چطور هندزفری خراب را تعمیر کنیم؟

تعمیر هندزفری بلوتوثی

چگونه هندزفری خراب را درست کنیم؟ این سوالی است که شاید برای خیلی از ما پیش آید! هندزفری یکی از کاربردی‌ترین وسایل جانبی گوشی محسوب می‌شود. اگر نگاهی به کوچه و خیابان بیندازید، افراد زیادی را مشاهده می‌کنید که هندزفری‌به‌گوش در حال تردد هستند. استفاده از هندزفری باعث می‌شود تا بتوانیم در هر شرایطی، به تماس‌هایمان پاسخ دهیم یا به موسیقی گوش کنیم، بدون این که نیاز باشد گوشی خود را در دست بگیریم.

اما استفاده زیاد از هندزفری باعث می‌شود تا این وسیله پس از مدتی کار کردن، خراب شود. مخصوصاً هندزفری‌های سیمی ممکن است با مشکل قطع شدن سیم مواجه شوند و مجبور شویم آن‌ها را تعمیر کنیم. در این مطلب، می‌خواهیم بدانیم که چطور هندزفری خراب را درست کنیم. اگر گوشی یا لوازم جانبی موبایلتان خراب شده است، می‌توانید با مراجعه حضوری به آکاموند و یا ثبت سفارش در این سایت تعمیر گوشی  خود را با بالاترین کیفیت انجام دهید.

خدمات تعمیرات موبایل

چرا هندزفری خراب می‌شود؟

از آنجایی که هندزفری جزو وسایلی است که مکرراً از آن استفاده می‌کنیم، ممکن است با مشکلاتی نظیر قطع شدن سیم یا کم شدن و قطعی صدا مواجه شود. مهم‌ترین دلایلی که به خراب شدن هندزفری منجر می‌شود را در این قسمت ذکر می‌کنیم.

سیم هندزفری شما مدام تا می‌شود

بهتر است سیم هندزفری خود را همواره صاف نگه دارید و از تا شدن آن جلوگیری کنید. همچنین سیم هندزفری را در کنار اجسام تیز قرار ندهید. اگر هندزفری شما همواره به گوشی متصل باشد، احتمال تا شدن سیم هندزفری در مواقع رفت‌وآمد و نشست‌وبرخاست، بیشتر می‌شود. گاهی ممکن است سیم هندزفری با شدت زیادی خراب شود و نتوان آن را لحیم کرد. در این صورت بهتر است تعمیر هندزفری بدون لحیم را در نظر بگیرید و سیم هندزفری را کاملاً عوض کنید.

همچنین بخوانید: دلایل شارژ نشدن گوشی آیفون

سیم هندزفری را می‌کشید

هنگامی که سیم هندزفری شما در جیب یا هرجای دیگری گیر می‌کند، باید آن را با ملایمت و به آرامی، آزاد کنید. کشیدن سیم هندزفری موجب ایجاد قطعی داخلی در سیم هندزفری می‌شود. جدا کردن هندزفری از گوشی نیز باید با ملایمت انجام شود. کشیدن هندزفری از جای خود، موجب خراب شدن جک هندزفری یا قطع شدن سیم هندزفری خواهد شد.

چرا هندزفری خراب میشه؟ - سیم هندزفری شما مدام تا می‌شود

هندزفری را در مکان‌های مرطوب قرار می‌دهید

سعی کنید هندزفری شما در معرض رطوبت یا تماس با عرق بدن نباشد. هر وسیله الکترانیکی، باید از رطوبت به دور بماند. انتقال رطوبت به دران گوشی‌های هندزفری، باعث خراب شدن آن و عدم انتقال صحیح صدا می‌شود.

صدا را تا بیشترین حد ممکن زیاد می‌کنید

افزایش صدا تا آخرین حد آن، ممکن است لذت زیادی را هنگام شنیدن موسیقی به ما بدهد، اما انجام این کار به صورت مداوم، باعث می‌شود که در نهایت به فکر این باشیم که چطور هندزفری خراب را درست کنیم! لرزش دیافگرام اسپیکر، به گوش شما آسیب وارد می‌کند و در طولانی مدت، باعث خراب شدن گوشی‌های هندزفری نیز می‌شود.

چرا هندزفری خراب میشه - هندزفری را در مکان‌های مرطوب قرار می‌دهید

هنگام خواب، هندزفری را از گوش خود خارج نمی‌کنید

بسیاری از ما عادت داریم تا قبل از خواب، به موسیقی یا پادکست گوش کنیم. اما مشکل این است که هنگام استفاده از هندزفری، خوابمان می‌برد. خارج نکردن هندزفری از گوش و به خواب رفتن با آن، هم باعث می‌شود هندزفری شما بیهوده کار کند و هم باعث می‌شود تا در صورت جابجایی، هندزفری کشیده شود و سیم آن تحت فشار قرار بگیرد. تحت فشار قرار گرفتن سیم هندزفری موقع خواب، می‌تواند هندزفری را در همان شب خراب کند و صبح فردا با یک هندزفری خراب مواجه خواهید شد.

این مطلب را مطالعه کنید: مشکلات صفحه نمایش گوشی 

هندزفری بی‌سیم شما دائماً به گوشی متصل است

دران هندزفری‌های بلوتوثی، باتری وجود دارد. با این دستگاه‌ها باید مانند هر دستگاه دیگری که مجهز به باتری است، برخورد کنید. برای مثال نباید اجازه دهید تا باتری هندزفری شما به صفر برسد. همچنین نباید اجازه دهید تا هندزفری برای مدت طولانی به شارژر متصل بماند. استفاده مکرر از هندزفری بی‌سیم و متصل ماندن آن به گوشی، در طولانی مدت، عمر هندزفری را کوتاه خواهد کرد.

هنگام خواب، هندزفری را از گوش خود خارج نمی‌کنید

چطور از خراب شدن هندزفری جلوگیری کنیم؟

اما راه‌هایی وجود دارد که می‌توانیم با استفاده از آن‌ها عمر هندزفری خود را افزایش دهیم.

از تا کردن سیم هندزفری جلوگیری کنید

تا کردن سیم هندزفری می‌تواند باعث به وجود آمدن قطعی در سیم آن شود. در این صورت باید سیم هندزفری را تعمیر کنید. تعمیرکار می‌تواند این کار را با لحیم کردن محل آسیب‌دیده انجام دهد. اگر تمایل دارید که تعمیر هندزفری بدون لحیم کردن انجام شود، می‌توانید سیم هندزفری خود را با یک سیم نو، تعویض کنید.

از تا کردن سیم هندزفری جلوگیری کنید

با هندزفری خود نخوابید

خوابیدن با هندزفری باعث می‌شود تا گوشی‌ها و سیم هندزفری هنگام غلتیدن، تحت فشار قرار بگیرند. تحت فشار قرار گرفتن سیم هندزفری باعث قطعی و خراب شدن آن می‌شود. یک شب خوابیدن با هندزفری، باعث می‌شود تا صبح فردای آن، به فکر این که چطور هندزفری خراب را درست کنیم، باشیم.

از محافظ کابل هندزفری استفاده کنید

محافظ‌هایی وجود دارند که از تا خوردن سیم هندزفری جلوگیری می‌کنند. همچنین این محافظ‌‌ها، مانع خم شدن سوکت‌های هندزفری می‌شود.

از کیف محافظ هندزفری استفاده کنید

استفاده از کیف برای جابجایی هندزفری، بهتر از گذاشتن هندزفری در جیب است. هنگامی که هندزفری را در جیب می‌گذارید، تحت فشار قرار گرفته و تا می‌شود. بنابراین بهتر است یک کیف محافظ مناسب و استاندارد را برای هندزفری خود تهیه کنید.

از کیف محافظ هندزفری استفاده کنید- تعمیر هندزفری

هندزفری را به طور ناگهانی از گوشی جدا نکنید

همیشه هندزفری را با ملایمت از گوشی جدا کنید. همچنین هنگام جدا کردن هندزفری از گوشی، آن را به صورت ناگهانی نکشید، بلکه سوکت هندزفری را بین انگشتان خود گرفته و آن را به آرامی از گوشی جدا کنید.

همچنین بخوانید: دلایل شارژ نشدن گوشی

صدا را تا آخرین حد ممکن زیاد نکنید

زیاد کردن صدا تا آخرین حد ممکن، فشار زیادی را به اسپیکر هندزفری وارد می‌کند و برای گوش‌هایتان نیز مضر است.

هندزفری را بیهوده به گوشی متصل نکنید

اگر قصد استفاده از هندزفری را ندارید، آن را بیهوده به گوشی متصل نکنید. متصل کردن بیهوده هندزفری به گوشی، باعث می‌شود تا یک فشار اضافی به مدارهای دران هندزفری وارد شود و در طولانی مدت باعث خراب شدن آن مي‌شود.

هندزفری را بیهوده به گوشی متصل نکنید

هندزفری را از تماس آب و رطوبت در امان نگه دارید

هندزفری، یک وسیله الکترانیکی است و مانند هر وسیله الکترانیکی دیگری، نباید آن را در معرض تماس با آب و رطوبت قرار داد. برای استفاده از هندزفری‌های ضد‌آب نیز حتماً‌ به توصیه‌های کمپانی سازنده توجه کنید تا به هندزفری شما آسیب نرسد.

استفاده از کابل شارژ اصلی برای شارژ هندزفری بلوتوثی

اگر از هندزفری بلوتوثی استفاده می‌کنید، حتماً از کابل شارژ اصلی آن استفاده کنید. استفاده از کابل‌های شارژ تقلبی و غیراصلی، یا استفاده از کابل‌های فست شارژ، می‌تواند به هندزفری بلوتوثی شما آسیب وارد کند.

اگر این نکات را رعایت نکنیم، به زودی باید به دنبال راهکاری برای این که چطور هندزفری خراب را درست کنیم، باشیم.

این مطلب به شما کمک می کند: از کار افتادن تاچ گوشی

نشانه‌های خرابی هندزفری

نشانه‌هایی وجود دارد که دیدن آن‌ها احتمالاً یعنی این که هندزفری شما خراب شده است. این نشانه‌ها عبارت‌اند از:

نشانه های خرابی هندزفری

 • عدم پخش صدا در هیچ یک از گوشی‌های هندزفری یا یکی از آن‌ها
 • قطع و وصل شدن صدا در هنگام پخش موسیقی
 • پایین آمدن کیفیت صدا هنگام پخش موسیقی یا مکالمه
 • عدم شناسایی هندزفری پس از اتصال آن به گوشی
 • عدم کارکرد صحیح میکرافون هندزفری هنگام مکالمه (نرسیدن صدای شما به مخاطب یا نویزی بودن صدای شما)
 • پخش شدن صدای موسیقی بدون این که صدای خواننده پخش شود
 • شنیدن صدای خش خش هنگام مکالمه یا پخش موسیقی

اما چگونه متوجه شویم که هندزفری ما واقعاً خراب شده است؟ ممکن است هندزفری خراب نشده باشد و مشکل از جای دیگری باشد. در ادامه، ترفندهایی را برای هندزفری‌های سیمی و باسیم مطرح می‌کنیم که با استفاده از آن‌ها متوجه شوید که هندزفری شما واقعاً خراب شده یا دچار مشکلی شده است که می‌توانید آن را به راحتی حل کنید.

همچنین بخوانید : مشکلات هدفون و هندزفری

بررسی خرابی هندزفری باسیم

اگر یک هندفزی باسیم داشته باشیم و یکی از نشانه‌های خرابی هندزفری را مشاهده کردیم، ابتدا باید بررسی کنیم که هندزفری کاملاً به صورت صحیح در جک گوشی قرار گرفته است یا نه و بعد به فکر اینکه چطور هندزفری خراب را درست کنیم، باشیم.

همچنین باید سیم هندزفری را بررسی کنیم تا ببینیم آثاری از قطعی یا پارگی در سیم مشاهده می‌شود یا نه. اگر دیدیم که هندزفری از نظر ظاهری مشکلی ندارد، اما باز هم نمی‌تواند صدا را به درستی منتقل کند، باید آن را به یک دستگاه دیگر، مثلاً یک لپتاپ یا گوشی دیگر متصل کنیم تا ببینیم هندزفری درست کار می‌کند یا نه. اگر باز هم دیدیم که هندزفری درست کار نمی‌کند، احتمالاً هندزفری خراب شده است. اما اگر هندزفری با اتصال به یک دستگاه دیگر، عملکرد صحیحی را از خود نشان داد، احتمالاً جک گوشی خراب شده است. اگر جک گوشی خراب شده باشد باید چکار کنیم؟

تعمیر جک هندزفری گوشی

جک هندزفری، ممکن است در طول زمان و به علت استفاده مکرر، دچار استهلاک شده و خراب شود. اگر به سالم بودن هندزفری خود اطمینان ندارید، جک گوشی را با یک هندزفری سالم امتحان کنید. اگر دیدید که صدا به درستی منتقل نمی‌شود، احتمالاً جک هندزفری گوشی شما خراب است. اما قبل از این که برای تعمیر آن اقدام کنید، بهتر است جک هندزفری گوشی را تمیز کنید

تعمیر جک هندزفری گوشی

تمیز کردن جک هندزفری گوشی

جک هندزفری گوشی به مرار زمان کثیف می‌شود و گردوغبار و سایر ذرات، سوراخ جک هندزفری را پر می‌کنند. کثیف شدن جک هندزفری ممکن است منجر شود تا انتقال صدا به درستی انجام نشود. برای تمیز کردن جک هندزفری، با استفاده از دستگاه کمپرس هوا، آلودگی‌های موجود در آن را خارج کنید. قبل از این که به فکر این که چطور هندزفری خراب را درست کنیم باشیم، باید حتماً خارج کردن آلودگی‌ها را از جک هندزفری در نظر بگیریم.

همچنین می‌توانید یک اسفنج را با مقدار بسیار کمی الکل مرطوب کرده و آن را دران سوراخ جک هندزفری کنید. با چرخاندن اسفنج، آلودگی‌ها به آن می‌چسبند و می‌توانید آن‌ها را به راحتی از دران سوراخ جک خارج کنید. همچنین بهتر است علاوه بر جک گوشی، سوکت هندزفری را نیز با یک دستمال مرطوب تمیز کنید.

پس از خارج کردن آلودگی از جک هندزفری، دوباره عملکرد هندزفری را بررسی کنید تا ببینید درست کار می‌کند یا نه. اگر تمیز کردن جک هندزفری، مشکل شما را رفع نکرد، باید به فکر تعمیر آن باشید. اگر هنوز گوشی شما گارانتی دارد، بهتر است از گارانتی گوشی استفاده کرده و تعمیر آن را به شرکتی که گوشی را گارانتی کرده است، بسپارید. اما اگر گارانتی گوشی شما تمام شده، باید تعمیر گوشی را به دست یک متخصص بسپارید تا آن را به صورت اصولی تعمیر کند. متخصصان مجموعه آکاموند آمادگی این را دارند تا جک هندزفری انواع گوشی را به صورت اصولی و با هزینه‌ای مقران‌به‌صرفه تعمیر کنند.

اما اگر جک هندزفری شما درست باشد و به سالم بودن هندزفری نیز اطمینان دارید، بهتر است تنظیمات صوتی گوشی خود را بررسی کنید.

بررسی تنظیمات صوتی گوشی یا وجود مشکلات نرم‌افزاری

بررسی تنظیمات صوتی گوشی یا وجود مشکلات نرم‌افزاری

ممکن است مشکلات نرم‌افزاری، باعث به وجود آمدن مشکل در انتقال صدا به هندزفری شود. برای رفع این مشکل، اولین کاری که می‌توانید انجام دهید، ریست کردن گوشی است. ریست کردن گوشی، می‌تواند بسیاری از مشکلات نرم‌افزاری را برطرف کند.

بعضی از موزیک پلیرها مجهز به اکولایزر هستند. عدم تنظیم بودن اکولایزر، ممکن است باعث شود تا صدایی که از طریق هندزفری به گوش شما منتقل می‌شود، کیفیت چندانی نداشته باشد. بنابراین قبل از این که دنبال پاسخ سوال «چطوری هندزفری خراب گوشی را درست کنیم» باشیم، باید تنظیمات صوتی موزیک پلیر خود را نیز بررسی کنیم.

همچنین بخوانید: علت خاموش شدن گوشی شیائومی

بررسی خرابی هندزفری بی‌سیم

اما در صورت استفاده از هندزفری بی‌سیم نیز، ابتدا باید از خرابی آن مطمئن شویم و بعد به تعمیرکار مراجعه کنیم. برای بررسی خرابی هندزفری بی‌سیم، ابتدا به تنظیمات بلوتوث مراجعه کنید تا از اتصال صحیح هندزفری به گوشی، اطمینان حاصل کنید. پس از آن، از این که باتری هندزفری بلوتوثی شارژ دارد، اطمینان حاصل کنید.

اگر هندزفری به گوشی متصل است ولی صدایی را از آن دریافت نمی‌کنید، یک بار اتصال بلوتوث را قطع و مجدداً آن را وصل کنید. اگر مشکل شما با این کار حل نشد، دستگاه را ریست کنید. اگر باز هم مشکل قطعی هندزفری برطرف نشد، هندزفری را به دستگاه دیگری متصل کنید. در نهایت اگر دیدیم که همچنان با مشکل قطعی صدا در هندزفری بی‌سیم مواجه هستیم، باید چاره‌ای برای رفع خرابی آن بیندیشیم.

بررسی خرابی هندزفری بی‌سیم

دلایل خرابی هندزفری بی‌سیم

هندزفری‌های بلوتوثی‌، به دلایل مختلفی خراب می‌شوند. رایج‌ترین دلیل خرابی هندزفری بی‌سیم، به خرابی باتری باز‌می‌گردد. همچنین در هندزفری‌های بلوتوثی گردنی، ممکن است سیم هندزفری دچار قطعی شود. تعمیر هندزفری بلوتوث گردنی، با تعویض سیم هندزفری انجام می‌شود. می‌توانید تعمیر این نوع از هندزفری‌های خود را به متخصصان آکاموند بسپارید.

آیا تعمیر هندزفری، مقرون به صرفه است؟

با افزایش قیمت هندزفری و هدفون در بازار، تعمیر هندزفری در بسیاری از مواقع، مقرون به صرفه است. البته این کار را در صورتی انجام دهید که از هندزفری‌های باکیفیت و اصلی استفاده می‌کنید. تعمیر هندزفری‌های تقلبی و بی‌کیفیت، به هیچ‌وجه به صرفه نیست و بهتر است با صرف هزینه بیشتر، یک هندزفری اصل و باکیفیت را بخرید.

سخن پایانی

در این مطلب، فهمیدیم که چطور هندزفری خراب را درست کنیم. اگر هندزفری شما کار نمی‌کند، ابتدا با راش‌هایی که در این مطلب گفتیم، از خراب بودن آن اطمینان حاصل کنید. در ضمن همواره می‌توانید برای تعمیر هندزفری خراب خود از کارشناسان آکاموند کمک بگیرید. متخصصان آکاموند همواره می‌توانند برای تعمیر هندزفری بلوتوث گردنی یا سیمی، به شما کمک کنند.

سوالات متداول

با رعایت نکات زیر، می‌توان از خراب شدن هندزفری جلوگیری کرد:

 • با هندزفری نخوابید
 • سیم هندزفری را تا نکنید
 • از محافظ کابل استفاده کنید
 • هندزفری را بیهوده به گوشی متصل نکنید
 • از یک کیف برای حفاظت از هندزفری استفاده کنید
 • هندزفری بی‌سیم را با کابل اصلی خود، شارژ کنید

2 دیدگاه

 • سلام ممنون از مطلب خوبتون
  به نظر من هندزفری سیم دار خیلی عملکرد بهتری از ایرپاد و هندزفری بی سیم داره دیرتر هم خراب میشه

 • معمولا تمیز کردن ایرپاد تا حد زیادی مشکل صدا رو حل میکنه اگه صدا نمیرسه امتحانش کنین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *