راهکارهایی برای افزایش طول عمر باتری آیفون

افزایش طول عمر باتری آیفون

به دلیل استفادۀ فراگیر از گوشی‌های تلفن همراه، یکی از مشکلاتی که افراد مدام از آن گله می‌کنند و در برخی موارد بسیار آزاردهنده است و برای تعمیر گوشی اقدام می‌کنند، معیوب شدن باتری گوشی است. این مسئله که کاربر مدام نیاز به شارژ کردن گوشی همراه خود داشته باشد به قدری چالش‌برانگیز است که در برخی موارد تنها راه‌حل تعویض باتری است.

البته در گوشی‌های هوشمند جدید که باتری‌ها به صورت پرس‌شده هستند، این مسئله امکان‌پذیر نیست و در صورت تخریب شدید باتری چاره‌ای جز تعویض گوشی برای کاربر باقی نمی‌ماند. در این مقاله قصد داریم به بررسی راهکار افزایش طول عمر باتری آیفون  بپردازیم. با ما همراه باشید.

بررسی راهکار افزایش طول عمر باتری آیفون

محصولات شرکت اپل نسبت به سایر برندهای دیجیتال طرفداران بیشتری دارند. یکی از دلایل گرایش شدید افراد به گوشی آیفون علاوه بر کیفیت آن، طول عمر اجزای این گوشی به ویژه باتری آن است. البته با وجود کیفیت مثال‌زدنی آیفون، باز هم اگر کاربر نکات ضروری را رعایت نکند و از گوشی خود درست استفاده نکند طول عمر باتری کاهش خواهد یافت. به همین دلیل شاید کاربران تمایل داشته باشند بدانند که چگونه از باتری گوشی خود محافظت کنند تا طول عمر آن افزایش یابد.

افزایش طول عمر باتری آیفون و راهکار های آن

در این قسمت به بررسی راهکار افزایش طول عمر باتری آیفون و تعمیرات گوشی آیفون به دلیل آسیب باتری آن می‌پردازیم. در صورت رعایت کردن این نکات، افزایش طول عمر باتری آیفون تضمین خواهد شد.

1. از گرما و سرمای شدید دوری کنید

باتری گوشی به ویژه در برند آیفون نسبت به تغییر دما و قرارگیری در گرما و سرمای شدید بسیار حساس است. باید دقت کنید که گوشی شما برای مدت زمان طولانی در معرض سرما و یا گرمای شدید قرار نگیرد وگرنه این موضوع روی طول عمر باتری آیفون شما تاثیرگذار خواهد بود. تغییر دمای شدید علاوه بر کاهش عمر مفید باتری آیفون ممکن است سبب تخلیۀ سریع شارژ گوشی نیز بشود.

این حساسیت نسبت به گرما بیشتر از سرما است زیرا گوشی آیفون قابلیت تحمل دمای منفی 20 درجه را نیز دارد. پس یکی از نکاتی که رعایت آن برای افزایش طول عمر باتری آیفون ضروری است این است که گوشی شما در دماهای کمتر از منفی 20 و بیشتر از 45 درجه قرار نگیرد.

2. با تغییر تنظیمات گوشی خود افزایش طول عمر باتری آیفون را تضمین کنید

اعمال برخی از تنظیمات گوشی می‌تواند در افزایش طول عمر باتری آیفون شما تاثیر داشته باشد. میزان روشنایی صفحه نمایش گوشی را کاهش دهید تا حجم زیادی از شارژ شما را مصرف نکند. البته بهتر است گوشی آیفون خود را روی حالت روشنایی خودکار قرار دهید. این مسئله روی سلامت باتری آیفون تاثیر زیادی خواهد داشت. در قسمت تنظیمات گوشی روی گزینۀ Accessibility کلیک کرده و Display and text size را انتخاب کنید و گزینۀ Auto-Brightness را فعال کنید.

تغییر تنظیمات افزایش طول عمر باتری آیفون را تضمین کنید

در صورتی که به وای‌فای، اینترنت همراه، بلوتوث، GPS و یا موقعیت مکان‌یابی گوشی نیازی ندارید آن‌ها را خاموش کنید. لرزش و صدای صفحه کلید گوشی را غیرفعال کنید.

در مدل‌های پرو آیفون 14، قابلیت نمایشگر همیشه روشن را غیرفعال کنید. اگر گوشی آیفون شما از نمایشگر OLED استفاده می‌کند بهتر است حالت تاریک آن را فعال کنید. فناوری OLED باعث افزایش کیفیت تصاویر و تفاوت درخشندگی رنگ‌ها می‌شود. تمامی موارد ذکر شده در بالا می‌توانند در افزایش طول عمر باتری آیفون تاثیر داشته باشند. زیرا با حفظ شارژ، گوشی شما نیاز کمتری به شارژ کردن دارد. پس از هر موضوعی که باعث خالی شدن شارژ گوشی شما می‌شود بپرهیزید.

3. گوشی آیفون خود را هوشمندانه شارژ کنید

عمر مفید باتری گوشی بر اساس تعداد محدودی چرخۀ شارژ است. به همین دلیل هر مرتبه که باتری گوشی آیفون را از 0 تا 100 کامل شارژ می‌کنید یکی از این چرخه‌های شارژ کم می‌شود. اجازه ندهید شارژ گوشی شما صفر شود و نیازی هم نیست که آن را 100 درصد شارژ کنید. سعی کنید به میزان ضروری گوشی خود را شارژ کنید.

در برند آیفون یک قابلیت وجود دارد که با فعال کردن آن می‌توانید شارژ باتری خود را بهینه‌سازی کنید. قابلیت Optimized Battery Charging در تنظیمات گوشی خود را فعال کنید تا اگر فراموش کردید گوشی خود را از شارژ بکشید برای ساعات طولانی شارژ متوقف شده و روی یک عدد ثابت باقی بماند.

مطلب پیشنهادی: هنگ کردن گوشی آیفون

4. سیستم عامل گوشی آیفون خود را بروزرسانی کنید

سعی کنید همیشه سیستم عامل گوشی شما طبق آخرین نسخه بروزرسانی شده باشد. زیرا معمولا بهینه‌سازی‌های جدید در نسخه‌های جدید IOS ارائه می‌شود.

 سیستم عامل گوشی آیفون خود را بروزرسانی کنید

5. وضعیت سلامت باتری گوشی خود را بررسی کنید

در برند آیفون یک قابلیت وجود دارد که وضعیت سلامت باتری گوشی را نشان می‌دهد. می‌توانید به تنظیمات گوشی خود مراجعه کنید و بررسی کنید که باتری گوشی شما نسبت به زمان خرید، چند درصد از ظرفیت اولیۀ خود را حفظ نموده است. اگر میزان کاهش، زیاد و چشمگیر بود بهتر است راهکارهای ارائه شده در این مقاله را به کار بگیرید تا بتوانید طول عمر باتری آیفون خود را افزایش دهید.

5. از حالت کم مصرف در گوشی آیفون خود استفاده کنید

برای افزایش طول عمر باتری آیفون می‌توانید در زمانی‌هایی که به گوشی نیاز زیادی ندارید آن را روی حالت کم مصرف قرار دهید. برای انجام این کار می‌توانید به تنظیمات گوشی مراجعه کرده و گزینۀ باتری را انتخاب کنید و آن را روی حالت کم مصرف قرار دهید. در این حالت برخی از ویژگی‌های غیرضروری گوشی مانند جلوه‌های بصری آن محدود می‌شود و شارژ گوشی برای مدت زمان بیشتری حفظ می‌گردد.

از حالت کم مصرف در گوشی آیفون خود استفاده کنید

6. جلوه‌های حرکتی را محدود کنید

اگر در گوشی آیفون شما جلوه‌های حرکتی در زمان باز کردن برنامه‌ها و یا تکان دادن گوشی فعال است، با غیرفعال کردن آن می‌توانید باعث افزایش طول عمر باتری آیفون شوید. در قسمت تنظیمات گوشی روی گزینۀ Accessibility کلیک کرده و Motion را انتخاب کنید. سپس Reduce Motion را روی حالت روشن قرار دهید.

بیشتر بخوانید: رفع مشکل آپدیت گوشی آیفون

7. نرخ تازه‌سازی صفحه نمایش گوشی را محدود کنید

در مدل‌های آیفون 13 پرو و یا 13 پرومکس این قابلیت وجود دارد که صفحه نمایش گوشی با نرخ 120 هرتز تازه‌سازی (Refresh) می‌شود. غیرفعال کردن این قابلیت یکی از راهکارهای افزایش طول عمر باتری آیفون است. در قسمت تنظیمات گوشی روی گزینۀ Accessibility کلیک کنید و سپس گزینۀ Motion را انتخاب کنید. سپس Limit Frame Rate را روشن کنید.

 نرخ تازه‌سازی صفحه نمایش گوشی را محدود کنید

8. اپلیکیشن‌های پرمصرف را غیرفعال کنید

در این فرایند اپلیکیشن‌هایی که شارژ بالایی مصرف می‌کنند را شناسایی کرده و در صورت غیرضروری بودن، آن‌ها را حذف کنید. در بخش تنظیمات گزینۀ باتری را انتخاب کنید و فهرست اپلیکیشن‌های فعال در گوشی خود و همچنین میزان شارژی را که مصرف می‌کنند ببینید. برای این کار خود این اپلیکیشن‌ها را غیرفعال کنید.

9. گاهی برای افزایش طول عمر باتری آیفون آن را کالیبره کنید

کالیبره کردن یکی از راهکارهای افزایش طول عمر باتری آیفون و سایر برندهای تلفن همراه است. این روش حتی ممکن است بتواند باتری معیوب را نیز تا حدی بهبود ببخشد. کالیبره کردن باعث می‌شود عملکرد باتری بهینه‌سازی شده و سیستم عامل بتواند با دقت بیشتری درصد شارژ باتری را محاسبه کند. بهتر است پس از هر بار بروزرسانی سیستم عامل IOS و یا زمانی که متوجه تخلیۀ شارژ زیاد می‌شوید باتری گوشی را کالیبره کنید. ابتدا ضروری است که سرویس‌های مکان، تازه‌سازی پس زمینه، روشنایی نور نمایشگر، بروزرسانی خودکار و … را غیرفعال کرده و یا کاهش دهید.

گاهی برای افزایش طول عمر باتری آیفون آن را کالیبره کنید

سپس از گوشی آیفون خود استفاده کنید تا شارژ آن تمام شده و خاموش گردد. گوشی را یک شب بدون شارژ نگه دارید تا استراحت کند. سپس آیفون خود را به شارژ متصل کنید و منتظر بمانید تا روشن شود و مطمئن شوید که گوشی در حال شارژ است و مشکلی ندارد. سپس مجددا گوشی را خاموش کنید و اجازه دهید 5 ساعت بدون وقفه باتری گوشی شارژ شود. بعد در همان حالت اتصال به شارژر، گوشی را روشن کرده و بعد از بوت شدن آن، یک بار دیگر آن را Force restart کنید. وقتی گوشی روشن شد آن را از شارژر جدا کنید.

سخن پایانی

طول عمر باتری آیفون یکی از دغدغه‌های کاربران این برند است. قیمت بسیار بالای گوشی‌های آیفون نسبت به سایر برندها سبب شده تا افراد مجبور باشند برای مدت زمان بیشتری از گوشی خود استفاده کنند و دیرتر اقدام به تعویض باتری موبایل نمایند. در این مقاله راهکارهای افزایش طول عمر باتری آیفون ذکر شد. چنانچه شما نیز از این برند استفاده می‌کنید، راهکارهای مطرح شده را دنبال کنید.

سوالات متداول

راهکارهای زیادی برای افزایش طول عمر باتری آیفون وجود دارد که می‌توان به بهینه‌سازی تنظیمات گوشی، بروزرسانی سیستم عامل، کالیبره کردن، غیرفعال کردن اپلیکیشن‌های پر مصرف، قرار دادن گوشی روی روشنایی خودکار و ... اشاره کرد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *