پنهان کردن برنامه در اندروید با 6 روش کاربردی

روش‌های پنهان کردن برنامه در اندروید

ممکن است برنامه‌هایی را بر روی گوشی اندروید خود نصب داشته باشید و نخواهید کسی به آن‌ها دسترسی داشته باشد. اگر در شرایطی قرار بگیریم که بخواهیم گوشی خود را در اختیار شخص دیگری قرار دهیم، بهتر است برنامه‌هایی مانند پیام‌رسان‌ها یا گالری خود را مخفی کنیم. در این برنامه‌ها، اطلاعات شخصی و حساسی وجود دارد که دوست نداریم توسط شخص دیگری مشاهده شوند. خوشبختانه، ترفندهایی برای پنهان کردن برنامه‌ها در اندروید وجود دارد. در این مطلب با بهترین روش‌های پنهان کردن برنامه در اندروید آشنا خواهید شد.

اگر فکر می‌کنید که گوشی شما نیاز به تعمیرات دارد، می‌توانید به مرکز تعمیر موبایل آکاموند مراجعه کنید تا عیب‌یابی گوشی شما رایگان انجام شده و در صورت نیاز به تعمیر، خدمات شما با بهترین کیفیت انجام دهد.

تعمیرات تخصصی موبایل

آیا مخفی کردن برنامه‌ها در اندروید امکان پذیر است؟

بله! شما می‌توانید برنامه‌ها را با شیوه‌های مختلفی در سیستم‌عامل اندروید پنهان کنید. در ادامه، ۶ راه را برای مخفی کردن برنامه‌ها و اطلاعات حساس گوشی معرفی می‌کنیم.

۱. استفاده از قابلیت مخفی کردن اپلیکشین (Hide Apps)

در اندروید ۶ و بالاتر، قابلیت hide apps یا همان پنهان کردن برنامه‌ها، به سیستم‌عامل اندروید اضافه شده است. با استفاده از این قابلیت، می‌توانید برنامه‌های خود را بدون نیاز به نصب برنامه‌های جانبی، مخفی کنید. این قابلیت معمولاً در بخش تنظیمات گوشی قرار دارد. برای فعال کردن قابلیت مخفی کردن برنامه‌ها در تنظیمات گوشی، مسیر زیر را طی کنید:

 • وارد تنظیمات شوید.
 • کلمه «Hide Apps» را جستجو سپس آن را لمس کنید.
 • برنامه‌هایی که می‌خواهید مخفی شوند را انتخاب کرده و گزینه تأیید را بزنید.

مخفی کردن برنامه در گوشی سامسونگ با استفاده از قابلیت Hide Apps امکان‌پذیر است. همچنین امکان مخفی کردن برنامه در شیائومی هم با قابلیت مشابه‌ای به نام App Lock وجود دارد.

همچنین بخوانید: بازیابی فایل پاک شدن در اندروید

۲. نصب لانچر

یکی از روش‌های مخفی کردن برنامه ها در اندروید، نصب لانچر است. نصب لانچر می‌تواند امکانات شخصی‌سازی گسترده‌ای را نیز به گوشی اندرویدی شما اضافه کند.همچنین به کمک لانچر می‌توانید لوگو و نام یک برنامه را عوض کنید تا شخصی که گوشی شما را در دست دارد، نتواند به سادگی برنامه موردنظر شما را پیدا کند.

اگر گوشی شما از قابلیت Hide Apps یا Secure Folder بهره نمی‌برد، می‌توانید از لانچر برای مخفی کردن برنامه‌ها کمک بگیرید. لانچرهای زیادی در مارکت‌های دانلود اپلیکیشن وجود دارند اما تعدادی از بهترین لانچر‌های اندروید با قابلیت مخفی کردن برنامه‌ها عبارت‌اند از:

 • لانچر Nova
 • لانچر Microsoft Launcher
 • لانچر Apex Launcher

نصب این لانچرها، هم جلوه زیبایی را به گوشی شما می‌بخشد و هم قابلیت مخفی کردن برنامه‌ها را در اختیار شما قرار می‌دهد. بنابراین این روش از بهترین روش های پنهان کردن برنامه در اندروید محسوب می‌شود.

استفاده از قابلیت پوشه امن برای پنهان کردن برنامه در اندروید

۳. استفاده از قابلیت پوشه امن (Safe Folder یا Secure Folder)

در این قابلیت، امکان مخفی کردن برنامه‌ها وجود ندارد. اما می‌توانید فایل‌های حساس خود را به یک پوشه امن انتقال دهید. ورود به این پوشه نیز نیازمند وارد کردن رمزعبور است. قابلیت پوشه امن (Secure Folder) را می‌توانید تقریباً در برنامه‌های مدیریت فایل تمامی گوشی‌های اندرویدی پیدا کنید. برای مخفی کردن فایل‌های حساس با استفاده از این روش، مراحل زیر را طی کنید:

 • وارد برنامه مدیریت فایل (File Manager) گوشی خود شوید.
 • گزینه Safe Folder یا Secure Folder را انتخاب کنید.
 • یک رمز یا الگو را برای ورود به Secure Folder تعیین کنید.
 • فایل‌های موردنظر خود را به این پوشه منتقل کنید.

با این کار، اطلاعات موجود در پوشه امن تنها با وارد کردن رمزعبور و وارد شدن به پوشه امن نمایش داده می‌شوند و در دسترس خواهند بود. اگر در گوشی شما قابلیت Secure Folder وجود ندارد،‌ می‌توانید برنامه مدیریت فایل گوگل را از گوگل پلی دانلود کنید. با نصب این برنامه و باز کردن آن، گزینه‌ای به نام Safe folder را مشاهده می‌کنید که عملکردی شبیه به Secure Folder دارد.

مطلب پیشنهادی: روش‌های عیب‌یابی موبایل

۴. استفاده از برنامه‌های مخفی کننده

اگر نمی‌خواهید ظاهر برنامه خود را با نصب لانچر تغییر دهید، بهتر است از برنامه‌های مخفی‌کننده استفاده کنید. این اپلیکیشن‌ها به شما در مخفی‌سازی تصاویر، ویدیوها، فایل‌ها و اپلیکیشن‌ها کمک می‌کند. همچنین با استفاده از این اپلیکیشن‌ها می‌توانید برای برنامه‌های مختلف، رمزعبور تعیین کنید. اپلیکیشن Vault می‌تواند عملکرد بسیار خوبی را در این زمینه داشته باشد.

این برنامه، بیش از صد میلیون بار از گوگل پلی دانلود شده و از بهترین روش های پنهان کردن برنامه در اندروید محسوب می‌شود. علاوه بر امکان مخفی کردن، قابلیت‌هایی برای مرور امن وب، انتقال امن داده‌ها و پشتیبان‌گیری از اطلاعات نیز در این برنامه وجود دارد.

۵. غیرفعال کردن برنامه‌ها

یکی از روش‌های مخفی کردن برنامه در اندروید، غیرفعال کردن آن‌است. به کمک این قابلیت، می‌توانید یک برنامه را بدون نیاز به حذف آن از روی گوشی مخفی کنید. غیرفعال کردن یک برنامه، منجر به حذف آن از لیست اپلیکیشن‌ها می‌شود و دیگر کسی قادر به باز کردن و استفاده از آن نخواهد بود.

غیرفعال کردن برنامه‌ها برای پنهان کردن برنامه ها

همچنین برنامه‌های غیرفعال، امکان دسترسی به منابع سخت‌افزاری گوشی را نیز نخواهند داشت. این حالت برای مخفی کردن برنامه‌های از پیش نصب شده که امکان حذف آن‌ها از روی گوشی وجود ندارد نیز بسیار کارآمد است. برای پنهان کردن یک برنامه، مراحل زیر را طی کنید:

 • وارد تنظیمات شوید.
 • وارد قسمت Apps شوید.
 • برنامه مورد نظر خود را پیدا و آن را لمس کنید.
 • گزینه Disable را لمس کنید.

راه دیگری هم برای غیرفعال کردن برنامه‌های وجود دارد. البته ممکن است این روش در تمام گوشی‌ها جواب ندهد، چرا که به‌کارگیری آن بستگی به رابط کاربری گوشی شما دارد. در این قسمت، باید به لیست اپلیکیشن‌ها یا همان App Drawer گوشی مراجعه کنید. برنامه موردنظر خود را پیدا کنید. با لمس طولانی برنامه موردنظر، گزینه‌هایی نمایش داده می‌شود که Disable، یکی از آن‌هاست. حال کافیست تا این گزینه را لمس کنید تا برنامه غیرفعال شود.

غیرفعال کردن برنامه‌ها، از جمله روش های پنهان کردن برنامه در اندروید است که باید چند نکته را درباره آن مدنظر قرار دهید. با غیرفعال کردن برنامه‌ها، دیگر قادر به به‌روزرسانی آن‌ها نخواهید بود. به یاد داشته باشید که غیرفعال کردن برنامه‌ها، حافظه موقت (Cache) و data آن برنامه را نیز پاک خواهد کرد. همچنین توجه داشته باشید که برای استفاده مجدد از برنامه، باید آن را مجدداً فعال کنید.

۶. استفاده از حساب کاربری مهمان (Guest Account):

این روش در واقع یکی از روش‌های مخفی کردن برنامه در اندروید محسوب نمی‌شود، ولی در عوض برای مخفی کردن اطلاعات حساس نظیر پیام‌ها و تصاویر کاربرد دارد. با فعال کردن این قابلیت در هنگام قرض دادن گوشی به اشخاص دیگر، تصاویر، مخاطبان و سایر اطلاعات حساس شما مخفی می‌شوند. در Guest Mode، تنها ویژگی‌های ضروری نظیر مرور وب در اختیار شخص مهمان قرار می‌گیرد.

بیشتر بخوانید: تشخیص گوشی نو از تعمیری

برای فعال کردن حالت مهمان، مراحل زیر را طی کنید:

 • نوار ابزار بالای صفحه را پایین بکشید.
 • آیکون حساب کاربری خود را لمس کنید.
 • گزینه Add Guest را لمس کنید.

با انجام این مراحل، حالت مهمان را فعال کرده‌اید. پس از این که گوشی خود را پس گرفتید، همین مراحل را انجام دهید و در قسمت آخر، آیکون حساب خود را لمس کنید. به این ترتیب، تمامی فعالیت‌های مهمان در گوشی شما حذف خواهد شد و شما نیز به حساب خود بازمی‌گردید.

مخفی کردن برنامه در گوشی سامسونگ

مخفی کردن برنامه در گوشی‌های سامسونگ به راحتی انجام می‌شود. اگر صاحب یک گوشی سامسونگ هستید می‌توانید از دو قابلیت Hide Apps و Secure Folder برای مخفی کردن برنامه‌ها و اطلاعات حساس خود استفاده کنید شما می‌توانید علاوه بر روش های پنهان کردن برنامه در اندروید که قبلاً ذکر کردیم، از قابلیت Hide Apps و Secure Folder نیز در گوشی‌های سامسونگ استفاده کنید.

مخفی کردن برنامه در گوشی سامسونگ

اپلیکیشنی به نام Secure Folder در لیست برنامه‌ها وجود دارد که می‌توانید از آن برای مخفی کردن اطلاعات شخصی و حساس خود استفاده کنید. برای کار با اپلیکیشن Secure Folder در گوشی سامسونگ، مراحل زیر را طی کنید:

 • برنامه Secure Folder را باز کنید.
 • آیکون سه نقطه را لمس کنید.
 • گزینه Add Files را لمس کنید.
 • فایل‌هایی را که می‌خواهید به پوشه امن اضافه کنید، انتخاب کنید.
 • گزینه Done را لمس کنید.
 • گزینه Move را لمس کنید.

برای استفاده از گزینه Hide Apps به منظور مخفی کردن برنامه در گوشی سامسونگ نیز باید مسیر زیر را طی کنید:

 • وارد تنظیمات شوید.
 • وارد قسمت Home Screen Settings شوید.
 • گزینه Hide Apps را انتخاب کنید.
 • برنامه‌هایی که می‌خواهید مخفی شوند را انتخاب کنید.
 • گزینه Done را لمس کنید.

این مقاله برای شما مفید است: راهکاری برای رفع هنگ گوشی

مخفی کردن برنامه در شیائومی

اگر صاحب یک گوشی شیائومی باشید، می‌توانید از قابلیت‌های اختصاصی این گوشی نیز برای مخفی کردن برنامه‌ها استفاده کنید. قابلیتی به نام App Lock در گوشی‌های شیائومی تعبیه شده  که امکان مخفی کردن برنامه‌ها را نیز برای شما فراهم می‌کند.

برای مخفی کردن برنامه در شیائومی به کمک قابلیت App Lock،‌ مسیر زیر را طی کنید:

 • وارد تنظیمات شوید.
 • کلمه «App Lock» را جستجو کرده و وارد تنظیمات آن شوید.
 • حال باید تنظیمات اولیه قابلیت App Lock را انجام دهید و یک رمزعبور را برای استفاده از این قابلیت تعیین کنید.
 • در این قسمت، دو گزینه پیش روی شما قرار دارد، Hidden Apps و App Lock. به کمک گزینه App Lock، می‌توانید برای برنامه‌های دلخواه خود رمزعبور تعیین کنید. به کمک قابلیت Hidden Apps نیز می‌توانید برنامه‌های دلخواه خود را مخفی کنید.
 • گزینه Hidden Apps را لمس و برنامه‌هایی که می‌خواهید مخفی کنید را انتخاب کنید.

همانطور که دیدید، مخفی کردن برنامه‌ها در شیائومی به سادگی انجام می‌شود.

سخن پایانی

در این مطلب، روش های پنهان کردن برنامه در اندروید را باهم مرور کردیم. استفاده از گوشی‌های سامسونگ و شیائومی، ترفندهای زیادی دارد. به‌کارگیری این ترفندها می‌تواند تجربه استفاده از گوشی را به شدت بهبود دهد. در مجله آکاموند، نکات و ترفندهای زیادی برای کاربران گوشی‌های سامسونگ و شیائومی وجود دارد. پس توصیه می‌کنیم همین الان سری به مجله آکاموند بزنید.

سوالات متداول

قابلیتی به نام App Lock در گوشی‌های شیائومی وجود دارد که به کمک آن می‌توان برنامه‌ها را مخفی یا برای آن‌ها رمزعبور تعیین کرد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *