حل مشکل آنتن دهی گوشی سامسونگ با چند راهکار ساده

حل مشکل آنتن دهی گوشی سامسونگ

ممکن است شما هم با مشکل آنتن‌دهی گوشی‌های سامسونگ دست‌وپنجه نرم کنید. مشکل آنتن‌دهی، یکی از آزاردهنده‌ترین مشکلاتی است که می‌تواند گریبان یک کاربر گوشی هوشمند را بگیرد. آنتن‌دهی گوشی به عوامل متعددی بستگی دارد که می‌خواهیم آن‌ها را در این مطلب بررسی کنیم. در کنار بررسی این عوامل به راه‌های حل مشکل آنتن دهی گوشی سامسونگ هم اشاره خواهیم کرد.

تعمیرات تخصصی موبایل

عوامل تأثیرگذار در آنتن دهی گوشی سامسونگ و راه‌های رفع مشکلات آنتن دهی

بررسی عوامل تأثیرگذار در آنتن‌دهی گوشی به ما در رفع مشکل آنتن‌دهی کمک می‌کند. بنابراین ابتدا بهتر است با این عوامل آشنا شده و سپس، راه‌حل‌های رفع مشکل آنتن‌دهی را بررسی کنیم. اگر هیچ کدام از راه‌های زیر جواب ندادند، باید گوشی خود را نزد مرکز تعمیرات گوشی سامسونگ ببرید تا مشکل آنتن‌دهی شما را رفع کنند.

۱. دور بودن از دکل‌های مخابراتی

شبکه موبایل شامل مجموعه‌ای از دکل‌هاست و گوشی شما به نزدیک‌ترین دکل محل حضور شما متصل می‌شود. اگر دقت کرده باشید در جاهایی که دکل‌های موبایل کمتری وجود دارد (مثل خارج شهر، مناطق جنگلی و…) آنتن‌دهی گوشی هم ضعیف‌تر است. اگر فاصله شما از نزدیک‌ترین دکل مخابراتی خیلی زیاد باشد، امواج الکترومغناطیسی باید فاصله بیشتری را بین گوشی شما و دکل طی کنند. حتی ممکن است فاصله شما به حدی زیاد باشد که گوشی شما قادر به دریافت این امواج نباشد.

راه حل: در این شرایط، چاره‌ای جز تغییر مکان و نزدیک شدن به دکل‌های مخابراتی وجود ندارد. همچنین اگر در مکانی زندگی می‌کنید که از دکل‌های مخابراتی دور است، می‌توانید از تقویت‌کننده سیگنال برای رفع مشکلات گوشی سامسونگ استفاده کنید.

مشکل آنتن دهی گوشی سامسونگ - دکل مخابراتی

۲. شلوغ بودن شبکه تلفن همراه

در مناطق پرجمعیت، تعداد زیادی از گوشی‌ها در حال دریافت سرویس از دکل‌های مخابراتی هستند. تحت چنین شرایطی که تعداد زیادی از دستگاه‌ها برای دریافت خدمات در حال رقابت هستند، شبکه موبایل شلوغ شده و ممکن است آنتن‌دهی ضعیف‌تری را تجربه کنید. اپراتورهای موبایل، همواره محدودیت‌هایی را برای مدیریت بار شبکه در نظر می‌گیرند و این محدودیت‌ها ممکن است شما را با مشکل آنتن‌دهی مواجه کند.

راه حل: تغییر مکان می‌تواند باعث حل مشکل آنتن دهی گوشی سامسونگ شود. استفاده از تقویت‌کننده سیگنال در مکان‌های شلوغ هم می‌تواند به شما برای رفع این مشکل کمک کند.

بیشتر بخوانید: داغ شدن گوشی سامسونگ

۳. استفاده از مصالح ساختمانی که مانع عبور سیگنال‌ها می‌شوند

در بسیاری از ساختمان‌ها از مصالحی استفاده می‌شود که مانعی برای عبور سیگنال‌های الکترومغناطیسی هستند. مصالحی مانند شیشه‌های رنگی یا بتن، مانع رسیدن این سیگنال‌ها به گوشی شما می‌شوند.

راه حل: رفتن به فضای باز برای مکالمه می‌تواند مشکل شما را حل کند. همچنین بهتر است در چنین ساختمان‌هایی، یک تقویت‌کننده سیگنال تلفن همراه نصب شود تا ساکنین ساختمان، آنتن‌دهی بهتری را تجربه کنند. اگر با این راهکار مشکل شما حل نشد به مرکز تعمیرات گوشی مراجعه کنید.

مشکل آنتن دهی گوشی سامسونگ - استفاده از مصالح ساختمانی

۴. قرار نگرفتن در نقطه کور تلفن همراه برای حل مشکل آنتن دهی گوشی سامسونگ

ممکن است محل زندگی یا کار شما در نقطه کور شبکه تلفن همراه قرار داشته باشد. بسیاری از افراد، عادت دارند تا در هنگام مکالمه با موبایل راه بروند. اگر شما هم جزو آن دسته از افراد باشید ممکن است ضعیف شدن آنتن در حین جابه‌جایی را تجربه کرده باشید.

راه حل: در چنین شرایطی، بهتر است از رفتن به محلی که آنتن‌دهی در آن‌جا ضعیف‌تر است، پرهیز کنید. همچنین استفاده از تقویت‌کننده سیگنال می‌تواند به پوشش نقاط کور کمک زیادی کند. ممکن است استفاده از خدمات یک اپراتور دیگر که پوشش‌دهی بهتری در منطقه شما دارد به رفع مشکل آنتن‌دهی کمک کند.

۵. کافی نبودن شارژ گوشی و عدم آنتن دهی گوشی سامسونگ

گوشی شما همواره در تلاش است تا به نزدیک‌ترین دکل مخابراتی متصل شود. این تلاش، نیاز به انرژی دارد و انرژی را چیزی جز باتری گوشی تأمین نمی‌کند. در صورت دور بودن از دکل‌های مخابراتی، گوشی شما تلاش بیشتری را برای پیدا کردن آنتن و اتصال به آن انجام می‌دهد. در حالی که در مکان‌های تحت پوشش شبکه موبایل، یک اتصال پایدار به دکل‌های مخابراتی برقرار می‌شود.

داشتن شارژ کافی، می‌تواند به حل مشکل آنتن دهی گوشی سامسونگ در مناطقی که آنتن ضعیف است منجر شود.هر چه موبایل شما برای اتصال به شبکه موبایل بیشتر تلاش کند، مصرف باتری هم بالاتر می‌رود. اگر باتری گوشی کم باشد، گوشی شما برای مدیریت بهتر منابع و دیرتر خاموش شدن تلاش می‌کند و نمی‌تواند انرژی کافی را برای اتصال به شبکه اختصاص دهد.

راه حل: اگر می‌خواهید به جاهایی بروید که شبکه موبایل در آن‌جا ضعیف است، بهتر است از قبل گوشی خود را شارژ کنید. به همراه داشتن پاوربانک هم می‌تواند به شما در این شرایط کمک کند.

همچنین بخوانید: هنگ کردن گوشی سامسونگ

مشکل آنتن دهی گوشی سامسونگ - کافی نبودن شارژ

۶. وجود موانع طبیعی

پدیده‌هایی مانند کوه و درخت، نقش یک مانع طبیعی را در برابر امواج الکترومغناطیسی بازی می‌کنند. به همین علت است که در مناطق جنگلی و کوهستانی، با مشکل آنتن‌دهی گوشی مواجه می‌شوید.

راه‌حل: حتماً قبل از سفر به مناطق جنگلی و کوهستانی، گوشی خود را شارژ کرده و خود را برای شرایطی که گوشی شما آنتن ندارد، آماده کنید. اصلاح پوشش گیاهی محل زندگی یا استفاده از تقویت‌کننده سیگنال نیز می‌تواند در آنتن‌دهی بهتر گوشی به شما کمک کند.

۷. شرایط بد آب‌وهوایی

پدیده‌های طبیعی مثل طوفان، باد، باران، برف، رعدوبرق و… می‌تواند در انتقال امواج الکترومغناطیسی اختلال ایجاد کند.

راه حل: کنترل شرایط بد آب‌وهوایی از عهده انسان خارج است. بنابراین یا باید تا بهتر شدن هوا صبر کنید تا مکان خود را برای آنتن‌دهی بهتر عوض کنید.

مشکل آنتن دهی گوشی سامسونگ- شرایط بد آب و هوایی

۸. انسداد آنتن گوشی

استفاده از قاب‌های فلزی یا حتی قرار دادن دست بر روی قسمتی که آنتن گوشی قرار دارد، می‌تواند باعث ضعیف شدن آنتن‌دهی شود. قرار دادن گوشی در کنار آهن‌ربا یا صفحات مغناطیسی هم می‌تواند در عملکرد آنتن گوشی اختلال ایجاد کند.

راه‌حل: درآوردن قاب گوشی یا استفاده از قاب‌های پلاستیکی و سیلیکونی، می‌تواند به حل مشکل آنتن دهی گوشی سامسونگ کمک کند.

۹. روشن بودن بلوتوث یا وای‌فای و باز بودن برنامه‌ها

یکی از دلایل عدم آنتن دهی در گوشی سامسونگ، روشن بودن اتصالاتی مانند وای‌فای و بلوتوث است. برقرار بودن این اتصالات در مکان‌هایی که آنتن ضعیف است، باعث اختلال در مکالمه خواهد شد. همچنین اگر باتری گوشی شما ضعیف باشد و برنامه‌های زیادی را به صورت هم‌زمان باز کنید، انرژی باتری صرف آن برنامه‌ها شده و نمی‌تواند انرژی لازم را برای آنتن‌دهی گوشی را فراهم کند.

راه‌حل: در شرایطی که آنتن‌دهی گوشی شما ضعیف است، اتصالاتی مانند وای‌فای و بلوتوث را خاموش کنید. در صورت ضعیف بودن باتری، برنامه‌های موجود در پس‌زمینه را هم ببندید.

مشکل آنتن دهی گوشی سامسونگ

۱۰. نیاز به برقراری اتصال مجدد به شبکه برای حل مشکل آنتن دهی گوشی سامسونگ

در بعضی از مواقع ممکن است نیاز باشد تا گوشی شما، یک اتصال جدید را به شبکه موبایل برقرار کند. نوسازی اتصال به شبکه موبایل می‌تواند در بسیاری از موارد به حل مشکل آنتن‌دهی گوشی شما کمک کند.

راه‌حل: نوسازی اتصال به شبکه موبایل را می‌توانید با قرار دادن گوشی در حالت هواپیما و سپس غیرفعال کردن این حالت، انجام دهید. ریست کردن گوشی هم باعث می‌شود تا یک اتصال جدید به شبکه موبایل برقرار شود.

این مقاله برای شما مفید است: قفل شدن گوشی سامسونگ

۱۱. تنظیمات شبکه موبایل در گوشی

صحیح بودن تنظیمات شبکه موبایل، نقش مهمی در آنتن‌دهی مناسب گوشی دارد. این تنظیمات معمولاً به صورت خودکار بر روی گوشی انجام می‌شود. اما اگر دیدید که گوشی شما آنتن‌دهی خوبی ندارد، می‌توانید تنظیمات شبکه موبایل را به صورت دستی انجام دهید. شما می‌توانید مقاله آموزش تنظیمات اینترنت گوشی سامسونگ برای همراه اول و ایرانسل را در مجله ایسل مطالعه کنید.

راه حل: تغییر نوع اتصال به شبکه موبایل (مثلاً تغییر از اتصال 4G به 3G) می‌تواند مشکل آنتن‌دهی گوشی را رفع کند. برای تغییر دستی شبکه موبایل و حل مشکل آنتن دهی گوشی سامسونگ، قدم‌های زیر را طی کنید:

  • وارد Settings شوید.
  • گزینه Mobile Networks را انتخاب کنید.
  • سپس Network operators را انتخاب کنید.
  • گزینه Search Networks را انتخاب کنید.
  • صبر کنید تا گوشی، اپراتورهای موجود در منطقه را نمایش دهد.
  • اپراتور شبکه موبایل خود را انتخاب کنید.

به این ترتیب می‌توانید تنظیمات شبکه موبایل را به صورت دستی انجام دهید.

مشکل آنتن دهی گوشی سامسونگ - نظیمات شبکه موبایل در گوشی

۱۲. تغییر رام گوشی

رام گوشی، نرم‌افزاری شامل دستورالعمل‌های مربوط به سیستم‌عامل و اپلیکیشن‌های مختلف است که توسط سازنده گوشی بر روی آن نصب شده است. امکان تغییر رام گوشی در گوشی‌های اندرویدی و از جمله گوشی‌های سامسونگ وجود دارد.اما تغییر رام و عدم استفاده از رام اصلی، ممکن است باعث بروز مشکلاتی در گوشی شود. یکی از این مشکلات، ضعیف شدن آنتن‌دهی گوشی است.

راه‌حل: همواره توصیه می‌کنیم از رام اصلی گوشی استفاده کنید. اگر می‌خواهید رام گوشی را تغییر دهید، حتماً از یک فرد خبره برای این کار کمک بگیرید.

بیشتر بخوانید: تعمیر باتری گوشی سامسونگ

۱۳. مشکلات سخت‌افزاری

مشکلات سخت‌افزاری قطعات مربوط به آنتن گوشی، می‌تواند باعث عدم شناسایی سیم‌کارت و در نتیجه عدم آنتن دهی در گوشی سامسونگ شود. همچنین فرسوده بودن سیم‌کارت هم می‌تواند باعث عدم شناسایی آن توسط گوشی و بروز مشکلات آنتن‌دهی شود.

راه‌حل: اگر مشکل آنتن‌دهی گوشی شما سخت‌افزاری باشد، باید آن را برای تعمیر به یک تعمیرکار ماهر بسپارید. اگر هم سیم‌کارت شما فرسوده شده است باید با مراجعه به نمایندگی اپراتور، یک سیم‌کارت جدید را دریافت کنید.

وجود مشکل در اپراتور و عدم آنتن دهی گوشی سامسونگ

وجود مشکل در اپراتور و عدم آنتن دهی گوشی سامسونگ

علاوه بر تمام مواردی که در بالا بررسی کردیم، در مواقعی هم ممکن است اپراتورها به دلیل وجود مشکل در زیرساخت شبکه، آن را برای دقایقی قطع کنند. همچنین انجام به‌روزرسانی‌های نرم‌افزاری یا سخت‌افزاری توسط اپراتور هم ممکن است شما را با مشکل آنتن‌دهی مواجه کند. بهتر است از سیم‌کارت دو اپراتور استفاده کنید تا در صورت قطعی یکی از آن‌ها، از خدمات سیم‌کارت دیگر استفاده کرده و به حل مشکل آنتن دهی گوشی سامسونگ خود کمک کنید.

راه‌حل: چاره‌ای جز صبر کردن برای رفع مشکل از سوی اپراتور وجود ندارد. توصیه می‌کنیم از سیم‌کارت‌های دو اپراتور مختلف استفاده کنید تا در صورت قطع شدن یکی، بتوانید از خدمات دیگری استفاده کنید.

کلام آخر

در این مطلب با ۱۴ عامل مؤثر در آنتن‌دهی گوشی‌های سامسونگ آشنا شدید. همچنین راه‌حل‌هایی را هم برای حل مشکل آنتن دهی گوشی سامسونگ معرفی کردیم. اگر می‌خواهید با ترفندهای بیشتری برای رفع مشکلات گوشی سامسونگ آشنا شوید، حتماً سری به آکاموند بزنید.

سوالات متداول

وجود موانع طبیعی، باد و طوفان، قرار گرفتن در نقطه کور، دوری از دکل‌های مخابراتی و کافی نبودن شارژ گوشی بر روی عدم آنتن دهی گوشی سامسونگ تأثیرگذار است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *