همه چیز درباره تعمیر باتری گوشی سامسونگ

تعمیر باتری گوشی سامسونگ

باتری گوشی جزو مهم‌ترین اجزای آن است که خرابی آن حتی برای یک روز می‌تواند مشکلات زیادی را ایجاد کند. امروزه گوشی‌های هوشمند دارای باتری‌های قدرتمندی هستند که می‌توانند نیروی مورد نیاز گوشی را حتی برای بیش از یک روز تأمین کنند. خرابی باتری گوشی در صورت استفاده نادرست از آن، یک مشکل شایع است. راهکارهایی وجود دارند که به کمک آن‌ها می‌توان از خراب شدن زودهنگام باتری گوشی جلوگیری کرد.

سامسونگ یکی از محبوب‌ترین برندهای موبایل در بازار ایران به شمار می‌رود و احتمال نیاز کاربران به تعمیرات گوشی سامسونگ بالاست. به همین دلیل قصد داریم در این مطلب از مجله تخصصی آکاموند درباره راه‌های افزایش طول عمر باتری گوشی سامسونگ و همچنین موارد مربوطه از جمله هزینه تعمیر باتری گوشی سامسونگ صحبت کنیم. اگر با این موارد درگیر هستید، تا انتهای مقاله با ما همراه باشید!

تعمیرات تخصصی موبایل

چرا باتری گوشی سامسونگ خراب می‌شود؟

در ابتدا باید بدانید تمامی باتری‌های دستگاه‌های الکترونیکی از جمله باتری گوشی، عمر مشخصی برای خودشان دارند و حتی اگر همه نکات مربوط به استفاده صحیح از باتری گوشی را هم رعایت کنید، در نهایت پس از مدتی با افت عملکرد باتری یا خرابی آن مواجه خواهید شد.

مهم‌ترین دلایل خراب شدن باتری گوشی سامسونگ و راه‌کارهای جلوگیری از آن را در ادامه بررسی می‌کنیم:

استفاده بیش از حد از پاوربانک برای شارژ باتری به جای استفاده از شارژر اصلی

1. استفاده بیش از حد از پاوربانک برای شارژ باتری

پاوربانک‌ها دستگاه‌های مفیدی هستند که در هنگام سفر یا دیگر مواقع عدم دسترسی به شارژر، می‌توانند بسیار کارآمد باشند. اما استفاده مداوم از آن‌ها به جای شارژر اصلی برای شارژ کردن گوشی می‌تواند باعث خراب شدن باتری دستگاه شود و مجبور به تعویض باتری موبایل شوید. چرا که معمولاً ولتاژ خروجی پاوربانک با ولتاژ استاندارد باتری گوشی متفاوت است. از طرفی متأسفانه در بازار لوازم جانبی، پاوربانک‌های تقلبی و بی‌کیفیتی وجود دارند که استفاده از آن‌ها باعث خراب شدن باتری گوشی شما می‌شود.

راهکار: برای جلوگیری از خراب شدن باتری گوشی سامسونگ در اثر استفاده از پاوربانک، حتماً یک پاوربانک اورجینال، باکیفیت و متناسب با مشخصات باتری گوشی خود تهیه کنید. همچنین فقط در مواقع ضروری از آن استفاده نمایید.

2. اتصال گوشی به شارژر برای مدت طولانی

بسیاری از کاربران عادت دارند تا گوشی خود را از شب تا صبح یا برای چندین ساعت طولانی در مواقع دیگر به شارژر متصل کنند. اتصال گوشی به شارژر برای مدت طولانی باعث می‌شود باتری جریان برق را بیش از ظرفیت خودش دریافت کند و این کار در طولانی‌مدت باعث خراب شدن آن می‌شود. بهتر است گوشی را قبل از پر شدن کامل باتری از شارژر جدا کنید؛ در غیر این صورت بعد از مدتی باید به فکر پرداخت هزینه تعمیر باتری گوشی سامسونگ خود باشید.

راهکار: برای جلوگیری از خراب شدن باتری بهتر است گوشی را موقع رسیدن درصد شارژ باتری به 80 درصد از شارژر جدا کنید.

دلایل خرابی باتری سامسونگ - استفاده از شارژر‌های متفرقه و غیراصلی

3. استفاده از شارژر‌های متفرقه و غیراصلی

شما باید همیشه از شارژری که کارخانه سازنده گوشی توصیه کرده، برای شارژ آن استفاده کنید. استفاده از شارژرهای بی‌کیفیت یا ناسازگار با گوشی، نوسان جریان و در نهایت، آسیب به باتری را به دنبال خواهد داشت. این نکته را هم در نظر داشته باشید که اگر گوشی شما از قابلیت شارژ سریع پشتیبانی نمی‌کند، شاید استفاده از شارژرهای سریع یا به اصطلاح فست شارژرها، در لحظه اول مفید به نظر برسد اما در طولانی‌مدت باعث خراب شدن باتری و خالی شدن آن در زمان کم می‌شود.

راه‌کار: همیشه گوشی را با استفاده از آداپتور و کابل اصلی و سازگار با آن شارژ کنید.

خواندن این مطلب رو به شما پیشنهاد می‌کنم: تعمیر برد گوشی سامسونگ

4. شارژ کردن باتری، هنگامی که هنوز شارژ کافی دارد

زمانی که هنوز شارژ باتری گوشی شما کم نشده (مثلاً باتری گوشی هنوز ۷۰ درصد شارژ دارد)، بهتر است آن را به شارژر متصل نکنید. شارژ مداوم گوشی در درصدهای بالا باعث می‌شود تا پس از مدتی، باتری کارایی و ظرفیت خود را از دست داده و زود به زود خالی شود.

راهکار: گوشی را هنگامی که شارژ باتری آن ۲۰ درصد است، به شارژر متصل کنید و هنگامی که به 80 درصد رسید، از شارژر جدا کنید.

دلیل خرابی باتری سامسونگ- خرابی IC (آی‌سی) شارژ

5. خرابی IC (آی سی) شارژ

آی سی شارژ، وظیفه کنترل جریان ورودی به گوشی را بر عهده دارد. اگر این قطعه خراب شود، ورود جریان برق دچار نوسان شده و در نهایت به باتری آسیب خواهد رسید. خراب شدن آ‌ی سی شارژ باعث می‌شود تا باتری گوشی به صورت زود هنگام و حتی در زمانی که از آن استفاده نمی‌کنید، خالی شود.

راهکار: اگر IC گوشیتان خراب شده است، باید آن را برای تعمیر آی سی به یک تعمیرکار ماهر بسپارید؛ در غیر اینصورت پس از مدتی علاوه بر تعویض IC مجبور به پرداخت هزینه تعمیر باتری گوشی سامسونگ خود نیز خواهید بود. شما می‌توانید تعمیر IC خود را به آکاموند بسپارید و در کمترین زمان ممکن گوشی خود را مثل روز اول تحویل بگیرید!

بیشتر بخوانید: دلایل هنگ گوشی سامسونگ

6. اجازه دادن برای خالی شدن کامل باتری

این که اجازه دهید تا باتری گوشی به صورت کامل خالی شود و بعد از آن، گوشی را به شارژر متصل کنید کار اشتباهی است که منجر به خراب شدن باتری در طول زمان می‌شود. بهتر است اجازه ندهید تا شارژ گوشی از ۲۰ درصد کمتر شود. خالی شدن باتری، به این معنی است که اجازه داده‌اید تا باتری از تمامی توان خود برای روشن نگه داشتن گوشی استفاده کند و فشار زیادی را هم متحمل شود.

راهکار‌: توصیه می‌کنیم گوشی را هنگامی که شارژ آن ۲۰ درصد است، به شارژر متصل کنید.

دلیل خرابی باتری سامسونگ - خرابی سوکت شارژ

7. خرابی سوکت شارژ

اتصال کابل به سوکت شارژ و جدا کردن کابل از آن برای دفعات زیاد ممکن است باعث خرابی سوکت شارژ شود. همچنین در طول زمان، آلودگی‌ها و کثیفی‌هایی در سوکت شارژ جمع می‌شوند که ممکن است عمکلرد آن را دچار مشکل کنند. تماس سوکت شارژ با آب هم ممکن است باعث خرابی سوکت و شارژ نشدن صحیح باتری گوشی شود.

راهکار: همواره کابل شارژر را با احتیاط به سوکت شارژ متصل کنید. همچنین بهتر است هر چند وقت یک بار، سوکت شارژ را با یک مسواک، تمیز کنید. در صورت خرابی سوکت شارژ هم باید آن را به یک تعمیرکار ماهر بسپارید تا سوکت را تعویض کند. آکاموند این خدمات را با بهترین کیفیت و قیمت در کمترین زمان ممکن ارائه می‌کند.

بیشتر بخوانید: خاموش شدن ناگهانی گوشی سامسونگ

8. وارد شدن ضربه فیزیکی به باتری

باتری گوشی هم مثل همه قطعات دیگر آن، یک قطعه الکترونیکی است و می‌تواند در اثر تحمل ضربات فیزیکی، آسیب ببیند. اگر این آسیب شدید باشد، می‌تواند روی عمکلرد باتری تاثیر بگذارد؛ مثلاً باعث شود که باتری زود خالی شود یا شارژ نشود یا مواردی از این دست.

راهکار: باید تمام تلاش خود را به کار بگیرید تا از برخورد ضربات سنگین و افتادن اجسام سنگین روی گوشی جلوگیری کنید. خرید یک کاور باکیفیت نیز می‌تواند کمک زیادی برای انجام این کار به شما بکند.

نشانه‌های خرابی باتری گوشی سامسونگ

اما از کجا بفهمیم که باتری گوشی سامسونگ خراب شده و نیاز به تعویض دارد؟ نشانه‌هایی وجود دارد که مواجه شدن با آن‌ها، به این معنی است که باتری گوشی سامسونگ شما دیگر عملکرد سابق را ندارد و باید تعویض شود. این نشانه‌ها عبارتند از:

نشانه‌های خرابی باتری سامسونگ - خاموش شدن گاه‌وبی‌گاه گوشی

1. خاموش شدن خود به خود گوشی

اگر دیدید که گوشی شما شارژ کافی دارد اما بعضی مواقع به صورت خود به خود و بدون هیچ دلیلی ناگهان خاموش می‌شود، احتمالاً باتری گوشی شما خراب شده و باید آن را تعویض کنید. یک گوشی سالم، بدون ارسال هشدار درباره به اتمام رسیدن شارژ گوشی، خاموش نمی‌شود.

2. روشن ماندن گوشی فقط در هنگام اتصال به شارژر

اگر دیدید که گوشی شما فقط در هنگام اتصال به شارژر روشن می‌ماند و به محض جدا کردن کابل شارژ، خاموش می‌شود، به این معنی است که باتری گوشی سامسونگ شما دیگر توانایی ذخیره انرژی الکتریکی را ندارد. در این حالت، راهی جز تعویض باتری گوشی وجود ندارد.

3. خالی شدن سریع باتری

ممکن است مشاهده کنید که درصد شارژ باتری گوشی شما در مدت زمان بسیار کوتاهی، کاهش پیدا می‌کند و در نهایت گوشی خاموش می‌شود. اگر گوشی را از شارژر جدا کردید و دیدید که درصد شارژ هر لحظه کم و کمتر می‌شود، می‌توانید به این نتیجه برسید که عمر باتری گوشی سامسونگ شما رو به پایان است و باید برای تعمیر یا تعویض باتری گوشی سامسونگ خود اقدام کنید.

همچنین بخوانید : تعمیر تاچ گوشی سامسونگ

4. متورم شدن باتری گوشی

یکی از نشانه‌های ظاهری خرابی باتری گوشی سامسونگ، متورم شدن آن است. باتری‌های گوشی‌های سامسونگ معمولاً از نوع لیتیوم یونی (Li-ion) یا لیتیوم پلیمری هستند. ممکن است این باتری‌ها در اثر شارژ و خالی شدن‌های پیوسته، خراب شوند. این خرابی منجر به از هم گسستگی سلول‌های باتری و در نهایت، متورم شدن آن می‌شود.

متورم شدن باتری گوشی را حتماً جدی بگیرید و سریعاً برای تعمیر باتری گوشی سامسونگ خود به یک تعمیرکار ماهر مراجعه نمایید. متورم شدن باتری گوشی، به سایر نواحی از جمله LCD گوشی فشار می‌آورد و ممکن است خرج بیشتری را علاوه بر هزینه تعمیر باتری گوشی سامسونگ، روی دست شما بگذارد.

نشانه های خرابی باتری سامسونگ - متورم شدن باتری گوشی

5. بیش از حد داغ شدن بدنه گوشی

گرم شدن گوشی در هنگام استفاده‌های طولانی‎مدت یا اجرای بازی‌ها و برنامه‌های سنگین، یک امر طبیعی است. همچنین مقداری از گرم شدن در هنگام اتصال گوشی به شارژر هم یک مسئله کاملاً طبیعی محسوب می‌شود. اما اگر دیدید که گوشی شما در ناحیه باتری بیش از حد معمول داغ می‌شود، حتماً احتمال خرابی باتری را در نظر بگیرید و نشانه‌های دیگر گفته‌شده در این مقاله را هم چک کنید.

آیا امکان تعمیر باتری گوشی سامسونگ وجود دارد؟

اگر باتری گوشی خراب شده باشد، هیچ راهی جز تعویض باتری وجود ندارد. باتری گوشی‌ها قابلیت تعمیر ندارند و باید حتماً آن‌ها را در صورت خرابی، تعویض کنید. اما اگر مشکل شارژ شدن باتری مربوط به سوکت شارژ باشد، می‌توان با تعویض این قطعه، مشکل را حل کرد تا نیازی به تعویض باتری گوشی نباشد. همچنین اگر آداپتور یا کابل شارژر دچار خرابی شده باشند، می‌توانید با جایگزین کردن آن‌ها با نمونه‌های جدید و سالم، مشکل پیش‌آمده را حل کنید.

مطلب پیشنهادی: تعمیر ویبره گوشی سامسونگ

قیمت تعویض باتری گوشی سامسونگ

یکی از مهم‌ترین مسائلی که در تعمیر و تعویض باتری‌های گوشی سامسونگ مطرح است، هزینه‌ای است که برای این کار می‌پردازید. قیمت تعویض باتری گوشی سامسونگ همیشه ثابت نیست و به عوامل متعددی بستگی دارد که می‌توانند میزان هزینه را تغییر دهند. مهم‌ترین مواردی که در تعیین قیمت این کار نقش دارند، عبارتند از:

  • نوع گوشی و باتری
  • قیمت گوشی
  • میزان سخت و پیچیده بودن روند تعمیر
  • میزان تخصص تعمیرکار و دستمزد دریافتی او

تعویض باتری انواع گوشی سامسونگ را به آکاموند بسپارید

در این مطلب درباره تعویض باتری گوشی سامسونگ و دلایل خرابی باتری گوشی صحبت کردیم. همچنین به راهکارهایی برای دیرتر خراب شدن باتری گوشی نیز اشاره‌ای داشتیم. تعویض باتری گوشی، یک کار تخصصی است و باید به صورت اصولی و توسط متخصصین این کار انجام شود. متخصصان مجموعه آکاموند می‌توانند این کار را با نهایت کیفیت و با هزینه‌ای مقرون‌به‌صرفه برای شما انجام دهند.

سوالات متداول

باتری گوشی‌های سامسونگ و به طور کلی باتری تمامی گوشی‌های هوشمند را در صورت خرابی، باید تعویض کرد و راهی برای تعمیر آن وجود ندارد.

4 دیدگاه

    • سلام‌ و خسته نباشید،از منم همینطور بعضی وقتا که گوشی را به شارژ میزنم هی قطع و وصل میشه، میشه لطفا یه جوابی بدین و راهنمایی کنید که دلیل قطع و وصل شدن گوشی در هنگام شارژ از چیست؟با تشکر.

  • سلام. من وقتی گوشیم رو به شارژر وصل میکنم هی قطع و وصل میشه. میشه بگین مشکل از چیه؟

  • گوشی سامسونگ گلکسی A7 2018 من زود شارژ خالی می کرد؛ برنامه عیب یابی سامسونگ باتری رو خراب تشخیص می داد. باتریشو عوض کردم اما کماکان زود شارژ خالی می کنه و برنامه عیب یابی سامسونگ هم کماکان باتری رو خراب نشون می ده. برگشتم پیش تعمیرکار باتری که عوض کرده بود مجدد عوض کرد اما هیچ تغییری ایجاد نشد.
    باتری رو ریست کردم و حتی پارتیشن کیچ رو پاک کردم. کلی نرم افزار حذف کردم ولی هیچکدوم جوابگو نبودن. اگر چیزی به ذهنتون خطور می کنه لطفا راهنمایی بفرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *