هرآنچه که باید دربارۀ مشکلات دوربین آیفون بدانید


استفادۀ بیش از حد کاربران امروزی از گوشی‌های تلفن همراه باعث شده تا گوشی آنها با مشکلات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری مکرر مواجه شود. در این میان، محصولات شرکت اپل به دلیل طرفداران بیشماری که دارند بیشتر مورد توجه هستند و بدیهی است که افراد بیشتری به دنبال راه‌حل‌های رفع مشکلات آیفون باشند.

در این مقاله قصد داریم دربارۀ مشکلات دوربین گوشی آیفون صحبت کنیم. اگر برای شما نیز این سوالات مطرح شده که چرا دوربین آیفون کار نمی‌کند، یا اینکه چرا دوربین آیفون بی کیفیت شده و یا می‌خواهید بدانید که چگونه تنظیمات دوربین آیفون را ریست کنیم تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

اگر به تعمیرات تخصصی موبایل نیاز دارید، کارشناسان آکاموند اینجا هستند تا به شما کمک کنند مشکلات سخت افزاری و نرم‌افزاری گوشی خود را برطرف کنید.

چرا دوربین آیفون کار نمی‌کند؟

دلایل متفاوتی ممکن است منجر به مشکلات دوربین گوشی آیفون به ویژه کار نکردن آن شود. در این قسمت به بیان برخی از این مشکلات و راه‌حل‌های رفع آنها می‌پردازیم. این دلایل ممکن است سبب کار نکردن دوربین آیفون و تعمیرات آیفون شوند:

 • بهم ریختن تنظیمات دوربین آیفون
 • ویروسی شدن گوشی
 • خرابی قطعات دوربین از جمله خرابی لنز دوربین و یا قطع شدن برد و مدارهای داخلی دوربین آیفون
 • آب‌خوردگی و نفوذ رطوبت به داخل گوشی
 • قدیمی بودن برنامۀ دوربین
 • عدم هماهنگی سخت‌افزاری و نرم‌افزاری
 • شکستن دوربین و یا آسیب فیزیکی

مطلب پیشنهادی: داغ شدن گوشی آیفون

راهکارهای رفع مشکلات دوربین گوشی آیفون

برای رفع مشکلات دوربین گوشی آیفون ابتدا لازم است که دلیل بروز مشکل را پیدا کنید. در این حالت بهتر می‌توانید مشکل به وجود آمده را رفع کنید سپس راهکارهای زیر را امتحان کنید.

راهکارهای رفع مشکلات دوربین گوشی آیفون

1. اپلیکیشن دوربین را دوباره اجرا کنید

اگر دوربین آیفون شما کار نمی‌کند و هنگام باز کردن برنامۀ آن با یک صفحۀ سیاه مواجه می‌شوید بهتر است برنامه را بسته و پس از چند ثانیه دوباره آن را باز کنید. برخی اوقات ممکن است خطاهای نرم‌افزاری موقت سبب کار نکردن دوربین آیفون شود. این خطاهای نرم‌افزاری موقت با بستن و اجرای دوبارۀ برنامۀ دوربین رفع خواهند شد. اگر این روش جواب نداد می‌توانید اپلیکیشن دوربین را به طور کامل از فهرست اپلیکیشن‌های گوشی خود حذف کرده و یک بار دیگر آن را نصب کنید.

2. دوربین پشت و جلو را در برنامه دوربین تغییر دهید

یک راهکار برای رفع مشکلات دوربین گوشی آیفون این است که دوربین اصلی گوشی را به دوربین جلو (سلفی) تغییر دهید. ممکن است با این تغییر، مشکل دوربین آیفون حل شود. ابتدا برنامۀ دوربین را باز کرده و سپس از گوشۀ سمت راست بالای صفحه این کار را انجام دهید. اگر مشکل حل نشد احتمال دارد با یک ایراد سخت‌افزاری مواجه باشید.

دوربین پشت و جلو را در برنامه دوربین تغییر دهید

3. قابلیت Voice over را غیرفعال کنید

این قابلیت که در نسخه‌های جدید گوشی آیفون عرضه شده است برای افرادی طراحی شده که مشکل بینایی دارند. این افراد با فعال کردن این قابلیت قادر خواهند بود فعالیت‌های روزانۀ خود را مدیریت کنند.

اگر با مشکل دوربین گوشی آیفون مواجه هستید بهتر است این قابلیت را غیرفعال کنید و دوباره دوربین گوشی را امتحان کنید. برای غیرفعال کردن این ویژگی به بخش تنظیمات دوربین آیفون مراجعه کرده وگزینۀ General را انتخاب کنید. سپس با انتخاب گزینۀ Accessibility و باز شدن فهرست، گزینۀ Voice over را انتخاب کرده و آن را خاموش کنید. در برخی مواقع کاربران با غیرفعال کردن این قابلیت موفق شده‌اند مشکل دوربین گوشی آیفون را حل کنند.

بیشتر بخوانبد: خاموش شدن گوشی آیفون

4. گوشی خود را خاموش و روشن کنید

به طور معمول برای رفع بیشتر مشکلات مرتبط با گوشی حتی مشکلات مربوط به دوربین، ابتدا آن را خاموش و روشن (Restart) می‌کنند. در بسیاری از مواقع مشکلات گوشی با خاموش و روشن کردن آن رفع می‌شود. اگر مشکل دوربین گوشی آیفون مربوط به خطاهای موقت گوشی باشد با این روش از بین می‌رود در غیر این صورت باید روش دیگری را امتحان کنید.

گوشی خود را خاموش و روشن کنید

5. سیستم عامل گوشی آیفون را بروزرسانی کنید

بسیاری از مشکلات گوشی آیفون با بروزرسانی سیستم عامل قدیمی آن رفع می‌شوند. یکی از راهکارهای رفع مشکلات دوربین گوشی آیفون نیز بروزرسانی سیستم عامل قدیمی است. برای این کار ابتدا به بخش تنظیمات دوربین آیفون مراجعه کرده و سپس گزینۀ General و بعد گزینۀ Software Updates را انتخاب کنید.

اگر بروزرسانی جدیدی برای سیستم عامل گوشی شما وجود داشته باشد مشخص می‌شود و در اینجا می‌توانید آن را نصب کنید. هنگامی که تصمیم به بروزرسانی سیستم عامل گوشی آیفون می‌گیرید حواستان باشد که گوشی شما شارژ کافی داشته باشد و اینترنت مورد استفاده نیز دچار قطعی نشود.

6. نسخۀ سیستم عامل گوشی آیفون را کاهش دهید

اگر مشکلات دوربین گوشی آیفون شما پس از بروزرسانی سیستم عامل IOS شروع شده، پس احتمال دارد به دلیل خطای نرم‌افزاری ناشی از بروزرسانی جدید دچار مشکل شده باشید. در این شرایط بهتر است سیستم عامل گوشی را به نسخه قبلی برگردانید (در اصطلاح به آن Downgrade می‌گویند).

نسخۀ سیستم عامل گوشی آیفون را کاهش دهید

7. تنظیمات دوربین آيفون را به حالت اولیه برگردانید

در برخی از مواقع با انجام این کار که در اصطلاح به آن ریست کردن تنظیمات هم گفته می‌شود مشکل دوربین شما حل شده و نیازی به بازگرداندن آن به حالت کارخانه (Reset Factory) ندارید. اگر بدانیم چگونه تنظیمات دوربین آیفون را ریست کنیم تنظیماتی که روی گوشی خود اعمال کرده‌اید از بین می‌روند.

با مراجعه به بخش تنظیمات دوربین آیفون و انتخاب گزینۀ General می‌توانید صفحه را به پایین کشیده و Reset را انتخاب کنید. سپس در صفحه جدید گزینۀ Reset All Settings را انتخاب کرده و رمز عبور خود را در صورت درخواست گوشی وارد نمایید. چند لحظه صبر کنید تا تنظیمات گوشی پاک شوند و احتمال دارد که مشکل دوربین گوشی آیفون نیز حل شود.

همچنین بخوانید: مهم ترین مشکلات آیفون

8. گوشی آیفون خود را به تنظیمات کارخانه برگردانید

اگر هیچ‌کدام از راهکارهای مطرح شده موثر واقع نشد بهتر است بدانیم چگونه تنظیمات دوربین آیفون را ریست کنیم و گوشی را به تنظیمات کارخانه برگردانیم.

گوشی آیفون خود را به تنظیمات کارخانه برگردانید

برای انجام این کار از طریق بخش تنظیمات گوشی به گزینۀ General بروید و سپس گزینۀ Reset را انتخاب کنید. پس از آن گزینۀ Erase All Content and Settings  را انتخاب کرده و رمز عبور خود را وارد نمایید. در پایان، گزینۀ Erase iphone را انتخاب کرده و صبر کنید تا گوشی به تنظیمات کارخانه بازگردد و محتوا و تنظیمات قبلی آن پاک شود. البته لازم است قبل از اقدام به این کار از محتوا و اطلاعات ضروری گوشی خود یک نسخۀ پشتیبان تهیه کنید.

9. دوربین گوشی آیفون را تعویض کنید

آخرین راهکار رفع مشکلات دوربین گوشی آیفون، تعویض آن است. اگر راهکارهای فوق جواب نداد و به این نتیجه رسیدید که کار نکردن گوشی آیفون به دلیل مشکل سخت‌افزاری است بهتر است از افراد متخصص کمک بگیرید و تعویض دوربین گوشی را انجام دهیدذ. البته نسخه جدید باید با گوشی شما هماهنگی داشته باشد و تقلبی نباشد.

مطلب پیشنهادی: جیلبریک آیفون

چرا دوربین آیفون بی کیفیت شده است؟

در قسمت قبلی دلایل از کار افتادن دوربین آیفون را بررسی کردیم و برای آن راهکار ارائه دادیم. اگر دوربین آیفون شما کار می‌کند ولی کیفیت خود را از دست داده و تار شده است ممکن است به دلایل زیر باشد:

 1. دوربین گوشی به دلایلی مانند صحبت کردن با آن و یا قرار دادن در کیف و … کثیف شده است. ابتدا لنز دوربین را با احتیاط تمیز کنید و سپس از آن استفاده نمایید.
 2. لنز گوشی خراب شده است. دلیل آن می‌تواند عدم استفاده از قاب گوشی و گلس باشد. در این حالت باید لنز تعویض گردد.
 3. رطوبت باعث تار شدن لنز دوربین شده است. برای رفع آن لنز گوشی را باز کرده و آن را با احتیاط خشک کنید.
 4. مشکل دوربین گوشی آیفون شاید مرتبط با محافظ و قاب گوشی باشد که جلوی دوربین را پوشانده است. بهتر است قاب گوشی را تعویض کنید.
 5. یکی از مشکلات دوربین گوشی آیفون و تار شدن عکس‌ها مربوط به پایین بودن سرعت شاتر دوربین است. هرچه زمان بیشتری برای باز شدن شاتر دوربین اختصاص داده شود میزان نور ورودی به حسگر آن نیز افزایش می‌یابد.

چرا دوربین آیفون بی کیفیت شده است

برای اینکه تار شدن و بی‌کیفیت شدن دوربین گوشی آیفون را رفع کنید از روش‌های زیر استفاده کنید.

 1. لنز گوشی را بردارید
 2. گوشی را در حالت ایمن (Safe Mode) قرار دهید
 3. حافظه دوربین گوشی را پاک کنید
 4. بدافزارها و برنامه‌های مخرب گوشی را شناسایی کرده و آنها را حذف کنید
 5. یک مرتبه گوشی خود را خاموش و روشن کنید

سخن پایانی

در این مقاله دربارۀ مشکلات دوربین گوشی آیفون صحبت کردیم و دلایل بروز این مشکلات را مطرح نمودیم. اگر دوربین آیفون شما کار نمی‌کند و یا بی‌کیفیت شده است با استفاده از راهکارهای مطرح شده برای رفع مشکلات دوربین گوشی آیفون خود اقدام کنید. در صورت برطرف نشدن مشکلات دوربین، به یک فرد متخصص و مجرب در این زمینه مراجعه کنید. شما می‌توانید در قسمت نظرات همین مقاله، سوالات خود را با کارشناسان آکاموند در میان بگذارید و از نظرات و تجربه‌های تیم تخصصی آکاموند بهره‌مند شوید.

سوالات متداول

همانطور که در این مقاله مطرح کردیم دلایل زیادی مانند تنظیمات گوشی، آب‌خوردگی، کثیف بودن لنز دوربین و ... باعث تار شدن عکس‌ها می‌شود. برای رفع این مشکلات می‌توانید از راهکارهای مطرح شده در این مقاله استفاده کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *