۱۱ راه‌کار برای حل مشکل پر شدن حافظه گوشی شیائومی

حل مشکل پر شدن حافظه گوشی شیائومی

پر شدن حافظه گوشی مشکل آزاردهنده‌ای است که بر روی عملکرد آن، تأثیر منفی می‌گذارد. در طول زمان فایل‌های مختلفی را بر روی گوشی ذخیره می‌کنیم و با توجه به محدود بودن حافظه ذخیره‌سازی گوشی، پر شدن آن یک امر اجتناب‌ناپذیر است. بنابراین بهتر است قبل از پر شدن کامل حافظه و دچار شدن به مشکلاتی مثل هنگ کردن گوشی، حافظه آن را هر چند وقت یکبار خالی کنیم. در این مطلب، مهم‌ترین راه‌کارهای حل مشکل پر شدن حافظه گوشی شیائومی را بررسی کنیم.

اگر فکر می‌کنید گوشی شیائومی شما نیاز به تعمیر اساسی و یا عیب‌یابی دارد، می‌توانید گوشی خود را به متخصصان آکاموند بسپارید تا تعمیر گوشی شیائومی شما در سریعترین زمان انجام دهند.

تعمیرات تخصصی موبایل

راه‌های رفع مشکل پر شدن حافظه گوشی شیائومی

در این قسمت، ۱۱ راه‌کار ساده برای خالی کردن حافظه گوشی شیائومی را معرفی می‌کنیم.

۱. پاک کردن فایل‌هایی که در حین مرور وب، دانلود کرده‌ایم (موسیقی، تصاویر، ویدیوها، پادکست و…):

همه ما ممکن است در طول وب‌گردی، فایل‌های مورد علاقه خود را دانلود کنیم تا بعداً مجبور به دانلود دوباره آن‌ها نباشیم. تجمع این فایل‌ها در حافظه، به مرور باعث پر شدن آن می‌شود. همچنین فایل نصب اپلیکیشن‌ها (فایل‌های APK) نیز به مرور زمان ممکن است حجم قابل‌توجهی از حافظه را اشغال کند.

راه حل: بهتر است هر چند وقت یکبار، به پوشه دانلودها در برنامه مدیریت فایل گوشی شیائومی مراجعه کرده و آن‌جا را مرتب کرده و فایل‌هایی که به آن‌ها نیاز ندارید را پاک کنید. همچنین فایل‌های بزرگ را بهتر است به لپتاپ یا هارد خود منتقل کنید. فایل‌های APK را نیز پس از نصب اپلیکیشن، پاک کنید.

همچنین بخوانید: تنظیمات اینترنت گوشی شیائومی

راه‌های رفع مشکل پر شدن حافظه گوشی شیائومی

۲. پاک کردن حافظه کش اپلیکیشن‌هایی مانند اینستاگرام و تلگرام:

حافظه کش (Cache) اپلیکیشن‌هایی مثل تلگرام و اینستاگرام، جزو مهم‌ترین دلایل پر شدن حافظه گوشی شیائومی هستند. فایل‌هایی که یکبار در تلگرام باز می‌کنید (تصاویر پروفایل، پیام‌های صوتی، ویدیوها و…) یک بار در حافظه نهان ذخیره می‌شوند تا برای مشاهده مجدد، مجبور به دانلود دوباره آن‌ها نباشید تا در مصرف اینترنت صرفه‌جویی شود.

راه حل:‌ بهتر است هر چند وقت یکبار، حافظه کش اپلیکیشن‌ها (به خصوص حافظه کش تلگرام) را پاک کنیم. برای پاک کردن حافظه کش در تلگرام، مسیر زیر را طی کنید:

 • وارد تلگرام شوید.
 • وارد تنظیمات تلگرام شوید.
 • وارد قسمت Data And Storage شوید.
 • وارد قسمت Storage Usage شوید.

در این قسمت می‌توانید حافظه کش را با تفکیک نوع فایل‌هایی که آن‌ را اشغال کرده‌اند، مشاهده کرده و با پاک کردن آن‌ها به حل مشکل پر شدن حافظه گوشی شیائومی بپردازید. شما می‌توانید موارد دلخواه را انتخاب و آن را از حافظه کش تلگرام پاک کنید.

۳. پاک کردن فایل‌های ذخیره‌شده در پیام‌رسان‌ها

بسیاری از ما، عادت داریم تا پست‌هایی را که در کانال‌ها و گروه‌های مختلف مشاهده می‌کنیم، در گالری خود ذخیره کنیم. به مرور زمان، این فایل‌ها نیز می‌توانند بخش قابل‌توجهی از حافظه گوشی را پر کنند. فیلم و عکس‌های دریافتی از مخاطبان در پیام‌رسان واتساپ (WhatsApp) نیز به سرعت می‌تواند گالری گوشی را پر کند.

پاک کردن فایل‌های ذخیره‌شده در پیام‌رسان‌ها برای حل مشکل پر شدن حافظه گوشی شیائومی

راه حل:‌ برای رفع مشکل پر شدن حافظه گوشی شیائومی باید هر چند یک وقت یکبار، به گالری مراجعه کرده و آن را از فیلم و عکس‌هایی که به آن‌ها نیازی نداریم، پاکسازی کنیم. باید این مسئله را در رابطه با پیام‌رسان واتساپ بیشتر جدی بگیریم، چرا فعالیت در این پیام‌رسان با پرشدن سریع گالری همراه است.

۴. پاک کردن عکس‌ها و ویدیوهای گرفته‌شده با دوربین گوشی

اگر به تازگی از یک مسافرت یا گشت‌وگذار در طبیعت برگشته باشید، احتمالاً گوشی شما از فیلم و عکس‌هایی که با دوربین گرفته‌اید پر شده است. بسیاری از افراد نیز عادت دارند تا هر روز از سوژه‌های اطراف خود عکس بگیرند و در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارند. این عکس و ویدیوها نیز به مرور گوشی شما را پر می‌کند.

راه حل: بهتر است پس از بازگشت از سفر، مهمانی و… که در آن عکس‌های زیادی انداخته‌اید، به گالری مراجعه کرده و عکس‌های بی‌کیفیت را پاک کنید. عکس‌های خوب را هم بهتر است به حافظه جانبی، هارد یا لپتاپ منتقل کنید. یا این که می‌توانید از آن‌ها در سرویس‌های ابری پشتیبان بگیرید.

۵. پاک کردن گوشی از برنامه‌های بلااستفاده

پاک کردن گوشی از اپلیکیشن‌های بلااستفاده به حل مشکل پر شدن حافظه گوشی شیائومی کمک می‌کند. به کمک اپلیکیشن‌ها می‌توانیم کارهای شگفت‌انگیزی را با گوشی انجام بدهیم. تقریباً برای هر کاربردی می‌توانید یک اپلیکیشن را در مارکت‌های دانلود اپلیکیشن پیدا کنید.

پر شدن حافظه گوشی شیائومی -پاک کردن گوشی از برنامه‌های بلااستفاده

بسیاری از افراد، با دیدن یک اپلیکیشن جدید برای دانلود و نصب آن ترغیب می‌شوند. اما ممکن است از آن اپلیکیشن خوششان نیاید یا از عملکرد آن راضی نباشند. بهتر است در چنین مواقعی، اپلیکیشن را از رو گوشی خود پاک کنید. چرا که اپلیکیشن‌های بلااستفاده، می‌توانند در طول زمان بخش قابل‌توجهی از حافظه گوشی را پر کنند.

راه حل: همیشه سری به لیست اپلیکیشن‌های خود بزنید و اپلیکیشن‌های بلااستفاده را پاک کنید. همچنین می‌توانید اپلیکیشن‌های از پیش نصب شده را که امکان حذف آن‌ها وجود ندارد، غیرفعال (Disable) کنید تا فضای کمتری را اشغال کنند. برای پاک کردن یا غیرفعال کردن یک اپلیکیشن، مسیر زیر را طی کنید:

 • وارد تنظیمات شوید.
 • به قسمت Apps مراجعه کنید.
 • وارد لیست اپلیکیشن‌ها شده و سپس وارد تنظیمات اپلیکیشن موردنظر خود شوید.
 • برای حذف برنامه از روی گوشی، گزینه Uninstall و برای غیرفعال کردن آن، گزینه Disable را لمس کنید.

یک راه ساده‌تر هم این است که آیکون برنامه موردنظر خود را لمس طولانی کرده و یکی از گزینه‌های حذف یا غیرفعال‌سازی برنامه را لمس کنید.

۶. پاک کردن گوشی از ویروس و بدافزار

آلوده شدن گوشی به ویروس یا بدافزار، می‌تواند اثرات منفی گسترده‌ای را به همراه داشته باشد. ویروس می‌تواند باعث پر شدن حافظه گوشی، خالی شدن سریع باتری، داغ شدن گوشی و هنگ کردن آن شود (شما می‌توانید مقاله دلایل هنگ کردن گوشی شیائومی و را‌ه‌های رفع آن را در مجله آکاموند مطالعه کنید).

راه حل: برای حل مشکل پر شدن حافظه گوشی شیائومی به وسیله بدافزار می‌توانید از آنتی ویروس‌های معروفی مانند Bitdefender، Avast، Kaspersky و McAfee برای اسکن فایل‌ها و برنامه‌های خود و اطمینان از عدم حضور ویروس و بدافزار استفاده کنید. همچنین همیشه اپلیکیشن‌های خود را از منابع معتبر مانند گوگل پلی دانلود و نصب کنید.

۷. مدیریت آرشیوهای بزرگ فیلم و موسیقی آفلاین

خیلی از کاربران، علاقه دارند فیلم‌ها و موسیقی‌ها را بر روی گوشی خود ذخیره کنند تا قادر به استفاده آفلاین از آن‌ها باشند. همچنین سرویس‌های پخش زنده فیلم و موسیقی نیز امکان دانلود آفلاین فیلم و موسیقی را فراهم کرده‌اند. به مرور زمان، فیلم‌ها و موسیقی‌ها در حافظه شما جمع شده و بخش بسیار بزرگی از آن را به خود اختصاص می‌دهند.

راه حل: بهتر است فیلم‌های خود را پس از تماشا، به لپتاپ یا هارد انتقال دهید. همچنین بهتر است موسیقی‌های خود را به حافظه جانبی منتقل کنید.

۸. پاک کردن فایل‌های تکراری و حجیم برای رفع مشکل پر شدن حافظه گوشی شیائومی

در خیلی از مواقع، گوشی ما از موسیقی‌ها، فیلم‌ها و اسناد تکراری پر می‌شود. همچنین ممکن است فایل‌های حجیمی را قبلاً دانلود کرده باشید که در حافظه گوشی شما باقی‌مانده باشند. وجود فایل‌های تکراری و حجیم، جزو مهم‌ترین دلایل پر شدن حافظه گوشی شیائومی است.

پاک کردن فایل‌های تکراری و حجیم برای رفع مشکل پر شدن حافظه گوشی شیائومی

راه حل: می‌توانید به کمک نصب اپلیکیشن‌هایی مانند برنامه مدیریت فایل گوگل (Files By Google)، فایل‌های تکراری را شناسایی و حذف کنید. در این برنامه می‌توانید با طی کردن مراحل زیر، فایل‌های تکراری را حذف کنید:

 • برنامه Files By Google را اجرا کنید.
 • در قسمت پایین صفحه اصلی برنامه، به زبانه Clean مراجعه کنید.
 • وارد قسمت Duplicate Files شوید.
 • فایل‌های تکراری را که می‌خواهید پاک شوند را انتخاب کنید.
 • پس از انتخاب فایل‌ها، به پایین صفحه مراجعه و گزینه Move files to Trash را لمس کنید و آن را تأیید کنید.

برای حل مشکل پر شدن حافظه گوشی شیائومی به علت وجود فایل‌های بزرگ نیز می‌توانید از این برنامه کمک بگیرید. برای حذف فایل‌های حجیم در اپلیکیشن Files By Google، مراحل زیر را طی کنید:

 • برنامه Files By Google را باز کنید.
 • در قسمت پایین صفحه اصلی برنامه، به زبانه Clean مراجعه کنید.
 • وارد قسمت Delete large files شوید.
 • فایل‌های بزرگی که می‌خواهید پاک شوند را انتخاب کنید.
 • پس از انتخاب فایل‌ها، به پایین صفحه مراجعه و گزینه Move files to Trash را لمس کنید و آن را تأیید کنید.

پاک کردن این دو مورد، کمک زیادی به آزادسازی حافظه گوشی شیائومی می‌کند.

مطلب پیشنهادی: مشکلات آپدیت گوشی شیائومی

۹. پاک کردن فایل‌های موجود در سطل آشغال

برنامه‌هایی مانند اپلیکیشن‌های مدیریت فایل و گالری گوشی، دارای گزینه‌ای به نام سطل آشغال هستند. در واقع با پاک کردن فایل‌ها، آن‌ها به سطل آشغال منتقل شده و پس از یک مدت معین (معمولاً ۳۰ روز) به صورت خودکار از سطل آشغال پاک می‌شوند.

انتقال فایل‌ها به سطل آشغال پس از پاک شدن، یک ویژگی مفید است. شما می‌توانید فایل‌هایی که اشتباهی پاک کرده‌اید را از سطل آشغال بازیابی کنید. از آن جایی که فایل‌های موجود در سطل آشغال، هنوز در حافظه گوشی شما موجود هستند، می‌توانند به مرور زمان بخش مهمی از حافظه گوشی را اشغال کنند.

راه حل: اگر فایل‌های زیادی را به تازگی پاک کرده‌اید، بهتر است آن‌ها را از سطل آشغال نیز پاک کنید. برای مراجعه به سطل آشغال گالری گوشی شیائومی، مسیر زیر را طی کنید:

 • وارد گالری شوید.
 • وارد قسمت Albums شوید.
 • گزینه Trash bin را لمس کنید.
 • گزینه Clear All را لمس و تأیید کنید.

با انجام این مراحل، سطل آشغال گالری گوشی شیائومی شما خالی خواهد شد. در برنامه‌های مدیریت فایل نظیر Files By Google نیز قابلیت انتقال فایل‌های پاک شده به سطل آشغال وجود دارد.

بنابراین برای حل مشکل پر شدن حافظه گوشی شیائومی، سطل آشغال برنامه مدیریت فایل را نیز بررسی و در صورت لزوم آن را خالی کنید. سطل آشغال را می‌توانید با نام‌هایی مانند Trash Bin یا Recycle Bin در این برنامه‌ها پیدا کنید.

۱۰. پاک کردن پوشه nomedia

پوشه‌ای مخفی در گوشی‌های شیائومی وجود دارد که معمولاً فایل‌های بندانگشتی (Thumbnails) مربوط به عکس‌ها و ویدیوها، در آن ذخیره می‌شوند. با گذشت زمان، حجم این پوشه ممکن است به چند گیگابایت نیز برسد و بخش زیادی از حافظه گوشی را اشغال کند.

راه حل: بهتر است هر چند وقت یکبار، حجم محتویات این پوشه را بررسی و در صورت لزوم آن را خالی کنید. مسیر زیر را برای پاک کردن محتویات پوشه .nomedia طی کنید:

 • وارد برنامه مدیریت فایل (File Manager) شیائومی شوید (این برنامه بر روی تمامی گوشی‌های شیائومی به صورت پیش‌فرض وجود دارد).
 • از بالای صفحه، آیکون پوشه را انتخاب کنید.
 • حالا آیکون سه نقطه را لمس کنید و گزینه Show Hidden Files را انتخاب کنید.
 • پوشه .nomedia را انتخاب و آن را حذف کنید.

حذف این پوشه هم می‌تواند نقش مؤثری در خالی شدن حافظه گوشی شیائومی داشته باشد.

بیشتر بخوانید: مشکل عدم آنتن دهی گوشی شیائومی

۱۱. کمک گرفتن از اپلیکیشن اختصاصی شیائومی برای خالی کردن حافظه گوشی

اگر تمایلی به استفاده از اپلیکیشن‌های شخص ثالث برای مدیریت حافظه گوشی خود ندارید، می‌توانید از اپلیکیشن Security شیائومی که به صورت پیش‌فرض بر روی گوشی‌های این کمپانی نصب است کمک بگیرید. به کمک این اپلیکیشن می‌توانید حافظه گوشی خود را تحلیل کرده و فایل‌های اضافی را از رو آن پاک کنید. همچنین در این برنامه، قابلیت‌هایی مثل اسکن اپلیکیشن‌ها به منظور تشخیص بدافزار، ابزارهای مدیریت باتری و عملکرد گوشی و… نیز وجود دارد.

کمک گرفتن از اپلیکیشن اختصاصی شیائومی برای خالی کردن حافظه گوشی

برای حل مشکل پر شدن حافظه گوشی شیائومی به کمک برنامه Security، مسیر زیر را طی کنید:

 • وارد لیست برنامه‌ها شده و برنامه Security را پیدا و اجرا کنید.
 • وارد قسمت Cleaner شوید.
 • منتظر بمانید تا فرآیند اسکن فایل‌ها به اتمام برسد.
 • حالا می‌توانید گزینه‌هایی که به شما برای پاک کردن پیشنهاد داده شده را بررسی و در صورت تمایل، هرکدام را که خواستید پاک کنید. گزینه‌هایی پیشنهادی شامل فایل‌های کش شده و سایر فایل‌های غیرضروری هستند.

همچنین با مراجعه به بخش Deep Clean اپلیکیشن Security، قادر به پاک کردن فایل‌های حجیم نیز خواهید بود.

سخن پایانی

در این مطلب راه‌های حل مشکل پر شدن حافظه گوشی شیائومی را بررسی کردیم. ترفندهای زیادی برای بهبود تجربه استفاده از گوشی‌های شیائومی وجود دارد که می‌توانید آن‌ها را در مجله آکاموند مطالعه کنید.

سوالات متداول

پاک کردن فایل‌های تکراری، پاک کردن فایل‌های حجیم، پاک کردن حافظه کش تلگرام، انتقال فیلم‌ها و عکس‌ها به کامپیوتر یا حافظه جانبی، پاک کردن فایل‌های موجود در سطل آشغال.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *