رفع مشکل قطع شدن بلوتوث در گوشی سامسونگ با 15 ترفند کاربردی

رفع مشکل قطع شدن بلوتوث در گوشی سامسونگ

قطع شدن بلوتوث در گوشی سامسونگ یک مشکل بسیار آزاردهنده‌ است. بلوتوث،‌ فناوری پرکاربردی است که می‌توان از آن برای اتصال بی‌سیم دستگاه‌های مختلف به گوشی استفاده کرد. اما گاهی مشاهده می‌کنیم که در گوشی‌های سامسونگ، بلوتوث قطع می‌شود یا قادر به پیدا کردن دستگاه‌هایی مانند هندزفری و اسپیکر نیست. در این مطلب می‌خواهیم علت وصل نشدن بلوتوث گوشی سامسونگ را بررسی کرده و ترفندهای برطرف کردن این مشکل را به شما آموزش دهیم.

اما اگر هیچ کدام از ترفند‌های زیر جواب نداد، بد نیست گوشی خود را نزد مرکز تعمیرات گوشی سامسونگ ببرید تا گوشی شما را بررسی و راهکار مناسب به شما ارائه دهند.

تعمیرات تخصصی موبایل

دلایل قطع شدن بلوتوث گوشی سامسونگ

قطع شدن بلوتوث می‌تواند دلایل زیای داشته باشد که به مهم‌ترین آن‌ها اشاره می‌کنیم.

مشکلات نرم افزاری

وجود باگ در سیستم‌عامل گوشی یا فرم ویر (Firmware) دستگاه بلوتوثی، ممکن است باعث قطع شدن بلوتوث شود. همچنین ممکن است بعضی از اپلیکیشن‌های نصب شده روی گوشی در عملکرد بلوتوث اختلال ایجاد کنند. همواره نرم‌افزارها را به‌روز نگه دارید و آن‌ها را از منابع رسمی و معتبر دانلود کنید

دلایل قطع شدن بلوتوث گوشی سامسونگ

کم بودن شارژ باتری دستگاه بلوتوثی یا گوشی

داشتن شارژ کافی هم برای گوشی و هم برای دستگاه بلوتوثی به منظور برقراری ارتباطات بی‌سیم، ضروریست. اگر مشاهده کردید که اتصال گوشی به دستگاه بلوتوثی قطع و وصل می‌شود، احتمالاً شارژ باتری دستگاه بلوتوثی کم است. همچنین اگر گوشی شما به علت کم بودن باتری در حالت ذخیره (Power Saving Mode) نیرو قرار بگیرد، ممکن است اختلالاتی را در عملکرد بلوتوث گوشی مشاهده کنید.

حالت ذخیره نیرو، عملکرد گوشی را برای دیرتر خالی شدن باتری کاهش می‌دهد و این کاهش عملکرد ممکن است روی بلوتوث هم تأثیر بگذارد.

ناسازگاری پروفایل بلوتوث دستگاه‌ها با یکدیگر

دستگاه‌های بلوتوثی از پروفایل مخصوصی برای اتصال به یکدیگر استفاده می‌کنند. برای مثال، یک موس بلوتوثی و یک لپتاپ از پروفایل مشابهی برای برقراری ارتباط استفاده می‌کنند. اما شما نمی‌توانید موس خود را به یک اسپیکر یا دوربین بلوتوثی متصل کنید. البته پروفایل ارتباطی گوشی سامسونگ و تمامی هندزفری‌ها و اسپیکرهای بلوتوثی با یکدیگر سازگار است و اگر با مشکل قطع شدن بلوتوث در گوشی سامسونگ مواجه شده‌اید باید به دنبال دلایل دیگری باشید.

دلایل قطع شدن بلوتوث گوشی سامسونگ - ناسازگاری پروفایل بلوتوث دستگاه‌ها با یکدیگر

دور بودن دستگاه بلوتوثی و گوشی از یکدیگر

ارتباط دو دستگاه بلوتوثی نیز مانند هر اتصال بی‌سیم دیگری، باید در یک محدوده خاص برقرار شود. معمولاً کمپانی سازنده هندزفری، اسپیکر و هر دستگاه بلوتوثی دیگری رنجی که می‌توان از دستگاه به صورت بی‌سیم استفاده کرد را ذکر کرده‌اند و شما باید در همان محدوده از دستگاه بلوتوثی استفاده کنید.

برای مطالعه بیشتر: هنگ کردن گوشی سامسونگ

وصل بودن گوشی به یک دستگاه دیگر

بسیاری از دستگاه‌های بلوتوثی تنها به یک بار Pair شدن نیاز دارند و پس از آن کافیست بلوتوث گوشی را روشن کنید تا دستگاه بلوتوثی به صورت خودکار به گوشی متصل شود. در این صورت گوشی شما قادر نخواهد بود تا به یک دستگاه جدید متصل شود.

۱۵ راه برای رفع مشکل قطع شدن بلوتوث در گوشی های سامسونگ

قبل از این که گوشی خود را برای تعمیر به نزد تعمیرکار ببرید، ترفندهای زیر را اجرا کنید. انجام دادن این ترفند‌ها در بیشتر مواقع باعث رفع مشکل قطع شدن بلوتوث خواهد شد. در صورت نیاز برای حل این مشکل می‌توانید گوشی خود را به یک مرکز تعمیرات گوشی بسپارید.

راهکار رفع مشکل بلوتوث گوشی سامسونگ- مطمئن شوید بلوتوث روشن است

۱. از روشن بودن بلوتوث اطمینان حاصل کنید

اگر مدت زمانی از اتصال اسپیکر یا هندزفری بلوتوثی به گوشی بگذرد ولی از آن‌ها استفاده‌ای نکنید، ارتباط بین دستگاه بلوتوثی و گوشی برای حفظ شارژ باتری قطع می‌شود. همچنین اگر بلوتوث گوشی خود را روشن کنید و هیچ دستگاهی را به آن متصل نکنید، پس از مدتی بلوتوث گوشی خود‌به‌خود خاموش می‌شود.

دستگاه‌های بلوتوثی نظیر اسپیکر و هندزفری در صورت استفاده نشدن، علاوه بر قطع کردن اتصال بلوتوث، خاموش هم می‌شوند. بنابراین بهتر است برای رفع مشکل قطع شدن بلوتوث در گوشی سامسونگ ابتدا از روشن بود دستگاه بلوتوثی و روشن بودن بلوتوث گوشی اطمینان حاصل کنید.

این مقاله برای شما مفید است: خاموش شدن ناگهانی گوشی سامسونگ

۲. از Pair بودن دستگاه بلوتوثی با گوشی خود اطمینان حاصل کنید

ممکن است به دلایلی، دستگاه بلوتوثی را Unpair کرده باشید و این مسئله را فراموش کرده باشید. بنابراین با مراجعه به تنظیمات بلوتوث گوشی سامسونگ از مسیر زیر، از Pair بودن دستگاه بلوتوثی با گوشی خود اطمینان حاصل کنید:

 • وارد تنظیمات شوید.
 • کلمه Bluetooth را جستجو و وارد تنظیمات بلوتوث شوید.

در این قسمت لیست دستگاه‌های متصل به بلوتوث گوشی را خواهید دید. اگر دستگاه موردنظر خود را در این لیست مشاهده نکردید، دکمه Scan را لمس کرده و فرآیند Pair کردن دستگاه با گوشی را انجام دهید.

رفع قطع شدن بلوتوث گوشی سامسونگ - دستگاه بلوتوثی شارژ کافی دارد

۳. از اینکه دستگاه بلوتوثی شارژ کافی دارد، اطمینان حاصل کنید

کم بودن شارژ باتری دستگاه بلوتوثی یا خالی شدن آن منجر به قطع اتصال بلوتوثی می‌شود. هندزفری‌ها و اسپیکرهای بلوتوثی معمولاً هشداری را برای کاهش باتری و نیاز به شارژ شدن مجدد آن ارسال می‌کنند. همچنین معمولاً می‌توانید درصد شارژ دستگاه بلوتوثی خود را در گوشی مشاهده کنید. چراغ‌های چشمک‌زن موجود در هندزفری یا اسپیکر نیز می‌تواند به شما در بررسی میزان شارژ دستگاه بلوتوثی کمک کند.

۴. در تنظیمات بلوتوث گوشی سامسونگ بلوتوث را روشن و خاموش کنید

اگر از روشن بودن دستگاه بلوتوثی و وجود شارژ کافی در باتری گوشی و دستگاه بلوتوثی اطمینان دارید اما گوشی شما قادر به پیدا کردن دستگاه نیست، بهتر است یک بار بلوتوث را روشن و خاموش کنید تا اتصال بلوتوث ریست شود. ریست کردن بلوتوث سامسونگ در بسیاری از مواقع مشکل را حل می‌کند.

۵. از این که دستگاه بلوتوثی در برد بلوتوث گوشی شما قرار دارد، اطمینان حاصل کنید

ممکن است قطع شدن بلوتوث در گوشی سامسونگ به علت فاصله زیاد بین دستگاه بلوتوثی و گوشی شما باشد. اتصال بلوتوث تنها در یک محدوده خاص برقرار می‌شود. سعی کنید فاصله دستگاه بلوتوثی و گوشی شما از یکدیگر بیشتر از ۱۰ متر نباشد.

۶. از این گوشی که در حالت ذخیره نیرو قرار ندارد اطمینان حاصل کنید

حالت ذخیره نیرو ویژگی مثبتی است که منجر به دیرتر تمام شدن باتری می‌شود. ولی توصیه می‌کنیم همواره برای استفاده از دستگاه‌های بلوتوثی، گوشی شما شارژ کافی داشته باشد تا مجبور به فعال کردن حالت ذخیره نیرو نشوید.

رفع مشکل بلوتوث گوشی سامسونگ - گوشی خود را در حالت هواپیما قرار دهید

۷. گوشی خود را در حالت هواپیما قرار دهید

ریست کردن بلوتوث سامسونگ، با قرار دادن گوشی در حالت هواپیما نیز امکان‌پذیر است. با قرار دادن گوشی در حالت هواپیما، تمامی اتصالات بی‌سیم از جمله وای‌فای و بلوتوث غیرفعال می‌شوند. با غیرفعال کردن حالت هواپیما نیز، این اتصالات مجدداً برقرار می‌شوند. قرار دادن گوشی در حالت هواپیما بسیاری از مشکلات ارتباطی آن را رفع می‌کند.

۸. تمامی دستگاه‌های Pair شده را حذف کنید

اگر قبلاً به دستگاه بلوتوثی دیگری وصل شده باشید، ممکن است نتوانید به یک دستگاه جدید وصل شوید. در چنین شرایطی بهتر است لیست دستگاه‌های Pair شده را بررسی کنید و تمامی دستگاه‌هایی که قبلاً از طریق بلوتوث به گوشی شما متصل شده‌اند را حذف کنید. این کار را می‌توانید با مراجعه به تنظیمات بلوتوث گوشی سامسونگ انجام دهید.

همچنین بخوانید: علت قطع شدن اینترنت گوشی سامسونگ

۹. دستگاه بلوتوثی را Unpair و سپس دوباره Pair کنید

قطع کردن ارتباط دستگاه بلوتوثی با گوشی و وصل کردن مجدد آن نیز می‌تواند مشکل قطع شدن بلوتوث در گوشی سامسونگ را حل کند. برای مثال ممکن است ببینید که گوشی شما با هندزفری بلوتوثی Pair شده و باتری هر دو دستگاه نیز کافیست. اما هیچ صدایی را از هندزفری دریافت نمی‌کنید.

در چنین مواقعی قطع ارتباط دستگاه و گوشی (که به آن  Unpairکردن می‌گویند) و متصل کردن مجدد آن‌ها به یکدیگر (Pair کردن دو دستگاه بلوتوثی با یکدیگر) می‌تواند مشکل شما را حل کند.

۱۰. از راه‌حل ریست کردن بلوتوث سامسونگ استفاده کنید

ریست کردن گوشی می‌تواند بسیاری از مشکلات گوشی را حل کند. بسیاری از مشکلات مانند مشکلات نرم‌افزاری، هنگ کردن گوشی، عدم اتصال به اینترنت و همچنین مشکل قطع شدن بلوتوث را می‌توان با ریست کردن گوشی حل کرد. همچنین ریست کردن دستگاه بلوتوثی (در صورت امکان) هم می‌تواند مشکل قطع شدن بلوتوث را حل کند. ابتدا دستگاه بلوتوثی و در صورت حل نشدن مشکل، گوشی خود را ریست کنید.

راهکار رفع قطع شدن بلوتوث گوشی سامسونگ- به‌روز بودن سیستم عامل گوشی

۱۱. به‌روز بودن سیستم عامل گوشی و نرم‌افزار دستگاه بلوتوثی را بررسی کنید

ممکن است علت وصل نشدن بلوتوث گوشی سامسونگ وجود باگ در سیستم‌عامل آن باشد. همیشه سیستم‌عامل گوشی و Firmware دستگاه بلوتوثی را به‌روز نگه دارید. به‌روزرسانی نرم‌افزاری، باگ‌های موجود را برطرف کرده و امنیت دستگاه‌های بلوتوثی شما را تأمین می‌کند.

۱۲. کش بلوتوث را پاک کنید

ترفند دیگری که می‌تواند مشکل قطع شدن بلوتوث را حل کند پاک کردن حافظه موقت (حافظه Cache) بلوتوث گوشی است. برای پاک کردن کش بلوتوث در گوشی‌های سامسونگ مسیر زیر را طی کنید:

 • وارد تنظیمات شوید.
 • گزینه Apps را پیدا کرده و آن را لمس کنید.
 • آیکون Sort را لمس کنید.
 • گزینه Show System Apps را لمس کنید.
 • گزینه Ok را لمس کنید.
 • بلوتوث را از لیست نمایش داده شده پیدا کنید و وارد آن شوید.
 • گزینه Storage را لمس کنید.
 • گزینه Clear Data را لمس کنید.
 • گزینه Ok را لمس کنید.

مشکل قطع شدن بلوتوث در گوشی سامسونگ را می‌توانید با پاک کردن کش و برقراری مجدد ارتباط با دستگاه بلوتوثی حل کنید.

رفع قطع شدن بلوتوث گوشی سامسونگ - کش بلوتوث را پاک کنید

۱۳. با دستگاه دیگری، اتصالات بلوتوث خود را تست کنید

ممکن است علت وصل نشدن بلوتوث گوشی سامسونگ، خرابی دستگاه بلوتوثی باشد. برای تست این مورد، گوشی را به دستگاه سالمی که می‌دانید شارژ کافی هم دارد متصل کنید. اگر دستگاه بلوتوثی شما (هندزفری، اسپیکر و…) خراب شده باشد می‌توانید برای تعمیر آن از کارشناسان آکاموند کمک بگیرید.

۱۴. اپلیکیشن‌های مشکوک را از روی گوشی پاک کنید

بعضی از اپلیکیشن‌ها با داشتن دسترسی غیرمجاز به بلوتوث در عملکرد آن اختلال ایجاد می‌کنند. توصیه می‌کنیم همیشه اپلیکیشن‌های خود را از منابع رسمی و مطمئن مانند گوگل‌پلی دانلود کنید. اگر اپلیکیشنی را از منابع متفرقه دانلود کرده‌اید آن را از روی گوشی پاک کنید.

بیشتر بخوانید: قفل شدن گوشی سامسونگ

۱۵. گوشی خود را فکتوری ریست کنید

این ترفند را به عنوان آخرین ترفند در نظر بگیرید. اگر هیچ کدام از راه‌کارهای گفته شده مشکل قطع شدن بلوتوث را حل نکرد شاید بازگرداندن گوشی به تنظیمات کارخانه، مشکل را حل کند. البته باید توجه داشته باشید که این کار، تمامی اطلاعات موجود بر روی گوشی را حذف خواهد کرد.

بنابراین حتماً قبل از ریست فکتوری، از اطلاعات گوشی خود بکاپ بگیرید. برای ریست فکتوری کردن گوشی سامسونگ، مسیر زیر را طی کنید:

 • وارد تنظیمات شوید.
 • عبارت Factory data reset را جستجو و انتخاب کنید.
 • گزینه Factory data reset را لمس کنید.

حال باید اطلاعاتی را که به شما نشان داده می‌شود مرور کرده و گزینه Reset را لمس کنید. اگر از گوشی خود با روش‌هایی مانند رمزعبور یا پین محافظت می‌کنید، از شما خواسته می‌شود تا قفل گوشی را باز کنید. همچنین ممکن است نیاز باشد تا به حساب گوگل یا سامسونگ خود وارد شوید. در نهایت باید با لمس گزینه Delete All، گوشی را ریست فکتوری کنید.

رفع قطع شدن بلوتوث گوشی سامسونگ- ریست فکتوری

سخن پایانی

قطع شدن بلوتوث در گوشی سامسونگ مشکل آزاردهنده‌ای است که می‌توانید آن را با ۱۵ ترفند گفته شده در این مطلب، رفع کنید. اگر باز هم نتوانستید مشکل قطع شدن بلوتوث را حل کنید متخصصان آکاموند آماده هستند تا به شما برای رفع این مشکل کمک کنند. همچنین می‌توانید ترفندهای آموزنده دیگری را درباره گوشی‌های سامسونگ در مجله آکاموند مطالعه کنید.

سوالات متداول

[sp_easyaccordion

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *