حل مشکل آنتن‌دهی گوشی شیائومی با سریع‌ترین روش‌ها

حل مشکل آنتن دهی گوشی شیائومی

برقراری تماس، ارسال پیامک و قابلیت‌هایی شبیه به این‌ها به قدری مهم هستند که نمی‌توان گوشی‌های موبایل هوشمند را بدون آن‌ها تصور کرد. به همین دلیل اگر گوشی موبایلی با مشکل آنتن‌دهی مواجه شود، کاربران هرچه سریع‌تر به دنبال حل آن خواهند بود. از این رو در مقاله امروز مجله آکاموند، بهترین و کاربردی‌ترین روش‌های حل مشکل آنتن‌دهی گوشی شیائومی را آموزش می‌دهیم. اگر شما هم با این مشکل مواجه هستید، تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید!

تعمیرات تخصصی موبایل

دلایل عدم آنتن‌دهی گوشی شیائومی

در بخش ابتدایی مقاله، مهم‌ترین و متداول‌ترین دلایل آنتن‌دهی بد گوشی شیائومی را مورد بررسی قرار می‌دهیم تا بتوانید علت اصلی مشکل گوشی خود را تشخیص دهید. سپس در بخش بعدی، کاربردی‌ترین و سریع‌ترین راه حل‌ها را برای این مشکلات آموزش خواهیم داد. اما اگر هیچ کدام از راهکار ها جواب نداد، بهتر است به مرکز تعمیرات گوشی شیائومی مراجعه کنید.

1. مشکلات شبکه و خارج بودن از محدوده مخابراتی

حل مشکل آنتن دهی گوشی شیائومی - مشکلات شبکه و خارج بودن از محدوده مخابراتی

یکی از عادی‌ترین و رایج‌ترین دلایل عدم آنتن‌دهی گوشی‌های مختلف از جمله گوشی‌های شیائومی این است که احتمال دارد شما در محدوده‌ای قرار گرفته باشید که اپراتور سرویس‌دهنده سیم کارت شما، آن منطقه را تحت پوشش قرار نمی‌دهد. به عنوان مثال وقتی برای سفر به مناطق جنگلی می‌روید، در مکان‌هایی که فاصله زیادی از مناطق شهری و جاده‌ها دارند، به سختی بتوانید روی گوشی خود سرویس اپراتور را دریافت کنید.

علاوه بر مناطق دورافتاده، بعضی مواقع حتی در مناطق شهری هم ممکن است نتوانید با گوشی خود سرویس مخابراتی دریافت کنید. در زمان‌هایی که تجهیزات مخابراتی یک منطقه در حال تعمیر هستند یا به دلایل مختلف از دسترس خارج شده‌اند، آنتن‌دهی گوشی‌های کاربران حاضر در آن منطقه با مشکل مواجه می‌شود.

بنا بر گفته‌های بالا وقتی با مشکل آنتن‌دهی در گوشی شیائومی خود مواجه شدید، قبل از این که به فکر حل مشکل آنتن‌دهی گوشی شیائومی خود با استفاده از تعمیرات نرم‌افزاری یا سخت‌افزاری باشید، آنتن‌دهی آن را در یک محدوده دیگر تست کنید.

بیشتر بخوانید: مشکلات آپدیت گوشی شیائومی

2. وارد شدن ضربه فیزیکی به گوشی

تقریباً تمامی اجزای گوشی‌های موبایل به جز بدنه، تماماً از قطعات الکترونیکی ساخته شده‌اند و در برابر ضربه‌های فیزیکی به شدت آسیب‌پذیرند. یکی از مشکلاتی که در اثر ضربه فیزیکی در گوشی‌های شیائومی به وجود می‌آید، ضعیف شدن آنتن‌دهی آن‌هاست. اگر اخیراً ضربه فیزیکی به گوشیتان وارد شده است و دقیقاً پس از این اتفاق، مشکل آنتن‌دهی برای دستگاهتان پیش آمده است، احتمالاً دلیل بروز مشکل ضربه‌ای است که به گوشی وارد شده است.

3. تماس با آب؛ از دلایل عدم آنتن‌دهی گوشی شیائومی

تماس با آب؛ از دلایل عدم آنتن‌دهی گوشی شیائومی

ضربه فیزیکی تنها چیزی نیست که می‌تواند باعث خراب شدن قطعه‌های الکترونیکی گوشی و از کار افتادن آن‌ها شود. تماس آب یا دیگر مایعات با قطعات گوشی هم می‌تواند به همین اندازه برای گوشی‌های موبایل خطرناک باشد. از جمله دلایل آنتن‌دهی بد گوشی شیائومی می‌توانیم به تماس با آب هم اشاره کنیم.

سعی کنید گوشی خود را به هیچ وجه در مجاورت با آب یا رطوبت قرار ندهید؛ چرا که اگر مایعات به داخل گوشی نفوذ کنند، علاوه بر خراب کردن آنتن‌دهی گوشی، مشکلات بسیار زیادی از جمله سوختن ال سی دی، خراب شدن حافظه گوشی و … را هم به دنبال خواهد داشت.

4. مشکلات مربوط به تنظیمات شبکه گوشی

برای این که بتوانید به شبکه اپراتور سرویس‌دهنده سیم کارت خود وصل شوید و به صورت عادی تماس‌ها و پیامک‌های خود را ارسال کنید، باید تنظیمات شبکه سیم کارت خود را به درستی وارد نمایید. تنظیمات اشتباه سیم کارت باعث می‌شود گوشی نتواند به صورت درست و کامل با شبکه مخابراتی ارتباط برقرار کند؛ در نتیجه آنتن‌دهی با مشکل مواجه می‌شود.

در تنظیمات سیم کارت چندین بخش وجود دارند که چند مورد از آن‌ها برای آنتن‌دهی مهم‌تر هستند. برای این که بتوانید بهترین آنتن‌دهی را از اپراتور خود دریافت کنید، مراحل زیر را اجرا کنید:

بیشتر بخوانید: مشکلات بلوتوث گوشی شیائومی

تنظیم APN

برای تنظیم نام نقطه دسترسی از روش زیر استفاده کنید:

 1. وارد تنظیمات (Settings) گوشی شوید.
 2. در کادر بالای صفحه، عبارت APN را جستجو کرده و روی آن کلیک کنید.
 3. یک APN جدید ایجاد کنید.
 4. برای سیم کارت ایرانسل مقادیر زیر را وارد کنید:
 • Name: Irancell_GPRS
 • APN: Cmcom
 1. برای سیم کارت همراه اول مقادیر زیر را وارد کنید:
 • Name: MCI-GPRS
 • APN: mcinet

با اعمال تنظیمات بالا علاوه بر اینکه آنتن‌دهی بسیار بهتری خواهید داشت، سرعت اینترنت بیشتری را هم در صورت استفاده از اینترنت دیتا تجربه خواهید کرد.

تغییر نوع شبکه  (Preferred network type)

دلایل آنتن دهی گوشی شیائومی - تغییر نوع شبکه  (Preferred network type)

یکی دیگر از تنظیمات شبکه گوشی‌های شیائومی که تاثیر بسیار زیادی در آنتن‌دهی گوشی دارد، نوع شبکه‌ای است که دریافت می‌کنید. هرچقدر نسل اینترنت بالاتری را در این قسمت انتخاب کنید، سرعت بیشتری را دریافت خواهید کرد اما ممکن است در برخی مناطق که دکل‌های مخابراتی زیادی وجود ندارند، با مشکل آنتن‌دهی بد گوشی شیائومی مواجه شوید.

برای این که در چنین مکان‌هایی همچنان بتوانید از اپراتور سرویس‌دهنده خود، آنتن دریافت کنید، بهتر است نسل اینترنت را در گزینه‌های پایین‌تر قرار دهید تا حداقل بتوانید تماس‌های تلفنی با کیفیتی را برقرار کنید. برای تغییر باند شبکه کافی است مراحل زیر را اجرا کنید:

 1. وارد تنظیمات (Settings) گوشی شوید.
 2. به بخش تنظیمات سیم کارت SIM cards & mobile networks بروید.
 3. روی سیم کارت مورد نظرتان لمس کنید.
 4. وارد قسمت Preferred network type شوید.
 5. باند شبکه را روی گزینه دلخواه خود قرار دهید.

5. درصد پایین باتری گوشی

یکی دیگر از دلایل بروز مشکل عدم آنتن‌دهی گوشی شیائومی می‌تواند این باشد که شارژ باتری گوشی شما به اندازه‌ای نیست که گوشی بتواند به بهترین حالت سیگنال‌های مخابراتی را از دکل‌های فرستنده دریافت کند و یا سیگنالی را برای آن‌ها بفرستد. اگر در گوشی شیائومی خود با مشکل آنتن‌دهی مواجه شده‌اید و درصد باتری گوشیتان کم است، بهتر است قبل از هر اقدام دیگری نسبت به شارژ باتری گوشیتان اقدام کنید. اگر مشکل حل نشد، سپس سراغ روش‌های دیگر برای رفع این مشکل بروید.

با ما همراه باشید: هنگ کردن گوشی شیائومی

6. آسیب دیدن سیم کارت

همه ما می‌دانیم که گوشی برای دریافت سیگنال، برقراری تماس، اتصال به اینترنت و تمامی موارد شبیه به این‌ها نیاز به سیم کارت دارد؛ پس طبیعی است که با آسیب دیدن سیم کارت همه این کارها با مشکلاتی جدی مواجه شوند. به همین دلیل است که یکی از رایج‌ترین دلایل عدم آنتن‌دهی درست گوشی شیائومی، آسیب دیدن و خراب شدن سیم کارت گوشی است.

7. مشکلات نرم‌افزاری

از دیگر مواردی که می‌تواند منجر به بروز مشکل در آنتن‌دهی گوشی‌های شیائومی شود، مشکلات نرم‌افزاری است. این مشکلات معمولاً مربوط به قدیمی بودن سیستم عامل گوشی (اندروید) یا رابط کاربری گوشی‌های شیائومی (MIUI) هستند. سیستم عامل‌های قدیمی که چندین سال قبل عرضه شده‌اند، احتمالاً نمی‌توانند خود را با قابلیت‌های جدید سازگار کنند؛ به همین دلیل مشکلاتی را در مواردی مثل آنتن‌دهی گوشی به وجود می‌آورند.

دلایل عدم آنتن دهی گوشی شیائومی -مشکلات نرم افزاری

حل مشکل آنتن‌دهی گوشی شیائومی با 6 روش کاربردی

مطالبی که تا به این بخش از مقاله مورد بررسی قرار گرفتند، به دلایل آنتن‌دهی بد گوشی شیائومی اختصاص داشتند تا با مطالعه آن‌ها بتوانید دلیل بروز مشکل در گوشی خود را پیدا کنید. در ادامه 7 روش برای حل مشکل آنتن‌دهی گوشی شیائومی آموزش می‌دهیم تا بتوانید با استفاده از آن‌ها، مشکل به‌وجودآمده برای گوشیتان را رفع کنید. ذاما اگر مشکل آنتن دهی گوشی شیائومی شما بر طرف نشد بهتر است برای تعمیر گوشی خود اقدام کنید.

1. روشن و خاموش کردن حالت هواپیما

یکی از ساده‌ترین راه حل‌ها برای رفع مشکل آنتن‌دهی گوشی‌های شیائومی، روشن و خاموش کردن حالت هواپیما است. وقتی IP گوشی شما از سمت اپراتور یا به هر دلیل دیگری دچار مشکل می‌شود، این روش بهترین راه حل برای مشکل به‌وجودآمده است. بعد از روشن کردن حالت هواپیما، قبل از این که دوباره گوشی را به حالت عادی برگردانید، 15 تا 20 ثانیه صبر کنید تا آی پی گوشی شما تغییر کند. حالا با تغییر IP به احتمال زیاد مشکلی که در آنتن‌دهی گوشی به وجود آمده بود، رفع خواهد شد.

2. حل مشکل آنتن‌دهی گوشی شیائومی با ری استارت کردن گوشی

اگر ضربه‌ای به گوشی وارد نشده باشد یا در مجاورت آب و مایعات دیگر قرار نگرفته باشد، به احتمال زیاد مشکلات مربوط به آنتن‌دهی گوشی شیائومی به دلایل نرم‌افزاری خواهند بود. یکی از ساده‌ترین و کاربردی‌ترین روش‌هایی که برای حل مشکلات نرم‌افزاری می‌توانید از آن استفاده کنید، ری استارت کردن گوشی است. با این کار باگ‌های کوچک نرم‌افزاری که در گوشی به وجود آمده‌اند، به سادگی رفع خواهند شد.

شاید این مطلب به شما کمک کند: مشکل سنسور مجاورت گوشی شیائومی

3. درآوردن و جایگذاری دوباره سیم کارت

از ساده‌ترین اتفاقاتی که ممکن است رخ داده باشد و باعث شود آنتن‌دهی گوشی شما دچار مشکل شود، این است که سیم کارت به صورت درست در جای خودش قرار نگرفته باشد. در این صورت گوشی قادر به شناسایی سیم کارت نخواهد بود و نخواهد توانست سیگنال‌های مخابراتی را دریافت و ارسال کند. در چنین شرایطی برای حل مشکل آنتن‌دهی گوشی شیائومی سیم کارت را از اسلات خودش جدا کرده و دوباره در جای مخصوصش قرار دهید. به احتمال زیاد با این کار، مشکل آنتن‌دهی گوشی حل خواهد شد.

4. بازگردانی گوشی به تنظیمات کارخانه

بازگردانی گوشی به تنظیمات کارخانه برای حل مشکل آنتن دهی گوشی شیائومی

بازگردانی گوشی به تنظیمات کارخانه از جمله اساسی‌ترین کارهایی است که می‌توانید برای رفع باگ‌ها و ایرادات نرم‌افزاری انجام دهید. بازگردانی گوشی به تنظیمات کارخانه تمامی تنظیمات گوشی شما را به حالت اولیه و پیش‌فرض برمی‌گرداند؛ به این ترتیب اگر تنظیمات اشتباه باعث شده باشد که آنتن‌دهی گوشی دچار مشکل شود، این مشکل به صورت کامل حل خواهد شد.

⚠️ تذکر: با بازگردانی گوشی به تنظیمات کارخانه علاوه بر تنظیمات، تمامی فایل‌ها شامل تصاویر، ویدیوها، موسیقی‌ها و مخاطبین شما حذف می‌شوند. به همین دلیل قبل از این کار حتما از بخش Restore and Backup یک فایل پشتیبان از حافظه گوشی خود تهیه کنید.

بیشتر بخوانید: ریستارت شدن گوشی شیائومی

5. انتخاب اپراتور به صورت دستی؛ از روش‌های حل مشکل آنتن‌دهی گوشی شیائومی

در برخی مناطق که گوشی نمی‌تواند به صورت خودکار اپراتور را به صورت درست تشخیص دهد، انتخاب اپراتور سرویس‌دهنده به صورت دستی، تنها کاری است که باید انجام دهید.

وقتی در نزدیکی‌های مرز کشورهای دیگر هستید، سرویس رومینگ برای شما فعال می‌شود و گوشی شما از اپراتورهای کشورهای دیگر آنتن دریافت می‌کند. برای دریافت سرویس از اپراتورهای داخلی و حل مشکل آنتن‌دهی گوشی شیائومی باید اپراتور گوشی را به صورت دستی انتخاب کنید. روش تغییر اپراتور به صورت دستی به شکل زیر است:

 1. وارد تنظیمات (Settings) گوشی شوید.
 2. به بخش تنظیمات سیم کارت (SIM cards & mobile networks) بروید.
 3. روی سیم کارت مورد نظرتان لمس کنید.
 4. وارد بخش Mobile networks شوید.
 5. تیک گزینه Automatically select network را غیرفعال کنید و روی Next بزنید.
 6. با لمس گزینهOk خاموش کردن انتخاب اپراتور به صورت خودکار را تایید کنید.
 7. صبر کنید تا جستجوی اپراتورها به پایان برسد.
 8. حالا از بین اپراتورها، اپراتور مربوط به سیم کارت خود را انتخاب نمایید.

آپدیت سیستم عامل و رابط کاربری دستگاه حل مشکل آنتن دهی گوشی شیائومی

6. آپدیت سیستم عامل و رابط کاربری دستگاه

اگر با مشکل عدم آنتن‌دهی گوشی شیائومی روبرو هستید و دلیل دیگری برای این مشکل نمی‌بینید، حتماً سیستم عامل و MIUI گوشی خود را به آخرین نسخه‌ای که برای گوشی شما عرضه شده، آپدیت کنید. این روش هم یکی از متداول‌ترین راه‌ها برای حل مشکل آنتن‌دهی گوشی شیائومی به شمار می‌رود.

سوالات متداول

بله؛ اگر مشکل آنتن‌دهی گوشی شما به دلیل ایرادات و باگ‌های نرم‌افزاری باشد، ری استارت کردن گوشی می‌تواند روش موثری برای حل کردن مشکل آنتن‌دهی گوشی باشد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *