چگونه لمس گوشی سامسونگ را درست کنیم؟

چگونه لمس گوشی سامسونگ را درست کنیم

گوشی‌های لمسی با همه مزیت‌هایی که دارند، ممکن است تاچ آن‌ها به علت‌های گوناگونی خراب شوند. گاهی مشکلات سخت‌افزاری یا نرم‌افزاری، به نارسایی در عملکرد تاچ گوشی منجر خواهند شد. تاچ گوشی در صورت برخورد ضربه با صفحه نمایش نیز ممکن است آسیب ببیند و نیاز به تعمیر گوشی سامسونگ داشته باشد. گوشی‌های سامسونگ، طراحی بسیار زیبا و ظریفی دارند و بسیاری از ما ایرانی‌ها هم علاقه داریم تا از گوشی‌های این برند استفاده کنیم.

ظریف بودن گوشی‌های سامسونگ، امکان خرابی آن‌ها در صورت برخورد ضربه و عدم مراقبت صحیح را بالا می‌برد. از آنجایی که بسیاری از گوشی‌های سامسونگ با مشکل نارسایی یا خرابی تاچ گوشی مواجه می‌شوند، در این مطلب می‌خواهیم بفهمیم که چگونه لمس گوشی سامسونگ را درست کنیم؟

از کجا بفهمیم که تاچ گوشی سامسونگ دچار خرابی شده است؟

از کجا بفهمیم که تاچ گوشی سامسونگ دچار خرابی شده است؟

انواع مختلفی از خرابی تاچ گوشی سامسونگ وجود دارد. تشخیص نوع خرابی لمس گوشی، به پیدا کردن راه‌حل رفع این مشکل کمک خواهد کرد. در صورت مشاهده مشکلات زیر، یعنی تاچ گوشی شما خراب شده و باید به فکر رفع این مشکل باشید:

  • تاچ اسکرین به لمس توسط انگشتان شما پاسخ نمی‌دهد.
  • تاچ اسکرین به لمس توسط انگشتان شما، پاسخ غلط می‌دهد.
  • هنگ کردن تاچ اسکرین.
  • از کار افتادن قسمتی از تاچ گوشی سامسونگ.
  • نور صفحه نمایش سوسو می‌زند یا قسمت‌های رنگی رنگی را روی آن مشاهده می‌کنید.
  • مشاهده شکستگی یا ترک روی صفحه نمایش.
  • هنگ کردن گوشی هنگام شارژ.

مشاهده هر یک از این نشانه‌ها، یعنی تاچ گوشی سامسونگ ما احتمالاً خراب شده و باید به دنبال این که چگونگی درست کردن لمس گوشی سامسونگ باشیم.

همچنین بخوانید: تست سلامت باتری سامسونگ

چرا تاچ گوشی سامسونگ خراب می‌شود؟

خراب شدن تاچ گوشی سامسونگ می‌تواند دلایل متعددی داشته باشد.

رفع مشکل تاچ گوشی سامسونگ

وجود باگ‌های نرم‌افزاری

گاهی تاچ گوشی هیچ مشکل سخت‌افزاری ندارد و مشکل تاچ گوشی سامسونگ مربوط به نرم‌افزار گوشی می‌شود. در این حالت، سیستم عامل یا یک اپلیکیشن خاص دارای باگی است که منجر به عملکرد ناصحیح تاچ گوشی می‌شود. برای این که مطمئن شوید که آیا خرابی تاچ گوشی سامسونگ مربوط به مشکلات نرم‌افزاری است یا نه، یک بار گوشی خود را ریست کنید. اگر مشکل شما برطرف نشد، شاید لازم باشد که بخواهید گوشی خود را ریست فکتوری کنید. اما حتماً در نظر داشته باشید که قبل از انجام این کار،‌ از اطلاعات گوشی خود بکاپ بگیرید. چرا که با انجام ریست فکتوری، تمامی تنظیمات گوشی به حالت اولیه باز خواهد گشت و تمام اطلاعات موجود در گوشی نیز از روی آن پاک خواهد شد.

سوختن صفحه نمایش یا سایر مشکلات مربوط به آن

سوختن صفحه نمایش یا سایر مشکلات مربوط به آن

گاهی مشاهده می‌کنید که همه یا بخشی از صفحه نمایش از کار افتاده است. برای مثال مشاهده می‌کنید که بخشی از صفحه نمایش سیاه شده است. این مشکل به علت سوختن تمام یا بخشی از صفحه نمایش به وجود می‌آید. اگر لمس گوشی سامسونگ به علت سوختن صفحه نمایش خراب شد، چگونه لمس گوشی سامسونگ را درست کنیم؟ هیچ راهی جز تعویض LCD گوشی وجود ندارد و ال‌سی‌دی گوشی شما باید توسط یک فرد آموزش‌دیده، تعویض شود.

گاهی نیز مشاهده می‌شود که صفحه نمایش شما با مشکل سوسو زدن و نمایش بی‌کیفیت رنگ‌ها و تصاویر مواجه شده است. این حالت ممکن است به علت خراب بودن باتری گوشی، فلت LCD و یا کانکتور ال‌سی‌دی باشد. در این صورت می‌توان با صرف یک هزینه کم، تاچ گوشی سامسونگ را تعمیر کرد.

همچنین بخوانید: مشکلات صفحه نمایش گوشی

ضربه به صفحه نمایش

ضربه به صفحه نمایش

همواره باید گوشی خود را از وارد شدن ضربه به‌ آن یا افتادن روی زمین، محافظت کنید. وارد شدن ضربه، صدمات جبران‌ناپذیری به صفحه نمایش گوشی و حتی قطعات درونی آن وارد می‌کند. وارد شدن ضربه می‌تواند باعث شکستن یا ترک افتادن LCD شود که در نهایت منجر به خرابی تاچ گوشی سامسونگ خواهد شد. همچنین ممکن است حسگر مربوط به تشخیص فشار تاچ را خراب کند.

پس در صورت وارد شدن ضربه، چگونه خراب شدن لمس گوشی سامسونگ را درست کنیم؟ این کار با تعویض یا تعمیر LCD امکان‌پذیر است.

خرابی حسگر تاچ گوشی

گاهی مشاهده می‌کنید که تاچ گوشی سامسونگ شما عملکرد درستی ندارد. اگر تاچ گوشی نمی‌تواند دستورات لمسی شما را به درستی اجرا کند، احتمالاً سنسور تشخیص فشار گوشی سامسونگ شما خراب شده است. در این صورت، حسگر نمی‌تواند محل دقیق تاچ شدن گوشی را تشخیص دهد و به همین علت، عملکرد دقیقی نخواهد داشت. این مشکل تنها با تعویض کامل LCD توسط یک فرد متخصص انجام خواهد شد.

کثیف بودن صفحه نمایش

کثیف بودن صفحه نمایش

همواره توصیه می‌شود که گوشی خود را تمیز نگه دارید. گوشی هوشمند، وسیله‌ای است که چندین‌وچند ساعت در روز از آن استفاده می‌کنیم و آن را در دستان خود نگه می‌داریم. بنابراین طبیعی است که به مرور زمان، کثیفی‌های زیادی روی صفحه نمایش و سایر جاهای گوشی جمع شود. کثیف بودن صفحه نمایش یا وجود مواد چسبنده روی آن، باعث می‌شود تا تاچ گوشی به درستی کار نکند. اگر کار نکردن صحیح تاچ گوشی به علت کثیفی باشد، چگونه لمس گوشی سامسونگ را درست کنیم؟ باید صفحه آن را به وسیله یک پارچه مرطوب به الکل یا تمیزکننده‌های LCD، تمیز کنیم تا مشکل ما حل شود.

همچنین بخوانید: چرا گوشیم شارژ نمیشه

داغ کردن بیش از حد گوشی

داغ کردن بیش از حد گوشی

داغ کردن بیش از حد گوشی می‌تواند به علت قرار گرفتن در معرض نور مستقیم آفتاب یا استفاده از شارژرهای تقلبی و غیراصلی به وجود بیاید. در صورتی که گوشی شما بیش از حد داغ کند، یا از کابل و آداپتور تقلبی استفاده کنید، گوشی شما داغ کرده و به فرمان‌های لمسی شما پاسخ صحیحی نخواهد داد. همواره سعی کنید گوشی خود را در دمای مناسب نگه دارید و از شارژر اصلی آن استفاده کنید تا گوشی داغ نکند.

پر شدن حافظه گوشی

پر شدن حافظه گوشی

زمانی که حافظه گوشی شما بیش از حد پر شود، ممکن است گوشی شما هنگ کند و به فرمان‌های لمسی شما پاسخ صحیحی ندهد. سعی کنید هر چند وقت یک‌بار، حافظه گوشی را از فایل‌ها و برنامه‌های تکراری و اضافی، پاکسازی کنید. پر شدن حافظه گوشی، علاوه بر مشکلات هنگ کردن، فشار زیادی را نیز به پردازنده گوشی وارد می‌کند که ممکن است در نهایت به آسیب رسیدن به آن منجر شود.

راه‌های رفع مشکل تاچ گوشی سامسونگ

در این قسمت می‌گوییم که چگونه لمس گوشی سامسونگ را درست کنیم. با انجام ترفندهای زیر، مشکل تاچ گوشی شما برطرف می‌شود.

پاکسازی حافظه گوشی سامسونگ

پاکسازی حافظه گوشی سامسونگ

می‌توانید حافظه گوشی خود را پاکسازی کنید تا اگر تاچ گوشی‌تان به علت پر شدن حافظه هنگ کرده است، مشکل برطرف شود. در گوشی‌های سامسونگ می‌توانید از ابزار Analyze Storage استفاده کنید تا بتوانید فایل‌ها و برنامه‌هایی که حافظه را اشغال کرده‌اند شناسایی کرده و آن‌ها را از روی گوشی حذف کنید. برای این کار، وارد فایل منیجیر سامسونگ شوید. این برنامه با نام My Files در لیست برنامه‌ها قابل شناسایی است. پس از ورود به آن، در قسمت پایین صفحه، گزینه Analyze Storage را مشاهده می‌کنید. با لمس این گزینه، می‌توانید فایل‌های تکراری یا حجیم را پیدا کرده و آن‌ها را در صورت لزوم پاک کنید یا به دستگاه‌های دیگر انتقال دهید.

کالیبره کردن صفحه نما یش گوشی سامسونگ

کالیبره کردن صفحه نمایش

گاهی کالیبره کردن صفحه نمایش، می‌تواند مشکل تاچ گوشی سامسونگ را حل کند. برای این که بدانید با کالیبره کردن چگونه لمس گوشی سامسونگ را درست کنیم، ابتدا، اپلیکیشن Touchscreen Calibration را نصب کنید. با نصب این اپلیکیشن، تست‌های مختلف لمسی روی گوشی شما انجام می‌شود و در نهایت با ریست شدن گوشی، فرآیند کالیبره شدن به اتمام خواهد رسید.

استفاده از شارژر مناسب

استفاده از شارژر مناسب

ممکن است کابل یا آداپتور شما خراب شده باشد و گوشی شما هنگام شارژ شدن، بیش از حد داغ شود. داغ شدن گوشی و خراب بودن شارژر می‌تواند منجر به عملکرد ناصحیح تاچ گوشی سامسونگ شود. برای بررسی این موضوع، ببینید که آیا خرابی تاچ گوشی فقط هنگام شارژ رخ می‌دهد یا نه. اگر این مشکل تنها هنگام شارژ رخ دهد، احتمالاً مشکلی در فرآیند شارژ گوشی وجود دارد و بهتر است گوشی را با یک کابل یا آداپتور سالم امتحان کنید تا ببینید مشکل شما حل می‌شود یا نه.

خارج کردن کارت حافظه

خارج کردن کارت حافظه

گاهی این ترفند می‌تواند مشکل هنگ کردن تاچ گوشی سامسونگ را حل کند. در واقع پر بودن حافظه خارجی هم مانند پر بودن حافظه داخلی می‌تواند باعث عدم عملکرد صحیح تاچ گوشی شود. بنابراین خارج کردن کارت حافظه یا خالی کردن آن می‌تواند مشکل تاچ گوشی سامسونگ را حل کند.

تعویض LCD در صورت خرابی یا سوختن آن

تعویض LCD در صورت خرابی یا سوختن آن

اگر LCD گوشی شما شکسته یا سوخته باشد، هیچ راهی جز تعویض آن وجود ندارد. تعویض LCD باید توسط یک فرد کاربلد انجام شود. متخصصان آکاموند، برای تعویض LCD و تاچ گوشی‌های سامسونگ، آموزش‌های تخصصی را گذرانده‌اند و می‌توانید گوشی خود را با خیال راحت به آن‌ها بسپارید. تعویض LCD توسط این کارشناسان با ضمانت و هزینه‌ای مقرون‌به‌صرفه انجام خواهد شد.

آیا تاچ گوشی سامسونگ تعمیر می‌شود؟

تا اینجا، ترفندهای زیادی را برای این که چگونه لمس گوشی سامسونگ را درست کنیم، مطرح کردیم. اگر هیچ کدام از این ترفندها جواب نداد، چاره‌ای جز تعویض تاچ گوشی سامسونگ ندارید. باید بگوییم که تعویض تاچ و ال‌سی‌دی گوشی، یک کار بسیار هزینه‌بر است و باید به صورت اصولی انجام شود. اگر مدل گوشی شما خیلی پایین است، تعویض تاچ گوشی از نظر اقتصادی، صرفه‌ای نخواهد داشت. اما اگر می‌خواهید به هر دلیلی تاچ گوشی خود را تعویض کنید، باید این کار را به صورت اصولی انجام دهید و آن را به یک متخصص بسپارید. گاهی نیز مشکلات تاچ گوشی به خرابی باتری یا کانتکور صفحه نمایش برمی‌گردد که این مشکلات نیز قابل حل هستند. تمامی این خدمات توسط کارشناسان آکاموند انجام می‌شود.

قبل از اقدام به تعمیر تاچ گوشی باید چه مواردی را بررسی کنیم؟

قبل از اقدام به تعمیر تاچ گوشی باید چه مواردی را بررسی کنیم؟

قبل از این که گوشی خود را برای تعمیر تاچ ببرید، موارد زیر را بررسی کنید. گاهی ممکن است با انجام کارهایی ساده، بتوانید به رفع مشکل تاچ گوشی سامسونگ بپردازید و تاچ گوشی شما تعمیر شود. متأسفانه امروزه در بازار افراد سودجویی وجود دارند که با تعمیر غیراصولی گوشی هوشمند، هزینه‌های اضافی را روی دست شما می‌گذارند. کارشناسان آکاموند همواره تعمیرات موبایل را به صورت اصولی انجام داده و انجام این تعمیرات با هیچ گونه هزینه اضافی همراه نخواهد بود.

گلس را از صفحه نمایش جدا کنید

گاهی یک گلس آسیب‌دیده می‌تواند از عملکرد صحیح تاچ صفحه نمایش جلوگیری ‌کند. اگر مشاهده کردید که عملکرد لمس گوشی با مشکل مواجه است، ابتدا گلس آن را جدا کنید. اگر وجود آسیب‌دیدگی در گلس به وضوح قابل مشاهده است، راهی جز تعویض گلس ندارید. گاهی نیز لازم است تا گلس خود را تمیز کنید تا عملکرد تاچ به حالت عادی برگردد. در این صورت بهتر است از یک گلس تمیز و سالم برای محافظت از صفحه نمایش گوشی استفاده کنید.

از کار افتادن قسمتی از تاچ گوشی سامسونگ

به دنبال برچسب یا هر چیزی دیگری که ممکن است به صفحه نمایش چسبیده باشد بگردید

وجود چسب با برچسب بروی صفحه نمایش، باعث می‌شود تا عملکرد تاچ گوشی با مشکل مواجه شود. بنابراین باید دقت کنید که هیچ ماده چسبانکی بر روی صفحه نمایش قرار نگیرد و همواره صفحه نمایش گوشی، تمیز باشد.

صفحه نمایش را تمیز کنید

تمیز نبودن صفحه نمایش ممکن است باعث عملکرد ناصحیح تاچ گوشی سامسونگ شود. اگر دست‌تان چرب یا آلوده است، سعی کنید به صفحه نمایش گوشی دست نزنید. همواره تاچ گوشی خود را با استفاده از دستمال و مایع پاک‌کننده LCD تمیز کنید.

وجود مشکلات نرم افزاری را بررسی کنید

گاهی ممکن است خراب شدن تاچ گوشی سامسونگ به دلیل وجود باگ‌ها یا مشکلات نرم افزاری باشد. با انجام یک ریست یا ریست فکتوری، می‌توانید وجود مشکلات نرم افزاری را بررسی کنید. اگر مشکل شما با ریست یا ریست فکتوری کردن حل نشد، احتمالاً خراب شدن تاچ گوشی، مشکل دیگری دارد و باید گوشی خود را برای بررسی و تست به یک متخصص بسپارید. حتماً قبل از ریست فکتوری از گوشی خود بکاپ بگیرید. اگر نمی‌دانید که چگونه از گوشی سامسونگ خود بکاپ بگیرید، کارشناسان آکاموند آماده کمک به شما هستند.

سخن پایانی

در این مطلب به سؤال چگونه لمس گوشی سامسونگ را درست کنیم پاسخ جامعی دادیم. اگر تاچ گوشی شما دچار مشکل شده است، می‌توانید گوشی خود را به کارشناسان آکاموند بسپارید تا آن را به صورت اصولی و صحیح تعمیر کنند. متخصصان آکاموند این آمادگی را دارند تا انواع مشکلات نرم‌افزاری و سخت‌افزاری گوشی شما را با هزینه‌ای مقرون‌به‌صرفه حل کنند.

سوالات متداول

می‌توان با انجام کارهایی مثل خالی کردن حافظه‌ی گوشی، تعویض گلس، تعمیر LCD، ریست فکتوری و... لمس گوشی سامسونگ را درست کرد:

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *