دربارۀ مشکلات فیس آیدی آیفون بیشتر یاد بگیرید

بهترین روش های اسکرین شات در گوشی آیفون

فیس آیدی (Face ID) یک قابلیت ویژه و خاص است که شرکت اپل در رونمایی از آیفون 10 معرفی کرد. این ویژگی جدید به کاربران محصولات اپل این امکان را می‌دهد تا برای باز کردن قفل گوشی از چهره خود استفاده کنند. در این مقاله قصد داریم دربارۀ مشکلات فیس آیدی آیفون و راه‌حل‌های رفع آن صحبت کنیم. لطفا تا پایان مقاله همراه ما باشید. اگر نیاز به تعمیرات آیفون دارید، کارشناسان آکاموند از عیب‌یابی گوشی تا تعمیرات تخصصی موبایل همراه شما هستند.

مشکلات فیس آیدی آیفون

فیس آیدی قابلیتی در گوشی آیفون است که به کاربر اجازه می‌دهد قفل گوشی آیفون را با استفاده از چهرۀ خود باز کند. در واقع این قابلیت یک فناوری برای اسکن چهره است که برای باز کردن قفل گوشی و کارهای دیگر از آن استفاده می‌شود. شما می‌توانید برای فعال کردن این ویژگی به قسمت تنظیمات گوشی آیفون خود مراجعه کرده و گزینۀ Face ID & Passcode و سپس Set Up Face ID را انتخاب کنید.

سپس در مرحله بعد گوشی آیفون و یا دستگاه آیپد شما شکل صورتتان را تجزیه و تحلیل کرده و در حافظۀ خود ذخیره و ثبت می‌کند. پس از فعال کردن این گزینه می‌توانید برای کارهای مختلف حتی پرداخت‌های اینترنتی خود نیز از این قابلیت استفاده کنید. ویژگی Face ID که جایگزین حسگر اثر انگشت شده است، ایمنی گوشی‌های آیفون و اطلاعات موجود در آنها را بسیار افزایش داده است. این ویژگی ممکن است گاهی درست کار نکند و شما را با مشکلاتی مواجه کند.

مشکلات فیس آیدی آیفون

مشکلات فیس آیدی آیفون به دلایل مختلفی اتفاق می‌افتند. قابلیت فیس آیدی در نتیجۀ عملکرد دو گزینۀ سیستم عامل IOS و حسگر مخصوصی به نام TrueDepth  است. اگر در عملکرد هرکدام از این دو گزینه مشکلی پیش بیاید، عملکرد فیس آیدی نیز مختل می‌شود. اگر فیس آیدی گوشی شما کار نمی‌کند ابتدا باید ریشۀ مشکل را پیدا کرده و در اصطلاح آن را عیب‌یابی کنید و در صورت نیاز برای تعمیرات گوشی آیفون اقدام کنید.

برخی از این دلایل عبارتند از:

  • نسخه IOS شما بروزرسانی نشده و قدیمی است
  • صورت شما واضح نیست و به دلایلی مانند زدن ماسک و یا عینک دودی و … تشخیص داده نمی‌شود
  • دوربین گوشی کثیف شده و یا جلوی دید آن مسدود است
  • دوربین TrueDepth کار نمی‌کند

البته برخی مشکلات امنیتی نیز ممکن است باعث بروز مشکل و اختلال در عملکرد فیس آیدی آیفون شود. در این موارد فیس آیدی از کار نیفتاده بلکه به دلایل امنیتی کار نمی‌کند. برای مثال اگر گوشی آیفون خود را برای بیش از 48 ساعت باز نکنید ممکن است فیس آیدی گوشی کار نکند. یا ممکن است قابلیت Emergency SOS روی گوشی شما فعال شده باشد.

اگر از Find My iPhone نیز برای قفل کردن آیفون و یا آیپد خود استفاده کنید ممکن است فیس آیدی شما با مشکل مواجه شود. اگر از فیس آیدی گوشی خود برای مدت زمان بیش از 4 ساعت استفاده نکنید هم احتمال اختلال موقت در عملکرد فیس آیدی وجود خواهد داشت. در این شرایط برای ورود به گوشی خود مجبور هستید از رمز عبور استفاده کنید تا اختلال به وجود آمده برطرف شود.

مطلب پیشنهادی: تشخیص گوشی باز شده آیفون

راه‌حل مشکل از کار افتادن فیس آیدی در گوشی آیفون

پس از عیب‌یابی و تشخیص دلیل از کار افتادن فیس آیدی گوشی آیفون می‌توانید از راه‌حل‌های مختلفی برای رفع این مشکل استفاده کنید.

راه‌حل مشکل از کار افتادن فیس آیدی در گوشی آیفون

1. اطمینان از تشخیص صحیح چهره

ابتدا مطمئن شوید که صورت شما برای دستگاه قابل تشخیص است. یکی از مشکلات فیس آیدی آیفون مربوط به واضح نبودن چهرۀ شماست. هرگونه پوشش و یا زیورآلاتی که ممکن است سبب تشخیص ندادن چهرۀ شما شود را از روی صورت خود بردارید. اجزای صورت شما یعنی چشم، بینی و دهان باید توسط فیس آیدی گوشی تشخیص داده شود تا در عملکرد آن اختلال پیش نیاید. پوشیدن ماسک، عینک دودی، عینک طبی و …. ممکن است مانع تشخیص چهره شما شوند.

اگر مشکل از پوشش و زیورآلات شما نیست می‌تواند مربوط به قاب گوشی شما باشد. برای اطمینان در این مواقع قاب گوشی خود را دربیاورید. امکان دارد به دلیل کیفیت بد قاب دوربین، فیس آیدی از کار افتاده باشد. در این شرایط باید پوشش محافظ گوشی را به کلی تعویض کنید. حواستان باشد که انگشت شما جلوی لنز دوربین را نگرفته باشد. در این مواقع نیز چهرۀ شما به درستی تشخیص داده نخواهد شد.

2. زاویۀ قرارگیری گوشی

نحوۀ عملکرد فیس آیدی گوشی آیفون با آیپد متفاوت است. در آیپد مهم نیست که جهت قرارگیری دستگاه به چه صورت است و در هر صورت فیس آیدی کار می‌کند. اما در گوشی آیفون باید حتما گوشی را جلوی صورت خود و در جهت عمودی نگه دارید تا با مشکل مواجه نشوید. میزان فاصله صورت شما از گوشی نیز نباید خیلی زیاد و یا کم باشد. گوشی را در جهت عمودی و مقابل صورت خود بگیرید و فاصلۀ آن را کم و زیاد کنید تا چهره شما تشخیص داده شود.

زاویۀ قرارگیری گوشی

3. کثیفی لنز دوربین

مشکلات فیس آیدی آیفون می‌تواند مرتبط با کثیف بودن لنز دوربین باشد. گرد و غبار و یا ذرات چربی ممکن است باعث از کار افتادن فیس آیدی شود. بهتر است هرگاه با مشکل عملکرد فیس آیدی مواجه می‌شوید این مسئله را مدنظر داشته باشید و لنز دوربین را با یک دستمال نرم تمیز کنید. اگر پارچه میکروفایبر در دسترستان است حتما برای تمیز کردن لنز از آن استفاده کنید.

بیشتر بخوانید: دلایل شارژ نشدن گوشی آیفون

4. خاموش و روشن کردن گوشی آیفون

گوشی خود را یک مرتبه خاموش و روشن کنید. در برخی موارد مشکل فیس آیدی آیفون مربوط به خطاهای سیستمی و یا نرم‌افزاری است و با خاموش و روشن کردن گوشی برطرف می‌شود.

خاموش و روشن کردن گوشی آیفون

5. بررسی تنظیمات گوشی آیفون

ممکن است مشکل فیس آیدی آیفون به این دلیل باشد که تنظیمات گوشی به هم ریخته است. پس لازم است که از فعال بودن این گزینه در تنظیمات مطمئن شوید. به قسمت تنظیمات گوشی مراجعه کرده و  Face ID & Passcode را انتخاب کنید. گزینه‌های مربوطه را بررسی کنید که فعال باشند. اگر فیس آیدی فعال است اسلایدر باید سبز باشد در غیر این صورت رنگ آن طوسی است.

6. اضافه کردن چهرۀ جدید کمکی به فیس آیدی آیفون

ممکن است مشکل فیس آیدی آیفون شما به دلیل تغییراتی باشد که بر روی چهره خود اعمال کرده‌اید. برای مثال اصلاح صورت در آقایان و یا عمل جراحی روی صورت که تغییر زیادی را به وجود بیاورد می‌تواند در تشخیص چهره اختلال ایجاد کند. در این شرایط بهتر است چهره جدید خودتان را برای فیس آیدی آیفون تعریف کنید.

برای این کار در قسمت تنظیمات گوشی، Face ID & Passcode را انتخاب کرده و گزینۀ Set Up an Alternate Appearance را کلیک کنید. سپس چهره جدید خود را به آیفون اضافه کنید. این چهره مانند یک رمز کمکی است و جایگزین چهره قبلی نخواهد شد.

همچنین بخوانید: رفع مشکلات آپدبت گوشی آیفون

اضافه کردن چهرۀ جدید کمکی به فیس آیدی آیفون

7. غیر فعال کردن گزینۀ Attention

یکی از گزینه‌های فعال در فیس آیدی آیفون این است که برای کار کردن صحیح آن باید مستقیم به دوربین نگاه کنید. اگر دوربین به دلیلی نتواند چشم‌های شما را تشخیص دهد با مشکل مواجه خواهید شد. بهتر است در تنظیمات گوشی به قسمت Face ID & Passcode بروید و با پایین کشیدن صفحه، گزینۀ Require attention for face ID را پیدا کرده و آن را غیرفعال کنید.

8. بروزرسانی سیستم عامل قدیمی گوشی آیفون

یکی از مشکلات فیس آیدی آیفون می‌تواند مرتبط با سیستم عامل قدیمی باشد. در این شرایط راه‌حل مشکل از کار افتادن فیس آیدی آیفون در بروزرسانی سیستم عامل است. برای بروزرسانی سیستم عامل می‌توانید با مراجعه به بخش تنظیمات گوشی خود، قسمت General و سپس Software update را انتخاب کنید. در این قسمت متوجه می‌شوید که آیا سیستم عامل شما نیاز به بروزرسانی دارد یا خیر.

مطلب پیشنهادی: علت داغ شدن گوشی آیفون

9. تنظیمات مجدد فیس آیدی گوشی آیفون

اگر هیچ‌کدام از راه‌حل‌های مطرح شده برای حل مشکل فیس آیدی آیفون موثر واقع نشد بهتر است تمام تنظیمات فیس آیدی آیفون را پاک کرده و دوباره صورت خود را در آن تنظیم نمایید. برای این کار به قسمت تنظیمات رفته و روی Face Id and Passcodes کلیک کنید. سپس گزینۀ Reset Face ID را انتخاب کنید و تمام مراحلی که باید برای تعریف چهرۀ خود انجام دهید را دنبال کنید.بروزرسانی سیستم عامل قدیمی گوشی آیفون

سخن پایانی

در این مقاله دربارۀ مشکلات فیس آیدی آیفون صحبت کردیم. همانطور که اشاره شد حل مشکل از کار افتادن فیس آیدی آیفون با عیب‌یابی آن امکان‌پذیر خواهد بود. البته ممکن است غیر از موارد مطرح شده، گوشی شما به دلیل ضربه و یا تماس با آب و … دچار مشکلات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری شده باشد که در این شرایط بهتر است به تعمیرکار متخصص مراجعه کنید. اگر سوالی دربارۀ مشکلات فیس آیدی آیفون یا آیپد خود دارید با کارشناسان آکاموند در تماس باشید.

سوالات متداول

ابتدا لازم است مشخص کنید که عیب کار در کجاست. سپس می‌توانید با اقدامات مختلفی مانند تمیز کردن لنز، تنظیمات مجدد فیس آیدی، بروزرسانی سیستم عامل و سایر راهکارهایی که در این مقاله به آنها اشاره شد مشکل فیس آیدی گوشی خود را حل کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *