دلایل داغ شدن گوشی آیفون چیست؟

داغ شدن بیش از حد گوشی آیفون

داغ شدن گوشی آیفون می‌تواند مربوط به مشکلات سخت‌افزاری یا نرم‌افزاری باشد و حتی گرم‌شدن بیش‌ازحد آیفون می‌تواند نشانه‌ای از مشکلات بزرگ‌تر باشد. در میان همه گوشی‌ها، در واقع آیفون طوری طراحی شده است که هوای گرم را از بدنه خود خارج کند، ولی اگر هرازچند‌گاهی تلفن شما گرم می‌شود، غیرمعمول نیست و اصلا نگرانی وجود ندارد.

دلائل مختلفی برای داغ شدن گوشی آیفون وجود دارد که در این مقاله به بررسی آن‌ها می‌پردازیم تا اگر این گرم شدن نیازی به رفع علت یا تعمیر داشته باشد، مطلع شوید. تا پایان این مقاله از آکاموند با ما همراه باشید.

برای رفع مشکلات گوشی خود میتوانید به خدمات آکاموند مراجعه کنید: تعمیرات گوشی

دلایل احتمالی داغ شدن آیفون چیست؟

دلایل احتمالی داغ شدن آیفون چیست؟

اگر گوشی آیفون شما بیش‌ازحد داغ می‌شود، باید به‌دنبال علت این موضوع باشید. به‌طورکلی، گوشی آیفون شما بیش‌از حد داغ می‌شود؛ فقط به این دلیل که باتری و سایر سخت‌افزارهای داخل گوشی هر زمان که تلفن شما کار می‌کنند، گرما تولید می‌کنند، حتی اگر گوشی فقط در حال شارژ شدن باشد.

آیفون به‌دلیل نوع طراحی آن می‌تواند تاحدود زیادی گرما را دفع کند، اما باتری قدیمی، تعداد زیاد برنامه در حال‌اجرا و حتی قرارگرفتن گوشی در معرض نور مستقیم خورشید می‌تواند باعث داغ شدن بیش از حد گوشی شود.

اگر آیفون شما داغ و بیش‌ازحد گرم می‌شود، مواردی وجود دارد که احتمالا باعث ایجاد این مشکل در دستگاه‌تان خواهد شد. یکی از نشانه‌های بالقوه داغ شدن بیش از حد آیفون، خالی شدن زودرس و سریع شارژ باتری دستگاه شما است؛ این در حالی‌است که برخی از این مشکلات مربوط به مشکلات نرم‌‌افزاری یا سخت‌افزاری می‌باشد که در این صورت باید به فکر تعمیر گوشی آیفون خود باشید.

مشکلات نرم‌افزاری معمولا راحت‌تر برطرف می‌شوند و ممکن است شامل رفع اشکالات یا برنامه‌های نادرست نصب شده روی گوشی باشند، در حالی که مشکلات سخت‌افزاری ممکن است به پشتیبانی فنی یا تعمیر نیاز داشته باشند. اگر آیفون شما مرتبا داغ می‌شود و در برنامه‌های نصب شده روی این گوشی عملکرد ضعیفی را مشاهده می‌کنید، ممکن است موارد زیر دلائل این موضوع باشند:

 • به‌روزرسانی کردن برنامه‌ها
 • مشکلات IOS
 • باتری خراب
 • تنظیمات گوشی
 • سخت‌افزار معیوب
 • گرمای محیطی
 • قرارگرفتن در معرض نور خورشید

دلایل احتمالی داغ شدن آیفون - برنامه خراب

1. برنامه‌های خراب

اگر به‌تازگی متوجه داغ شدن بیش از حد آیفون خود شده‌اید، به برنامه‌های جدیدی که ممکن است اخیرا نصب کرده‌اید، نگاهی بیاندازید. برنامه‌هایی که به‌درستی نصب نشده‌اند، می‌توانند باعث داغ شدن بیش‌ازحد گوشی و همچنین برنامه‌هایی شوند که دائما از کار می‌افتند. حتی برنامه‌هایی که در پس‌زمینه گوشی هستند یا متوقف می‌شوند، می‌توانند باعث داغ شدن بیش از حد آیفون شوند و حتی شاید شما متوجه این موضوع نباشید.

همچنین بخوانید: سلامت باتری آیفون

2. اشکالات iOS

درحالی‌که برنامه‌های جداگانه می‌توانند دلیل داغ شدن بیش از حد آیفون باشند، iOS هم می‌تواند علت این موضوع باشد. گاهی اوقات چیزی وجود دارد که به‌طورمداوم در پس زمینه گوشی درحال‌اجرا است. همچنین ممکن است اشکالی وجود داشته باشد که اپل باید آن را با یک به‌روزرسانی برطرف کند، یا در برخی از موارد شاید فقط لازم باشد iOS خود را دوباره نصب کنید. سریع‌ترین و ساده‌ترین راه‌حل این است که گوشی را به مدت 30 ثانیه خاموش کنید و سپس دوباره آن را روشن کنید.

هر از گاهی، باگ‌هایی در نرم‌افزار iOS به وجود می‌آید که باعث داغ شدن بیش از حد آیفون شما می‌شود، بنابراین؛ همیشه باید مطمئن شوید که آیفون شما با iOS خودش به‌روز است.

دلایل احتمالی داغ شدن آیفون- اشکال ios

 1. برنامه تنظیمات را باز کنید.
 2. روی General > Software Update ضربه بزنید.
 3. اگر به‌روزرسانی در دسترس است، روی دانلود و نصب ضربه بزنید.
 4. ممکن است آیفون شما در حال حاضر کاملا به‌روز باشد و راه‌اندازی مجدد مشکل گرمای بیش‌ازحد گوشی شما را برطرف نمی‌کند. در این صورت باید iOS را مجددا نصب کنید.
 5. قبل از انجام هر کار دیگری، مطمئن شوید که از اطلاعات گوشی شما در iCloud، رایانه یا یک برنامه شخص ثالث نسخه پشتیبان تهیه شده است.

 3.باتری خراب

اگر باتری شما خراب است یا مشکلی دارد، ممکن است خودش بیش از حد کار کند و این باعث داغ شدن گوشی آیفون شما خواهد شد. به‌خصوص اگر گوشی شما قدیمی است، توجه داشته باشید که چند وقت یک‌بار این موضوع اتفاق می افتد؛ زیرا ممکن است باتری گوشی‌تان نیاز به تعویض داشته باشد.

4. تنظیمات مربوط به گوشی

تنظیمات گوشی‌تان را بررسی کنید تا ببینید آیا این باعث ایجاد مشکل شده است یا خیر؟ یک کار مهم برای جلوگیری از داغ شدن دستگاه، بررسی تنظیماتی است که در آیفون گوشی خودتان دارید. اگر روشنایی صفحه‌نمایش خود را روی چیزی حدود 100 درصد تنظیم کرده‌اید، ممکن است باعث ایجاد مشکل شود.

اگر این تنظیم را در دستگاه خود خاموش کرده باشید و روشنایی را بالا تنظیم کرده باشید، آیفون شما باید به طور خودکار روشنایی را بسته به نور محیط اطراف شما تنظیم کند، این موضوع ممکن است باعث این مشکل شود. از آنجایی که روشنایی گوشی شما بسیار زیاد است، ممکن است باعث استفاده از انرژی اضافی CPU و تخلیه باتری و گرم کردن دستگاه شما باشد.

5. سخت‌افزار معیوب

دلایل داغ شدن گوشی ایفون - سخت افزار معیوب

پس از امتحان همه گزینه‌های عیب‌یابی نرم‌افزاری بالا، اگر آیفون شما هنوز بیش‌ازحد داغ می‌شود، عملکرد ضعیفی به شما می‌دهد و حتی باعث خالی‌شدن باتری گوشی‌تان خواهد شد، ممکن است این مشکل از سخت‌افزار معیوب باشد.

درچنین‌مواقعی شما باید با فروشگاه‌هایی که خدمات تعمیر گوشی‌های آیفون را انجام می‌دهند، تماس بگیرید. اگر مشکلی در قطعه‌ای روی گوشی شما وجود داشته باشد، آن‌ها می‌توانند آن را برای شما تعمیر کنند و اگر گوشی شما هنوز تحت گارانتی باشد، این تعمیر رایگان انجام می‌شود.

6. گرمای محیط

یکی از دلائلی که ممکن است آیفون شما داغ شود، دمای محیط است. آیفون‌ها در دمای ۳۲ درجه فارنهایت تا ۹۵ درجه فارنهایت (۰ درجه سانتی‌گراد و ۳۵ درجه سانتی‌گراد) استفاده می‌‌شوند. بنابراین؛ در ماه‌های گرم‌تر سال، اگر گوشی در معرض نور مستقیم خورشید باشد، می‌تواند داغ شود.

دلایل داغ شدن آیفون- گرمای محیط

بد نیست نگاهی به این مقاله بیندازید: تعویض باتری آیفون

جلوگیری از داغ شدن گوشی آیفون

برای جلوگیری از داغ شدن آیفون چند مورد کلی وجود دارد که باید آن‌ها را امتحان کنید. موارد عبارت‌اند:

 • اگر گوشی آیفون شد بیس‌ازحد داغ شد، آن را از قاب گوشی خارج کنید. قاب‌های گوشی، مخصوصا قاب‌های ضخیم‌تر، می‌توانند دریچه‌های گوشی را مسدود کرده و باعث گرم شدن گوشی شوند. با برداشتن قاب آیفون، گوشی خودتان را خنک کنید تا گرمای محبوس شده آزاد شود.
 • سعی کنید گوشی خودتان را در معرض نورمستقیم خورشید قرار ندهید.
 • در چنین مواقعی بلوتوث گوشی را خاموش کنید.
 • خدمات موقعیت مکانی را خاموش کنید؛ در قسمت تنظیمات > حریم خصوصی > خدمات موقعیت مکانی.
 • اگر شارژر به گوشی وصل است، شارژر را از آن جدا کنید. در چنین مواقعی گوشی خودتان را از برق بکشید و آن را روی یک سطح صاف قرار دهید تا خنک شود.
 • روشن ماندن صفحه‌نمایش گوشی به‌مدت زیاد گرمای بیشتری تولید می‌کند. در صورت امکان، بهتر است در زمان کارکردن با گوشی، روشنایی صفحه را کم کنید.
 • در چنین مواقعی گوشی خودتان را به‌طورکامل خاموش کنید و سپس دوباره آن را روشن کنید.
 • همه برنامه‌های در حال اجرا را ببندید. هر برنامه فعال در تلفن شما می‌تواند پردازنده را به حداکثر برساند و باعث شود کل دستگاه به حالت Overdrive برود. اگر دکمه هوم روی گوشی‌تان دارید، می‌توانید آن را دو بار فشار دهید و سپس روی برنامه‌هایی که می‌خواهید ببندید، انگشتتان را به سمت بالا بکشید. اگر دکمه Home ندارید، فقط انگشت خودتان را از پایین به بالا بکشید و وسط صفحه نگه دارید تا بتوانید برنامه‌های درحال اجرا را ببندید.
 • برنامه‌ها و نرم افزارهایتان را همیشه به‌روز نگه دارید. این کار باعث می‌شود که از فشار بیش از حد آیفون شما و گرم شدن آن جلوگیری شود.

آیا داغ شدن بیش از حد آیفون مضر است؟

آیا داغ شدن بیش از حد آیفون مضر است؟

همان‌طور که تا به اینجای مقاله گفتیم، داغ شدن گوشی آیفون مشکل نگران‌کننده‌ای نیست و در بسیاری از موارد به‌راحتی قابل‌حل است؛ مگر اینکه مشکلات بزرگی باشند که نیاز به تعمیر داشته باشند. در واقع، آیفون چندین سنسور دما دارد که مدت‌ها قبل از رسیدن به دمایی که به اجزای داخلی گوشی آسیب می‌رساند، به شما هشدار می‌دهند. این بدان معنی است که شما قبل از آسیب‌دیدن CPU یا حتی باتری، یک هشدار دما دریافت خواهید کرد.

همان‌طور که گفته شد، تنها زمانی که گرمای بیش از حد با باتری شما ارتباط برقرار می‌کند این است که باتری معیوب داشته باشید که باعث داغ شدن آیفون می‌شود.

این مقاله را از دست ندهید: دلایل شارژ نشدن آیفون 

سخن پایانی

اگر آیفون داشته باشید، شاید تا‌به‌حال برایتان پیش‌آمده باشد که هرازچندگاهی، گوشی‌تان داغ می‌شود، مخصوصا وقتی که از آن برای انجام کارهای فشرده‌تر مثل: بازی یا اجرای برنامه‌های سنگین استفاده می‌کنید. اما اگر آیفون شما به‌طور غیرعادی داغ می‌شود، امیدواریم این مقاله بتواند راهکارهای درست را به شما ارائه و مشکل‌تان را حل کند.

اگر باوجود این موارد گفته‌شده، همچنان گوشی شما داغ می‌شود، بهتر است به مراکز معتبر تعمیر گوشی آیفون مراجعه کنید؛ چراکه احتمالا این مشکل مربوط به مشکلات سخت‌افزاری است. اگر هیچ‌کدام از راهکارهای بالا جواب نداند، برای برطرف‌کردن مشکلتان می‌توانید از متخصصان باتجربه تیم آکاموند کمک بگیرید.

سوالات متداول

استفاده از دستگاه در حال شارژشدن، اجرای بازی‌های سنگین یا حتی ضبط یک ویدیو باکیفیت بالا در مدت زمانی طولانی، استفاده از GPS و کنترل‌های مسیریابی، استفاده از اپ‌های گرافیکی و واقعیت افزوده، اشکالات ios، گرمای محیط

اگر آیفون شما در هنگام شارژ شدن به‌طور غیرعادی داغ می‌شود، ممکن است به‌دلیل آسیب به باتری یا پورت شارژ یا مشکل در کابل شارژتان باشد.

بله. وقتی آیفون بیش از حد داغ می‌شود، می‌تواند ظرفیت باتری خودش را از دست بدهد و با گذشت زمان، گرمای بیش از حد باعث کاهش عمر باتری خواهد شد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *