسیاری از افرادی که گوشی‌های تولید سال 2020 و 2021 خریداری کرده‌اند تبدیل شده است. معمولا دلیل مشخصی برای این اختلال وجود ندارد اما نمی‌توان منکر دلایل سخت‌افزاری و نرم‌افزاری در ایجاد این مشکل بود. در صورتی‌که پس از انجام راه‌حل‌های پیشنهادی نتوانستید مشکل گوشی خود را حل کنید بهتر است با متخصصان فعال آکاموند در حوزه تنظیمات سنسور مجاورت در شیائومی تماس بگیرید.

سوالات متداول

خیر. این مشکل بیشتر توسط کاربران گوشی‌های جدید 2020 و 2021 از جمله گوشی‌های ردمی نوت 9، ردمی نوت 10 ،ردمی نوت 11، می 10 تی، می 10 اولترا، سری می 11، پوکو X3، پوکو F3 و پوکو M3 گزارش شده است.

4 دیدگاه

 • مشکل سخت افزاری شیائومی خیلی زیاده به نظر من سامسونگ ارزش خریدش بالاتر از شیائومیه

 • اگه گلسی که استفاده میکنین بی کیفیت باشه ممکنه سنسور گوشیتون از کار بیفته؛ اگه این مشکلو دارین بدون گلس امتحان کنین

 • دوستان توجه کنید گلس گوشی در مدل پوکو ایکس تری زیر سنسور مجاورتی و نور هست پس این حذف گلس هم هیچ کمکی نمیکنه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *