راهنمای تعمیر ویبره گوشی سامسونگ + دلایل خرابی

تعمیر ویبره گوشی سامسونگ

ویبره از ویژگی‌های مفید و کارآمد گوشی است که نبود آن به نوبه خود می‌تواند مشکل‌ساز باشد. در بعضی مواقع و موقعیت‌های خاص شما در محیطی قرار می‌گیرید که نمی‌توانید صدای زنگ گوشی را فعال کنید. در چنین مواقعی ویبره کمک می‌کند تا بدون شنیدن صدای زنگ، از دریافت تماس، پیامک و … اطلاع پیدا کنید.

برخی مواقع ممکن است ویبره گوشی به دلایل مختلف خراب شود و عملکرد مورد انتظار شما را ارائه نکند. در این مطلب می‌خواهیم درباره تعمیر ویبره گوشی سامسونگ و مسائل مرتبط با آن صحبت کنیم. اگر نیاز به تعمیر گوشی در این زمینه دارید، تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید!

تعمیرات تخصصی موبایل

ویبره گوشی سامسونگ چگونه کار می‌کند؟

حتماً می‌دانید که ویبره یا لرزش گوشی، در ابتدایی‌ترین مدل‌های گوشی موبایل هم وجود داشته است. این لرزش، به کمک موتور ویبره صورت می‌گیرد. موتور ویبره از یک موتور الکتریکی ساده تشکیل شده که به محور آن، یک وزنه متصل است. چگالی این وزنه، بسیار بالاست و چرخش آن به کمک موتور الکتریکی باعث ایجاد یک لرزش کلی در تمام گوشی می‌شود. طرز کار موتور ویبره در سایر وسایل مثل  اسباب‌بازی‌ها هم مانند موتور ویبره گوشی‌‌ها است.

علت کار نکردن ویبره گوشی سامسونگ

وقتی ویبره گوشی سامسونگ شما از کار می‌افتد و هنگام دریافت تماس، پیامک و دیگر اعلان‌ها، خبری از لرزش گوشی نیست، می‌توانید دلایل مختلفی را برای این مشکل در نظر داشته باشید. علت کار نکردن ویبره گوشی سامسونگ می‌تواند دلایل نرم‌افزاری یا سخت‌افزاری داشته باشد. در این بخش از مقاله به مهم‌ترین دلایل در هر قسمت می‌پردازیم:

مطلب پیشنهادی: قفل شدن گوشی سامسونگ

دلایل نرم‌افزاری خرابی ویبره گوشی

برای کار کردن ویبره گوشی، باید این قابلیت را در تنظیمات گوشی فعال کنید. گاهی ممکن است تنظیمات ویبره گوشی تغییر کند و تنظیمات موردنظر شما از بین رفته باشد. این مشکل ممکن است در اثر به‌روزرسانی سیستم‌عامل به وجود بیاید. از طرفی در تنظیمات پیام‌رسان‌ها هم گزینه‌هایی برای شخصی‌سازی لرزش گوشی در هنگام دریافت تماس یا پیام وجود دارد. ممکن است به‌روزرسانی این اپلیکیشن‌ها، تنظیمات قبلی را از بین ببرد. در هر دو حالت، شما باید با مراجعه به تنظیمات گوشی یا برنامه مورد نظر، تنظیمات ویبره را به حالتی که قبلاً اعمال کرده بودید، برگردانید.

برای تعمیر ویبره گوشی سامسونگ از لحاظ نرم‌افزاری کار بسیار آسانی را پیش روی خود دارید. برای انجام این کار کافی است با کشیدن صفحه به پایین در Home Page گوشی، منوی تنظیمات سریع گوشی را باز کنید. سپس تنظیمات ویبره را چک کنید. اگر گزینه Vibrate غیرفعال بود، دوباره آن را فعال کنید.

دلایل نرم‌افزاری خرابی ویبره گوشی

دلایل سخت‌افزاری خرابی ویبره گوشی

همانطور که گفته شد، لرزش گوشی با استفاده از موتور ویبره صورت می‌گیرد. بنابر این علت کار نکردن ویبره گوشی سامسونگ از لحاظ سخت‌افزاری هم به احتمال زیاد، خراب شدن همین قطعه خواهد بود. همچنین اگر با مشکل قطع و وصل شدن ویبره مواجه هستید، نقص در اتصال موتور ویبره به برد گوشی می‌تواند به عنوان علت قطع و وصل شدن ویبره گوشی سامسونگ شناخته شود.

برای رفع خرابی موتور ویبره، گوشی شما باید از لحاظ سخت‌افزاری مورد بررسی قرار گیرد و احتمالاً ماژول موتور ویبره تعویض شود. توصیه می‌کنیم این کار را به یک تعمیرکار ماهر و آموزش‌دیده بسپارید تا گوشی به صورت اصولی تعمیر شود. همواره می‌توانید از تعمیرکاران حرفه‌ای مجموعه آکاموند، برای تعویض یا تعمیر ویبره گوشی سامسونگخود  کمک بگیرید.

اما دلایل سخت‌افزاری خرابی ویبره گوشی سامسونگ شما می‌تواند شامل موارد زیر هم باشد:

 • آب‌خوردگی برد گوشی
 • قطع شدن اتصال موتور ویبره به برد گوشی
 • کثیف شدن موتور موتور ویبره

در تمامی این موارد می‌توانید با تعمیر گوشی سامسونگ و تعویض موتور ویبره  مشکل خود را حل کنید.

ساده‌ترین روش‌های تعمیر ویبره گوشی

قبل از این که گوشی خود را برای تعویض موتور ویبره و یا تعمیر آن به نزد تعمیرکار ببرید، موارد زیر را بررسی کنید. ممکن است مشکل ویبره شما به عوامل نرم‌افزاری مرتبط باشد و بتوانید به سادگی و بدون پرداخت هزینه تعمیر ویبره گوشی سامسونگ، آن را حل کنید.

تعمیر ویبره گوشی

1. کسب اطمینان از بی‌صدا نبودن گوشی

ممکن است گوشی به صورت ناخواسته و تصادفی در حالت بی‌صدا (Mute) قرار گرفته باشد. حتماً بررسی کنید که صدای زنگ گوشی فعال است یا نه. در حالت بی‌صدا، لرزش گوشی هم غیرفعال می‌شود. برای بررسی بی‌صدا نبودن گوشی، مراحل زیر را طی کنید:

 • نوار دسترسی سریع به تنظیمات را با کشیدن انگشت خود از بالا به پایین روی صفحه، باز کنید.
 • گزینه صدا، سه حالت Mute، Vibrate و Sound را دارد. بررسی کنید که این گزینه، روی حالت Mute قرار نگرفته باشد.

اگر ناخواسته گوشی را در حالت mute قرار داده‌اید یا قرار دادن گوشی در این حالت را فراموش کرده‌اید، حتماً این مورد را بررسی کنید.

همچنین بخوانید: هنگ کردن گوشی سامسونگ

2. مطمئن شدن از فعال بودن ویبره در تنظیمات گوشی

ممکن است به دلیل ناآشنا بودن با رابط کاربری گوشی خود یا به دلایل دیگر، تنظیمات گوشی خود را به صورت ناخواسته تغییر داده باشید و ویبره گوشی را غیرفعال کرده باشید. همچنین ممکن است به دلایلی نظیر به‌روزرسانی سیستم عامل اندروید، تنظیمات ویبره گوشی سامسونگ شما تغییر کرده باشند. برای بررسی این موضوع، مسیر زیر را در گوشی سامسونگ خود طی کنید:

 • به تنظیمات (Settings) بروید.
 • سپس به قسمت Sounds and Vibration بروید.
 • حال به دنبال گزینه‌ای به نام Vibration Intensity بگردید.

در این قسمت، گزینه‌هایی را برای تعیین میزان لرزش گوشی در هنگام دریافت تماس و اعلان‌ها مشاهده می‌کنید. اگر این میزان، در کم‌ترین حد ممکن قرار داشته باشد، شما لرزشی را هنگام دریافت تماس و اعلان، احساس نخواهید کرد. همچنین اگر قبلاً هنگام دریافت تماس،‌ لزرش گوشی فعال بوده، برای تعمیر ویبره گوشی سامسونگ، گزینه Vibrate while ringing را هم بررسی و در صورت لزوم آن را فعال کنید.

⚠️ این تنظیمات در همه گوشی‌ها وجود ندارند و شاید نتوانید در تنظیمات گوشی خود آن را پیدا کنید!

تعمیر ویبره گوشی سامسونگ -ریست کردن گوشی

3. ری استارت کردن گوشی برای تعمیر ویبره گوشی سامسونگ

در خیلی از مواقع، بسیاری از مشکلات گوشی سامسونگ را می‌توان با یک خاموش و روشن کردن ساده گوشی حل کرد. اگر تنظیمات ویبره گوشی شما به شکل درست تنظیم شده است، بهتر است ری استارت کردن گوشی را هم امتحان کنید. برای این کار کافیست تا دکمه پاور گوشی را برای چند ثانیه نگه دارید. پس از آن، گزینه‌هایی برای خاموش کردن گوشی یا ری استارت کردن آن نمایش داده می‌شوند. در این مرحله شما باید گزینه Restart/ Reboot یا گزینه‌های مشابه را انتخاب کنید.

4. بررسی تنظیمات اعلان پیام‌رسان‌ها

بعضی از پیام‌رسان‌ها مانند تلگرام، در بخش تنظیمات مربوط به اعلان‌ها، گزینه‌هایی برای فعال یا غیرفعال کردن ویبره دارند. شما می‌توانید در این قسمت‌ها، نحوه لرزش گوشی را هنگام دریافت پیام از اشخاص، کانال‌ها یا گروه‌های مختلف شخصی‌سازی کنید. چنین تنظیماتی در بیشتر برنامه‌های مشابه نیز یافت می‌شوند. به همین علت بهتر است سری به تنظیمات پیام‌رسان‌ها هم بزنید.

5. ریست کردن تمامی تنظیمات

یک روش دیگر برای تعمیر ویبره گوشی این است که تنظیمات گوشی را به حالت اولیه برگردانید. گزینه‌ای برای ریست کردن تنظیمات وجود دارد که همه تنظیمات گوشی از جمله تنظیمات صدا و ویبره را به حالت اولیه خود بازمی‌گرداند. اگر مشکل ویبره گوشی شما به دلیل تنظیمات نرم‌افزاری نادرست باشد، با انجام این کار، ویبره گوشی دوباره به حالت فعال بازخواهد گشت.

برای ریست کردن تنظیمات گوشی مراحل زیر را طی کنید:

 • وارد تنظیمات شوید.
 • به قسمت General Management بروید.
 • وارد قسمت Reset شوید.
 • گزینه Reset all settings را پیدا کنید.

با انجام مراحل بالا، تمامی تنظیمات گوشی شما به حالت اولیه بازمی‌گردند و اگر مشکل لرزش گوشی نرم‌افزاری باشد، این مشکل حل خواهد شد.

بیشتر بخوانید: حل مشکل داغ شدن گوشی سامسونگ

تعمیر ویبره گوشی سامسونگ - تست سلامت موتور ویبره

6. تست سلامت موتور ویبره

قبل از اقدام برای تعمیر ویبره گوشی سامسونگ، می‌توانید خودتان سلامت موتور ویبره را بررسی کنید. برای این کار، می‌توانید از اپلیکیشن Samsung Members استفاده کنید. این اپلیکیشن را می‌توانید از لینک زیر دریافت کنید:

لینک دانلود اپلیکیشن:  Samsung Members

بعد از دانلود و نصب این اپلیکیشن باید ابتدا به سراغ گزینه Get Help بروید. پس از آن، گزینه Interactive checks را لمس کنید. صفحه‌ای باز می‌شود که در آن گزینه‌ای به نام Vibrate را مشاهده می‌کنید. با لمس این گزینه، موتور ویبره شروع به کار می‌کند. اگر موتور ویبره کار نکرد، باید گوشی را به نزد یک تعمیرکار ماهر ببرید تا آن را باز کرده و موتور ویبره گوشی سامسونگ شما را تعمیر کند.

⚠️ برای استفاده از اپلیکیشن Samsung Members باید وارد اکانت سامسونگ خود شوید. اگر چنین اکانتی ندارید، باید یک اکانت جدید برای خود بسازید.

هزینه تعمیر ویبره گوشی سامسونگ

اگر بعد از این که همه مواردی را که در این مقاله آموزش دادیم، تست کردید و مطمئن شدید که ویبره گوشی مشکل سخت‌افزاری دارد، باید برای تعمیر آن به یک تعمیرکار متخصص مراجعه کنید. اما بحثی که در این میان وجود دارد، هزینه تعمیر ویبره گوشی سامسونگ است. برای تعمیر این قطعه چه هزینه‌ای باید بپردازید؟

برای پاسخ به این سوال باید اینطور گفت که هزینه تعمیر ویبره گوشی، مقدار مشخصی ندارد و بسته به موارد مختلف می‌تواند متغیر باشد. در ادامه مهم‌ترین عوامل تاثیرگذار روی قیمت تعمیر ویبره گوشی سامسونگ و دیگر گوشی‌ها را معرفی می‌کنیم:

 • نوع گوشی
 • قیمت گوشی
 • علت کار نکردن ویبره گوشی سامسونگ
 • موتور ویبره نیاز به تعمیر دارد یا تعویض
 • پیچیدگی روند تعمیر و میزان زمانبر بودن آن
 • میزان تخصص و دستمزد تعمیرکار

تمامی موارد بالا در کنار هم قرار می‌گیرند تا قیمت تعمیر ویبره گوشی سامسونگ را مشخص کنند. مجموعه آکاموند به عنوان مرجع تخصصی تعمیرات موبایل در کشور، تعمیر ویبره گوشی سامسونگ شما را با بهترین کیفیت و مناسب‌ترین قیمت در کوتاه‌ترین زمان ممکن انجام می‌دهد.

نتیجه‌گیری

یکی از روش‌های گوشی برای اطلاع‌رسانی درباره دریافت تماس، پیامک و دیگر اعلان‌های گوشی، استفاده از ویبره است. خراب شدن ویبره می‌تواند مشکل جدی برای کاربران گوشی‌های هوشمند باشد. اگر شما هم با این مشکل مواجه هستید، راهنمای تعمیر ویبره گوشی سامسونگ را که در این مقاله به آن پرداختیم به دقت بخوانید. اگر باز هم سوالی در این باره داشتید، در بخش نظرات مطرح کنید تا پاسخ سوال خود را در کوتاه‌ترین زمان ممکن از کارشناسان آکاموند دریافت کنید.

سوالات متداول

با انجام صحیح تنظیمات گوشی و اپلیکیشن‌ها، یا با باز کردن گوشی و تعویض موتور ویبره آن.

یکی از اصلی‌ترین دلایل این مشکل می‌تواند خرابی در اتصال موتور ویبره به برد گوشی باشد.

2 دیدگاه

 • سلام وقتتون بخیر. ویبره گوشی من بعضی وقتا کار میکنه بعضی وقتا خراب میشه. بعد دوباره خود به خود درست میشه. مشکلش چی میتونه باشه؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *