رفع مشکل بلوتوث گوشی شیائومی با 13 روش کاربردی و سریع

رفع مشکل بلوتوث گوشی شیائومی

متاسفانه کاربران بسیاری در گوشی شیائومی خود با مشکلاتی مثل وصل نشدن ساعت هوشمند بلوتوثی یا قطع و وصل شدن صدا در هندزفری‌های بلوتوثی مواجه می‌شوند. این مشکلات می‌توانند دلایل مختلفی داشته باشند که به صورت نرم‌افزاری یا سخت‌افزاری قابل حل هستند. اگر در مواردی خاص هخم نیاز به تعمیر گوشی شیائومی خود داشتید، می توانید به مرکز تعمیرات گوشی آکاموند مراجعه کنید.

در این مقاله از مجله آکاموند قصد داریم مشکل قطع و وصل شدن هندزفری بلوتوث شیائومی و بهترین و کاربردی‌ترین روش‌های رفع مشکل بلوتوث گوشی شیائومی را آموزش دهیم. اگر شما هم با این مشکل مواجه هستید، تا انتهای مقاله با ما همراه باشید!

تعمیرات تخصصی موبایل

روش‌های رفع مشکل بلوتوث گوشی شیائومی

روش‌ها و ترفندهایی که در این مقاله آموزش می‌دهیم، اکثراً به حدی ساده هستند که خودتان می‌توانید در عرض چند دقیقه آن‌ها را انجام دهید و مشکل به‌وجودآمده برای بلوتوث گوشی خود را حل کنید. پس بدون معطلی برویم سراغ آموزش روش‌های حل مشکلات مرتبط با بلوتوث گوشی‌های شیائومی:

1. کسب اطمینان از روشن بودن بلوتوث

قبل از این که به دنبال مشکلات جدی در گوشی خود یا در دستگاه بلوتوثی باشید، بهتر است از فعال بودن بلوتوث در هر دو دستگاه مطمئن شوید. بعضی مواقع ممکن است با وجود روشن بودن بلوتوث گوشی که تشخیص آن راحت‌تر است، بلوتوث دستگاه‌هایی مثل هندزفری یا دستبند هوشمند خاموش باشد.

رفع مشکل بلوتوث گوشی شیائومی - کسب اطمینان از روشن بودن بلوتوث

گاهی اوقات ممکن است به خاطر همین مشکل ساده، نتوانید از این گجت‌ها استفاده نمایید. به همین دلیل است که اولین اقدام شما برای رفع مشکل بلوتوث در گوشی‌های شیائومی، باید چک کردن فعال بودن بلوتوث باشد.

همچنین بخوانید: حل مشکل سنسور مجاورت گوشی شیائومی

2. حفظ فاصله استاندارد بین گوشی و دستگاه بلوتوثی

همه ما می‌دانیم که بلوتوث یک تکنولوژی برای اتصال دستگاه‌های الکترونیکی به یکدیگر برای فاصله‌های دور نیست. به همین دلیل شما نمی‌توانید از فاصله‌ای بیش از 10، 15 متر گوشی خود را به یک دستگاه مجهز به بلوتوث وصل کنید. اگر با مشکل اتصال بلوتوث مواجه شدید، یکی از ابتدایی‌ترین کارهایی که باید انجام دهید، این است که فاصله گوشی خود را با دستگاه بلوتوثی چک کنید تا بیش از حد نباشد.

نکته مهمی که استفاده‌کنندگان از دستگاه‌های بلوتوثی برای رفع مشکل بلوتوث گوشی شیائومی باید به آن توجه کنند، وجود مانع بین گوشی و گجت بلوتوثی است. به این صورت که اگر در فاصله بین گوشی و گجت بلوتوثی، دیوار یا مانع دیگری وجود داشته باشد، حداکثر فاصله‌ای که می‌توانید از گوشی داشته باشید، کاهش می‌یابد. برای مثال اگر از هندزفری استفاده می‌کنید و بین گوشی و شما دیواری وجود دارد، شاید حداکثر فاصله شما و گوشی در حالتی که هندزفری بدون مشکل کار کند، 6،7 متر باشد.

رفع مشکل بلوتوث گوشی شیائومی

3. کسب اطمینان از نبود سیگنال‌های مزاحم

سیگنال‌های رادیویی مزاحم می‌توانند عمکلرد دستگاه‌های بلوتوثی متصل به گوشی‌ها را مختل کنند. برای مثال اگر در نزدیکی دکل‌های مخابراتی از هندزفری‌های بلوتوثی استفاده کرده باشید، احتمالاً این تجربه را داشته‌اید که صدای موسیقی هندزفری قطع و وصل شده باشد.

اگر در معرض سیگنال‌های مزاحم قرار دارید و با مشکلات مرتبط با بلوتوث گوشی شیائومی مواجه هستید، قبل از این که اقدام دیگری انجام دهید، خود را به جایی برسانید که این سیگنال‌ها وجود نداشته باشند. اگر همچنان مشکل برطرف نشد، سراغ روش‌های بعدی رفع مشکل بلوتوث گوشی شیائومی بروید.

4. قطع و وصل بلوتوث برای رفع مشکل بلوتوث گوشی شیائومی

چنانچه برای مدت طولانی گجت بلوتوثی خود را به گوشی شیائومی متصل کرده باشید، ممکن است مشکلاتی در اتصال این دو دستگاه به وجود بیاید. برای مثال اگر برای چندین ساعت با استفاده از اتصال بلوتوثی، آهنگ‌های گوشی خود را در تلویزیون‌های هوشمند پخش کنید، این احتمال وجود دارد که با مشکل قطع و وصل شدن صدای آهنگ مواجه شوید.

در شرایط بالا قطع و وصل کردن اتصال گوشی و دستگاه بلوتوثی می‌تواند راه مناسبی برای حل مشکلات به‌وجودآمده باشد. توصیه می‌کنیم پس از قطع کردن اتصال و قبل از اتصال مجدد، 10 تا 15 ثانیه صبر کنید تا شرایط برای اتصال مجدد فراهم شود.

بیشتر بخوانید: خاموش شدن ناگهانی گوشی شیائومی

5. حذف دستگاه‌های همگام‌شده از تاریخچه بلوتوث گوشی

حذف دستگاه‌ها از لیست دستگاه‌های همگام‌شده با گوشی، یکی از کاربردی‌ترین راه‌ها برای رفع مشکل بلوتوث گوشی شیائومی به شمار می‌رود. وقتی می‌خواهید گوشی شیائومی خود را به یک دستگاه بلوتوثی مثلاً هندزفری وصل کنید، ابتدا این دو دستگاه با یکدیگر جفت (Pair) می‌شوند.

در این حالت هر زمانی که این دو دستگاه در فاصله و محدوده استاندارد یکدیگر از هم قرار بگیرند، فقط با یک لمس با یکدیگر متصل می‌شوند. این قابلیت به این دلیل ارائه شده است که اتصال در دفعات بعدی آسان‌تر باشد و هر بار، طی کردن مراحل مشابه برای اتصال به دستگاه‌های بلوتوثی یکسان، الزامی نباشد.

مشکل بلوتوث گوشی شیائومی - حذف دستگاه‌های همگام‌شده از تاریخچه بلوتوث گوشی

با وجود این که همگام شدن دستگاه‌ها با گوشی باعث راحتی کار برای کاربران می‌شود، اما ممکن است بعضی مواقع مشکلاتی را هم به وجود بیاورد. برای مثال فرض کنید شما قصد دارید گوشی خود را به یک دستگاه بلوتوثی جدید متصل کنید؛ در همین حال یکی از دستگاه‌هایی که قبلاً با گوشی شما همگام شده است، در نزدیکی گوشی شما وجود دارد.

در این حالت ممکن است به دلیل همگام بودن گوشی با دستگاه قبلی، متصل شدن به دستگاه جدید با مشکل مواجه شود. اگر با مشکل بالا مواجه شدید، راه حل ساده‌ای پیش روی خود دارید. کافی است دستگاه‌هایی را که از قبل با گوشی خود Pair کرده‌اید، از تاریخچه دستگاه‌های همگام‌شده بلوتوث گوشی خود حذف کنید. برای این کار باید مراحل زیر را اجرا کنید:

 1. در صفحه اصلی گوشی صفحه را به پایین بکشید تا Control Center گوشی نمایش داده شود.
 2. روی آیکون Bluetooth لمس کرده و نگه دارید.
 3. در این صفحه همه دستگاه‌هایی را که با گوشی شما همگام شده‌اند، مشاهده می‌کنید. برای حذف دستگاه مورد نظر از این لیست، روی آیکون کنار نام آن لمس کنید.
 4. در صفحه بازشده روی گزینه Unpair بزنید.

6. ری استارت کردن گوشی شیائومی

اگر با مشکل قطع و وصل شدن هندزفری بلوتوث شیائومی مواجه هستید، یکی از روش‌هایی که می‌توانید برای رفع این مشکل به کار ببرید، ری استارت کردن گوشی است. بعضی مواقع به دلیل سنگین بودن اپلیکیشن‌ها و درست کار نکردن سیستم عامل، عملکرد بخش‌های مختلف گوشی از جمله بلوتوث با مشکلاتی مواجه می‌شود.

ری استارت کردن گوشی می‌تواند راه حلی ساده اما کاربردی برای حل مشکلات نرم‌افزاری باشد. اگر مشکل قطع و وصل شدن هندزفری بلوتوثی شما هم به دلیل مشکلات نرم‌افزاری باشد، با ری استارت کردن گوشی احتمال رفع شدن آن وجود دارد.

شاید این مقاله برای شما مفید باشد: داغ شدن گوشی شیائومی

7. تست خراب نبودن دستگاه بلوتوثی

بعضی مواقع شاید مشکل وصل نشدن دستگاه بلوتوثی به گوشی شیائومی چیزی نباشد که بتوان با تغییر مکان یا تعمیرات نرم‌افزاری آن را حل کرد. ممکن است دستگاه بلوتوثی شما خراب شده باشد و به همین دلیل نتواند به گوشی شیائومی وصل شود.

برای تست این که آیا مشکل از خراب بودن گجت بلوتوثی شماست یا نه، کافی است سعی کنید آن را به یک گوشی دیگر متصل کنید. اگر باز هم نتوانستید اتصال را بین دو دستگاه برقرار کنید، می‌توانید به این نتیجه برسید که مشکل از گجت بلوتوثی شماست. اما اگر بدون مشکل به یکدیگر متصل شدند، می‌توانید روش‌های دیگر رفع مشکل بلوتوث گوشی شیائومی را امتحان کنید.

چک کردن شارژ باتری برای رفع مشکل بلوتوث شیائومی

8. چک کردن شارژ باتری برای رفع مشکل بلوتوث شیائومی

برای این که گوشی شیائومی و گجت بلوتوثی شما اعم از هندزفری، ساعت و … بتوانند بدون مشکل به یکدیگر متصل شوند، هر دو دستگاه باید از شارژ باتری کافی برخوردار باشند. شارژ باتری هم یکی از ابتدایی‌ترین مواردی است که هنگام مواجه شدن با مشکلات دستگاه‌های بلوتوثی باید آن را چک کنید.

روش چک کردن شارژ باتری گوشی‌های شیائومی مشخص است اما باتری گجت‌های بلوتوثی را باید بر اساس نوع دستگاه چک کنید؛ برای مثال هندزفری‌ها، ساعت‌های هوشمند، دستبندهای هوشمند و… هر کدام سیستم خاص خود را برای نمایش میزان باتری دارند.

9. آپدیت کردن MIUI و سیستم عامل گوشی

یکی از مشکلات نرم‌افزاری که احتمالاً می‌تواند باعث بروز مشکل در وصل شدن دستگاه‌های بلوتوثی به گوشی‌های شیائومی شود، قدیمی بودن رابط کاربری گوشی (MIUI) یا سیستم عامل آن است. اگر این موارد در گوشی شما بیش از حد قدیمی شده‌اند، توصیه می‌کنیم هرچه زودتر نسبت به آپدیت آن‌ها اقدام کنید.

10. حذف حافظه کش و دیتای بلوتوث برای مشکل بلوتوث گوشی شیائومی

انباشته شدن اطلاعات زیاد مربوط به بلوتوث در حافظه گوشی می‌تواند باعث اختلال در عملکرد این قسمت شود. در صورتی که مشکل قطع و وصل شدن هندزفری بلوتوث شیائومی یا دیگر دستگاه‌های بلوتوثی به این دلیل رخ داده باشند، با حذف حافظه کش و دیتای بلوتوث به راحتی می‌توانید آن را حل کنید.

حذف حافظه کش و دیتای بلوتوث برای مشکل بلوتوث گوشی شیائومی

برای حذف حافظه کش و دیتای بلوتوث باید مراحل زیر را اجرا کنید:

 1. وارد تنظیمات (Settings) گوشی شوید.
 2. وارد بخش Apps شوید.
 3. گزینه Manage apps را انتخاب نمایید.
 4. وارد بخش مدیریت اپلیکیشن Bluetooth شوید. می‌توانید در کادر بالای صفحه این برنامه را جستجو کنید.
 5. در پایین صفحه روی Clear Data بزنید.
 6. گزینه Clear all data را انتخاب نمایید.
 7. حذف دیتای بلوتوث را تایید کنید.

11. بازگرداندن گوشی به تنظیمات کارخانه

اگر با استفاده از اقدامات نرم‌افزاری که تا به این بخش از مقاله به آن‌ها اشاره کردیم موفق به رفع مشکلات مربوط به بلوتوث گوشی شیائومی خود نشدید، آخرین راه حل قبل از مراجعه به تعمیرکار گوشی، فکتوری ریست است. با فکتوری ریست تمامی تنظیمات گوشی به حالت اولیه و پیش‌فرض خود بازمی‌گردند. به این ترتیب اگر تنظیمات اشتباه باعث ایجاد اختلال در عمکلرد بلوتوث گوشی شده باشند، با این کار مشکل به‌وجودآمده حل خواهد شد.

برای بازگردانی گوشی شیائومی به تنظیمات کارخانه باید مراحل زیر را اجرا کنید:

 1. وارد تنظیمات (Settings) گوشی شوید.
 2. وارد بخش Additional Settings شوید.
 3. در پایین صفحه روی گزینه Factory reset لمس کنید.
 4. روی گزینه Erase all data بزنید.

⚠️ تذکر: با بازگردانی گوشی به تنظیمات کارخانه علاوه بر تنظیمات، تمامی فایل‌ها شامل عکس‌ها، ویدیوها، موسیقی‌ها و مخاطبین شما از گوشی حذف می‌شوند. به همین دلیل قبل از بازگشت به تنظیمات کارخانه، از فایل‌های موجود در حافظه گوشی خود یک فایل پشتیبان تهیه کنید. برای این کار در تنظیمات گوشی از قسمت Additional Settings وارد بخش Restore and backup شوید.

بیشتر بخوانید : هنگ کردن گوشی شیائومی

12. فلش کردن گوشی

آخرین اقدام نرم‌افزاری که می‌تواند باعث رفع مشکل بلوتوث گوشی شیائومی شود، فلش کردن گوشی است. اگر چنانچه مشکل بلوتوث گوشی مربوط به بخش نرم‌افزاری باشد و هیچ کدام از اقدامات قبلی کارساز نباشد، برای حل مشکل باید به یک تعمیرکار متخصص مراجعه کنید. تعمیرکار در صورت صلاحدید می‌تواند از فلش کردن گوشی برای حل مشکل بلوتوث گوشی شما استفاده کند.

تعمیرات سخت‌افزاری برای رفع مشکل بلوتوث گوشی شیائومی

تعمیرات سخت‌افزاری برای رفع مشکل بلوتوث گوشی شیائومی

علاوه‌بر تمام مشکلاتی که مطرح کردیم، گاهی ممکن است مشکل بلوتوث گوشی شیائومی سخت‌افزاری باشد. از جمله مشکلاتی که می‌تواند باعث ایجاد اختلال دائمی در کارکرد بلوتوث گوشی شما شود، خراب شدن قطعه سخت‌‌افزاری مربوط به بلوتوث است. در این صورت هیچ یک از روش‌های قبلی گفته‌شده در مقاله نمی‌تواند مفید واقع شود. اگر همه روش‌های قبلی را تست کردید و نتیجه نگرفتید، به یک تعمیرکار متخصص مراجعه کنید و از او بخواهید تا خرابی قطعه مربوط به بلوتوث را بررسی کند.

نتیجه‌گیری

با وجود گذشت چند سال از معروف شدن برند شیائومی در بازاراهای جهانی هنوز هم مشکلاتی مثل وصل شدن دستگاه‌های بلوتوثی در این گوشی‌ها دیده می‌شود. در مقاله امروز بهترین روش‌های رفع مشکل بلوتوث گوشی شیائومی را در قالب 13 نکته و ترفند آموزش دادیم که با استفاده از آن‌ها می‌توانید این مشکل را حل کنید. اگر سوالی در این زمینه دارید، حتماً آن را در بخش نظرات مطرح کنید تا کارشناسان ما در سریع‌ترین زمان به آن پاسخ دهند.

سوالات متداول

برای رفع این مشکل می‌توانید از روش‌هایی مثل ری استارت کردن گوشی، بازگردانی موبایل به تنظیمات کارخانه، فلش زدن گوشی و تعمیر سخت‌افزاری بلوتوث استفاده کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *