تعمیر برد گوشی سامسونگ و بررسی دلایل خرابی برد گوشی سامسونگ

تعمیر برد گوشی سامسونگ و بررسی دلایل خرابی

قطعاً در برخی مواقع، ممکن است با مشکلاتی مواجه شوید که پس از ضربه فیزیکی به گوشی سامسونگ یا ورود آب و سایر علل، برای تلفن همراهتان پیش می‌آیند. این مشکلات شامل ریستارت خودکار، خاموش شدن ناگهانی، عدم بالا آمدن سیستم عامل و موارد مشابه هستند. اغلب این مشکلات به دلیل آسیب دیدن برد (Board) گوشی رخ می‌دهند و نیاز به تعمیر گوشی دارند. دراین مقاله، تلاش خواهیم کرد تا تمام جزئیات مرتبط با تعمیر برد گوشی سامسونگ و مشکلات و مسائل مربوطه را توضیح دهیم. حتما تا ادامه مطلب ماراهمراهی کنید.

برد گوشی چیست؟

برد، یک قطعه حیاتی در گوشی است که اتصال و هماهنگی بین قطعات مختلف را به عهده دارد. این برد از مجموعه‌ای از قطعات الکترونیکی مانند ICها، دیودها و خازن‌ها تشکیل شده و جنس آن از آلیاژ فلز است. می‌توان آن را با مادربرد (Motherboard) درکامپیوتر مقایسه کرد، زیرا هردو نقش مشابهی دراتصال و هماهنگی قطعات دارند.

برد گوشی سامسونگ نقش مهمی در عملکرد صحیح گوشی دارد. همانطور که مادربرد کامپیوتر مسئول اتصال قطعات همچون پردازنده، حافظه، کارت گرافیک و سایر قطعات است، برد گوشی سامسونگ نیز نقش اتصال و هماهنگی قطعات مختلف را در گوشی دارد و بدون آن، گوشی نمی‌تواند به درستی عمل کند.

خرابی برد گوشی سامسونگ چه نشانه هایی دارد؟

نشانه‌های خرابی برد گوشی سامسونگ عبارتند از:

نشانه‌های خرابی برد گوشی سامسونگ

 1. خاموش شدن خود به خود گوشی
 2. ریستارت شدن خود به خود گوشی
 3. هنگ کردن بی‌دلیل گوشی
 4. فشار دادن بر روی دکمه و روشن شدن گوشی، اما بالا نیامدن سیستم عامل
 5. مشکل در ذخیره و حذف اطلاعات در حافظه گوشی
 6. عدم عملکرد صحیح WiFi
 7. خراب شدن ناگهانی دوربین‌های گوشی
 8. گرم شدن بیش از حد گوشی و تخلیه سریع باتری
 9. مشاهده پیام‌های Encrypt Unsuccessful و Internal Storage Damaged هنگام روشن شدن سیستم عامل
 10. خاموش شدن گوشی پس از بازگشت به تنظیمات کارخانه یا فلش زدن

درصورتی که یک یا چند تا از این نشانه‌های خرابی برد گوشی سامسونگ  را مشاهده کردید، ممکن است برد گوشی سامسونگ تان دچار مشکل شده باشد و نیاز به تعمیر گوشی سامسونگ یا تعویض آن داشته باشید. قبل از اقدام به هرگونه تعمیر یا تعویض، بهتر است با یک تعمیرکار متخصص مشورت کنید تا بتوانید هزینه‌های خود را کاهش دهید.

علت های خرابی برد گوشی سامسونگ

بعد از شناخت نشانه های خرابی گوشی سامسونگ، بهتر است دلایل خرابی این قطعه را نیز بدانید. این موضوع به شما کمک می‌کند تا ازخراب شدن مجدد برد گوشی سامسونگ خود جلوگیری کنید.

دلایل خرابی برد گوشی سامسونگ

1. نفوذ آب و مایعات به گوشی

می‌دانید که یکی ازعلت‌های اصلی خرابی گوشی‌های موبایل، نفوذ آب و سایر مایعات به داخل آن‌هاست. تماس با آب با مدارهای الکترونیکی می‌تواند اتصال کوتاه و سولفاته شدن آن‌ها را به همراه داشته باشد. برندهای مختلف، هر چند از ضدآب بودن گوشی‌هایشان تبلیغ می‌کنند، اما هیچکدام قادر به ایجاد ایمنی 100 درصد در برابر آب نیستند. در بهترین حالت، می‌توانند زمان مقاومت در برابر تماس با آب را افزایش دهند.

2.ضربه فیزیکی

هنگامی که گوشی ما از ارتفاعی سقوط پرت می‌شود یا با اشیاء سنگینی برخورد می‌کند، عموماً تنها صفحه نمایش و دوربین‌های آن را بررسی و فقط از سالم بودن آن‌ها اطمینان حاصل می‌کنیم. اما در واقعیت بخش‌های داخلی گوشی ممکن است مورد آسیب قرار بگیرند. احتمال آسیب دیدن برد گوشی سامسونگ در این نوع شرایط نسبت به صفحه نمایش کمتر است ، اما همچنان بهتر است که کارکرد این قطعه نیز بررسی شود.

بیشتر بخوانید: مشکلات داغ شدن گوشی سامسونگ

3. روت کردن گوشی سامسونگ

روت کردن گوشی سامسونگ به معنای حذف محدودیت‌های موجود در سیستم عامل آن است. این عمل باعث ارتقای قابلیت‌ها و امکانات گوشی می‌شود. اما روت کردن نیز خطرات خاص خود را به همراه دارد؛ زیرا در صورت انجام نادرست یا خطایی در فرآیند روت، ممکن است برد گوشی سامسونگ آسیب ببیند. به علاوه، با روت کردن گوشی، فرکانس عملکرد CPU آن افزایش می‌یابد که می‌تواند باعث آسیب به برد گوشی سامسونگ شود. در صورتی که این مشکل رخ دهد، نیاز به تعمیر برد گوشی سامسونگ خواهید داشت.

بنابراین قبل از اقدام به روت کردن گوشی سامسونگ خود به این نکته توجه کنید که این عمل با مخاطرات خاصی همراه است و بهتر است با دقت و با داشتن اطلاعات کافی، اقدام نمایید. همچنین حتماً از منابع قابل اعتماد و روش‌های معتبر برای روت کردن استفاده کنید.

یکی از دلایل خرابی برد گوشی سامسونگ می‌تواند استفاده بیش از حد از گوشی و همچنین اجرای برنامه‌های سنگین به مدت طولانی باشد. گوشی‌های موبایل، با وجود استفاده از تکنولوژی‌های پیشرفته، همچنان عمرکوتاهی دارند و درصورت استفاده بیش ازحد، احتمال خراب شدن آن‌ها وجود دارد. این مسئله بیشتردر گوشی‌های پایین‌رده قابل مشاهده است.

روت کردن گوشی سامسونگ

4. استفاده زیاد و سنگین از گوشی

یکی دیگر از دلایل خرابی برد گوشی سامسونگ می‌تواند استفاده بیش از حد از گوشی و همچنین اجرای برنامه‌های سنگین به مدت طولانی باشد. گوشی‌های موبایل هرچقدر هم که از تکنولوژی‌های پیشرفته‌ای استفاده کنند، باز هم عمر مشخصی دارند و در صورت استفاده بیش از حد، احتمال خراب شدن آن‌ها وجود دارد. البته این نکته را هم در نظر داشته باشید که احتمال رخ دادن این اتفاق در گوشی‌های پایین‌رده بیشتر است.

نکات طلایی برای سالم ماندن برد گوشی سامسونگ

برای حفاظت از برد گوشی سامسونگ همراه خود و حفظ عمر مفید آن، می‌توانید این نکات را رعایت کنید:

 1. گوشی خود را از ضربات فیزیکی محافظت کنید. از قرار دادن اجسام سنگین روی گوشی خودداری کنید.
 2. گوشی خود را از آب و مایعات دور نگه دارید. به خصوص هنگام استفاده در نزدیکی آب، استفاده از گوشی در محیط‌های مرطوب و همراه با دست خیس اجتناب کنید.
 3. حتماً از کاور محافظ برای گوشی خود استفاده کنید. این کاورها می‌توانند گوشی را در برابر خطرات روزمره مانند خش و خوردگی و سقوط محافظت کنند.
 4. گوشی را طولانی به شارژر متصل نکنید. بعد از شارژ شدن کامل، گوشی را از شارژر جدا کنید تا طول عمر باتری حفظ شود.
 5. تنها از شارژرهای استاندارد و معتبر برای شارژ گوشی استفاده کنید. استفاده از شارژرهای نامعتبر می‌تواند به گوشی و باتری آن آسیب برساند.
 6. گوشی خود را درمکان‌هایی که در آن‌ها دمای بسیار بالایی وجود دارد، قرار ندهید.
 7. استفاده طولانی و مداوم از گوشی و اجرای برنامه‌های سنگین، می‌تواند باعث گرمای بیش از حد و استفاده زیاد از منابع سخت‌افزاری شود. بهتر است زمان استفاده بیش از حد و برنامه‌های سنگین را کاهش دهید.
 8. در صورتی که قصد روت کردن گوشی خود را دارید، بهتر است این کار را به یک متخصص وتکنسین مجرب بسپارید. روت کردن نادرست می‌تواند به برد گوشی سامسونگ و امنیت آن آسیب برساند.
 9. در صورت نیازبه تعمیرقطعات گوشی، به مراکز معتبر و تخصصی مراجعه کنید. تعمیرات نادرست می‌تواند عمر باتری و دیگر قطعات گوشی را کاهش دهد.

با رعایت این نکات، شما می‌توانید برد گوشی خود را به حداکثر مرحله ممکن برسانید و از مشکلات احتمالی در آینده جلوگیری کنید.

مطلب پیشنهادی: تعمیر دوربین گوشی سامسونگ

هزینه تعمیر برد گوشی سامسونگ

هزینه تعمیر برد گوشی سامسونگ

خرابی برد گوشی سامسونگ در سطوح مختلف رخ می‌دهد و همین موضوع روی هزینه تعمیر برد گوشی سامسونگ آن تاثیر می‌گذارد، به عنوان مثال، اگر یکی از اجزای برد مانند خازن یا دیود خراب شود، آن قطعه تعمیر یا تعویض می‌شود. اما اگر برد به طور کلی سوخته باشد، تنها راه حل آن تعویض کامل برد است. به طور طبیعی، هزینه تعمیر برد گوشی سامسونگ در این دو حالت متفاوت خواهد بود.

هزینه تعمیر برد گوشی سامسونگ

قطعات مهم در تعمیر در برد گوشی سامسونگ

در تعمیر برد گوشی سامسونگ، قطعات مهمی وجود دارند که ممکن است خرابی برد را تحت تاثیر قرار دهند و روی هزینه تعمیر برد گوشی سامسونگ موثر باشند، این قطعات شامل موارد زیر هستند:

پردازنده (CPU)

پردازنده مغز متفکر گوشی است که تمام عملیات پردازشی و محاسباتی را انجام می‌دهد. خراب شدن این قطعه می‌تواند عملکرد کلی گوشی را تحت تاثیر قرار دهد. در صورت خرابی، ممکن است قابل تعمیر باشد، اما اغلب باید تعویض شود.

همچنین بخوانید: دلایل هنگ گوشی سامسونگ

هارد eMMC

این قطعه یا همان حافظه اصلی گوشی، وظیفه ذخیره‌سازی اطلاعات را بر عهده دارد. در صورت خرابی، قابل تعویض است و بر روی برد با نصب یک IC جدید جایگزین می‌شود.

ترانزیستور

وظیفه ترانزیستور در برد، کنترل ولتاژ ورودی به برد است و آن را تنظیم می‌کند.

دیود

این قطعه نیز برای نگه داشتن ولتاژ در یک مقدار ثابت و منظم، استفاده می‌شود.

 تعمیر برد گوشی های سامسونگ

سیم‌پیچ

سیم‌پیچ یک قطعه است که وظیفه حفاظت از ولتاژ برد گوشی سامسونگ را بر عهده دارد. در صورت خراب شدن این قطعه، ممکن است هنگام روشن شدن گوشی با مشکل مواجه شوید و برای رفع این مشکل نیاز به تعمیر آن داشته باشید.

خازن

خازن یک قطعه مهم است که وظیفه تامین ولتاژ برای سایر قطعات را بر عهده دارد. در صورتی که خازن خراب شود، قابلیت تعمیر آن وجود ندارد و باید به جای آن قطعه جدیدی را جایگزین کنید.

مقاومت‌

این قطعات در بخش‌های دیگری از گوشی نقش دارند و جریان برق را در آن‌ها پخش می‌کنند. به دلیل ارتباط این قطعات با جریان برق، در صورت نیاز به تعمیر آن‌ها، باید حتماً با رعایت نکات ایمنی در حداکثر حالت ممکن تعمیر شوند.

نتیجه گیری

در مقاله امروز آکاموند، ما مسائل مرتبط با تعمیر برد گوشی‌ سامسونگ را مورد بررسی قرار دادیم. دراین مقاله، به علائم خرابی برد گوشی‌های سامسونگ وعواملی که می‌توانند باعث نقص و خرابی در این قطعه شوند، را شناسایی کردیم. ازجمله نکات مهمی که دراین مطلب به آن اشاره داشتیم رعایت نکاتی که همراه با آن‌می‌توانید عمرمفید برد گوشی سامسونگ خود را به مدت چند سال افزایش دهید. اگر برد گوشی سامسونگ شما با مشکل روبرو شده است، ما شما را به مراجعه به صفحه تعمیرات گوشی دعوت می‌کنیم تا از کارشناسان آکاموند درباره این مسئله راهنمایی بخواهید.

سوالات متداول

از علائم خراب شدن برد گوشی می‌توانیم به مواردی مثل خاموش یا ریستارت شدن خود به خود گوشی، هنگ کردن بی‌دلیل ، روشن شدن ولی بالا نیامدن سیستم عامل و سایر دلایل گفته‌شده در متن مقاله اشاره کنیم.

2 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *